Tatil İçin En Güzel Yunan Adaları

Sessiz, ıssız koylardan kültürel yapılara veya çılgın partilere evsahipliği yapan Yunan adaları arasında seçim yapmak oldukça zorludur. Balayı tatili, kültürel gezi, doğa ile başbaşa kalmak, yelken ile Ege denizinin tadını çıkarmak, taze Ege mutfağını tadmak, çılgın partilerde eğlenmek veya sadece sessiz, sakin bir koyda denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyen herkese göre bir Yunan adası mevcuttur.
Yunanistan adalarına gitmeye karar verdiğinizde muhtemelen en sık duyacağınız cümle “Artık eskisi gibi değil, çok bozuldu!” olacaktır. Garip olan ise bu söylem uzun sürelerdir oldukça popüler olmuştur. 1878 yılında Edward Lear Corfu adasında bulunan Paleokastritsa’nın kötü davranışlı İngiliz turistlerin akınına uğramasından şikayetçi idi. Gerçek ise 150’den fazla Yunan adasında hiç yerleşim bulunmamakta ve sadece 30 adet Yunan adası çok nadir kalabalık denilebilecek kadar çok turist akınına uğramaktadır. En kalabalık, yoğun sezonlarda bile gittiğiniz adada yalnız kalabileceğiniz, doğanın ve denizin tadını sakince çıkarabileceğiniz bir yerler mutlaka bulunmaktadır. Konu tatil olunca zaman zaman kalabalıklar eğlenceli de olabilir.

En neo-klasik ada: Simi

Simi Adası @ctsnow
Simi Adası | Flickr @ctsnow

Rodos’tan gelen feribot amfi tiyatro görüntüsü sergileyen evlerin çevrelediği dar ve uzun limana girişinde motorlarını kapatır ve usulca adaya doğru süzülür. Ne kadar sık ziyaret etseniz de günün her saatinde, adanın herhangi bir yerinde, klasik Yunan yaşam tarzının asla son bulmayacağını ve Dünya’nın başka bir yerinde klasik Yunan tarzını bu denli yoğun yaşayamayacağınızı farkedeceksiniz.

En parti adası: Mikonos

Mikonos Adası
Mikonos Adası

Birkaç saat içinde gün batımı adanın sönük kahverengi kayalarını yalancı altına çevirecektir. Beyaz kübik evlerin oluşturduğu dar sokaklar insanlarla doluyor. Uzaktan görünen genç, güzel ve çılgınca giyimlere sahip gençler Mikonos’un partilerine hazırar. Yine de gün ışığının sizi aldatmasına izin vermeyin. Sokaklarda gördüğünüz bu güzellikler her sabah yanınızdaki şezlongta birlikte güneşlenip denize girdiğiniz insanlardan farklı değiller. Emin olun onlar da sizin hakkınızda aynı şeyleri düşünmekteler.
Eğer rahatınıza düşkün gezileri seviyorsanız ve tam bir parti insanıysanız Mikonos hayatınızın en keyifli günlerini yaşamanıza olanak verecektir. Partiden yorulduğunuz veya sıkıldığınız anda  feribotla hemen yakındaki sakin adalara gitme şansınız her zaman vardır.

En görsel ada: Santorini

Santorini Adası
Santorini | Flickr @BruceHH

Tarihi Thira adası M.Ö. 1500 yılında yaşadığı patlama sonucu varlığını günümüze kadar taşıyamayan bir yanardağın zirvesini kırmıştı. Fira kasabası kırık zirvenin batı yamacında bulunmaktadır. Oldukça dik 250 metrelik bir inişle son derece derin -350 mt- koyu mavi denize ulaşır. Yunan adaları temalı posta kartlarının hemen hemen tamamı Santorini adasına ait görüntüler taşımaktadır. Santorini adasının tertemiz havası da görsel güzelliğini pekiştirmektedir. Özellikle balayı tatili, romantik tatil sevenler, yeni evli çiftler, aşıklar için vazgeçilmez bir ada.

En lezzetli ada: Her yer ve Hiçbir yer

Yunan adaları Dünya’nın en harika lezzetlerine sahip olmaktan biraz uzaktadır. Yine de basit şekilde pişirilmiş, taptaze ve lezzetli yiyecekler bulmak zor olmaz. Yunan adalarına seyahat edenler günün sabahında yakalanmış taze balık, mangalda pişen yerel zeytinyağı ve lezzetli baharatlar eşliğinde marine edilmiş keçi etinin lezzetini mutlaka tadmalılar. Mutfak bölümüne girişe izin verilmeyen veya şüpheli görünen yerlerden yememeye özen gösterin. Günlük olacağına inandığınız yiyecekler tüketin ve mikrodalgada hazırlanan hiç bir şeyi yemeyin.
En kaliteli içki Cretan rakısıdır. Ouzo çok ünlü olsa da kalite açısından kaçınılması gerekir.

En okunası ada: Corfu

Yunan Adaları White House | Flickr @Chris & Angela Pye
White House | Flickr @Chris & Angela Pye

Prospero’nun Hücresi’ni yazan Lawrance Durrell’in Kalami’deki evinde konaklayabilirsiniz. Kardeşi Gerald’nı Ailem ve Diğer Hayvanlar adlı kitaplarını, Henry Miller’ın “The Colossus of Marousi” ve Miller-Durrell mektuplarını okuyarak gerçekte neler olduğunu çözmeye çalışın. Tüm bu yapıtlar aynı yer hakkında, çoğunlukla benzer kişilere değinerek yazılmış olsalar da tamamen farklı hikayeler ve bakış açıları içermekte.

En new age ada: Skyros

Yunan Adaları Skyros | Flickr @Agnee eviasziget.hu
Skyros | Flickr @Agnee eviasziget.hu

Yunan adaları arasında tartışmasız en güzel ada Skyros’tur. Skyros’u ziyaret edip de beğenmeyen tek bir kişiye dahi rastlamak mümkün değildir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.