Alanya’da Ne Yapılır?

Alanya, dünyanın en keyifli deniz tatili alternatiflerinden biri. Ülkemiz sınırları içinde olduğu için şanslı sayılacağımız Alanya, mavi bayraklı sahilleri, sıcak ve temiz denizi, deniz tatiline duyarlı ve bu konuda bilinçlendirilmiş yerli halkı, turistlik bölgeleri, kültürel dokusu, doğası, gelişerek Avrupa standartlarını zorlayan tesisleri ile yaz tatili için çok keyifli bir seçenek. Peki, Alanya’da gezilip görülecek yerler neleridir, Alanya’da ne yapılır?

Efsaneye göre Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın güzelliğini borçlu olduğu koy Alanya’dadır. Kleopatra plajı, sığ olmayan denizi, temiz sahili ile çok keyifli bir deneyim yaşatabilir.

Alanya’da Ne Yapılır? – Yolda Kal

Alanya, doğası gereği mağaralara ev sahipliği yapan bir bölge. Özellikle şifalı olduğuna inanılan Damlataş Mağarası, sıcak yaz aylarında rahatlatıcı bir ortam sunabiliyor. İçine ancak deniz yoluyla ulaşabildiğiniz Fosforlu mağara ise gerçek bir doğa harikası. Burada yüzebilir, fotoğraf çektirebilirsiniz. Yalan Dünya Mağarası da görülmesi gereken doğal oluşumlardan biri. Dim Çayı ise doğa tutkunları için mükemmel bir seçenek.

Alanya’da hem orijinal yürük kültürel mirasını hem de doğanın çeşitliliğini görebileceğiniz yerler ise yaz mevsiminde serinlik sunan yaylalardır. Yazın yayla yaşamını seçen yürükler, doğanın güzel dokusunu yıllardır onu bozmadan yaşayan saygı değer insanlar.

Alanya’da Ne Yapılır? – Yolda Kal

Tarihe meraklı olun ya da olmayın Alanya Kalesini görmek isteyebilirsiniz. Çünkü bu kale, sadece tarih demek değil aynı zamanda enfes bir manzara demek. Ayrıca Alanya Limanı da akşam üstü gezmek için keyifli bir mekan olabilir. Alanya Limanı civarında balık yiyebileceğiniz restoranlar da var. Syedra Antik kenti, Roma banyosu gibi Roma dönemine ait yapıları görebileceğiniz kent, Sekü Köyü sınırları içindedir. Alanya, Cumhuriyet tarihine de tanıklık etmiş bir kent. Burada Atatürk’ün gelip dinlendiği bir ev, bugün müze haline getirilmiş. Atatürk’ün bazı kişisel eşyalarının da evde sergilendiğini ekleyelim. Tarihe meraklıysanız Alanya Müzesinin ülkemizin en donanımlı en zengin müzelerinden biri olduğunu hemen ekleyelim.

Alanya’da keyifli ve konforlu bir tatil için Alanya Otelleri’ni incelemek üzere ETS Tur’dan teklif alabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.