Türkiye İçin 10 Sonbahar Rotası

Yaz sezonu bitti, okullar açıldı. Doğa yavaş yavaş renk değiştirmeye başladı. Bir kaç ay sonra soğuk ve yağışla birlikte kış gelecek. Yaz mevsimini ardımızda bırakıp kışa doğru yol aldığımız bu günler keyfimi azaltsa da sonbahar seyahati için de güzel bir dönem. Ilıman hava, yağışın ardından gelen güzel manzaralar, bulutlu havaların sunduğu yumuşak ışık, ucuzlayan konaklama ücretleri ve en önemlisi kalabalıkların azaldığı, insanların sakinleştiği şehirler, kasabalar sonbaharda seyahat etmek için en güzel bahanelerdir. Seçim sizin. Türkiye’de 10 sonbahar rotası arasından kendinize en uygun yere karar vererek sonbaharın tadını çıkarın.

1

GÖREME MİLLİ PARKI

2

ALANYA

3
Orman bakanlığı misafirhanesi

GÖLCÜK / BOLU

Kartpostallarda görmeye alışık olduğunuz göl manzaraları vardır ya. Çevresinde yeşilden sarıya rengarenk yapraklarıyla sarılı ormanların yansıdığı suyu ve kenarındaki ufak dağ evi olan göller. Bolu Gölcük tam da öyle bir güzelliğe sahip. Karadeniz’in muhteşem doğasının en güzel yerlerinden birisi olan Gölcük sonbaharda rengarenk ormanı, mangalcılardan arınmış patikaları ile kesinlikle sonbaharın en yakıştığı yerlerden. Gölcük’e gitmeden önce fotoğraf makinanızın bataryasının dolu, hafıza kartınızın boş ve lenslerinizin temiz olduğundan emin olun.

4
Yedigöller sonbaharda çok güzel. | Fotoğraf: Kesim KESGİN

YEDİ GÖLLER

Yedi göllerin şanını duymayan kalmamıştır diye tahmin ediyorum. Bolu Gölcük gibi Yedi göller de sonbaharda ziyaretçilerine son derece cömert davranarak tüm güzelliğini gözler önüne serer. Kapankaya seyir noktasına çıkarak gölleri ve hayranlık uyandıran peyzajı izleyebilir, buradan harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yanınızda tripodunuz varsa geniş açı lensiniz ile uzun pozlamalar yaparak tüm güzelliği karelerinize yansıtmanız mümkün.
Seyir noktası güzergahında yol kenarındaki işaretleri takip ederek anıt ağacı görebilir, geyik üretim alanını ziyaret edebilirsiniz. Yedi göller milli parkı doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için imkan sunmakta.

5

TRİLYE

6

NEMRUT DAĞI / KAHTA /ADIYAMAN

7

BALIKLIGÖL / ŞANLIURFA

8

İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI

9

KARABÜK YENİCE ORMANLARI

10
Sonbaharın harika renkleri | Fotoğraf: Esin ÜSTÜN

ATATÜRK ARBORETUMU

İstanbul’dan çok uzaklaşmadan günübirlik nefes almak isteyenler Atatürk Arboretumu’nu ziyaret edebilir. Müze park olarak koruma altında tutulan Atatürk Arboretumu keyifli, sakin yürüyüş yapmak isteyenler için öne çıkıyor. İstanbul’dan ulaşımı kolay, sakin ve yemyeşil.

Türkiye’de bu saydıklarımızın haricinde birçok görülecek yer var. Daha fazla bilgi için Türkiye’nin zengin tarihini yansıtan şehirleri içeren Türkiye’de gezilmesi gereken tarihi yerler yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.