En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi

Sanat müzelerine ilginiz var mı? Ben çok severim. Ufak, büyük, önemli ya da bir kenarda unutulmuş demeden denk geldiğim sanat müzelerini ziyaret etmeye çalışırım. Favorim modern sanat müzesi olsa da sanatta ayırım yapmamaya özen gösteririm. Postmodern hariç. Dünyada en çok ziyaretçi çeken 10 sanat müzesini bu yazımda bir araya getirdim. Yazının sonunda her bir müzenin sanal sergilerine ait bağlantılar var. Canınız sıkıldıkça açın, bakın.

Burada bahsettiğim müzeleri ziyaret edenler deneyimlerini yorum kısmına yazabilir. Yazıyı beğenirseniz paylaşmayı unutmayın 🙂

Not: Yazının genelinde müzelerin orjinal isimlerini kullandım. Bu isimleri kullanarak daha çok bilgiye ulaşmanız mümkün.

Musée du Louvre – Paris

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal

Dünyanın en büyük sanat müzesi olarak bilinen Louvre, Sen Nehri’nin kıyısında bulunur. İçerisinde yer alan 35 binden fazla eserin büyük bir kısmı taa 21. Yüzyıl dönemlerine uzanır. Louvre müzesi giriş kapısındaki uzun kuyrukla ünlüdür. Saatlerce beklemek istemiyorsanız online müze bileti alabilirsiniz. Biletinizin çıktısı mutlaka yanınızda olsun.

Paris’te Yapılacak 10 Aktivite

National Museum of China – Pekin

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal

Çin Ulusal Müzesi, 2003 yılında iki farklı müzenin birleşmesiyle oluştu. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan bu yapı ülkenin tarihi ve sanat geçmişi hakkında detaylı bilgi sunuyor. Dış tasarımından iç mimarisine kadar tüm detayları ile harika bir sanat müzesidir.

Metropolitan Sanat Müzesi – New York City

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal

Metropolitan Sanat Müzesi, dünya üzerinde büyük bir öneme sahip. Yunan, Mısır, Uzak Doğu ve Roma dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzede kendinizi kaybetmeniz mümkün. Batı tarzı resim sanatının en güzide eserlerinin yer aldığı müze aynı zamanda çocuklara hitap eden eğitim sergisiyle de öne çıkıyor.

Vatikan Sanat Müzesi – Roma, Vatican City

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal

İnşa edilme tarihi taa Rönesans dönemine dayanan müze dünya tarihinde de büyük önem arz eden tarihi eserlere ev sahipliği yapar. Zaten ziyaret etme imkanınız olursa heykellerin büyüsüne ilk andan itibaren kapılmamanız mümkün değil. Toplamda 54 tane galerisi bulunan müzeyi gezmek için bol vakit ayırmanızı tavsiye ederim. Vatikan’a girmek için uzun süre sıra beklemeyi göze almalısınız. Sakın ola sıcak havaya aldanıp şortla gitmeyin. Kapıdan dönersiniz.

Tate Modern Sanat Müzesi – Londra

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal
Tate modern sanat müzesi

Hem ulusal hem de uluslararası sanat eserlerine yer verilen Tate Modern Müzesi, Birleşik Krallık’ın başkentindedir. Son yılların dünya genelinde en favori sanat müzelerinin başında yer alır. 1900’lerin başından günümüze uzanan çok geniş ve değerli eserlere sahiptir.

British Museum – Londra

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal
Photo by DAVID ILIFF. License: CC BY-SA 3.0

İngiltere’de bulunan müzede sadece ülkeden değil dünyanın 7 kıtasından, 7 milyon küsür esere ev sahipliği yapar. İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar tüm dönemleri kapsayan müze, dünyanın en önemli müzesi olarak kabul edilir. Aynı zamanda etnografik koleksiyonlarıyla da dikkat çeker. Tarihin büyülü noktalarında kendinizi kaybetmeye ne dersiniz?

National Gallery – Londra

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal

Giriş çıkışların serbest olduğu müze 1824 yılında kurulmuştur. “Bana şöyle hokkalı tarih lazım” diyen bir tipseniz eğer işte yerinizi buldunuz. 2300’den fazla eserin bulunduğu müze 13 ile 21. yüzyıla ait eserleriyle görenleri kendine hayran bırakır.

National Gallery of Art – Washington, D.C.

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal
Fotoğraf: AgnosticPreachersKid | Wikimedia

Farklı ünlü isimler tarafından müzeye yüzlerce hatta binlerce eser bağışlanmıştır. Sanat ve tarih tutkunlarının beklentilerine hitap eden yapıda çok sayıda tablo, heykel gibi sanat eserleri mevcut. Geçmiş dönemlerin hem tarihini hem de sanatını yakından tanımaya hazırlanın!

State Hermitage Museum – Saint Petersburg

Sanat Müzesi
State Hermitage Museum | Fotoğraf: Pedro Szekely, Wikimedia

Dünyanın en eski aynı zamanda da en büyük sanat müzelerinden biri. En bilinen özelliği ise dünya çapındaki en büyük resim koleksiyonu bu müzede. Siz de kendi iç dünyanıza hitap eden tabloları yakından keşfetmek için bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Victoria and Albert Museum – Londra

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi – Yolda Kal
Victoria and Albert sanat müzesinin içi

Geniş süsleme sanatları ve esrarengiz dizaynıyla daha ilk etapta hayran kalacağınız bir yer. 4.5 milyondan fazla nesnenin koleksiyonu mevcut. “Aman Allahım nereye düştüm ben” derken kendinizi bir yandan da bambaşka bir dünyada bulabilirsiniz. Hem nostaljik hem de modern sanat eserleriyle oldukça otantik bir yapı.

Sanat Müzelerinin Sanal Sergi Adresleri

Louvre: https://www.louvre.fr/en/online-tours

National Museum of China: http://en.chnmuseum.cn/exhibition/#rep_exhibitions

Metropolitan Museum of Art: https://www.metmuseum.org/art/online-features

Vatikan: https://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.html

Tate Modern Sanat Müzesi: https://www.tate.org.uk/art

British Museum: https://artsandculture.google.com/partner/the-british-museum

National Gallery: https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/virtual-tours

National Gallery Washington: https://www.nga.gov/features/degas-virtual-tour.html

State Hermitage: https://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/panorama/virtual_visit/panoramas-m-1/

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.