Kapadokya Görülmesi Gereken Yerler

Yurtdışında karşılaştığım yabancılarla Türkiye hakkında konuşurken en çok merak ettikleri veya hayranlık duydukları yerlerin başında Kapadokya geliyor. Henüz çocuk sayılacak yaşta Kapadokya’yı ve Ihlara vadisini ziyaret etme şansını bulmuş, sonrasında üniversite yıllarında da bir kaç kez bu muhteşem coğrafyaya seyahat etmiştim. Geçen hafta Sırbistan’da yaşayan bir arkadaşım 10 günlüğüne Türkiye’ye gideceğini, 3 gününü Kapadokya’da geçireceğini söyledi. Kapadokya seyahatinde nereleri görebileceğini sordu. Bunun üstüne hem kendisine bilgi verdim hem de hazır konu açılmışken Kapadokya ile ilgili bir yazı yazmayı istedim.

Kapadokya, Anadolu’nun en efsunlu coğrafyalarından birisidir. Değişik yeryüzü şekilleri, ismi bile insanı meraklandıran peribacaları, yeraltı şehirleri, peribacalarının içine oyulmuş kaleleri adeta bir film platosunu andırıyor.

Nevşehir Havalimanı ya da daha çok seferlerin gerçekleştiği Kayseri Havalimanı ile Kapadokya’ya ulaşmak oldukça kolay. Kayseri Havalimanı, Göreme’ye yaklaşık 1.5 saatlik mesafede bulunuyor. Her iki havalimanında da indikten sonra araç kiralamanız gezinizi oldukça kolay hale getirecek. Böylece gezilmesi gereken birçok yeri daha hızlı ve hakkını vererek gezebilirsiniz.

Kapadokya otelleri mağara oda konseptiyle sıradan otellerden farklı bir atmosfer sunuyor. Elbette normal mimaride oteller de mevcut ancak mağara otellerde konaklamanız bu yörenin atmosferini daha çok yaşamanızı sağlayacaktır. Kapadokya otel fiyatları da konsepte göre farklılık gösteriyor. Şık mağara otellerde fiyatlar pahalılaşıyor.

Bölgeyi gezmek için iyi bir araştırma yapın ve eksiksiz bir şekilde gezin. Her yeri görülmeye değer elbet ancak aşağıdaki 6 yer mutlaka gidilmesi gereken yerlerden.

Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi
Paşabağ Vadisi

Kapadokya bölgesinde beni en çok etkileyen yerlerden biri Paşabağ Vadisi oldu. Küçük tepeler arasında bulunan büyük peri bacaları görmeye değer. Hem vadinin ortasında duran peri bacasına çok yakından tanık oluyor, hem de Paşabağ’daki peri bacalarının arasındaki ev formlarını görüyorsunuz. Özellikle gün yeni doğduğunda ve hava güneşliyse burası Kapadokya gezinizde uğranılması gereken ilk durak.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme açık hava müzesi
Göreme açık hava müzesi

Kapadokya’yı, bu bölgede yaşam şartlarına tanık edebileceğiniz en iyi yer Göreme açık Hava Müzesi’dir. Aslında burası için, vadinin içinde konumlanmış bir mahalle de diyebiliriz. Peri bacalarının içine yapılmış evler, kiliseler, merdivenler ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Hatta bence Türkiye’de de görülmesi gereken müzelerin başında geliyor.

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya birçok yeraltı şehrine de ev sahipliği yapıyor. Öne çıkanlar ise, Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirleri. Yaşamak için öyle verimli bir yapıya sahip ki hem yerin altı, hem de yerin üstü birçok topluluğa ev sahipliği yapmış. Üstelik yeraltı şehirleri de sıradan ve az katlı değil. Kimisi 7 kattan oluşuyor, kimisi 11 kattan. Rehber ile gezmenizi tavsiye ederim.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Kapadokya bölgesinde, Göreme ve Ürgüp’ten biraz daha uzaklaşacaksınız bu güzel vadiyi keşfetmek için. Derinkuyu ve Kaymaklı şehirlerini ziyaret ettikten sonra Ihlara Vadisi’ne doğru devam edebilirsiniz. Havanın güneşli olduğu bir günü tercih etmenizi öneririm. Zira vadi çok büyük en az 2 saat burada kalmalı, vadi içindeki kiliseleri gezmeli, ortasında akan derenin kenarında yürüyüş yapmalısınız. Tadı böyle çıkıyor doğrusu.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar sıradışı bir kale
Uçhisar sıradışı bir kale

Peri bacaları eve dönüştürülebilir evet peki ya kale? Ortahisar Kalesi, bunun en güzel örneklerinden. Peri bacası öyle büyük ve konumu o kadar güzel ki bir kale için ideal özelliklere sahip. Kalenin çevresindeki hediyelik eşya satan dükkanlara uğramayı ve kalenin tepesine çıkmayı es geçmeyin. Göreceğiniz manzara sizi büyüleyecek.

Temenni Tepesi

Ürgüp’ü tepeden izlemek, şehri, şehrin arkasında kalan dağları görmek için Temenni Tepesi’ne gitmelisiniz. O zaman gerçekten İç Anadolu’da olduğunu hissedecek ve bu coğrafyaya hayran kalacaksınız.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.