Seyahat Ederken Yabancı Dil Bilmek Şart mı?

En sık sorulan sorular listemde zirveyi zorlayan bir soruyla daha karşı karşıyayız: “Yurtdışında seyahat etmek için yabancı dil bilmek şart mı?” Yazıyı baştan sona okumaya üşenenler için cevabım; “Evet ve Hayır!”

Bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle seyahat ederken yabancı dil ne zaman işimize yarar, ne tür avantajlar sağlar ve yabancı dil bilmeden seyahat edenlerin başına neler gelebilir gibi detayları kısaca açıklamayı düşündüm. Böylece kafanızda oluşan sorular kendiliğinden yanıt bulacaktır.

Dakika Bir Gol Bir: Sınır Polisleri!

Özellikle vizesiz ülkelere seyahat ediyorsanız, hele ki bu sizin ilk seyahatiniz ise, sınır polisine bomboş bir pasaport uzattıktan sonra gelecek sorulara hazırlıklı olmanız gerekir. Bu tür sorular ve kontroller standart uygulamadır. Eğer sınır polisi sizin seyahat amacınıza ikna olmazsa ilk uçakla eve geri dönmeye hazır olun.

“Where will you stay? – Nerede konaklayacaksınız?”, “Where’s your return ticket? – Dönüş biletiniz nerede?”, “What’s your purpose of traveling? – Seyahat amacınız nedir?” gibi sorular karşısında derdinizi anlatacak kadar İngilizce bilmeniz sınır işlemlerini hızlıca halledip seyahatinize başlamanızı kolaylaştıracaktır.

Sokaklarda Kaybolmak

Sınırdan geçtiniz, elinizde otel – hostel rezervasyonunuz da var. Şehir merkezine gidip adres bulmanız gerekecek. Fakat o da ne, kimse ne dediğinizi anlamıyor. Siz adres sorduğunuz kişinin dediklerini anlamıyorsunuz. Yukarıdaki videodaki gibi bir durumla karşılaşmanız son derece olası. Derdinizi anlatacak kadar yabancı dil bilmek hem vakit kazandırır hem de seyahatinize keyif katar.

Sürpriz Tatlara Hazır Olun

Seyahat etmek demek bulunduğunuz yörenin tatlarını da deneyimlemek demek.  Girdiniz bir lokantaya, menü baştan sona İngilizce. Garson sizin dilinizi, siz garsonun dilini bilmiyorsunuz. “Getir amcam ortaya karışık bişiler” dediğiniz anda sürprizlere açık olun. Kolej eğitimi sayesinde ileri seviyede İngilizce bilsem de İspanya’nın La Linea şehrinde yemeğin üstüne menüden tatlı sanıp “Black Pudding” sipariş etmiştim. Meğerse bildiğin kandan yapılan bir tür sucukmuş kendisi. Benzer durum alışverişte, tren veya otobüs bileti alırken, acil durumlarda hastanede veya eczanede de karşınıza çıkabilir.

Anlamanın ve Anlaşılmanın Gücü

Seyahat Ederken Yabancı Dil Bilmek Şart mı? – Yolda Kal
Herkesin sohbet ettiği bir yerde yalnızlık zorlu olabilir.

Seyahat etmek farklı coğrafyaları, insanları, yaşamları anlamak, bunlarla anlaşmak demektir. Kaldığınız hostelde diğer gezginlerle sohbet etmek, kafede yan masada oturan şehrin yerlisi ile şehir, hayat, tarih hakkında konuşmak, kim bilir belki de hayatınızın aşkı ile karşılaşmak 😉 seyahatinize değer katacak yegane deneyimlerdir. Yabancı dil bilmeden yapacağınız seyahatten kazanacağınız tek deneyim sokakların, binaların, insanların nasıl göründüğünden öteye geçemez.

Seyahat Ederken Dil Öğrenmek

Yeterli düzeyde yabancı diliniz yoksa öğrenmenin en güzel yolu seyahat ederken yabancı dil eğitimi almanıza olanak sağlayan programlardır. Bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Bir yabancı dili hem teknik hem de pratik olarak öğrenebilirsiniz. Bu şekilde bir yabancı dil öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmeniz de kolaylaşacaktır. Ben bunu araba kullanmaya benzetiyorum. İlk ehliyeti alırken standart bir arabayı kullanmak zor gelir. Eğitim ve pratikle bunun üstesinden geldikten sonra kamyonet, karavan ve hatta kamyon kullanmayı öğrenmek çok daha kolaydır.

1 Yorum

  1. Ah ben bu yabancı dil mevzunun insanı nasıl rezil ve vezir ettiğini yakinen bilenlerdenim. Avrupa’da 23 şehir ve 18 ülke gezmiş bir insan olarak, oradayken aklımdaki tek şey döner dönmez bir İngilizce kursuna başlamaktı, ancak şartlar yine mümkün kılmadı. Şimdi paylaştığın linke göz attım da hiç fena olmaz gerçekten de hem gezip hem dil öğrenmek (:

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.