İsviçre, Batı ve Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Dağlık bir coğrafyası olan İsviçre’nin denize kıyısı bulunmamaktadır. İsviçre coğrafyası, denize kıyısı olmamasına rağmen birçok doğal göl bulunması nedeniyle yeterli su kaynağına sahiptir. Zürih Gölü, Lugano Gölü, Luzern Gölü ve Cenevre Gölü, İsviçre’deki toplamı 1.500’e yakın göllerin arasında yer almaktadır. Brienz Gölü İsviçre Alpleri’nin eteklerinde yer alan göllerden biridir. İsviçre göller bölgesi, turistlerin İsviçre’de gezi için tercih ettiği doğal güzelliklerden biridir. İsviçre gölleri yıl boyunca birçok turistin tercih ettiği rotalara sahiptir.

En Meşhur 10 İsviçre Gölü Hangileridir?

En meşhur 10 İsviçre gölü aşağıda listelenmiştir.

  • Zürih Gölü
  • Luzern Gölü
  • Cenevre Gölü
  • Neuchâtel Gölü
  • Murten Gölü
  • Biel Gölü
  • Konstanz Gölü
  • Zug Gölü
  • Brienz Gölü
  • Maggiore Gölü

Zürih Gölü Nerededir?

2023’te İsviçre Göller Turu ve Gezilecek Yerler – Yolda Kal
Zürih, İsviçre

Zürih Gölü, İsviçre’nin Zürih şehrinin güneydoğusunda bulunmaktadır. 88,7 km²’lik bir alana yayılmış olan Zürih Gölü, İsviçre’de UNESCO Dünya Mirasları listesine giren 56 bölgeden biridir. İsviçre Zürih Gölü, UNESCO Dünya Mirasları listesine tarih öncesi kazık temelli evleri ile girmiştir. Zürih Gölü’ne, Zürih, Schwyz ve St. Gallen kantonlarından ulaşılmaktadır. 40 kilometre uzunluğundaki Zürih Gölü’nün genişliği 3 metredir. Zürih Gölü’nün ortalama derinliği, 49 metredir. Yerel halk ve İsviçre’ye gezmeye gelen kişiler Zürih Gölü’nde yüzebilmektedir. Biel’den Zürih’e giden trene binerek Zürih Gölü’ne 1 saat 15 dakikada ulaşmak mümkündür.

İsviçre Leman Gölü Nerededir?

2023’te İsviçre Göller Turu ve Gezilecek Yerler – Yolda Kal
İsviçre Leman Gölü

İsviçre Leman Gölü, İsviçre’nin Cenevre, Lozan ve Montrö şehirleri sınırlarında bulunur. Leman Gölü’nün bir diğer adı da Cenevre Gölü’dür. Leman Gölü İsviçre ve Fransa arasında bölünmüş durumdadır. Leman gölünün %40’i İsviçre tarafında iken, %60’ı Fransa tarafındadır. Leman Gölü’ne hem Fransa’dan hem de İsviçre’deki’deki 3 kantondan ulaşmak mümkündür. Cenevre Gölü, Cenevre Cornavin istasyonuna birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Cenevre Gölü, Orta Avrupa’nın en büyük ikinci tatlı su gölü olma özelliğine sahiptir. 14 kilometre eni olan Leman Gölü’nün uzunluğu, 73 kilometredir. Cenevre Gölü’nün en uzun yeri 310 metredir. İsviçre Leman Gölü’nde yüzmek mümkündür.

İsviçre Luzern Gölü Nerededir?

2023’te İsviçre Göller Turu ve Gezilecek Yerler – Yolda Kal

Luzern Gölü, İsviçre’nin orta bölgesinde bulunmaktadır. İsviçre’nin en büyük dördüncü gölü olan Luzern Gölü’nün; Uri, Luzern, Nidwalden ve Schwyz kantonlarına kıyısı bulunmaktadır. Luzern Gölü’ne araba ve tren ile ulaşmak mümkündür. Luzern Gölü’ne Romanshorn’dan saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşılabilir.

Uzunluğu 143,7 kilometre olan Luzern Gölü’nün ortalama derinliği 104 metredir. Luzern Gölü’nün en derin noktası 214 metredir. Luzern Gölü, yüzmek isteyen kişilere açıktır.

İsviçre Blausee Gölü Nerededir?

2023’te İsviçre Göller Turu ve Gezilecek Yerler – Yolda Kal
İsviçre Blausee Gölü

Blausee Gölü, İsviçre’nin Bern kantonunda bulunmaktadır; mavi ve yeşil karışımı farklı ve berrak rengi ile bilinir. Türkçe Mavi Göl anlamına gelen Blausee Gölü’nün yüzey rakımı 887 metredir. İsviçre Mavi Göl, maksimum 10 metre derinliğe sahiptir ve gölün dibinde net olarak ağaç gövdeleri, balıklar ve kayalıklar görülmektedir. Mavi Göl İsviçre’de Kander Nehri yakınında ve Blausee Tabiat Parkı içerisinde yer almaktadır. Gölde balık tutmak veya yüzmek yasaktır ve genellikle fotoğrafçılar tarafından sıklıkla ziyaret edilir.

Lugano Gölü İsviçre’de Nerededir?

2023’te İsviçre Göller Turu ve Gezilecek Yerler – Yolda Kal
İsviçre Lugano Gölü

Lugano Gölü, İsviçre’nin Ticino kantonunda yer almaktadır. İki ülkeyi birbirinden ayıran Lugano Gölü, güney İsviçre ve kuzey İtalya’nın sınırında bulunur. Lugano Gölü’ne Ticino şehrine yapılacak tren yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Lugano Gölü’nde 220 milyon yıl öncesine ait fosil kalıntılar bulunmaktadır.

İsviçre Lugano Gölü, 48,7 km² yüzey alanına sahiptir. Ortalama derinliği 134 metre olan Lugano Gölü’nün en derin noktası, 288 metredir. Lugano Gölü’ne bazı plajlardan girmek mümkündür.

İsviçre’de Göl Turu İçin En İyi Rota Hangisidir?

İsviçre’de göl turu için en iyi rota en popüler birkaç gölü ziyaret etme olanağı sunan Cenevre Gölü’nden başlayarak Maggiore Gölü’ne kadar devam eden rotadır. İsviçre’de göl turu yapmak için öncelikle Cenevre Gölü’nün bulunduğu Cenevre şehrine gidilmelidir.

İsviçre göl turu, Cenevre Gölü’nün ardından “Üç Göller” olarak adlandırılan Neuchâtel Gölü, Murten Gölü, Biel Gölü ile devam etmektedir. Neuchâtel Gölü’ne gitmek için Cenevre’den Yverdon-les-Bains’e doğru 50 dakikalık bir yolculuk yapılmaktadır. Yverdan-les-Bains’den 20 kilometre uzaklıkta bulunan Murten Gölü’ne gitmek mümkündür. Üç Göller bölgesinin son durağı olan Biel Gölü’ne gitmek için Murten’den Biel’e tren yolculuğu yapmak gerekmektedir.

İsviçre’de göl turu rotası Üç Göller bölgesinden sonra Zürih Gölü ile devam etmektedir. Biel’den Zürih’e 1 saat 15 dakikalık bir tren yolculuğu yapılarak Zürih Gölü’ne ulaşmak mümkündür. Zürih’ten Romanshorn’a yapılacak 1 saatlik bir tren yolculuğu ile İsviçre göl turu rotasının 6. gölü olan Konstanz Gölü’ne ulaşılmaktadır.

İsviçre göl turu içerisinde yer alan diğer bir göl Luzern Gölü’dür. Luzern Gölü’ne Romanshorn’dan Luzern’e giden tren ile 2 saat yolculuk yaparak ulaşmak mümkündür. Luzern’den 24 kilometre uzaklıkta bulunan Zug’a giderek İsviçre’de en iyi göl turu rotası içerisinde yer alan göllerden biri olan Zug Gölü’ne ulaşılmaktadır. Zug Gölü’nün ardından Brienz ve Tuhn göllerini dolaşmak için Luzern şehrinden 1 saat 25 dakika süren bir yolculukla Brienz şehrine gitmek gerekmektedir. İsviçre’deki en iyi göl turu rotasının son durağı olan Maggiore Gölü ise Ticino kantonunda bulunmaktadır. Maggiore Gölü’ne gitmek için Luzern’den Lacorna’ya 2 saat 8 dakika süren tren yolculuğu yapılmaktadır.

İsviçre Göller Turu İçin Ne Kadar Süre Gereklidir?

İsviçre göller turu için şehirlerin birbirlerine olan uzaklığı ve tren yolculuğu süreleri baz alındığında ulaşım süreleri yaklaşık 15 saat sürmektedir. Kısa süreli bir tur yapılmak istenirse yaklaşık 3 günlük bir tur İsviçre gölleri için yeterlidir; ancak tüm seyahat edilen şehirlerde konaklama yapılmak istenirse, seyahat süresi 10 güne kadar uzayabilmektedir.

İsviçre Göl Turu İçin Ortalama Masraflar Ne Kadardır?

İsviçre göl turu için ortalama masraflar, şehirlerdeki ulaşım, konaklama, yeme-içme ve bot turu masrafları göze alındığında yaklaşık 5.000 ile 15.000 euro arasında tutmaktadır. Göl turunda kullanılan tren rotalarının bilet fiyatları 50 ile 100 euro arasında değişmekteyken, her öğün için yemek fiyatları ise ortalama 20 ile 30 euro arasındadır. İsviçre göl turunda ziyaret edilen göllerde yapılacak bot veya kano turları için ortalama kişi başı 10 ile 20 euro ödenmektedir. İsviçre göller bölgesi turları için konaklama fiyatları, tercih edilen tesise göre gecelik 100 eurodan başlayarak, 2.000 euroya kadar ulaşabilmektedir.

Türkiye’den İsviçre Göller Turuna Nasıl Çıkılır?

Türkiye’den İsviçre göller turuna İsviçre turist vizesi alınarak çıkılmaktadır. İsviçre’de göller turuna çıkmak isteyen kişilerin turist vizesi gerekliliklerini kontrol etmesi ve gerek görülmesi durumunda İsviçre’ye yapılacak seyahat öncesinde turist vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

İsviçre’de göller turuna çıkacak olan umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşlarının İsviçre vizesi alması gerekmektedir. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde yapacakları İsviçre seyahatlerinde vizeden muaftır, ancak 90 günden uzun sürecek İsviçre seyahatleri için https://vizem.net/ web sitesi ziyaret edilebilir.

Turistik İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Turistik İsviçre vizesi, İsviçre dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen vize aracı kurumunun başvuru merkezine vize başvurusu yapılarak alınmaktadır. İsviçre’ye turist vizesi alınması için İsviçre turist vizesi başvuru formunun online olarak doldurulması ve gerekli vize evraklarının tamamlanması gerekmektedir. İsviçre turist vizesi için gerekli evrakları tamamlayan kişilerin yetkili aracı kurumdan vize başvurusu için randevu alması gerekmektedir. Yetkili aracı kurumda gerçekleşecek İsviçre turist vize başvuru randevusunda kişilerin hazırladıkları evrakları teslim etmesi ve biyometri işlemlerini yapması gerekmektedir. İsviçre turist vizesi ücreti ödeyen kişilerin İsviçre turist vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

Son 5 yıl içinde almış oldukları bir Schengen vizesi bulunan kişiler, vize evraklarını akredite acente Vizem’in İstanbul’daki merkez ofisine göndererek vize başvuru merkezine gitmeksizin VZM Grup danışmanları aracılığıyla İsvirçe turist vizesi başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 18 68

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.