Kitap Tavsiyesi: “Türkiye’den Gitmek: İtalya’ya Uzanan Bir Göç Hikâyesi”

Gökhan Kutluer gerçek bir bisiklet aşığı, keyifle gezmesini bilen, bunlarla yetinmeyip hikayelerini bizlerle paylaşan bir yazar. İtalya’dan, Almanya’dan paylaştığı çok güzel fotoğrafları ve doğaya, bisiklete olan bağlılığını, göç etmenin zorluklarını ve güzel yanlarını aktardığı yazılarını keyifle, uzun süredir takip ediyorum. Bisiklet öykülerinin yer aldığı ilk kitabı “Bulut Fabrikası“nın ardından bu sefer de göç etmenin nasıl bir deneyim olduğunu bizlerle paylaşıyor. Gökhan Kutluer’in Yitik Ülke Yayınları‘ndan çıkan “Türkiye’den Gitmek” adlı bu kitabını tanımanızı isterim.

Yaşadığımız günlük koşuşturmacalar içinde, bazen, bir türlü hissedemediğimiz o aidiyet duygusu, hepimizin zaman zaman tadını kaçırmıştır. İç huzursuzluklar, sosyo-kültürel dengesizlikler, temel yaşam haklarına dokunan olaylar ve hepsinin sonunda gelen sonsuz yenilenme arzusu… Bambaşka sabahlarda, bambaşka topraklarda güneşi selamlama isteğiyle içinize dolan; o yeni yerlere ait olma umudu… Her şeyi bırakıp gitme hayalleri… Bunlar kulağa hoş geliyor, ama emin olun ki “gitmek” hiç kolay değil… Hepsi doğup büyüdüğünüz topraklardan yepyeni bir hayata atılma heyecanınızı körükleyen birer sebep olabilir. Ancak önemli olan o zor kararı verebilmektir.

Kitap Tavsiyesi: "Türkiye'den Gitmek: İtalya'ya Uzanan Bir Göç Hikâyesi" – Yolda Kal
Gökhan Kutluer, tam bir bisiklet aşığı.

​Bu kararı verenlerden biri olan Gökhan Kutluer, bisiklet öyküleriyle bezediği ilk kitabı “Bulut Fabrikası”ndan sonra, ikinci kitabında da bu kararını verdiği ve uygulamaya koyduğu süreçten tutun, bu sürecin sonuna kadar yaşadığı ve elbette ki yaşamaya da hâlâ devam ettiği her şeyi, tüm detaylarıyla okurlarıyla paylaşıyor. Kimi zaman hayallerinden dem vuruyor; “Pırıl pırıl gecelerde, kayan kaç yıldızın peşine takıldığımı bilmiyorum” diyor, kimi zamansa kaybolduğu anlardan bahsediyor. Okurken yer yer hayatınızdan parçalara da rastlayacağınız “Türkiye’den Gitmek”, hayaller için ısrarcı olmanın yaşattığı zorluklar kadar, onları bir bir gerçekleştirmenin yaşattığı zafer duygusuna da değiniyor.

​“Peki, ya ben de gitmek istersem, başımı alıp başka diyarlara…” diye iç geçireceğinizi tahmin eden Kutluer, kitabının ikinci bölümünde, göçmenlik üzerine tecrübelerini bir yol haritası şeklinde okurlara sunuyor. Bu haritayı takip ederken yalnız olmadığınızdan emin olmanız için, o dönemlerde yazmaya devam ettiği günlüklerinin en özel kısımlarını da okurlarıyla paylaşıyor.

Kitap Tavsiyesi: "Türkiye'den Gitmek: İtalya'ya Uzanan Bir Göç Hikâyesi" – Yolda Kal

​Gökhan Kutluer, Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan “Türkiye’den Gitmek” isimli ikinci kitabında, göç etmeyi kafasına koymuş herkes için, doğup büyüdüğü ülkesinden, yabancısı olduğu bambaşka bir kültür ve coğrafyaya uzanan, her satırında yaşanmışlık barındıran, buram buram tecrübe ve duygu yüklü bir göç hikâyesini okurlarıyla buluşturuyor. Özel bir yol arkadaşı bu kitap. Deneyimlerle oluşan, yanınıza bulunması gereken bir kılavuz.

Türkiye’den Gitmek, Gökhan Kutluer, Yitik Ülke Yayınları, Gezi-Anı, 246 sf

Web: Gökhan Kutluer

Twitter: @gokhankutluer

Instagram: @gokhankutluer

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.