İzlanda’nın Sade ve Vahşi Dünyasında Seyahat Edin

Benzersiz bir vahşi doğa deneyimi arıyor ancak bulmak için tüm dünyayı gezmek istemiyor musunuz? O halde ehliyetinizi alın ve İzlanda‘ya gitmek üzere yola çıkın. Rüzgarlı ve boş yollarında kendi sürücünüz olduğunuz bir tur, Avrupa’nın en seyrek nüfusa sahip bu ülkesinin buz ve alevden meydana gelen sihrini keşfetmek için ideal bir etkinliktir. Başkent Reykjavík‘te başlayarak burada en keyifli rotaları bulabilirsiniz.

Altın Halka ve Güney Sahili

Avrupa ile Amerika’nın kayan kıtasal plakaları arasındaki bir grabende yürüyebileceğiniz Þingvellir ulusal parkında nefes kesici bir sürüş deneyimi için dört gününüzü ayırın. Ve Gulfoss; 32 metre aşağıdaki gizli bir yarığa dökülen iki aşamalı bir şelale olup yoldan bakıldığında kocaman bir nehrin bir anda ortadan kaybolduğu izlenimi verir. Ardından güneye Dyrhólaey bölgesine gidilir. Burada okyanustan tamamen çıkan bazalt sütunlara ve sarsıntılı fışkırmaları dehşet verici sellere neden olan bir volkanın üzerinde bulunduğu uzak Mýrdalsjökull buzuluna hayranlıkla bakacaksınız.

Thingvellir Ulusal Parkı | Flickr @johan wieland
Thingvellir Ulusal Parkı, İzlanda | Flickr @johan wieland

West Fjords & Snæfellsnes Bölgesi

Rota 1’i takip ederek kuzeye gidin ve ardından Avrupa’nın en büyük sıcak ılıcası olan Deildartunguhver’ı ve lav alanı üzerinde akan derecikler tarafından oluşan 900 metre uzunluğundaki Hraunfossar şelalesini görmek üzere yoldan ayrılın. Dünyanın en kalabalık kuş uçurumu ve Avrupa’nın en batıdaki noktası olan 441 metre yüksekliğindeki Látrabjarg’a ulaşana kadar sivri dağlarda oyuklara neden olan dar haliçlerin üzerinde ve çevresinde seyahat edin. Ardından Snæfellsnes ve binlerce ufak adaya sahip sakin balıkçı köyleri üzerinden Reykjavík’e geri dönün.

Snæfellsnes | Flickr @aevarg
Snæfellsnes, İzlanda | Flickr @aevarg

Güney İzlanda

Reykjavík‘ten sadece 24 mil uzakta İzlanda’nın dünyaca ünlü Blue Lagoon‘unu bulabilirsiniz. Doğal bir lav alanının oyulması ile meydana gelen bu tedavi edici havuz minerallerden zengin olup ışık kıran mikro organizmalar tarafından suyu boyanır. Güney batıda ilerlediğinizde ilkel Haukadalur vadisi ve kaydedilmiş ilk geyser olan Geysir karşınıza çıkar; su ve buhar fışkırmaları sismik hareket kaynaklıdır. 2.900 mil kare büyüklüğündeki Skaftafell ulusal parkında yeşil bitki örtüsü, buz dağları, kanyonlar, asılı vadiler, buz tünelleri ve kemerleri ile buzul nehirlere şaşkınlıkla tanıklık edeceksiniz

Blue Lagoon | Flickr @nicksarebi
Blue Lagoon | Flickr @nicksarebi

Tam tur

İzlanda’nın manzaralarla süslü halka yolunda yapacağınız 7-10 günlük bir seyahat kısa turlardaki doğal harikaların büyük bir kısmı ile daha da fazlasını kapsar. Başka Bir Gün Öl gibi gişe rekorları kıran filmlerin seti olmuş ve buz dağları arasında fokların yüzdüklerini göreceğiniz doğudaki Jökulsárlón lagünü buna bir örnektir. Ayrıca sığ Myvatn Gölü, volkanik sütun ve deliklerle çevrili ve su kuşları ile doludur. Avrupa’nın balina izleme merkezi olan Húsavík balıkçı köyü de asla unutulmamalıdır.

Ya da kendi rotanızı çizin

Küçük aile arabaları yılın büyük bir kısmında size bu seyahatinizde eşlik eder. Ancak İzlanda’yı kışın ziyaret ediyorsanız ya da daha uzak arazi konumlarına gitmek istiyorsanız bir 4×4 SUV gereklidir. Maceranız boyunca çok çeşitli oteller, konuk evleri ve evlerde üstelik önceden rezervasyon yapmaya gerek olmadan konaklayabilirsiniz. Böyece her zaman kendi yolunuzu ve planınızı takip etmeniz mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.