Uçur Beni Pegasus! Bir Daha ASLA!

Yılbaşı bahanesi ile 10 günlük mini bir Balkan seyahati yapmak için harekete geçtim. Plan basit ve bir o kadar da kolaydı. İzmir’den Sabiha Gökçen aktarmalı Pegasus uçağı ile Makedonya‘ya varılacak, kara yolu ile Bitola (Manastır), Belgrad, Mostar, Saraybosna gezilecek ve dönüş Belgrad’tan Air Serbia ile yapılacaktı.

Bu kadar basit ve sıradan bir seyahatte havayolu çalışanları yüzünden uçağımı kaçıracağım, çantamın bir anda sistemlerden silineceği ve tam 15 gün sonra bulunacağı, Sabiha Gökçen havalimanında bir saatten fazla süre ayakta aç, susuz beklemek zorunda kalacağım, Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen nöbetçi müdürü tarafından özür dilemek bir yana dursun azarlanacağım, suçlanacağım ve bütün bunların üstüne koskoca Pegasus Havayolları‘nın zararımı karşılamak amacıyla parmağını bile kıpırdatmayacağı kimin aklına gelirdi ki?

EKLEME

Aşağıda yazılı olan makalemi yayınladıktan sonra gördüğü ilgi ve paylaşım beni de şaşırttı. Sosyal medyada yapılan yüksek miktarda paylaşım Pegasus yetkililerinin hemen dikkatini çekmiş. Bugün (20.01.14) bana telefonla ulaşan Pegasus yetkilisi yaşananlarla ilgili özür dileyerek konunun detaylı olarak üst düzey yetkililerce görüşüldüğünü, bu tür aksaklık ve sorunların bir kez daha yaşanmaması için gereken önlemlerin alınacağını, gerekiyorsa bir düzenlemeye gidileceğini belirtti. Ayrıca kayıp bagajımla ilgili zararımın tamamı uzun yazışmalar sonucu karşılanacağı belirtildi.

Bu sonucu 20 gün sabırla telefon ve eposta trafiği yaşamadan, böyle bir yazı yayınlamadan almayı tercih ederdim. Yine de sistemlerin açıkları, insanların hataları, iş politikaları gibi bilemeyeceğim bir çok değişken söz konusu. Umuyorum söyledikleri gibi gerekli ne varsa en kısa sürede yapılır ve benim, sayfada yorum bırakan, farklı yollarla mağduriyetlerini dile getiren yüzlerce insanın yaşadıkları bir kez daha tekrarlanmaz.

#UçurMaBeniPegasus!

Uçur-MA Beni Pegasus!
Uçur-MA Beni Pegasus!

Halbuki her şey o kadar sıradan başlamıştı ki. Sabah İzmir – Sabiha Gökçen uçağı 08:05’da kalkacağı için ne olur ne olmaz diyerek sevgili yol arkadaşım Damla ile birlikte erkenden Adnan Menderes Havalimanına gittik. Bagajımı teslim ettim, gerekli bağlantıları kontrol ettim ve sakince uçağı beklemeye koyuldum. 09:10 civarı Sabiha Gökçen’e varıp ardından 10:20 Üsküp uçağına binmemiz gerekiyordu. 50 dakikalık bir süre pasaport kontrolünden geçip uçağa yetişmek için yeterli görünüyor. Kağıt üstünde herşey bu kadar iyimser iken pratikte işler böyle yürümüyor.

İzmir’den 5-10 dakika geç kalkan uçak ile 28 numaralı koltukta İstanbul’a doğru yola çıktık. İstanbul’a vardığımızda uçaktan iner inmez bir Pegasus çalışanı bizi transit bölümüne yönlendirdi. Uçağa yetişmek için üst kattaki pasaport kontrolü yerine hemen burada kontrolden geçip transit bankosundan uçağa yetişeceğimizi söyledi. Karşımda Pegasus çalışanı var iken bana da söyleneni yapmak kaldı. Çok uzun sayılmayacak bir sıraya girip pasaport kontrolünü beklerken dahi zamanın azaldığını farkedip bizi sıraya sokan çalışana “fazla vaktimiz kalmadığını, 10:20’de uçağın kalkacağını” söylediğimde aldığım yanıt “Merak etmeyin beyfendi sırada bekleyenlerin hepsi 10:20 uçağı yolcuları. Gerekirse 3-5 dakika uçak bekleme yapar, herkesi uçağına yetiştireceğiz” oldu. Daha bunun üstüne ne yapabilirdim ki?Bir kez daha söyleneni yaptım ve kuzu kuzu sırada beklemeye devam ettim.

10:20'de Transit geçiş için güvenlik kontrolü sırası!
10:20’de Transit geçiş için güvenlik kontrolü sırası!

Pasaport kontrolünden geçip transit bankosunun olduğu yere yönelince devasa bir sırayla karşılaştım. Uçağın kalkmasına 10 dakika kalmıştı. Koşa koşa Pegasus transit bankosuna gittim ve orada duran Pegasus çalışanlarına biletimi göstererek ne yapmam gerektiğini sordum. Aldığım yanıt hem komik hem de düşündürücüydü. “Beyfendi lütfen sıraya geçin, uçağa yetişeceksiniz, herkes sizinle aynı durumda” Tam da bu sırada çalışanlardan birisi peşine 4 yabancıyı takmış sıranın önlerine doğru ilerliyordu. Duruma itiraz edip bunu örnek gösterdiğimde ise bir başka çalışanın “Bazen pilotlar acil yolcu talebinde bulunuyorlar, öncelik onların” şeklinde bana çok saçma gelen bir cevapla karşılaştım. Uzun sıraya hizmet veren yetersiz güvenlik kontrolünü de görünce ufak bir şark kurnazlığı ile çaktırmadan sıranın ortalarında yer bulduk. İzmir uçağından iner inmez direkt transit bölümüne geçen insanların bir kez daha X-Ray ve güvenlik kontrolünden geçmesini halen anlayabilmiş değilim. Şimdiye kadar bir çok kez transit geçiş yaptım ve ilk defa böyle saçma bir uygulamayla karşılaştığımı üzüntüyle söyleyebilirim.

Saat 10:20’de halen güvenlik kontrolünden geçmeyi bekliyorduk. Çevrede yakaladığım Pegasus çalışanlarına durumu sürekli belirtmeme rağmen her seferinde “merak etmeyin, uçağa yetişeceksiniz” cevabı aldım. Bir süre sonra güvenlik kontrolünden geçip koşa koşa kapıya vardığımızda gördüğüm manzara beni hiç şaşırtmadı. Kapı kapanmış ve PC 711 Sabiha Gökçen – Üsküp uçağı piste doğru taksi yapmaya başlamıştı bile. Uçur Beni Pegasus diyerek aldığımız biletler Pegasus çalışanlarının sözlerini dinlediğimiz için havaya uçmuş, Üsküp’e başka bir sefer olmadığı için İstanbul’da öylece kalakalmıştık. Pegasus bu sefer UÇUR-MAdı!

Seyahatten Soğut Beni Pegasus!

Durumu sakin karşılayıp transit bankosuna geri döndüm. Olayların kopmaya başladığı yer de burası. Transit bankosunda bana sıraya geçmemi söyleyen hanım kızımızı bulup durumu belirttim ve ne yapmamız gerektiğini sakince sordum. Evet gerçekten de sakin davrandım 🙂 Pegasus çalışanı hanım kızımızın verdiği cevabı duymaktansa kendisinden bir tokat yemeyi tercih ederdim:

P.Ç. – Beyfendi herkes uçağa yetişti ama!

G.A. – Görüyorsun ki herkes uçağa yetişememiş!

Bizim gibi farklı uçaklara yetişemeyen yolcuların olduğunu da görünce iyice kıllanmaya başladım. Üsküp uçağını kaçıran üç, Batum uçağını kaçıran dört ve Tel Aviv uçağını kaçıran bir kişi vardı. Hanım kızımız hepimizin uçuş kartlarını ve pasaportlarını alarak bizi Duty Free mağazaları ile güvenlik kontrolü arasında bir yere kadar peşinde sürükledi. Kesinlikle hiç bir yere gitmeden burada beklememizi sıkı sıkı tembihleyip uzaklaştı. Önceki deneyimlerimden bildiğim kadarıyla bu tür durumlarda ülkeden çıkış işlemimiz iptal edilir, havayolu firmasının ofisine davet ediliriz. Burada bin bir özür vs… yıkama yağlama işlemi sonunda herkes sakinleştirilir ve alternatif bir uçuş sunulur. Neredeyse standart bir prosedür olduğu için sakince beklemeye koyulduk.

Pegasus görevlisinin bizi 1 saatten fazla terkettiği yer!
Pegasus görevlisinin bizi 1 saatten fazla terkettiği yer!

Bulunduğumuz yerde oturacak herhangi bir yer yoktu. Öylece bekledik, bekledik, bekledik. Aradan 1 saat geçti, ne gelen oldu ne giden. Sabah 5’te başlayan yolculukta 6 buçuk saat geçmiş ve 11:30’da halen ayakta birilerinin ilgilenmesini bekler haldeydik. Sonunda güvenlik çalışanlarına Pegasus’tan birilerini çağırmalarını aksi halde terslik yapmaya başlayacağımı söyledim.

11:31 Halen beklemedeyiz!
11:31 Halen beklemedeyiz!

Zorla çağırılan Pegasus çalışanı 5-10 adım ötemde öyle bir yüz ifadesi ile bana bakıyordu ki sanırsın adama az önce ağız dolusu küfür ettim, bedavaya kırbaçlaya kırbaçlaya çalışıyor sanki. Kendisine durumu izah ettim, kan şekerimin düştüğünü, aç olduğumu, su ve tuvalet ihtiyacım olduğunu belirttim. Belki insani yönü ortaya çıkar da bir özür diler, bir bardak su verir, gönül alır diye. Bunun yerine “beyfendi bekleyin lütfen işlemleriniz yapılıyor” diyerek sırtını dönmesi bende hiç iyi etki yapmadı. Bu andan itibaren sorunlu, ağzı bozuk ve olaylı müşteri maskemi taktım.

Bir buçuk saat içinde geri çıkış işlemleri tamam!
Bir buçuk saat içinde geri çıkış işlemleri tamam!

10 günlük seyahatin ilk saatlerinde aksi, olaylı ve her şeyi bir kenara bırakıp eve dönmeyi ister oldum. Tüm bu hisleri bana yaşatabilen yegane firma Pegasus’a şükranlarımı sunuyorum!

Suçla Beni Pegasus!

Güvenlikten geri çıkıp Pegasus bilet ofisinin önüne geldiğimizde herhangi bir özür, durum açıklaması, yapmamız gerekenler ve haklarımızla ilgili hiç bir bilgilendirme yapılmaması bardağı taşıran son damla oldu. Pegasus çalışanı hanım kızımıza ne yapacağını sorduğumda bana ilk uçakla Üsküp’e gideceğimizi söyledi. “İlk uçak ne zaman?” soruma ise “Bilmiyorum” şeklinde manidar ve düşündürücü bir cevap veriyor.

Transit sırasında bizi bekleten ve Dünya'dan habersiz hanım kızımız!
Transit sırasında bizi bekleten ve Dünya’dan habersiz hanım kızımız!

Bağıra çağıra müdürleri ile görüşmek istediğimi belirtiyorum. 5-6 dakika içinde nöbetçi müdür Selen hanım karşımda beliriyor. Artık karşımda müdür var ya bir kez daha sakinleşiyorum. Olan biteni detayları ile kendisine aktarıyorum. Oldukça sakinim çünkü karşımda bir müdür var. Çalışanlar yorgun olabilir, deneyimsiz olabilir, durumu nasıl idare edeceklerini bilmiyor olabilirler. Müdürler öyle midir? Bence olmamalı. Bu yüzden müdür oluyorlar ya. İşte ben kendi kendime polyannacılık oynarken sevgili müdür Selen hanımın ilk cümlesi sorunlu, ağzı bozuk, memnuniyetsiz müşteri maskemi bir kez daha takmaya zorluyor beni:

– Beyfendi sağa sola takılıp uçağı kaçırmışsanız bunda bizim ne gibi bir suçumuz var ki?

Kendisine zekası pek gelişmemiş birisi olduğumu, öyle ya da böyle uçağı kaçırdığımı söyledim. Buna karşılık çözüm önerisini öğrenmek için can attığımı da belirttim. Selen hanımın çözüm önerisi son derece yaratıcı ve eğlenceli geldi:

– Beyfendi uçaklarımız dolu, sizi 3 gün havalimanında otelde misafir edelim ve ardından Üsküp’e gönderelim.

Bu noktadan sonra bilet ofisi önünde bekleyen bir sürü insanın önünde karşılıklı bağrışmaya başlıyoruz. Aramızda geçen sinir bozucu diyaloglardan alıntılar: (S.H: Selen Hanım, G.A: Güneş Akdoğan)

G.A: Bana şaka yaptığınızı düşünüyorum. Yeterince güldük eğlendik. Tamam şimdi gerçekten öneriniz nedir? Ne yapabiliriz Üsküp’e gidebilmek için?
S.H: Sizinle dalga geçmiyorum beyfendi, ilk müsait uçak 3 gün sonra. İsterseniz onunla gidin isterseniz bileti iade edin.

G.A: Bakın sizin çalışanlarınız ne dediyse harfiyen uyguladım ve uçağı kaçırdım. Bunu telafi etmek zorundasınız.
S.H: Benim çalışanlarım hata yapmaz beyfendi. Sağa sola takılıp uçağı kaçırmanız bizim sorunumuz değil.

G.A: Bir yandan iş için de gidiyorum Üsküp’e ve bugün gitmemiş olmamın bana zararı büyük.
S.H: O kadar önemli işiniz varsa bir gün önceden gitseydiniz beyfendi.

G.A: Bir buçuk saattir ayakta bekliyoruz hanımefendi bu mudur müşteri memnuniyeti anlayışınız?
S.H: Koskoca adamsınız size nereye oturmanız gerektiğini ben mi söyleyim?

G.A: Sabahtan beri adam gibi bir şey yemedim, şekerim düşük, susadım. En azından ofisinize davet edin bir çay ısmarlayın, oturup konuşalım.
S.H: Beyfendi ofisime ben annemle babamı bile almıyorum, sizi niye ofise alayım ki?

G.A: Bu kadar saattir bizi bekletiyorsunuz, ufak da olsa bir ikram yapın da gönlümüzü alın, sakinleşelim.
S.H: Beyfendi şirket olarak böyle bir uygulamamız yok.

G.A: Sayenizde seyahatim başlamadan bok oldu. 10 günlük tatilin ilk günü götüme kaçtı.
S.H: Beyfendi karşınızda bir bayan var lütfen kelimelerinize dikkat edin. Polis çağırmamı mı istiyorsunuz?
G.A: Benim için kadın erkek eşittir Selen hanım. Giren çıkan bana merak etmeyin!

Bu ve daha nice ibretlik cümleler Selen hanım ile aramızda yüksek sesler eşliğinde uzunca bir süre sarfedildi durdu. Çalışanların öfleyip pöflemeleri, sorularımıza karşılık cevapsız kalmaları, bizimle ilgilenmeleri gerekirken ellerinde cep telefonu bir yerlere mesajlar atmaları gibi detayları saymıyorum bile.

Batum uçağını kaçıranlara sundukları çözüm takdir edilesi. İlk uçakla Trabzon, oradan da otobüsle Batum. Ne yapsın zavallılar ses çıkarmadan kabul ettiler. Tel-Aviv’e gidecek çocuk ne yaptı onu bilemiyorum.

Sonunda müdür Selen hanıma gerçekten de yaptığı işten hiç anlamayan, cahil birisiymiş gibi  yapması gerekenleri söylemek zorunda kaldım. “Priştina uçağınız yok mu? Yollayın bizi Kosova’ya oradan Üsküp’e araçla geçer faturasını size yollarım.” dediğimde bana bakıp “Öyle de olur tabii eğer Kosova’ya gitmek isterseniz” diye bir cevap verdi.

Priştine Havalimanı
Priştine Havalimanı

Uzun lafın kısası planlar bir kez daha değişti. Priştina’ya gidip oradan Üsküp’e araç ile geçecektik. Faturasını da Sabiha Gökçen Havalimanı nöbetçi müdürü Selen hanımın dediğine göre Pegasus Havayolu’na gönderip ödemesini alacaktık. Tabii bu da yalan çıktı. Tam 20 günün sonunda konuyla ilgili tüm iletişim çabalarım maalesef sonuçsuz kaldı.

Sonuç olarak Kosova uçağı ile Priştina havalimanına biletlerimiz tarafımıza ulaştırıldı. Uçağa binmediğimiz için çantamın da uçaktan indirildiğini söylediler. Çantamı da Kosova’ya yönlendirileceğini söyleyip tabiri caizse benden kurtuldular.

Çantamı Kaybet Pegasus!

Türkiye saatiyle akşam 20:00 saatlerinde vardığımız Priştina havalimanında bilin bakalım ne oldu? Daha doğrusu ne olmadı? Çantam uçaktan çıkmadı. Bu duruma şaşırdığımı söyleyemem. Koca gün Pegasus çalışanlarının konularında ne kadar hakimiyetsiz ve ciddiyetsiz çalıştıklarını görünce gerçekten de çantamın kayıp olmasına hiç şaşırmadım. Pegasus’un Priştina ofisindeki görevliyi çağırttım, durumu anlattım, İstanbul’la iletişime geçip çantamın tam olarak nerede olduğunu öğrenmesini istedim. Bana verdiği cevap aynen şöyle:

– Beyfendi çantanızın taşınması havalimanı sorumluluğundadır. Yapacak bir şey yok. Tutanak tutun ve haber bekleyin.

Bunu söyleyip sırtını döndü ve gitti beyfendi. Bundan sonra yüzlerde hafif bir gülümseme ve rahatlama ile tutanağı hazırlatıp bizi bekleyen araca binerek Üsküp’e doğru yol aldık. Merak edenler için söyleyim, çantam tam 15 gün sonra, İzmir’e döndükten sonra, tarafıma ulaştı. Onun hikayesi oldukça şaşırtıcı. Bir başka yazıda çantamın nasıl benden çok yolculuk yaptığını da anlatacağım.

Uçur-MA Beni Pegasus!

Koltukların boş kalsın Pegasus!
Koltukların boş kalsın Pegasus!

Sayısız e-posta ve telefon görüşmeleri sonucunda aradan 20 gün geçmesine rağmen ne Kosova – Üsküp arası ödediğim araç ücreti, ne kaybolan çantam yüzünden almak zorunda kaldığım acil ihtiyaçların karşılanması ile ilgili herhangi bir sonuç alabilmiş değilim. Pegasus şikayet yönetimi ve müşteri memnuniyetinden sınıfta kalmıştır.

Normal şartlarda bu tür şikayeti gerekli işlemlerin yapılması ricası ile bitirmek gerekir. Disiplinin olmadığı, çalışanların müşteriyi aptal yerine koyarak yalan söylemeleri gibi kabul dışı davranışlardan sonra Pegasus’a sadece başarılar dilemeyi uygun buluyorum.

Sürekli olarak zamanında uçuşlar yaptığını belirten, Çok Gezenler Kulübü gibi harika bir projeye destek vermesiyle memnuniyetimi kazanan Pegasus’un son derece basit ve sıradan bir seyahati nasıl da kabusa çevirdiğini görmek beni oldukça üzdü.

Bundan böyle hiçbir şekilde Pegasus Havayolları ile ulaşım sağlamayacağımı ve hiç kimseye önermeyeceğimi bildirmekten üzüntü duyuyorum.

267 YORUM

 1. Hahahaha iki çay için atmadığı takla kalmamış. Kardeşim adam seni otelde misafir etmiş mi etmiş. Alternatif sunmuş mu sunmuş. Sen hala çayın kahvenin derdine düşmüşsün yemin ediyorum donanımhaher ölücülerinin yazısını okuyor gibi hissettim okurken. Ayrıca valizinin kaybolması havalimanıyla ilgili bir durum tutanak tutturursun havayolu şirketiyle iletişime geçersin vb. Hahahah hala çay diyor ya hahhaha

  • Bence yazıyı baştan tekrar okumalısın dostum.
   Otelde misafir edilmedim, alternatif sunan olmadı. Uğraşa uğraşa zorla Kosova uçağına aldırdım biletimi.
   O arada kaybolan bagaj tabii ki havayolu şirketinin sorumluluğunda. Bana “sizin uçağınızdan bagajınızı indirdik, yeni uçağa teslim edeceğiz” diyen pegasus müdürü. Bunu yapmayan ise yine Pegasus.
   Bagaj haftalar sonra İstanbul havalimanından çıktı. Hiç bir yere yüklenmemiş bile.
   Çay konunun esprisi 🙂

 2. Arkadaşlar, 26 Mayıs 2017 de, Pegasus ile İtalya gezisine gideceğim. Uçağım Antalya’dan 06.00 da kalkacak ve 07.25 de Sabiha Gökçen Hava alanına inecek. İtalya’ya uçak 08.40 da kalkacak. Her şey planlandığı şekilde olursa 75 dakikalık bir sürem var. Sabiha Gökçen Hava alanında Pasaport kontrolünden geçmemiz gerekiyor. Uçağı kaçırmam için neler yapmam gerektiğini söyleyebilir misiniz? Bu konuda hiçbir tecrübem yok. Malum Transit geçiş bölümüne gitmek, pasaport kontrolü, X ray, güvenlik kontrolü…vb.

 3. Güneş bey yazınızı yeni okudum. Sizi takdir ettim sabrınızdan dolayı büyük ihtimalle ben böyle davranamazdım. Benimde uçuşumu iptal ettiler.Önce bir miktar kesinti yapacağıż dediler. Ben sert çıkınca hemen tamamını iade edeceğiz dediler hatta iadeniz yapıldı diye mesaj bile yolladılar ama 2 hafts oldu gelen hiçbirşey yok. Defalarca aradım mail attım bankayı aradım sordum soruşturdum sonuca daha ulaşamadım ama azimliyim bu konuda muhakkak başaracağım. Sizin için çok üzüldüm. Neyse olan olmuş lütfen herkes kulak versin bir dahs PEGASUStan bilet alınmasın uçaklar boş kalınca bakalım nasıl para kazanacaklar.Sevgi sağlık ve mutlulukla kalın…

 4. Yol yakinken SADECE THY ile ucun; BENDEN SÖYLEMESI ENINDE SONUNDA SIZI DE HAYATINIZDAN BEZDIRIR BU KARGA HAVA YOLLARI
  BIZIDE MÜNIH YERINE NÜRNBERGE BIRAKTI VE BIR UCAK DOLUSU INSAN RESMEN TERK EDILDIK GÖREVLILER KACTI:vallahi kactilar! alcakligin bu kadarini ss’ler bile yapmadi!

 5. İLGİ ALAKA ÇOK ZAYIF HOSTESLER OLSUN STEWART LAR OLSUN YOLCUYA ZORAKİ HİZMET EDİYORLAR,YOLCU TAMAMEN BANKNOTTAN İBARET PİLOTLAR ANONSLARINI ZORLA YAPIYORLAR YOLCUYU RAHATLATACAK HİÇ BİR ŞEY YOK KARLI FIRTINALI BİR UCUS EN AZINDAN PİLOTLAR YOLCULARI RAHATLACAK YORUMLAR YAPMALI HUZURSUZ BİR YOLCULUKTU BİR DAHA MI ASLA TERCİHİM BAŞKA HAVA YOLLARI OLACAKTIR.

 6. Bende seyehat etmek istiyorum ve seyehat anılarınıda okumayı severim. Bu yazıdan sonra biraz fazla girsin ama bunları yaşamamak en iyisi pegasususa – 10 veriyorum 🙂

 7. THY’den aldığım biletim “zamanında” kalkan uçağıma yetişemediğim için yandı ve acelem olduğu için Pegasustan almak zorunda kaldım. Uçak dolu olmadığı halde benden ekonomi sınıfına 280 lira almasına bir şey demedim zira Antalya’da yetişmem gereken bir otobüsüm vardı (bir sonraki uçuş 100 TL daha ucuzdu ama yetişemezdim) neyse uçuş saati geldi 15 dk rötar dedi. Yarım saat sonra uçağa aldı. Sonra ne oldu tahmin edin? 1 buçuk saate yakın uçakta öylece bekledik. Sadece özür dileriz dediler. Ben 1 saat sonraki uçuşa biletimi alsam hem aynı saate geliyordu hem daha ucuza ama hiçbir gecikme uyarısında bulunmadılar ve ben otobüsümü kaçırdım. Öğrenci halimle bana bu kadar masraf yaptıran pegasusa ödül verilmeli şayet yolculara kabus gibi bir yolculuk nasıl yaşatılır çok güzel öğretiyor.

 8. 04.10.2015 saat 12.40’da izmir-Londra bilet aldım uçuşa 10 dk. kala alanda oldum Rahatsizligim yüzünden geç kaldım. Ben bir 10 dk. geç kaldım diye uçağa binmeme izin verilmedi ve tekrar bilet almak zorunda kaldım. Çilem bununla da bitmedi tabi… .

  Araci firmalarindan Izmir-Istanbul Istanbul-LonDRA tekrar bilet aldıK. UCUSLAR rötarLIYDI, yetmedi Sabiha gokcende, rotar yuzunden gec 1 saat kalka kaldigimiz icin ucaga alinmak istemedik. Ucaga binince de saatlerce bekledi. seyahat 18 saat surdu ve ekstradan bir suru ucus ve taksi masrafi odedik.bununla ilgili ne bir özür diledi ne de bir açıklama yaptılar…Cevap olarak otomatik olarak herkese yazdiklari geciken yolculari almadiklarini belirten mail geldi. Birdaha asla Pegasus…

 9. en azından firma ile görüşlerinizi belirttiğiniz için samimi bir yazı olmuş, herkes dikkate almalı 🙂

 10. Pegasusmu asla 1 kere uçtum izmirden istanbula kardeşim yol bitmez oldu 1.30 dakika hadi onu geçtik uçakta suya 1 bardak çaya paramı alınır bu nasıl bir aç gözlükük bide utanmadan yalan dolan reklam yapıyorlar 29.90 a yurt içi uçuruyorlarmış yalan kardeşler inanmayın izmire uçarken atlasla uçtuk eşim ve iki çocuğumla 327 liraya ikramlarıda gayet güzeldi dönüş saati denk olmadığından pegasusla uçmak zorunda kaldık ve 430 liraya bi çay ikramları dahi olmadı tam bir rezalet

 11. istanbul aktarmali ankara-romanya seferi icin havaalanina geldigimizde yanimda bulunan baldizim ve 2 aylik bebegine ucus izni veremeyeceklerini sebep olarakta bebegin pasaportu olmadigini soylediler.kendilerine baldizimin turk vatandasi olmadigini, avrupa serbest dolasima sahip moldova vatandasi oldugunu, romanya devletinin moldovaya vize uygulamadigini ve bebeginde elciligi tarafindan hazirlanmis uluslararasi seyahat belgesi oldugunu soyledim. fakat buna ragmen ucusa izin veremeyeceklerini hatta esim ve cocugumunda ucusuna izin veremeyeceklerini soylediler.(esim ve cocugum romen pasaportuna sahip romen vatandasidir ve romanyaya ucacaklar) orada bende filim koptu.nasil olurda bir insan kendi memleketine ucmak istemesine ragmen ucurmazsiniz dedigimde verilen cevap “ama siz beraber ucuyor gorunuyorsunuz” yahu bir alman vatandasina sen italyaya ucamazsin cunku orasi avrupa birligi diyemezsiniz dedim.balsizim avrupa serbest dolasima sahip, bebegin ise kendi elciligince hazirlanmis seyahat belgesi var.bu kadar cahillik is bilmemezlik olamaz.biletler yandi. ne iade ne baska tarihe alma… hicbirsey yapmadilar. romanyaya indigimizde polise sorduk bize kahkaha ile guldu.nede olsa pegasus normal dedi..ironimi yoksa trji komikmi anlamadim. romen polisinin ifadesi “biz moldova vatandaslarina vize uygulamiyoruz.kendisi ve seyahat belgesi varsa bebegi herzaman bu ulkeye girebilir,transit gecebilir”oldu

 12. Pegasus mu ASLA diyorum!!! Sabiha Gokcenden Atinaya kalkacak ucagimiz icin once 1 saatlik rotar bilgisi girildi o sirada ben oradaki gorevlilerin yanina giderek ‘herhalde baska bir yerden ucak bekliyorsunuz o gelip bizi goturecek ondan dolayi gecikme yasiyoruz’ dedim ve ‘EVET’ cevabini aldim. Ancak 1.5 saat bekledikten sonra gorevli gelip ucusun iptalini bildiriyor hepimize otel ayarlandigini onu takip etmemizi istiyor derken baska bir gorevli geliyor ‘ucus HAVADURUMU dolayisiyla iptal oteli herkese degil sadece transit ucus yapanlara ayarlayacagiz’ diyor tabi orda kiyamet kopuyor, bu sefer gorevli iyice kustahlasiyor, hatta bir gorevli ingilizce bilgi almak isteyenlere I do not speak English diyerek arkasini donup gidiyor, bizler itiraz ediyoruz havadurumu bahane ediyorsunuz diger ucaklar kalkiyor diyerek , bu sefer gorevli havalimani kapanacak az sonra diye bir de okkali yalan soyluyor. Biz tam 2 saat ayakta pasaport islemlerimiz cikis islemlerimiz yapilirken goruyoruz ki ucaklar teker teker kalkiyor hafif gecikmelerle… Yine itirazlar yukseliyor ama anliyoruz ki aslinda Pegasus tamamen bir ic sorunundan ucak gelmediginden ve halihazirda baska ucak ve ucus ekibi olmadigindan havadurumunu bahane ediyor ki tazminat odemekten kacinsin! Yanimizda cocuklar saatlerce perisan olduk havalimaninda donmek zorunda oldugumuz icin tekrar bilet alip baska bir havayollariyla geldik erkenden ertesi sabah. Sonrasinda detayli bir sikayet yazdim ve taksi ve diger bilet faturalarini da gonderdim tazminat talep ettim , 1.5 ay sonra dalga gecer gibi bir cevap yazmislar, yasadiklariniza uzgunuz , sizi tekrar ucuslarimizda gormek dilegiyle diye, yani bizleri sinir harbine soktular masrafa soktular bir de ustune aptal yerine koydular! Kesinlikle ciddi bir havayolu sirketi degil herkese kesinlikle kacinmasini istiyorum ve boyle bir firmanin hala ucus izinlerinin iptal edilmemesini de hayretle karsiliyorum…

 13. Pegasus şaka gibi bir kurum! Kurum sözcüğünü istihza maksatlı sarf ettim.

  Stuttgart’tan İstanbul’a döndüğüm valizimin parçalandığını gördüm. Doğruca ofislerine gittim ve oradaki arkadaş ilgilenip sözüm ona fotoğrafları çekti ve dilekçeyi merkezine ulaştırdıktan sonra zararımızın karşılanacağını bildirdi. Sonuçta ne oldu dersiniz? Herkesin alışık olduğu aylarca süren yazışma ve elde var sıfır! Neden? Çünkü ortada yazışma dahi yok. Maksat müşterinin gözünü boyayıp havalimanından postalamak. Eğer valizinizde hasar var ise ve yetkili dilekçe vereceğim diyorsa inanmayın. Gözünüzün önünde yetkiliye o belgeyi imzalatın ve o belge ile oradan ayrılın!

  Bir de e-posta göndermişler. E-postada “Valizlerin taşınmasından firmamız sorumlu değildir. Yaşadığınız talihsiz durum için üzgün olduğumuzu bildirmek isteriz. Bir daha aynı olayı yaşamamanız dileğiyle”. Özür dilerim! Valizi ben taşıdığım için ben kırdım herhalde. Bir daha kendime böyle bir olay yaşatmam!

 14. Geçen yaz valiz kaybolma durumu bizimde başımıza geldi.
  Sabiha Gökcen den Gazipaşa ya gidiyorduk. Gazipaşada bizimle beraber 3 ailenin daha valizleri daha uçaktan çıkmadı. Havalimanında pegasus yetkilisi yoktu, muhatap bulamadık. Yetkili kişi uçak inince başka uçuşta olmadığından havalimanını terketmiş. Oradaki hengamede havaş seferinide kaçırdık. Gün boyu başka uçuşta olmadığından taksiyle 70km (okurcalar beldesi) gitmek zorunda kaldık. Ustelik yaz tatilinde tek bir mayo ve tshirt olmadan. Yaptığım onca görüşme mail vs. neticesinde valizimin 1 sonraki gün alanyaya getirileceğini, geldiği gün (pazar günü) olduğundan kargoya p.tesi verileceğini ve sonraki gün (salı) elime geçeceğini söylediler. Tatilimin 4 gününü böyle bir saçmalık ve sorumsuzlukla geçirdim.
  Kısaca bagajım varsa asla Pegasusu tercih etmem..

 15. Bidaha asla pegasus!!!!
  6 saattir ulaşamıyorm dks 1.5 tl 22dk bekledim cvp yok verdikleri diğer numaralar çalışmıyor
  bu nasıl hizmet bu nasıl anlayış
  Ana merkezi bile aradım açan yok Sabancı holding i mi aramak lazım ??

 16. Saat 4:50 de kalkıcak olan (ERBİL/Ankara) uçak’ı için gece 02 de hava alanına geldik uçuşun iptal olduğunu söylediler pegasus bürosuna danışalım dedik büro bomboş ne bilgi verecek biri var ne bilet işlemleri Yapacak biri ne de ilgilenecek biri var söz iyi firmalardan birisiniz bu mantıkla devam edersiniz iyi bi yanınız (kalmıcayak) bu sizinle son uçuşum olucak gerekirse iki katı para veririm genede sizinle uçmam bu şekilde muamele göreceğime başka firmalarla uçarım daha iyi resmen paramızla rezil oluyoruz!

 17. Dün gece ıstanbul stockholm faciasını f a a c i a sını yaşayan yolcular çevrenizdeki kişilere haber verin pegasus hava yollarının yediği boku haber verin. Istanbuldan İsveç e sabah 10.40 ta kalkan uçak gece yarısı 12 de norveçe iniyor uçağın külüstürlüğü nedeniyle. Yolcular saatlerce havada döndürüldü. Norveç hava limanı izin vermeseydi ıstanbula geri getirecek yolcuları ve hadi yoluna diyecekti. Böyle adi bir firma ne saatlerce yolcularını aç ve susuz bırakmış bir firma. Bu şikayeti heryerde face kadar taşıyın.
  Pegasusu sana gelen paralar haram zıkkım zehir olsun ve hastalık ile kefen paranız olsun.

 18. Bugüne kadar bende pegasus tercih ediyordum, özellikle THY’nin hantallığına karşın hızlı ve yenilikçi bir şirket olduğunu düşünüyordum. Fakat hem buradaki konu hem de bilet değişikliği konusunda ki geçirme politikaları yüzünden artık beraber olamayacağız sevgili pegasus ile.

 19. Şimdiye kadar bende pegasusu tercih ederdim fakat burada anlatilanlar resmen kabus. Değim yerindeyse pegasus bizim için çöldeki kutup ayısı ne diyebilirim Gerçekten çok geçmiş olsun. Ne birdaha pegasus ile ucarim ne de tavsiye ederimyurt disi fiyatlari 20 tl olsa bile.. ne me lazim ya benimde başıma gelirse!!?

 20. İşleri paraya endeksli bunların. Ucuza yemeksiz susuz işkence dolu bilet sattıkları için karşılarındakileri de beleşçi sanıyorlar herhalde, öyle ki özellikle İstanbul’daki çalışanlarının bir tarafları 1500. Bir de ağız doldura doldura kaprisli konuşmaları var ki sanırsın düşes filan. Ellerinize kollarınıza sağlık; ama hala akıllanmamış bu insancıklar!

 21. Güneş Bey selamlar,
  Yetkiler sözverdikleri gibi çözüm sundular mı? Aynı süreçleri bugün bizde yaşadık. Anlaşılan ne Pegasus ne de çalışanlarında bir değişiklik olmamış. Yolcuyu suçlayan, alaycı, zeytinyağıvari uslup aynen devam ediyor. Dilekçe yazın değerlendirsin yönetim dediler ama samsonite bavulumu yırtıp üste bin dereden su getirip tazmin etmedikleri için bundan da hiç ümidim yok.

  • Çözüm olarak bana ulaşmayan bavuluma karşılık almak zorunda kaldığım eşyaların ücretini zar, zor bir sürü yaygara ile karşıladılar.
   Bunun yanında benim için çok daha önemli olan konu maruz kaldığımız davranışa karşılık herhangi bir özür dilenmedi. Maalesef düzelmeye pek niyetleri yok gibi.

 22. Bu olayı okuduktan sonra Pegasus ile gerçekleştirdiğim üç uçuşun(Belgrad, Üsküp ve Moskova) sorunsuz geçmiş olmasından dolayı şanslı hissediyorum kendimi. 🙂

 23. Merhabalar,
  19.02.2014 tarihinde Ankara’ dan Sabiha Gökçen Havaalanına uçmak için cep telefonum yardımı mail order ile bilet satın aldım. Hava alanına gelince de uçuş biletimi aldım. Bildiğiniz gibi o gün yüzlerce Pegasus yolcusu, Basiretsiz Uçuş Koordinatörlerince saatlerce sefil oldular. Sivil havacılığın uçuşlara izin verilmediğini görevliler , soru sorarsak söylüyorlardı. En son uçuşların iptal edildiği anonsu yapılınca, biletierimizi saat 20:00 civarında iade ettik.Paramızı kredi kartına iade edileceğini söylediler.
  19 Şubattan bu yana 5 kez telefon ettim. İlki , Tahminen 21 Şubattı. Paramım 3 ile 7 gün içinde iade edileceğini söylediler.27 Şubatta aradığımda 7 günün dolmadığını, ama şikayet edebileceğimi söylediler. 03.03.2013 de 15:40 da aradığımda, Yusuf isimli, görevliniz, , bana, Moda turızme müracaat etmemi, paramı onların iade edeceğini söyledi. Peki, önce görüştüğüm görevlilere sorduğumda, Moda turizmden bilet almışsınız, ama paranızı biz iade edeceğiz dediler. Yusuf beye, hanginizin dediği doğru deyince, belliki acemi kişi, bana cevap vermek yerine ısrarla Moda turime müracaat etmemi söyledi Moda turizmin telefonunu isteyince bir telefon numarası verdi……..444 08 83. Telefonu aradığımda karşıma çıkan bayan beni hayretle dinledi, Ne dediğimi anlamaya çalıştı. Anlayamadı. Çünkü konu ile alakasız bir yer çıkmıştı. Elit World Otel…. Yusuf bey Moda Turizmin telefonunu yanlış verecek kadar sorumsuz kişi idi. Zaten konuşma tarzı da Pegasus hava yoluna yakışmayacak kadar kaba idi. Oteli aradıktan sonra tekrar Sizi aradım. Karşıma Hacı bey çıktı. Yusuf beyi rica ettim. Telefonu aktaramıyacağını ama kendisinin yardımcı olabileceğini söyledi. Bütün konuyu tekrar anlattım. Yusuf bey 10 dakika kadar beklettikten sonra, Talep oluşturduğunu ve olayı muhasebeye ilettiğini söyledi. Talep numarası 1062273. Kendisin başka bir şey yapamıyacağını söyledi. Öncekilerin neden bunu yapmadığını sorduğumda 7 gün içinde çözüm olmazsa bu yola gidildiğini söyledi. Benden, banka ve ulaşım bilgilerini de aldı. Muhasebe beni daha ne kadar bekletir soruma da yanıt alamadım .
  Şimdi soruyorum ? Ankara’ da saatlerce, bizi bekleten yöneticilerin olduğu , ve 19 şubattan beri paramı iade etmeyi beceremeyem, bir ekibe sahip PEGASUS HAVA YOLLARINA GÜVENİLİRMİ ?
  Robert Bosch’un en meşhur sözü şudur:
  “İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim.”
  BU SÖZÜ BAZI YÖNETİCİLERİNİZE DERS OLARAK GÖSTERMEK GEREKLİ…
  Merakla bekliyorum.
  Paramı ne zaman iade edeceksiniz.
  Hasan F. A.
  ##########
  03.03.2014
  19:50

 24. Çok geçmiş olsun, aynı sıkıntılar pgs’de devam ediyor. Herkes bu tip sıkıntılarını paylaşırsa hem firmalar daha duyarlı olur, hem de diğer tüketiciler kötü hizmet veren firmalar hakkında bilgi sahibi olur. Paylaşım için teşekkürler.

 25. Pegasus’un handling işi neyine? Pegasus maalesef ne kadar iş bilmeyen varsa işe doldurmuş. Doğrudur, kimse anasının karnında öğrenmedi sektörü. Fakat iş bilmeyeni işe alıyorsan eğitimini düzgün verirsin. Bütün masraflardan kısa kısa, eğitim kalitesinden kıs, bu ücrete çalışacak bu kalitede personel bul, tam bir Pegasus. Geçmiş olsun sana tekrar. Umarım Pegasus da havacılık sektöründe hak ettiği yere düşecektir.

 26. uçarken yolcusuna ücretsiz bir bardak çay veremeyen firmadan daha ne beklenebilir ki!İki büklüm seyahat ettiğim koltuk mesafesine ne demeli..

 27. Güneş Bey o gün mağdur olanlardan biri de Batuma gidecek olan ben ve arkadaşımdık. 6 saat hava alanında bekledikten sonra Trabzona uçtuk, 2 saatlik kara yoluyla da Batuma vardık. Pegasusa yazmamız durumunda Trabzon-Batum arası masraflarımızı karşılayacaklarını söylemelerine rağmen hala geri dönüş alamadık.

  • Bana ulaşmış olmanıza çok sevindim. Söylediklerinizden anladığım kadarıyla olaylar yazdığım kadarla kalmamış. Bana eposta veya iletişim bölümünden ulaşırsanız işinize yarayabilecek telefon ve faks numarası vermeyi isterim.

 28. Hikayeyi sosyal medyadan takip etmiş ama sonucunu öğrenememiştim. İnsan en çok sesi çok çıktığı için sorunların çözülebilmesine üzülüyor. Benzer bir deneyimi Samsungla yakın zamanda yaşadım. Oysa sorun başından beri aynıydı ve sonuçta gördük ki çözüledebiliyordu. Öyleyse sorun; “biz müşteriyi yokuşa sürelim, sonra çaresine bakarız” anlayışı mıydı? Sesi az çıkarsa kulağımızın üzerine yatarız, çok çıkarsa özür diler işin içinden çıkarız. Peki ya güven… Peki ya ürünün, hizmetin arkasında durma… Öyleyse nerede sürekli iyileştirme ve müşteri odaklılık. Sanki hepsi birer süslü kelime.

 29. hikayeyi baştan sona okudum üzerine birazda araştırma yaptım.yolcu sabiha gökçen havalimanından transit bölümüne çıkmış oradaki yoğunluktan dolayı uçağı kaçırmıştır.biraz önce ucuş listelerine baktım 97 kişilik sabiha gökçen üsküp uçuşunda 7 kişiye offload işlemleri yapılmış kısacası bu uçuşa yetişemeyen sadece 7 yolcu vardır.bu ucuşa biniş zamanı 09:35 bu ucağında kalkış saati 10:20’dir.sistemden baktığıma göre hikayedeki yolcu 10:23 e kadar beklenmiş sonrada uçak kapıları kapatmıştır.yolcunun izmirden sabiha gökcene kalkan ucağı zaten 09:20 sularında istanbulda olmuştur neredeyse yolcu istanbula indiğinde boarding başlamak üzeredir.bence sıkıntı yolcu uçak biletini alırken diğer uçağa yetişeceğini düşünmüş fakat düşünemediği çok önemli noktalar yüzünden uçağı kaçırmıştır.bence klasik bir uçak kaçırma hikayesidir.

  • İlginiz için teşekkür ederim. Sanırım bu yorumdan sonra çok benzer bir yorum daha yazmışsınız fakat iki yorumun aynı olduğunu, yanlışlıkla iki kez yollandığını düşünerek ufak bir dikkatsizlik sonucu diğer yorumunuzu sildim. Sil düğmesine basarken son bir cümle daha eklenmiş olduğunu farkettim.
   Sizin de bahsettiğiniz gibi gerçekten de yoğunluk, gecikme vs… gibi olası sebeplerden dolayı klasik bir uçak kaçırma durumu söz konusuydu. Transit bölümüne Pegasus çalışanının yönlendirmesi ile girdik. Eminim bunun yerine üst kata çıkıp direkt pasaport kontrolüne yönelseydik bir iki rica ile koştura koştura sıra beklemeden uçağa yetişebilirdik.
   Transit bölümünde 1-2 güvenlik kapısı belki 100 kişiyi kontrol etmeye çabalıyordu. Burada çalışanların bize söyledikleri sıraya girmemiz, panik yapmamamız, uçağa her şekilde yetiştirileceğimiz oldu. O sıra deselerdi uçağa yetişmeye imkan yok yine sorun etmezdim.
   Yine de bununla ilgili bir sıkıntım zaten yok. Ha firma çalışanları biraz ilgili, atik ve gerçekten de istemiş olsalardı uçağa her şekilde yetişirdik.
   Asıl mesele kaçırılmış bir uçak olmasının ötesinde maruz kaldığımız ilgisizlik hatta ilgisizliğin de ötesinde bir müdürün, herkesin gözü önünde, sinirlemiş, telaşlanmış, kızgın bir müşteriye karşılık kabul edilemez inadı ve tavrıdır. Yoksa tabii ki o veya bu sebeple uçak kaçırılabilir sürekli yaşanan bir durum olduğunu da biliyorum. Uçağa gerçekten yetişmek için elinden gelen her çabayı gösteren yolcuya da kalkıp bağırmak pek kabul edilebilir olmasa gerek.

 30. Mağdur olanlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi yollayabilir (Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:128/A 06570 Maltepe Ankara).

 31. Antalya-Kibris ucaklarindan biriyle acil donus yapiyorduk eski ve tekerlekleri acilirken kulak tirmalayan bol sarsintili bir ucus sonucu hava alanina inmekte zorlanan ucak yetkililer tarafindan bize soyle aktarildi ucaginiz inise gectigi sirada hava akiminin degisimi tekrar havalanmasina ve kisitli alan icerisinde daireler cizerek beklemede kalmasina neden oldu bu sirada hava bosluklarina maruz kaldiniz ve bolca tirbulansa girdiniz buda ucagin ani dususler ve ani yukselmelerine neden oldu… Pilot deneyimli degildi eger cografik olarak daglae yuksek olsa daga carpmaniz kacinilmazdi neyseki allahimiz buna izin vermedi… Deneyimsiz bir pilot ve eski gurultulu tekerlek sistemi olan kucuk bir ucak ve bunlar gibi daha bir suru ucaklari olan bir sirket bu pegasus bir daha ucmam o sirketle aslaa

 32. ben de berbat bir ucus deneyimini Pegasusla Amsterdam’dan donerken yasadim. Kabin bagajim bir kac kilo agir (icinde laptop ve ceket gibi siradan seyler vardi) diye 50 € ekstra ücret ödedim. Resmen soyuldum ve rahatsiz koltuklarina mahkum kaldim. Halbuki kontrollerden gecmis ve iceri girmek üzereydim son anda cantami bir daha tartmaya kalkmak ne demek. Tamamen kimden nasil para kazaniriz kaygisi baska birsey degil.

 33. Yurt dışına uçarken ekstra ücret ödeyip acil çıkış sırasından yer aldım ama uçağa bindiğimde böyle geniş aralıklı bir yer yoktu !

 34. Sabiha Gökçen’den İzmir’e uçup, inince şahit olduğum olay. Sonucunu bilemiyorum. İzmir’e inince, uçaktan inmeye hazırlanıyorduk, herkes el bagajlarını üst bölmelerden çıkarmaya başladık, bu sırada kapı açılmış, aşağıda bizi bekleyen otobüslere biniyordu herkes. Fakat bir yolcunun (iş için seyahat ettiğini düşünüyorum, çünkü arkadaşında da evrak çantası, laptop vb. şeyler vardı) el bagajı kayıptı. Belli ki, birisi aldı yanlışlıkla diye düşündük kardeşim ile birlikte.

  Durumu görevlilere bildiridi şahıs ve herkes otobüslere bindikten sonra, uçağı kontrol ettiler sanıyorum. Bu sırada bu durum yüzünden otobüsler bekletiliyordu. Neyse, sonuç çıkmadı galiba belli bir süre bekledikten sonra o 2 yolcu da otobüslere, sizi karşılayacaklar deyip bindirildikten sonra, yola çıktık ve terminale vardık. Otobüsten indiğimizde, o 2 arkadaşın çaresizliği içimizi acıttı desem yeridir. Kapıda onları bekleyen hiç kimse yoktu. 2 arkadaş hemen koşup, bir uçak dolusu yolcunun el bagajlarına uzaktan bakmaya başladılar, belki görüp yakalarlar diye. Otobüsten son inenlerden biriydik ve en son kişi girene kadar bekledi 2 arkadaş. Fakat yanlarında hala bir görevli yoktu.

  Onlar da içeri girdiler ve pegasus görevlileri bulabilecekleri yere gittiler, ama kepenkler aşağıda, görevli de yoktu. Bundan sonrası ne oldu bilemem, fakat yer görevlilerinin bu patavatsız tutumu ve tecrübesizliklerinden kaynaklanan durumlar ile ilgili ilk şahit olduğum şey değildi.

  Umarım yakın zamanda işlerini yapmayı öğrenirler.

  Size de yaşadıklarınızdan ötürü geçmiş olsun diyorum, umarım tazmin edebilirsiniz zararlarınızı kısa zamanda.

  Fakat, kurumsallığı özümseyememiş, veya yanlış anlayıp çıkarlarına kullanan insanları barındıran bazı Türk firmalarında bu tarz sorunlar çıkabiliyor.

 35. Çok talihsiz bir anı yaşamışsınız. Bende sizinki kadar olmasa da birkaç talihsiz olaydan sonra Pegasus’a ” Uçan Minibüs İşletmeleri” diyorum.
  Şaka bir yana hazır elinizde fatura ve masraflarınız vb. var iken hakkınızı http://www.ucushaklarim.com/ sitesi aracılığı ile aramanızı öneririm. Uçuş kanunları konusunda bilgili ve yeterli avukat arkadaşlar hakkınızı sonuna kadar koruyacaktır. O zaman o pegasusu görelim bakalım, hala özür dilemeyip her önüne gelene yetki verebilecek mi?

 36. Yurt içi uçuşlarımın bir çoğunda Pegasus’u tercih etmeye çalışıyorum. Çünkü uygun. (Ve transit değil) fakat yurtdışı ve transit uçuşlarda Pegasus’u tercih etmiyorum; özellikle Sabiha Gökçen’den uçacaksam. Bunun sebebi yer hizmetlerini yakın bir zamanda TAV’dan ayırdı Pegasus. Yer hizmet ekibi de dolayısıyla tecrübesiz ve kabiliyetleri bu tarz kriz durumlarda yetersiz kalmakta. Umarım süreçlerini bu talihsiz olay ile düzeltirler.

 37. Sanırım sabiha gökçen personeli bu konuda özel seçilmiş. pazartesi günü bana da zorla uçak kaçırttılar, üstüne pişkince 49 tl istediler, kızınca da “ben sadece ekranda gördüğümü söylüyorum” dediler. heralde havalimanında olmaması gereken tüm vasıfları taşıyan personelleri sabiha gökçen’e gönderiyorlar.

  Pegasus lowcost uçuşu sadece ucuz bilet satmak sanıyor. Hem bizi geciktirdiler, hem yeni bilet vermek zorunda kaldılar. Tüm personellerini de uyardim. Göz göre göre kaçırttilar uçağı.

  Önce 49 tl para istediler sonraki ucak için. Kızdırdılar bizi, sonra ücretsiz bilet verdiler. –

  9:30′ da Sabiha Gökçen’e indik. Otobuse binip gidecegimizi gorunce Hosteslere 9:50 uçağı aktarmamin olduğunu söyledim. Araçla gönderirseniz ancak yetişirim dedim. O sırada da pegasus un minibüsü geldi. Bizi götürecek sandım. Yok kendi halinde takıldı o. Hostesleri otobüsle gidin dedi. Gittik. Transitteki görevlilere dedim 9:45 saat aktarma var yetişirim diye kalkmıştır o dedi.
  Satışa yönlendirdi bizi. Çıktık giderken ekranlara baktım bizim uçakta hala uçağa gidiniz yazıyor.

  https://friendfeed.com/kaanceyhan/b972200e/pegasus-lowcost-ucusu-sadece-ucuz-bilet-satmak

 38. Gereksiz ve çocukça bir şikayet. Sabah 8 uçağı ile İzmir’den İstanbul’a, oradan da 10:20 uçağı ile Üsküp’e gitmek mi? İstanbul’a saat 9:00’da vardığın düşünülürse, geriye hiç zaman kalmıyor ki.

  Sonuçta yurtdışına çıkılıyor, içhatlardan dışhatlar terminaline erişim, ek güvenlik kontrolleri, doğru kapıyı bulma, kuyrukta bekleyen onca insan, pasaport kontrolü, GBT, vs herşey uzun sürebilir.

  Sabah en geç 6:00 uçağı ile İzmir’den çıkılmalıydı. İzmir’den bağlantılı uçuşu sana sistem sabah 8 gibi sunabilir. Ayrıca bir sorun yok denilebilir. Ama sen çok daha erken çıkmalıydın. Sabah çok erkenden İzmir’den çıkmış olsaydın böyle bir sorun yaşamazdın. Pegasus’ta bir sorun göremiyorum. Üstelik görevli personeller ile sürtüşmüş, gerginlik, stres yaratmışsın.

  Priştine’den Üsküp’e geçerim, faturayı da Pegasus’a gönderirim şeklindeki sözlerinde ayrı bir mesele. Bilet ne tutacak ki? Belki 40-50 TL tutacak parayı arayan birinin yurtdışında, belki de ucu ucuna hesapladığı parayla gezmeye kalkması da ayrı bir problem. Dünyadaki gelişmiş ve yüksek gelir grubundaki ülkeler vize istiyor. Yeterli parası var mı diye de kontrol ediyor. Gerekirse ülkeye vardığında bu soruyu bir daha soruyor.

  Daha söylenecek çok şeyler var aslında…

  • Gerçekler:
   1. Saat 8 uçağını bana sunan Pegasus aslında şunu söylüyor, sen bu uçakla gel Üsküp uçağına yetişirsin.
   2. Sabiha Gökçen’de ayrı bir terminal bulunmamakta. İç hatlardan dış hatlara geçiş, güvenlik vs işlemleri 20-30 dakika arasında yapılır. Buradaki hata bizi zaten ağzına kadar dolu ve aşırı yoğun olan transit bölümüne yönlendirmiş olmaları. Halbuki üst katta pasaport kontrol ve güvenlik sinek avlıyordu.
   3. Görevli personel ile tabii ki sürtüştüm, çok da fena bağırıp çağırdım hatta. Belki beyinlerine kan sıçrar da yapmaları gereken müdürlüğü yaparlar diye. Ama nafile olmadı bir türlü.
   4. Bakın ben biletimi Üsküp’e güvenli ulaşmak için satın alıyorum. Yolda bana kalkıp öyle ya da böyle Kosova’ya git deniliyor. Kosova’dan Üsküp’e kadar araçla gitmek zaten ayrı bir mesele. Tabii ki şirket bunu karşılayacak. Ben zaten Üsküp’e ulaşmak için gereken parayı ödemişim en başında. Siz otobüste İstanbul’dan İzmir’e bilet aldığınızda sizi hiç Manisa’da bırakıp “N’olcak canım buradan İzmir iki kuruş, zaten cebinizde para olmasa İzmir’de ne işiniz var, buyrun buradan kendiniz devam edin” Dendi mi? Böyle bir teklif karşısında siz ne derdiniz peki?

   Hiç bir ülke yeterli param var mı diye kontrol etmedi şimdiye kadar. Hatta paranın lafını eden tek yer dağın başında bir Sırp sınır polisi oldu. O da kendi cebine koyacak bir kaç kağıt parçası arıyordu.

 39. herkese merhaba,

  yukarıda paylaştığınız görüşlerinize kesinlikle katılıyorum. öncelikle belirteyim ki pegasus ucuz bir havayolu şirketi de değil. bilet ucuz gibi ama sonra yere para rez. para yemek para vs vs.

  biz şirket olarak türkiyenin heryerinde elemanlarımızla iş yapıyoruz ve bütün havayolu şirketleri ile uçuyoruz. geçen nisan ayında elemanlarımız samsuna iş için uçtu, ekipmanlar istanbul da kaldı. pegasusu aradığımda call center cevap vermedi,genel müdürlüğü aradığımda bir kıza bağladılar ,kayıp çalıntı işlerine bakıyormuş derdimi anlattım, cevap

  yapacak bir şey yok akşam 20.00 de ekipmanlar gidecek

  peki dedim benim iş kaybım ne olacak cocuklar bugün işi bitirip dönecekti, yarın başka yere gideceklerdi, ses yok. peki benim dönüş biletimi yarına alın, alırız paralı nasıl yani sizin yüzünüzden oldu niye para ödeyeyim cevap bizde böyle akşam otelde kalacağız bize otel cevap bizi ilgilendirmez.neyse konuşmalar uzadı ben genel müdür ya da genel müdür yrd cısını istiyorum dedim biri telefona çıkmıyor ,ali sabancı ya mail attım bir cevap yok. sonra dan gördüm ki bir sürü insan problem yaşıyor ali sabancı da binmeyin o zaman diyor. o günden beri kesin kullanmıyorum.

 40. Cok sacma 🙂 pegasus ne Zaman Dogru dürüst ulasim yaptiki.. Sorunsuz ucmak istiyorsaniz THY den sasmayin ..her kurusu Helal olsun .. Sunexpress. Pegasus bunlarla ucan heran kötü süprizlere hazir olmali ..;) ulusoyla Kocla belediye otobüsü bir olurmu:)))

 41. 😀 şimdi pegasus bu sonuçta devletin teminatıyla aldıkları uçaklardan oluşan bir firma 😀 ee devlet teminat vermek için parayı kimden toparlıyor mübarek 😀 senden benden neyse geçmiş olsun. SA ibareli her firmada yaşanan gayseri menşei kurnazlıkları ne diyelim

 42. wallahi yazıyı okudum doğru gerçek bilmiyorum yukarıda Allah var ama aynısı bana yapılsaydı havalimanı birbirine karışırdı o gün pegasus tan durup duruken nefret ettim:ff

 43. nazlı hanım, check in yapmış bir yolcu uçağa binecektir ! binmezse bagajı da yüklenmemelidir ! uçaklarda neden sayım alınır ? neden körükte sayım yapılır ? hangi hava yolunda, nasıl çalışıyorsunuz ?
  soruma kendim cevap vereyim, ” pegasusta çalışıyorsunuz, aynen bu olayın yaşanmasına sebep olanlarla aynı zihniyette çalışıyorsunuz ! “

 44. Pegasus calisanlarinin sorumsuz ve umursamaz tavirlarina ben de bircok kez tanik oldum. Bir keresinde yanimda oturan kadin kusmak uzereyken hostesten kusma poseti istedik. (Cok pahali oldugu icin koltuklarda bulundurmuyorlar). Kadincagiz ustune basina kustuktan sonra hostes yuzunde igrenir bir ifadeyle torbayi getirmeyi basarabildi. Bagajinizda bir kilo fazla ciksin, kabin bagajinda eksiginiz olsa bile prosedur boyle gibi sacma nedenlerle 3 kurusun hesabini yaparlar. Bunun gibi bir suru sey. Fiyatlari da artik ucuz olmadigi icin biraz daha fazla odeyip thy tercih ediyorum. En azindan sehirici dolmus havasindan biraz daha uzak.

 45. Gereksiz bir yazı. Bekleme yeriyle pegasusun ne alakası var? Transitteki kuyruğun pegasusla ne alakası var? Bir havayolu çalışanı olarak söylemeliyim ki, 50 dakika kesinlikle yetersizdir. Tüm şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Uçaklar geç kalkabilir, geç inebilir, hatta başka bir istasyona bile divert edebilir… Otobüs değil bu. Binlerce etken ve prosedürü vardır. Lütfen Pegasus demeyin. Resme genel bakın. Sevgiler

  • Bağlantılı uçuşumu bana Pegasus web sitesindeki sistem otomatik olarak sunmakta. Telefonda görüştüğüm yetkili de bu uçuşu tercih etmemde herhangi bir yanlış ve hata olmadığını belirtti. Transitte uzun kuyruğun elbet Pegasus ile bir alakası bulunmamakta. Pegasus çalışanının yardımı ile koca kuyruğu atlatıp uçaklarına yetiştirilen 3-4 yabancı turistin de Pegasusla alakası olmaması gerekli. Bekleme yerinin de ilgisi olmadığını kabul edelim.
   Yine de tüm bunlar ortaya konan davranışın, yardımsız bırakılmanın, geç kaldığımızı en başından beri söylememe rağmen parmak oynatmamanın ve üstüne herkesin ortasında yüzüme karşı bağırılmasının, suçlanmamın açıklaması olamıyor.

  • yahu nazlı sen havayolu sahibi misin? ne bu sahiplenme?
   klasik bir pegasus işi bu! o kadar çok yapıyorlar ki hataları artık normal karşılanır oldu ki bu en büyük garabet!
   Atlas Jet falan iyi Pegasus’tan…
   Nefes almak bile para ile Pegasus’ta ki gülüyorum o fiyatları gördüğümde…

 46. Bir saat boyunca pegasus görevlisi tarafından bekletildiğim noktanın aynısını fotografta görünce tek magdurun ben olmadıgını görüyorum. roma ucagımı onların yuzunden kaçırdıgım ve bana eve geri gönderme jestini sunarak beni aptal yerine koymaya calısan pegasus UÇURMA BENİ

 47. Benzer şeyleri yaşamış birisi olarak umarım artık Pegasus denen şirket çok daha dikkatli olur. Eskisi gibi değil artık, özellikle sosyal medyadaki tepkileri göz ardı edemezler.

 48. ben size tamamen inanıyorum, benimde başımdan geçen 3 gün hava alanında kalmam ile sonuçlanan bir öyküm var!

 49. 5 yıldır pegasusla seyahat ediyorum ne böyle bir problemle karşılaştım ne de ilgisiz personele rastladım.. bu istisnai bir durum olmuş hata payı yüksek şirketin ancak istisnai bir durumun sosyal medyada paylaşılması ne kadar doğru bu da tartışılır..

  • Yazan yorumlara ve şikayet sitelerindeki gönderilere de bakınca Pegasus ile sorunsuz hizmet alanlar maalesef istisnai kalıyor.
   20 gün boyunca “istisnai” bir soruna adam akıllı yaklaşım gösteremeyen bir şirket var ortada. Bu kadar yaygaraya rağmen tek bir yazılı açıklama dahi gelmedi.
   Garip ama gerçek.

  • Umuyorum ki çalışmaya devam ediyordur. Aksini gerçekten istemem. Ders olsun, insan ilişkilerini bir adım ileriye taşısın. En başından beri diyorum yapması gereken çok basit bir hareket ve 2 cümle ile durum tamamen tersine dönebilirdi.

 50. bizimde bir uçuşta bavullarımız uçaga koymayı unutmuşlar ertesi gün geldi ama biz arkadaşımızın dügünü için gittimiz için ve kıyafetlerimiz bavulda kaldığı için kot pantolonlarla düğüne gitmek zorunda kaldı…. başka bir uçuşta chek in yapan bayana başımızdan böyle bir şey geçti birdah olmaz dimi dedim bayanda pegasusta öyle şeyler olmaz diye beni yalancı çıkardı 🙂

 51. PEGASUS:(Sifir kalite sifir samimiyet, isguzarlik,pahali(UCUZ POLITIKASI),hizmet yok,laf COK,gel gelelim SIYASI BASARI COK.)

 52. Gerçekten aydınlatıcı bir yazı. Teşekkür ederiz ellerinize sağlık. Pegasus’un ucuz fiyatları beni düşündürmüyor değildi fakat bu yazınızdan sonra param ile rezil olmayı pek düşünmüyorum.

 53. Sayın Güneş Akdoğan nasıl bir makaledir ki bu sizi hep iyi diğerlerini canavar gösteren yazınız kesinlikle inandırıcı değil tamamen senaryo hazırlamışsınız. Bu arada çalışanların ismini vererek işten çıkarılmalarını da garantilediniz. Unutmayın firmayı firma yapanlar çalışanlarıdır eğer bu kadar kayıtsızlarsa ki zannetmiyorum çıkarılmaları gerekli. Samimi olduğunuza inanmıyorum hanımefendi yerinde olsam sizi hakaretten dava ederim. Pegasus da sizi kim aradıysa hata yapmış bence ben olsam bu hikayeye inanmam çok sahte…

  • Kimseye canavar dediğim yok Tarık bey merak etmeyin.
   Eğer blogumu incelerseniz, ya da ufak bir arama yaparsanız benim herhangi bir konuda herhangi bir yalan söylememin mümkün olmadığını, gerek olmadığını da görürsünüz.
   Bu başımdan geçen olaylar sırasında yanımda aynı dertten muzdarip diğer yolcular, farklı sebeplerle bekleyen bilet ofisi önündeki kalabalık, güvenlik görevlileri ve diğer pegasus çalışanları da vardı. Eğer bu yazılanlar sahte olsaydı sizce Pegasus bana telefonda özür dileyip zararımı karşılamak yerine dava açmaz mıydı? Ben olsam açardım.
   Kimsenin işten çıkarılmalarına gerek yok. Oturup düşünsünler şirket olarak nerede hata yapıyorlar, çalışanlar neden böyle davranıyor diye. Kendilerine çeki düzen versinler. Herkes hayatını devam ettirmek için binbir zorlukla binbir işte çalışıyor. Her ne olursa olsun müşterisine böyle edepsizce yaklaşan bir firmayla yaşadıklarımı da olduğu gibi anlatmam hakkımdır sanırım.
   Burada yazılanları ilk günden itibaren kimbilir kaç kez telefonda tekrar tekrar anlattım. Neredeyse 1 ay olacak ve bu çalışanların tavrı ile ilgili bana herhangi bir açıklama dahi yapılmadı. İzin verin ben de içimi dökeyim 20 günden sonra.

   Şimdi siz karar verin kimin iyi kimin kötü niyetli olduğuna…

  • Pegasus havayollari ucuz bilet sloganiyla yeni hatlarda ucus baslatip birsure sonra benzerlerinin kat kat ustunde fiyat talep eden, aldigi paraya ragmen bir bardak su bile ikram etmeyen, calisanlari son derece kustah ve hizmet anlayisindan yoksun bir sirket ne yazik ki. Yazilanlarin her kelimesi dogrudur, kendi deneyimlerimden biliyorum. Hatta eminim eksigi vardir. Cok fazla ucak yolculugu yaparim, ne yazik ki bu kadar ilgisiz ve profesyinellikten uzak bir sirket gormedim.

  • Kendi bloguna yazmayacak da nereye yazacak. Sen ister inan ister inanma. Pegasus ta yapsin incelemesini sucu varsa yol versin calisanina. Birakin bu kimsenin ekmegiyle oynamayin ayaklarini. Mudurse yerinin hakkini verecek. Ulkede zaten hukuk hak getire, vurdumduumazlik almis basina gidiyor. Hicbiryerde hak arayamaz duruma gelmisiz. Birakin da otokontrol islesin hicolmazsa.

 54. Okuduklarıma öylesine katıldım, hiç şaşırmadım. -Hiç Pegasus’a binmedim. Ancak sadece patronun “parası olduğu için” kurulmuş bir firma olduğunu düşünerek okudum. Aradan yıllar da geçse – geçtiğimiz ay kuruldu- imajını hiç yitirmeyecek. Yukarıdaki örnekler de hiç bitmeyecek.

 55. Bazen Firmaları rezil etmek gerekiyor vatandaşı soyamayacağını anlaması için. Keşke herkes firmaların terbiyesizliklerini söylese ve keşke tarafsız tüketici sorununa cevap veren bir merci bulunsa

 56. Bir kaç ay önce Pegasus Havayolları ile yapma gafletinde bulunduğum “iç hat” yolculuğuna dair şikayetlerimi, Pegasus’un web sitesindeki “bize ulaşın” bölümünden kendilerine iletmeye çalıştım ise de, her denememde “girdiğiniz mesaj hatalı karakterler içeriyor” denilerek şikayetim ulaştırılmadı. Bulabildiğim diğer adreslerine gönderdiğim e-postama da “tahmin edebileceğiniz gibi” herhangi bir cevap verilmek lutfunda bulunulmadı. Tesadüfen rastladığım blogunuz beni çok mutlu etti. Az da olsa, blogunuzdaki bu samimi eleştirileri görünce “belki artık kendilerine biraz çekidüzen vermeyi düşünürler” umudu ile, daha önce Pegasus Havayolları’na ulaştırmaya çalıştığım şikayet mailimi aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

  “Yakın zamanlara kadar “KİT”lere, “TEKEL”lere mahkum ve mecbur bir neslin parçası olarak -tek kanallı siyah beyaz TRT televizyonu yayınından, rengarenk, çeşit çeşit TV yayınları ile karşılaşmak misali- özel havayolu şirketleri kurulmaya başlandığında şaşırmış ve sevinmiştik.
  Bunların arasında da PEGASUS kısa sürede dikkatimizi çekmeye başlamıştı. “SABANCI” markası, ALİ SABANCI titizliği, T.H.Y. de kıymeti bilinmemiş yetenekli, birikimli ve çalışkan bir genel müdür ve müşteriler nezdinde tıkır tıkır işleyen bir sistemle sahaya çıkmıştı PEGASUS.
  Uzun yıllar KİT zihniyeti çerçevesinde adam yerine konulmadan itilip kakılmış, karmaşalar içinde yer hizmetlerine, sebebi bildirilme zahmetinde bulunulmayan uzun rötarlara mahkum edilmiş uçak yolcuları olarak, PEGASUS’un düzenli, disiplinli faaliyetlerinden birbirimize övgüyle, mutlulukla bahsetmeye başlamıştık.
  “Yapmak isteyince bak ne güzel oluyor”, “PEGASUS’un bütün uçakları tam vaktinde kalkıyor”, “Pegasus, Sabiha Gökçen’i canlandırdı” v.b. paylaşımlarımızla PEGASUS Hava Yollarını tercih etmeye ve eşimize dostumuza tavsiye etmeye başlamıştık.
  Nitekim, gördüğümüz kadarıyla Pegasus da kısa sürede hızla büyümeye başladı.
  Ama maalesef de “hızla” büyümeye” başladı.
  Pegasus ile son yaptığım yolculuk ve bu yolculuk vesilesiyle yakın zamanda PEGASUS ile yolculuk yapanlarla yaptığım paylaşımlar, PEGASUS Hava Yollarının da ülkemizde bir çok alanda maalesef yaşanan hızlı büyüme ile ters orantılı olarak daha fazla hızla kalite düşüklüğü hastalığına yakalandığını gösteriyor.
  İstanbul-Antalya-İstanbul bileti almak için PEGASUS’un internet sitesine girdiğimde, defalarca uğraşmama rağmen başarılı olamadım. Telefonla aradığımda ise, sistemin kapalı olduğu ve 5-10 dakika sonra aramam gerektiği söylendi. Tekrar internet denemelerinden sonuç alamayınca bu defa telefonla tekrar arayarak biletimi almayı başarardım. Bu defa da ne SMS mesajı ve ne de e-posta ile bilet teyidim gelmedi. Bir süre sonra tekrar telefonla arayınca, “telefon mesajı istememişsiniz, e-postanız gelecek” cevabını aldım. Oysa SMS mesajı talep etmiştim. E-Posta ise yine gelmedi. Ertesi günü PEGASUS’u 4. defa aradığımda, görevli kişinin soyadımın bir harfini eksik yazdığı için e-postayı alamadığımı sonunda keşfedebildik. Böylece, defalarca online denemeleri ve dört telefon görüşmesi sonunda biletimi alabildim.
  9 Ekim 2013 Çarşamba günü 15.30 uçağı ile (142 uçuş no.lu) İstanbul’dan Antalya’ya uçmak üzere saat 13.15’de Sabiha Gökçen Havalimanına geldim. Size anlatmaya gerek olmasa gerek, PEGASUS’un tüm iç hat uçuşları check-in işlemleri için aynı kuyruğa girmek mecburiyetindesiniz malumunuz. Çok uzun kuyruğun ucundaki bankolardan kaç görevli olduğunu şimdi kesin sayı olarak hatırlamıyorum ama, bankoların bir çoğunda (herhalde yarısında) görevli yoktu. Bundan sonrası ise ancak Pakistan’daki otobüs terminallerinde yaşanabilecek cinstendi. Kuyrukta ağır aksak ilerlerken, bankoların önünde bir aşağı bir yukarı turlayan işçi giysili PEGASUS görevlileri arada bir “Saat bilmem kaç Bodrum yolcusu var mııı, saat 15.00 Antalya yolcuları kalmasııınn, bilmem kaç Trabzoooonn !” diye eski minibüs değnekçileri gibi bağırıyorlar ve her bağırıştan sonra da kuyruk dalgalanıp sırada arkalarda bulunan bir takım yolcular iplerin altından, üstünden diğer yolcuları itip kakarak bankolara saldırıyorlardı. Arada, kuyruk beklemekten hoşlanmayan bir takım üçkağıtçı yolcular da, güncel tabirle, kuyruğa “kayanak” yapıyor, ya da bir yolunu bulup bankolara yamanmaya çalışıyorlardı. Ben dahil, salakça sırasını bekleyen bir kaç yolcu bu ahlaksızların işlemlerinin yapılmaması için itiraz edince, orada “supervizor” koltuğunda oturmaktan başka ne işe yaradığını anlayamadığım kişi eliyle bize “tamam, tamam bunların işlemi yapılmayacak” işareti yaptıktan kısa bir süre sonra, aslında oranın gerçek süpervizor’leri olan işçi kıyafetli değnekçi arkadaşlar bu ahlaksızları bize çaktırmadan “dış hatlar” bankolarına götürüp işlemlerini bir güzel yaptırdılar. Biz salak takımı “süpervizor” unvanlı ama hiç bir şeyi “supervize” edemeyen arkadaşa durumu bildirip yine itiraz ettiğimizde de, “supervizor” arkadaşın hiç ağızını açmasına fırsat vermeden, PEGASUS check-in’lerinin gerçek patronu değnekçi arkadaşlardan biri “bana başım dönüyor dediler ben de checek-in’lerini yaptırdım, sen de hastayım dersen seninkini de yaptırırım” diyerek hepimize nasıl uyanık olacağımız konusunda dersimizi bir güzel verdi. Ben de hayretler içinde, “peki ben de hastayım, benim işlemimi yaptır bakalım” dediğimde, kuyrukta önümde bekleyen onca insana hiç aldırmadan “buyrun gelin yaptırayım” dedi. Benim hasta filan olmadığım oradaki herkesçe malum. Ama “tamam yaptır bakalım” diye sıradan çıkıp yanına gitsem, kuyrukta sıra bekleyenleri sürüdeki koyunlar gibi gören değnekçi hiç şüphesiz checek-in’imi yaptıracak. Herhalde bu şirkette Sayın Ali Sabancı bile kendinde böylesine bir yetki ve pervasızlık görmese gerektir.
  Bu “sürü” muamelesi devam edip gitti. Bankoya nihayet epey yaklaşmışken “bimemkaç Trabzooonnn” lafı yine bankoya arkalardan epey bir yolcuyu önüme yığdı ki, “süpervizor (!)’ün oradan “Antalya 15.30’u kapattık mı” gibi bir konuşması kulağıma çalındı. Ben dehşetle, “yahu ben burada bekliyorum” dediğimde, değnekçi arkadaşlardan biri beni “ben 3 defa bağırdım, duymadınız mı !?” diye kibar bir tonda beni bir güzel fırçaladı. Ben “hayır duymadım” dediğimde de, beni birilerinin önünde bankolardan birine kaynaklayarak –allah razı olsun (!)- süpervizor’e rağmen işimi hallettirdi. Uçağa sinirden titreyerek zor yetiştim. Acaba online check-in’den 3-5 TL ilave para ödemeyenleri cezalandırma politikası mı bu !?
  Hikayem burada da bitmiyor maalesef. “PEGASUS vaktinde kalkar” diye maalesef onu da PEGASUS’a yönlendirdiğim oğlum 18 Ekim 2013 Cuma günü PEGASUS’un 23.10 uçağı ile Antalya’dan İstanbul’a uçacaktı. Kalkış saatinden önce cep telefonuna yarım saat gecikme bildirimi geldi. Çok uygar bir yöntem. Ama ondan sonra terminalde ikinci gecikme bildirimi, ardından da uçağın içinde bekletme ile uçak birbuçuk saat gecikme sonucu saat 00.45’de kalkıp saat 01.45’de Sabiha Gökçen’e inmiş. Bu gecikmelerin sebebi de, adam yerine konularak, yolculara bildirilme gereği duyulmamış. Bagaj alımından sonra saat sabahın 02.00’sini geçmiş. Bu saatten sonra da Havataş Otobüs servislerine ara verildiği ve bu durum PEGASUS’un umurunda olmadığı için, oğlum 84 TL taksi ücreti ödeyerek Levent’deki evine ulaşabilmiş. Böylece “uygun” uçak bileti fiyatı gayet “uygunsuz” bir hale gelmiş oldu. Bana “iyi ki PEGASUS vaktinde kalkıyormuş, bir de vaktinde kalkmasa ne olacaktı acaba !?” diye benimle bir güzel dalgasını geçti.
  Şimdi PEGASUS’u birbirimize övdüğümüz bir çok tanıdığımla bu vesile ile konuştuğumda (ki bu kişiler yılların uçak yolcularıdır) bir çok benzer olumsuz hadiseyi anlattılar.
  Eski KİT-THY hızla kendini düzeltip kalitesini artırırken, yeni PEGASUS ise hızla büyüyerek kalitesini de hızla düşürüyor, KİT’leşiyor. Müşterisini bir sürü, bir para demeti olarak değil de, insan olarak görerek büyümek, müşterisini insan yerine koyarak para kazanmak mümkün değil mi acaba !?
  Gerçekten çok yazık.”

 57. Saka gibi.. Ucak overbook oldugu icin sizin ucagi kacirmaniz islerine gelmis. Yurt disi seyahatlerinde en az 2 saat oncesinde havaalaninda olunmasinda fayda var, fakat size verilen nezaketsiz cevaplarin affedilir yani yok. Mudur sifatini alan bir insan ozellikle daha dikkatli kullanmali kullandigi sozcukleri. ucak kacar, bavul kaybolur bunlar olmayan seyler degil fakat sinirini asan bir diyolog affedilmemeli. Sosyal medyanin gucu tartisilmaz ve bu kesinlikle tuketici haklarindan yana cogunlukla.

 58. Bende Pegasus tarafından mağdur edildim. Çalışanların arasında bilgi koordinasyonu yok ve işlerini iyi yapmıyorlar. Mecbur degilseniz kesinlikle Pegasus u tercih etmeyin..f

 59. Bence bunun tek telafisi Selen Hanımın istifası yada şirketten yaka paça kovulması olurdu ne kadar tazminatta verse sizin yerinizde olsam istifa olmadan rahat edemezdim adınıza çok üzüldüm umarım bi daha böyle bişi ile karşılaşmazsınız..

  • Kesinlikle herhangi bir kişinin işten çıkarılması veya istifa etmesini istemem. Bunun yerine hataların görülüp yerinde ve kişilerce düzeltilmesi asıl isteğimdir.

 60. UÇAĞIMI İPTAL ET, BENI HAVAALANINDA MADUR ET PEGASUS

  bu şirketin yetkilileri neden böyle sorumsuz acaba. Benzer bi olay da benim başıma geldi allahtan iç hatlarda Nevşehir – Istanbul arasıydı.

  Birdaha asla Pegasus….

 61. Benim kanaatimce bileti almadan once tum kurallari okumak gerekir. Aldigimiz firmanin kac kilo bagaj hakki var checkin islemleri kacta bitiyor kac dk once gate olmam lazim vs vs.. Transit yolcularda butun firmalarda ayni kural gecerlidir ister thy olsun ister pgs butun firmalar iata kurallarini uygular. Eger her seyi devletten beklersek bu is olmaz uyanik ve okuyan yolcu olmaliyiz ki basimiza gelicekleri bilelim.

  • Tüm kurallara harfiyen uyduğum için uçağımı kaçırdım zaten. Buradaki mesele farkındaysanız uçağı kaçırmış olmam değil, çalışanların tavırlarıdır.
   Bu yazı “Pegasus uçağını salak gibi kaçırdım, duty free’ye takılmışım eheheh yine de çalışanlar sağolsunlar çok yardımcı oldular, hızlıca işlemleri yapıp Kosova uçağına bilet verdiler, çok teşekkür ederim, çok güleryüzlü ve ilgililer, benim gibi bir salakla bile bu kadar alakadar oldular” şeklinde de olabilirdi. Tamamen orada çalışanların terslikleri, krizi yönetme becerisiyle ilgili bir durum.

  • Malesef okuyan yolcu olmak da çözüm olmuyor çöğu zaman. Zira,
   1. Anlaşmalara öyle tek taraflı maddeler koyuyolar ki her türlü hakkı kendilerinde saklı tutuyorlar.
   2. Bir açık bulup haklı olsanız bile bu hakkınızı arayacağınız merci ya yok ya da ağır aksak çalışıyor. Türkiye’de adeleti aramak çölde su aramaya benzedi malesef.
   Bu vesileyle, tekrar geçmiş olsun Güneş Bey.

 62. Pegasus aslaaa dun bilet aldirdim ayin 26 sina henuz 5 gun var daha ve biletin % 90 inin alip sadece 16 tl uade ediyor.kendi tercihi tabiki..Beni kaybettin pegasus

 63. Gunes bey cok haklısınız ancak ben cok yurt dısı gezisi yapıyorum ızmırde oturuyorum butun ucuslarımın arasında 2 saat en az bırakıyorum cunku yetısmek cok zor bır sey. sızın tek hatanız bu olmus herhalde tur sırketı boyle 1 saat arayla bılet verdi. ancak sıze yapılanlar gercekten rezalet. Pegasusla kısa mesafe harici ucmazdım artık hıc ucmayacagım. Thy pahalı ama ısını adam gıbı yapıyor gercekten. PEGASUS PISMANLIKTIR… TAVSIYE EDILMEZ.

 64. Sadece kaba ve sevimsiz hosteslerinden dolayi bile tercih edilmeyecek bir havayolu sirketi. Suyun yemegin parasinda degilim ama bir su icin insana cuzdan actirtmak, tam uykuya dalacaginiz sirada durtup para ustu getirilmesi, musteri memnuniyetini sifira indiren hareketler. Hem de cogu zaman THY Lufthansa gibi sirketlerle ayni parayi ya da daha fazlasini odediginiz ucusta bunlara maruz kalmak cok sevimsiz. Pegasusa ancak yurtdisi 70 tl lik bilet bulursam binerim. Yine bile degmez belki.

 65. 26.02.2010,evlilik törenime katilmak icin Türkiyeden gelen ailemi Düsseldorf havalimanindan Türkiyeye Pegasusun Düs-Ist-Ada ucusu ile geri göndermek üzereyiz. Check in icin kontuara yaklastik, acayip bir stress karmasa, bilgisayarlardan ikisi cöküyor, tek noktadan check in islemi yapiliyor. Bizim önümüzdeki birkac kisi tartisiyor ve kontuarda check in islemi yapan Memure hanimin sinirleri iyice geriliyor. Neyse nihayetinde sira bize geliyor, evde tartmis oldugumuz 71 kilo gelen üc valiz ne hikmetse orada 102 kilo gekiyor. (o siralar uluslararasi ucuslarda kisibasi bagaj hakki 30kg), check in kontuarindaki alman hanimefendi bize 12 kilo fazlamiz oldugunu ve 96 Euro fazla ödemimiz gerektigini söylüyor, itiraz ediyoruz , ama yanit su ” Ya ödersiniz ya da ailenizi ucaga bindirmem” ailemin yaninda büyüklerimin cani sikilmasin diye ödemeyi yapiyorum. Babamlar istabula iner inmez Sabiha gökcende aktarma ucusunu beklerken Pegasusun ofisine gidiyorlar, alinan cevap su valizler Adana ucagina yüklendi, probleminizi Adanada cözünüz. Ailem aksam saatlerinde aktarma ucusu ile Adanaya geciyor, Valizleri banttan alip hemen pegasus ofisine gidiyorlar, orda o gün yetkili olan sahis hemen ofisi kapatip cikmasi gerektigini, mesaisinin coktan bittgini söyleyip kaciyor. Ailem polisten yardim rica ediyor, Havaalani nöbetci amiri geliyor, Valizler tartiliyor ve 71 kilo geliyor. Nöbetci alan amiri Pegausla görüsülmesini ve gerekli oldugu takdirde Pegasus yetkililerinin kendisi ile irtibata gecebilecegini söyleyip, kapiya kadar ugurluyor ailemi. Takiben pegasus hava yollari iler yaptigim onlarca telefon görüsmesi ve e-mail yazismasi sonucu hicbir cözüm sunmadan hatanin bizden veya Düsseldorf havalimanindaki yer hizmatleri calisandan kaynaklandigini iddia edip konuyu kapatiyorlar. Hatta alinan ekstra bagaj paralarinin yer hizmetleri firmasinin kasasina girdigini, kendilerinin alinan bir ücretle ilgisi olmadigini bile iddia ettiler, TASIYICI firma olarak. Varin gerisini siz düsünün, o gün bugündür asla pegasus!!!!

  Bir anim daha var 21.12.2009 Ada-Ist-Düsseldorf ucusu, Pegausun ucagi hava muhalefeti sebeiyle Kölne iner. Pegasus kirkbin bahaneyle saatlerce yolculari ucakta “Yer hizmetleri vergisi ödememek adina” rehin tutar.Bu süre zarfinda en kücük suya kadar herseyi catir catir yolcularina acimadan satar. Ucak yolcusu bir alman avukat bayanin Alman polisini arayip bizi ucakta rehin tutuyorlar, yardim edin demesi üzerine ucaktaki yolcular Polis yardimi ile ucaktan cikarilir , ve sonrasinda saatler süren bagaj bekleyisi baslar vs. vs.

 66. Pegasusun bir de polisten geçtikten sonra uçağın kapısında vize kontrolü yapan çalışanları oluyor. Pasaportunuzdaki vizeyi kontrol ediyor mesela schengeni aldın ilk girişi vizede basılı ülkeden yapmıyorsan uçağa bindirmiyor arkadaşlar.örneğin italya vizen var polisten geçtin vizen yeni ilk kullanım kapıya geldin ilk giriş fransaya gidiyosun senin vizeni kapıda kontrol ediyolar uçağa almıyolar. Eşi italyada olan bir kadına italyan devleti bir belge vermiş vize yerine geçiyor gidince ülkeye girebilecek ve çocuklarına da oturma izni gibi kimlikler verilecek gidince de. Eşi italyada çocuklarıyla onun yanına gidiyordu hanımefendi bir pegasus memuru kapıda kontrolde kadını almıyordu az daha.çevreden konuyu bilenler memura müdehale etmeseydi kadın gidemeyecekti.aynı şekilde fransada yaşayan çocuklarının daha kartları çıkmamış yine böyle bir belgesi olan ve fransaya da dönüş yapmak isteyen aileyi mağdur ettiklerine de şahit oldum.çalışanları çok bilgisiz ve saçma uygulamaları var.

 67. Türkiye de en ekonomik uçuşları saglayan firma Pegasus dur . Bu yönden destekliyorum . Fakat size yapılan bu saygısızlık yenilir , yutulur cinsten degil. .

 68. Pegasus’la hicbir zaman bir yere gitmedim, duydugum kotu feedback’lerden dolayiydi, bunu okuyunca ne kadar hakli oldugumu gordum…Iyi ki bu olay bana olmamis, havaalaninda olay cikarirdim 🙂 en tahammul edemedigim sey haksizlik ve saygisizliktir! Zaten sinirliyken verilen aptal cevaplara iyi sabretmissiniz…Ayrica bagajin kaybolmasi bana gore bilet alip bagajin teslim edildigi havayolu sirketini baglar, taseron firmayi degil…Yani bu olayda sorumlu 100% Pegasus.

 69. Pegasus ancak reklamlar ile insanları kandırmaya calıssın dursun. Gerçeklerı elbet zamanla herkes anlayacak ve pegasusun gercek ic yuzunu kendieride gorecektir. Sahtekarlıkta , Müşteri mağduriyetinde en öndeki firma 🙂 adam gibi firma olsa önce çalışanları adam gıbı olur. yukarıdakı olayda ki personeller ne yapacagını bılememısler sanki ilk kez başlarına gelmiş :)) Pegasus gibi firma olmaz olsun. paradan başka birşey düşünemeyen zavallı bir şirket yapısı.

 70. Aynı ilgisiz, müşteriyi memnun etmek yerine azarlayan görevliler İzmir Adnan Menderes Havaalanında ki Pegasus ofisinde de mevcut. Yılbaşından sonraki hafta hiçbir uçak sis yüzünden kalkalmıyordu ancak nedense bir tek pegasus uçuşları iptal etmeyip akşam 6 dan gece 3 e kadar toplam 3 uçak dolusu yolcuyu bekletti. Ve gece 2 de birden bütün uçuşlar iptal edildi 3 uçak dolusu yolcu aynı anda hem bilet iadelerini hem bagajlarını geri almaya çalıştı. Halbuki THY Onur Air uçuşların yapılamayacağını erkenden anlayıp uçuşları akşam saatlerinde iptal ederek ve msjla uçuş iptalini haber vererek müşteri nasıl mağdur edilmez örneğini vermişlerdi.Pegasus yetkilieri ise Check inlerini iptal etmeye uçuşlarını değiştirmeye napacağını sormaya çalışanlara sanki uçuşlar yolcular yüzünden iptal olmuş bir hava ile karşılık verdiler. Hele biletini iptal eden ancak bagajı saatlerce bulunamayan bir yolcunun feryadına karşılık pegasus yetkilisi bir bayan, ordaki herkesi şaşırtıcak derecede bağırarak terbiyesiz bir şekilde yolcuyu azarladı. İşte bunları gördükten sonra pegasus isterse bedeva versin bileti huzurumu sağlığımı bozmamak adına almam.

 71. Son 1 ayda 10 sefer iç hatlar, bir sefer dış hatlar uctum Pegasus ile. Bir sefer vaktinde kalkmadı. En cok gecikme 1,5 saatti. Ucakta iç hatlarda, bedavaya aldığı promosyon DAMLA suyu (0,5 ml) 3 TL’ye satan, dış hatlarda ise 3 euro’ya satan ahlaksız havayolu şirketidir (ki ilginçtir bu su dış hatlarda 0,125 cl. Yani bir bardak su ) kardeşim neden euro? Neden Tl degil. Ucakta yurtdışına gidiyoruz diye hemen para birimimi degisti. Ne oldu TL’ye. Devlet boyle satışları yasaklamalı. Resmen vatandası soyma politikası. Ayrıca su da igrenc, arıtma kuyu suyu ! Keza en ucuz yemek 10 eurodan baslıyor. Ucuza uctugunu sananlara ise tavsiyem yavas yavas bu da yalan oluyor. Baska hava şirketlerine bakım mutlaka daha ahlaklı ve ucuz uçanını bulursunuz !

 72. Ben de Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimani’na yolculuk etmek icin Pegasus’ u tercih etmistim. Etmez olaydim kucagimda 4 aylik bebegimle tabiri caizse rezil rüsva ettiler. Bir azarlamadiklari kaldi diyeceğim ama resmen yuz ifadeleriyle en iyi sekilde onu da yaptilar. O gunden sonra bana yapilan tavri saygisizligi ve anlayissizligi gittigim her yerde anlatip tercih etmemeleri icin uyardim. Kimsenin cocuguyla ya da tek basina da olsa bu denli madur olmasini istemem.Gercekten hic hic ama hic hos degil PEGA”SUS” !!!!!

 73. Benzer bir olayı da ben yaşadığım için Pegasus için bunlar gayet normal diyorum. Hele onun çipil gözlü aşırı işbilir patronunun resimlerini görünce ifrit oluyorum. Yolcuya haber vermeden son dakikada uçak iptal etmeler vb.

 74. Kusura bakmayın ama siz bu kafayla daha çok uçak kaçırırsınız, istanbula saat 9.10 da iniyorsunuz ve 10.20 deki uluslararası uçağa yetişmeye çalışıyorsunuz vallahi tebrikler.

  • Merhaba;
   Ben bu kafayla ilk defa uçak kaçırıyorum. 70 dakika hele Sabiha Gökçen gibi ufak bir havalimanı için fazla bir süredir. Zaten bu süreyi ben değil Pegasus kendisi ayarlıyor. Telefonda da bunu özellikle sordum ve bunun yeterli bir süre olduğunu, bu yüzden sistemin bana bilet verebildiğini söylediler. Bu konuda benim herhangi bir müdahalem, etkim ve seçme şansım bulunmamakta.

 75. Amedyo’ya;

  Söylediklerinizde haklısınız, fakat Pegasus Havayolları Haziran 2013 den itibaren, kendi Handling şirketini kurarak taşeron firmalara ödediği maliyetlerden kurtulmaya ve hizmet kalitesini yükseltmeye çalışmıştı. Ama geçen 7 ay boyunca bu şirketi kurmasının uzun vadede maliyetleri düşürmekten başka bir işe yaramadığı görünüyor.
  Pegasus un yer işletmesinde çalışanlar sadece 1 aylık bir eğitimden sonra bu göreve başladıkları için uzunca bir süre daha bu tarz olumsuzluklar yaşanmaya devam edecektir.

 76. HALT ETMİŞSİNİZ SİZ! Pegasus berbatmış da yok bir daha aslaymış da! en az 100 defa uçtum pegasusla! Ya bir kere şikayet edeyim! Bir kere başıma kötü bir şey gelsin!
  Bu yüz küsür uçuşun için de sadece 1 defa 45 dakika rötar yaşandı o da deli gibi kar vardı ve diğer firmalar 3-5 saat rötar yapıyordu! THY ve diğer hava yollarının neredeyse rötarsız uçusu yok! Pegasus 10:00 dediyse hep 10:00 da kalkmıştır! yüzbinlerce insanın kullandığı bir firma elbet ufak tefek aksilikler olur.. Aklı başın da konuşmalarla her türlü de düzeltilir! Ne demek ne saçma bari bize ikram da bulunun da gönlümüzü alın..
  Hayatım da bu kadar saçma bir söz daha duymadım! Başına gelen şey bu kadar kötüyse ve bunun tek sorumlusu pegasus olsaydı eğer asla böyle bir cümle kullanmazdın! Ayrıca herkes bindi de sen niye dışarı da kaldın diye sorarlar adama! ben her zaman yarım saat yada 20 dakika kala en önde ayakta beklemeye başlarım kapının önünde! Bugüne kadar bir kez bile asık suratlı işini yapmayan yada dediğiniz gibi fütursuzca terbiyesizce konuşan bir pegasus çalışanına denk gelmedim..Bir müşteri olarak bu kadar anlatabildim.
  Ve savunma ihtiyacı hissettim çünkü Pegasussuz bir yaşam düşünemiyorum..

  İYİ Kİ VARSIN PEGASUS!
  FİYATLARINLA, KALİTENLE, GÜZEL YÜZLÜLÜĞÜNLE, PERSONELİNİN KALİTESİYLE,
  ÖZELLİKLE DAKİKLİĞİNLE İYİ VARSIN..

  DAHA DA KALİTELİ HİZMETİNLE HER ZAMAN HAYATIMIZ DA OL!

  • Gerçekten de okudum yazımı bir daha, gördüm ki halt etmişim.
   Umarım siz de benim gibi bir kez daha anlayarak okursunuz, siz de halt edersiniz.

   Tabii ki bir ikramda bulunmak durumundadır koskoca şirket. Hem çalışanlarının beceriksizliği yüzünden uçağımı kaçırıyorum, bir saatten fazla ayakta bekletiliyorum üstüne de bir çay, su, biskrem falan vermedikleri bence en büyük kabahat. Toplumca her yerde bu bir usül, gelenek değil midir ayrıca? Ne ara Avrupalı olduk biz?

   Başıma gelen şeyler burada yazılanlardan çok daha kötü emin olun. Bu sadece çalışanlarla aramda olanlar. Siz de diyorsunuz aklı başında konuşmalarla her şey düzeltilir, ama düzeleceğine daha da arap saçına döndü.
   Sizin Pegasus’tan bu kadar memnun olmanız benim için sevindirici. İsterdim ki ben de sizin gibi rahat rahat uçağımdaki yerimi alayım, kapıda bekleyim, sakin bir şekilde uçuşumu yapayım. Ama olmayınca olmuyor.
   Merak ediyorsanız eğer gidin bir gününüzü Sabiha Gökçen Pegasus bilet ofisi önünde geçirin. O zaman anlarsınız ne demek istediğimi.

  • Pegasus 10 deyince 10’da mı kalkıyor ? 😀 Trajikomik oldu siz böyle söyleyince. Çünkü daha 5 ay oluyor, Roma’da bindiğimiz uçağın içinde “İtalyanlar kalkışımıza bir türlü izin vermiyorlar ühü ühü..” diyen pilotun anonslarını dinleyerek tam bir buçuk saat geç kalkış yaptık. Bu yüzden normalde aynı sizin gibi örnek müşterilerin yapığı şekilde Pegasus’un cansiperane bir fedaisi olarak kapının önünde beklemeye başlamamız gerekirken tamamen kendi işgüzarlığımızı yapıp yüzlerce küfür yemeyi göze alarak transit kontrolündeki sırayı yararak geçtik bir şekilde terminalimize. Bu sırada İzmir uçağımıza sadece yarım saat kalmıştı. Yoksa daha emin olun 2 saat daha o sırada bekleyecektik. Hadi biz yine neyse. Yazık o Roma’dan İstanbul aktarmalı Dubai’ye, Tel Aviv’e, Kahire’ye uçacak insancıklara.. Umarım onlar da sizin bu Pegasus güzellemenizi okuyup gülüyorlardır şimdi. En azından o günkü eziyetlerine bir telafi olur bu..

   Bu arada eklememe gerek var mı bilmiyorum, tabii ki o zorla yetiştiğimiz İzmir uçağımızdan benim çantam çıkmadı. Tutanaklar tutuldu. Kayıtlar alındı. Havaalanı görevlileri “Pegasusta oluyor öyle şeyler moralinizi bozmayın” tadında tesellilerini sundular sağolsunlar. Bu arada çantası çıkmayan bir başka engelli vatandaş sürekli kemoterapi ilaçları kullandığını, Pegasus izin vermediği için ilaçları el çantasıyla yanına alamadığını ve eğer çantası gelmezse o ilaçları yurt içinde bulabilmesinin mümkün olmadığını belirtince görevli Pegasus çalışanının tepkisi “Bizim de elimizden gelen bir şey yok hanfendi” kadar olabildi, insanlar işleri gereği ne kadar nefret odağı olabiliyorlar, çok yazık..

   İki gün sonra çantamın bulunup bulunmadığını sormak için havaalanını aradığımda aldığım cevap “Aa evet bulunmuş” şeklinde idi. Ben sormasam ne zaman haber vereceklerdi bilmiyorum. Tabii pek muhterem Pegasus çalışanı kargonun sabahları çıktığını bu yüzden bir sonraki güne kadar çantayı adrese gönderemeyeceğini söylediği için ve ben bu saçmalığa daha fazla katlanamadığım için, gidip kendi çantamı kendi aldım havaalanından. Neyse ki İzmir’de İZBAN diye bir şey var.

   Diğer arkadaşımın kayıp çantasının ise ne zaman bulunduğunu bile hatırlayamıyorum. Bir haftadan sonrasının sayamamışım..

   Ama hakikaten HALT ETMİŞİZ BİZ !

 77. Hemen hemen yorumcuların çoğu kontuar görevlilerinden, bagajların kaybolmasından filan şikayetçi olup, bir daha asla Pegasus’la seyahat etmeyeceğini belirtmiş …

  Bilmenizde fayda var, Havaalanlarında kontuarlarda çalışanlar, bagajları tasnif edenler ve uçaklara yükleyenler havaalanı tarafından görevlendirilen taşeronların sorumluluğundadır.
  Örneğin S.Gökçen’de bu işi Çelebi yapar ve AtlasJet’le de uçsanız, THY ile de uçsanız, Air Moldovia ile de uçsanız farketmez, bagajınız ile ilgili işlemler Çelebi tarafından gerçekleştirilir ve Taşıyıcı firmanın hiç bir müdahelesi olmaz…
  Her havayolunda başınıza gelebilecek bir bagaj kaybından bir havayolu firmasını sorumlu tutmanız bu açıdan bana pek mantıklı gelmedi….

  Aktarma süresi ile ilgili sorun ise, yine her havayolunda başınıza gelebilecek bir durumdur.
  Böyle bir durumla karşılaştığınızda yer personelinden mutlaka yazılı bir belge talep edin, uçağı kaçırdıktan sonra yapacağınız her şey boşunadır. Keşke “kötü ve sorunlu müşteri maskenizi” uçağı kaçırmadan önce taksaydınız 🙂

  Geçmiş olsun…

  • BEN DE PEGASUSLA YAPTIĞIM UÇUŞLARDA SORUNLAR YAŞADIM. 15 DAKİKA KALA HAVALİMANINDAKİ YER HİZMETLERİNİN(S.GÖKÇEN) YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE UÇAĞA BENİ ALMADILAR. ÖZELLİKLE ÇELEBİ YER HİZMETLERİ VE HAVALİMANI GÖREVLİLERİNİN KABA VE UMAURSAMAZ TAVIRLARI BİZ YOLCULARIN ZİYADESİYLE CANINI SIKMAKTADIR. SÖZ KONUSU PERSONELLERİN HİZMET İÇİ EĞİTİMDEN GEÇİRİLMESİ ELZEMDİR. YETKİLİLERİN BAHANELER ÜRETMEK YERİNE ÇÖZÜM ÜRETMELERİNİ BEKLİYORUM…

  • Amedyo, siz sanırım ya havayolu çalışasınız ya da birinden duyduğunuz bilgiyi paylaşıyorsunuz. Çünkü havayolu yolcusu bunları bilmekle yükümlü değildir. Havayolları çalışanları da oradaki yolculara her konuda doğru cevaplar vermekle yükümlüdür. Ukalalık yapacağınıza eksik bilgilendirmeden ötürü oluşan hasarları havayolu şirketlerinin nasıl karşılayacağıyla ilgili bilgilendirme yapıvereydiniz.

   Bilgiçlik taslamak yerine de şikayetini gayet makul bir şekilde dile getiren ve sabrı oldukça zorlanan müşteriyle empati yapmalısınız çünkü müşteri hiç zorunda olmadığı halde empatinin kralını yapmış. Müşteri hizmetleri orada müşteriye doğru bilgi vermek, hizmetiyle ilgili doğru servisi vermek ve en önemlisi doğruyu söylemek zorundadır. Yalan değil.

   Hangi cesaretle bu yorumu yazabildiniz bilemiyorum ama pişkinlikle “geçmiş olsun” diyebilmişsiniz.

   Vay anasını gerçekten…

 78. Bir de bunların overbooking olayları da var bileti aldınız uçurur pegasus sanmayın “Aa, biz fazla bilet satmışız uçak dolu şu an sizi başka bir uçağa alalım olmadı” diyebiliyorlar.

  Not. OB için bilet ofisine gittiğinizde direk Overbooking olarak kaydettirin.Zira bilet ofisindekiler sizi oyalayarak ama siz zaten geç gelmiştiniz overbooking’den değil geç geldiğiniz için değiştiriyoruz size de iyilik yaramıyor ben sana iyilik yapmasam bu bileti bile alamayacaksın diyerek OB için devletin sağladığı hakları kaybetmenize yol açabiliyorlar.Böyle bir durumda çağrı merkezindekiler de hiçbir şekilde size çare bulamıyor.

 79. geçen sene benim kayak takımlarımı mahvetmişti bu pgs’ciler…o kadar salaklar ki; kayak ayakkabılarımın bulunduğu çantayı ayrıca tartıya sokup para almak istediler,kayak takımı taşıma ücreti olarak aldıkları fahiş fiyat yetmemiş olacak…( neyseki bu sene makul bir seviyeye düşürmüşler taşıma ücretini)

 80. 2009 da Benzer bir olay benimde başıma geldi .Ben İstanbul Sabiha Gökçen’den Dalaman’a,valizim Van’a gitti.İçinde kıymetli evrak vardı.1 hafta sonra Van,İstanbul,Dalaman,İzmir,Muğla seferi yapıp,Gökova’daki evime değil,Muğla’daki çalıştığım kurumun güvenliğine bırakıldı.Valizim atılmaktan kapkara ve hırpalanmış geldi ,kaybolmadığı için hiç bir tazminat ödenmedi.Bulunana kadar alanlar arası yaptığım telefon görüşmesinin hesabı yok.Eve teslim kargo anlaşması bile yokmuş….diğer 4 yabancı yolcununda valizi yanlışlıkla(!!) Bodrum’a gitmiş.
  29 ekim 2013 günü Dalaman’a gelen yaşlı annemiz(79) ve kızı , Sabiha Gökçen’de tekerlekli sandalye alınmasına rağmen uçağa giden otobüse sandalyeden indirilerek bindiriliyor,Basamakta yanındakinin kolunda 2si beraber düşüyor.Sandalyenin mutlaka uçağa kadar gitmesi gerekir.Bilinçsiz ve yeterli eğitimi olmayan personelin elinde sakat kalamadan tesadüfen gelebildi.Kolu 15 gün morardı.Pegasusa yazdım özür maili geldi.

 81. Çok faydalı paylaşım.
  Pegasus kadar kötü bir havayolu yok. Avrupa’da az ekstrayla düşük maliyetli ve dolayısıyla ucuz fiyatlı şirketler var. Easy Jet, Wizz Air gibi. Hatta yolcuya koltuk numarası bile vermezler. Boş yere oturursun. Hizmet azdır. Ancak verilen o az hizmeti mükemmel icra ederler. Pegasus berbat bir organizasyon. Avrupalı alternetifleri Türkiye’ye girdikçe ya düzelir yada silinir. Şahsen ben de %30-40 ucuz olması durumları dahil uzun süre önce pegasus’dan vazgeçtim. Bedavaya yakın olmadıkça aman ha…

 82. Öncelikle bu kadar sinir bozucu bir durumu gülerek okunabilir hale getirdiğiniz için teşekkürler:) Bundan tam bir sene öncesinde Pegasus call-center çalışanlarının tarih-bilet kategorisi-iade koşulları ile ilgili yanlış bilgilendirmelerinden ötürü biletim yanmıştı. Sayısız email ve telefon trafiginden sonra (allahtan kayıt altından tutulan konuşmalar var) umudumu kaybettikten sonra bilet parasının tamamen iade edileceği ve hesap bilgisi numaramı pegasusa göndermemi istediler. Müşteri memnuniyetine demek ki önem veriyorlarmış diye düşünürken, sevinmek için erkenci davrandığımı sonradan fark ettim! O para hesabıma bir türlü yatmadı. Banka görevlileriyle iletişime geçmem söylendi. Banka görevlileri ise Pegasus’dan geri para iadesinin hiç kolay olmadığını, bu gibi durumlarla sıkça karşılaştıklarını söylediler. Belli bir uğraşma sürecinden sonra neredeyse yaptığım görüşmelerin ücretini toplasam o bilete denk düşeceğine, bu konuya harcadığım zaman ve enerjiyle yeni bir seyahate gidibileceğimi farkedince, işin ucunu bıraktım. Pegasus ile yollarımı ayırdım, mecbur kalmadıkça Pegasus şuradan şuraya gitmem, kimseye de tavsiye etmem!

 83. olay patldiktan sonra pegasus gorevlilierinin tavirlari anlatildigi gibi ise son derece huzursuz edici bir durum…ancak ucagin kacmasi ile ilgili havalimanin yetersizligi de on plana cikmakta…ama her seye ragmen transit yolcu oldugu icin…pegasus bu yolcunun izmirden ucaga bindigini sabiha ya geldigini bilmesi lazim ki biliyordur…dolayisi ile limanin yogunlugunu sezip gerekli onlemleri almasi gerekirdi…2 ucu pisli deynek…

 84. 2 yil once 35 dakika kala check-in sirasina girdigimde ayni sekilde sirada beklememi soyleyen sira tam bana geldiginde yolcu alimini kesen. 10 dakikadir sirada oldugumu soyledigimde e biz bagirdik İstanbul yolcusu kalmasi diyen (yalan). Sikayet ettigimde siraya zaten 10 dakika kala girdigim yalanini soyleyen terbiyesiz ve yalanci o donem calisan pegasus izmir personelini bu vesileyle anmak isterim. 2 yildir ucmuyordum. Zorunlu bilet aldim ve gayet stresli ucus gunumu bekliyorum.

  • Sunu sormak isterim size peki 30 dk once kapandigini kurallarda okumusmuydunuz ? 1 bucuk saat once alanda olunmasi gerektigini ayni seyi thy bende yasadim sizinle ayni cevabi aldim her firma ayni..

   • İşim gereği yaptığım bağlantılı dış hat uçuşlarıyla doldurulmuş iki adet pasaportum mevcut. Havalimanlarında bir insanın başına gelebilecek her şey benim de başıma geldi. İlk defa bir terslikle karşılaşmıyorum fakat ilk defa bir havayolu şirketinden şikayetçi olmak zorunda kaldım. Verdiğim süreler “Boarding” yani uçağa biniş saatleri. Uçağın kalkış saati değil. Ayrıca uçaklar kalkış saatinden en fazla 15 dakika önce kapılarını kapatır. Gerekli durumlarda (bağlantılı uçuşların 5-10 dakika gecikmesi gibi) uçak 5-10 dakika bekletilir.
    Yazıyı bir kez daha incelemenizi öneririm.

 85. Gecen yaz Bodrumdan Istanbul aktarmali Hannover ucusunda bagajla ilgili sorun yasadim. Hannover’e inip eve geldigimizde valizimin bir bolumunun kesilerek icinde bulunan cerez vs gibi seyler bunan birkac paketin alindigini farkettim. Pegasus cagri merkezini arayarak sikayetimi belirttim. Konu ile ilgili hicbirsey yapamayacaklarini, polise gidip sikayetci olmam gerektiğini, tasima isleri taşeron firma tarafından yapildigi icin sorumlu olmadiklarini soylediler. O gun valizimden alinan seyler daha degerli olsaydi ne yapacaktim? Ben Pegasus’ a guvenip esyalarimi teslim ediyorum. Taseron firmayi bilmem ve muhattap olarak almam. Boyle bir yaklasimlari var madem, valizimizi ucakta yanımıza alalim?

 86. Benzer bir olayı ben de THY’nda yaşadım. Canlı yayına gitmem için çalıştığım kurumun biletini aldığı uçak, aynı sorunlar nedeniyle yerine ulaştığında, ben hala yetkililere dert anlatıyordum. Sonraki uçağa kendim bilet satın alarak bindim, gerekli tüm görüşme ve yazışmaları yaptım ancak sonuç: hiç. İnsan ilişkilerinin aslolduğu birimlerde özellikle geri zekalıları yönetici ve idareci olarak görevlendirmek gibi yaygın bir uygulama var ülkede. Nedenini çözemedim

 87. 2 cift olarak gittigimiz belgraf ucusunda ucagn yarisindan fazlasi bis olmasina ragmen 4 umuze birden farkli siralardaki koltugu veren pegasus kontuar calisanina ve ucakta yanyana oturmamiza izin vermeyen kabin personeline tebriklerimi iletiyorum. Sagol pegasus

 88. Selen isimli zat in konusma tarzi,cozum?! onerileri kabul edilecek gibi degil! Ben bile sinirlendim okurken !
  Merak ediyorum -bu sikayetleri sunabilecek daha yetkili bir merci var mi.
  Hemen hemen butun havayolu firmalari ayni,odeme soz konusu olunca.
  KLM, bavulumu gecikmeli olarak atardiginda (2 hafta kadar),talep etmeme karsilik bir iadede bulunmadilar.
  Ingiltere’de,magdur durumda kalanlar (Ryan air) mahkemeye gidip ,verilecek olan rakamdan yuksek rakamlari kazaniyorlar.Bir arastirin derim.
  Su okuduklarimdan sonra,ben de Pgs ile ucmam artik.

 89. Öncelikle geçmiş olsun

  Kardeşimin askerden dönüşü için Van-Ankara bileti aldım. Van’dan Ankara’ya direkt uçuş olmadığı için Sabiha Gökçen aktarmalı olarak bilet kesildi. Van-İstanbul uçuşunun saati 12:00 olarak devam ederken İstanbul-Ankara uçuşunun saatini ise 11:25 olarak değiştiren bir havayolundan beklenmedik bir hareket değil size yapılan.. Üstelik müşteri hizmetlerini arayıp dalga mı geçiyorsunuz diye sorduğumdaysa gevşek gevşek yoooooo alakası var diyecek kadar da saygısızlar..

 90. Transit suresi hakkinda bazi arkadaslar yorum yapmis. Alitalia ile roma aktarmali barcelona ucusunda transit suremiz 1 saat olmasina ragmen rotar yuzunden 35 dk transit suremiz kalmisti, romaya iner inmez neredeyse bizi kapida karsilayan alitalia gorevlisi gec kalmamiz icin bizi alip tum guvenliklerden sira beklemeden gecirip pasaport polisinede bilgi verdikten sonra 15 dk da diger ucagin kapisina getirmisti. Biz 20 dk da diger ucagin kapisinda bekleyip dinlenmistik. Onemli olan musteri memnuniyeti ve aldigin paranin karsiligini vermektir arkadaslar. Ayrica alitalia pegasustan faha ucuzdu merak edenlere….

 91. Tam da Pegasustan bilet ayirtmayi dusunuyordum. cok tesekkurler. elveda Pegasus! bu arada bu kadar olayda hakimiyetinizi kaybetmediginiz icin tebrik ediyorum.

 92. Bir keresinde deviasyon ameliyatı olduktan sonra pazartesi günü için okula dönmem grekiyordu. İzmir’de ameliyat olup İstanbul’a gidecektim. Biletimi alırken durumumu belirttim, sağlık raporuna ihtiyacınız yok dediler. Doktoruma da sordum, yolculuk için bir sakınca yok dedi. Fakat pegasus çalışanları sırf burnum sargılı diye check-in bitmesine 10 dakika kala sağlık raporu istediler benden. Sonuç: uçağımı kaçırdım ve biletimi de iptal edip geri ödeme yapmadılar. Aynı halimle 2 sa sonrası için Atlasjet ten bilet aldım ve seyahat ettim. Atlasjet çalışanlarına Pegasus un bana yaptıklarını anlatınca bu tip sorunların Pegasus ta çok fazla yaşandığını belirttiler.

  Size katılıyorum, sıkış tepiş bir otobüs misali, kar amacını çok fazla güderek müşterilerini uçurmaya çalışan Pegasusun koltukları boş kalsın.

 93. bu havayolu sirketi tamamen tek oldugunu , düsük fiyat uyguladıgı icin hicbir hizmet kalitesine gerek olmadıgını düsünmektedir…. sikayet anında sorumlu kesinlike yok, cevap verme zahmetinde bulumuyorlar ; kerhen e posta atıyorlar ….. umarım bu havayolu insallah iflas eder kapanır diyecegim ama gercekten karsısında iyi bir firma olursa anak b gercekleşir…korkunc derececede sımarık bir patron ve buna baglı olarakta ona göre calısanlar ….seni sevmiyorum pegasus seni sevmiyorum ali sabancı ….cok yapmacıksın

 94. Rötar dan ve hosteslerin ilgisizliğinden zaten bahsedilmiş , 1,5 kilo fazla için valizim den eşyaları çıkartttırdılar ve yanıma almak zorunda kaldım ( El valizim yoktu ! poşeye koyduk. )

 95. Yaşadığınız olay gerçekten çok can sıkıcı. Ancak aktarmalı bir uçuş için çok yakın bir saate aktarma uçuşu almışsınız diye düşünüyorum. Yazıkın başında uçuş saatlerimi görünce ilk aklıma gelen bu oldu. En az 2 saat ara olması gerekir diye düşünüyorum. Ama çalışanların ve müdürlerin tavırları inanılır gidi değil. O ofisi müdüre hanıma özel dinlenme odası olarak tahsis etmişler herhalde. Bir havayolunun yolcularından daha değerli kimi olabilir ki ofiste ağırlayıp problemlerini çözebileceği? Ki yolcularfda canları sıkılınca hadi gidip müdür ofisinde çay kahve içip laklak edelim diye bir ihtiyaç duysun.
  Müdürler ve diğer personelde şirketlerinden o kadar emin demekki ki bu kadar fütursuzca davranıp kibarlık ve insanlık ibaresi sergileme gereği duymuyorlar. İlerlemeyi ve büyümeyi hedefleyeb şirketler öncelik olarak müşteri memnuniyetine değer veriyor gördüğüm kadarı ile ve çalışan tüm takım bireyleri hu konuda hasasiyet gösteriyor. Müdüre hn. bu konuyu sizin gönlünüzü kibarca alarak çözebilirdi eminim ve sizi bu anlattığınız muameleye maruz bırakmasaydı bir hata olarak değerlendirilip unutulursu belki.Ayrıca taahhüt edilenotobüs biletlerinin kariılanmaması da bence bir dolandırıcılık örneğidir. Neyse inşallah bu yprum ve yazılardan sonra pegasus tarfından personel içinde bir müşteri memnuniyeti politikası olışturulmaya ve yerleştirmeye başlanır. Pegasubiletleinin de ucu olduğunu sanmıyorum. Biletsatın alırken yemek, koltuk, bagaj, checkin filan derlen thy nin fiyatları ile hemen hemen kafa kafaya geliyor. Yani 50-60 tl için değmez bence.
  Gerçi benim de thy ile bir kaç kötü anım var ama mesela beni 12 saatşik cape town uçuşunda aç bırakmıştı bir hostes aynen sizin gibi şekerim düştü ve küçük bir paket fındık bile vermemişti ama bu başka bir şikayet tabii:))) bunun peşini bırakmayın. Burdaki yorum ve diğer şikaywt yazılarınıda link olarak paylaşın li tek olmadığınızı görsünler. Her zaman önce müşteri memnuniyetidiyebilsinler.
  Havayolu ile alternatif artık çok ve uçmak isteyenler 50-60 lira için rezillik çekmek istemeyecek insanlar genelde

  • Hocam, ben Chicagodan Muniche indim ve Izmir ucusum vardi. Iki ucus arasina da sadece 40 dakika koymustum. Bil bakalim ne oldu. Bilemiceginden emin oldugum icin anlatayim. Once Duty Free’ye gittim alisverisimi yaptim. Sonra tuvalete gittim. Sonra da ucaga elimi kolumu sallaya sallaya yetistim. Aktarma suresinde sikinti yok, aktarma yapacagin havayollarinda sikinti var.

 96. Pegasus gercekten rezil bir havayolu! O igrenc hostesler bile “sen” diye hitap ediyor ve 100 kere bindiysem en az 60 i gecikmeli kalkti hem yurtici hem yurtdisi. 1 kiloyu bile odetmeleri de isin ayri bir cingenligi. musteri hizmetlerinin ve memnuniyetinin sifir oldugu tatil diye mutlu ciktigimiz yolculuklari sinir bozucu hale getiren kalitesiz hava yolu…

 97. Okurken sinirimden geberdim. Ben bile şuan yolculuk esnasında olmasam Pegasusu arayıp küfredesim geldi. Allah iyi sabır vermiş size.

 98. Harun Sal
  Pegasusla bir daha mı asla. Neden mi uçakta iken uçağın eskiliğinden korktuğum düşme korkusu geçirdiğim tek uçak pegasususun uçağı idi. Onur ikinci sırada. Bir de otobüsler bile suyu ikram ediyorken bunlar suyu parayla satmıyorlar mı işte ona kıl oluyorum. 5 lira ekle bilete adam akıllı ikram yap insanlara.
  Yukarıdaki yazı bir çoğunun yaşayıp yazamadığı olaylardan bir tanesi sadece. Ben de Onur uçağını 35-40 dk varken kapı kapandı diye kaçırdım? THY de eksik olan kişi son 5-10 dk ya kadar bile ısrsrla anons ediliyorken yarım saat kala biletin yanması çok koymuştu.

 99. Pegasus’un kötü olduğunu bilirdim bu kadar kötü olduğunu bilmezdim, şimdi pegasusun kapısının önünden geçmem.

 100. Yazınızın başında “50 dakikalık bir süre pasaport kontrolünden geçip uçağa yetişmek için yeterli görünüyor.” cümlesini tamamladıktan sonra gerisi için zamanımı harcamak istemedim. Önce lütfen açın bir bakın bakalım Uluslararası uçuşlarda kaç dakika öncesinde alanda hazır bulunmak gerekiyormuş… Tövbe tövbe…

  • İzmir – Üsküp uçuşu satın alırken size sistem otomatik olarak alabileceğiniz ve bağlantı yapabileceğiniz uçuşları listeler. Kağıt üstünde iki uçuş arasında 70 dakika bulunmakta. Ayrıca ben bana sistemin sunduğu uçuşlar arasında istediğimi seçmekte özgürüm. Zaten kurallara aykırı zamanlaması olan uçuşları sistem bağlamaz.
   Buna rağmen İzmir uçağının geç kalkması bu 70 dakikayı 50 dakikaya indirdi. Bir çok kez (belki yüzlerce) yurtdışı uçuşum oldu. Hemen hemen hepsi de bağlantılı uçuşlardır. 10 dakika sürede bile bağlantılı uçuşuma yetiştiğimi, yetiştirildiğimi biliyorum.
   Burada iki uçuş arasındaki zamanla ilgili benim herhangi bir etkim bulunmamakta.

   • Gunes’e kesinlikle hak veriyorum. Bir kere sistem zaten cikarmaz. Cikariyorsa sirket birkac scheduling-planning yapan ve de aplikasyon yazan calisan alsin adam akilli sistem hazirlatsin. Ayrica 5 senedir Istanbul ABD arasi ucuyorum duzenli olarak ve her sekilde Amsterdam, Paris ya da Londra’da aktarma yaptim. Bazi ucaklarimin inisi ile diger ucagin kalkisi arasinda 30-35 dakika vardi. Ozellikle Paris Charles de Gaulle ve Amsterdam Schiphol havaalanlari cok buyuk havaalanlari genellikle shuttle kullanmak zorundasiniz bir terminalden digerine. Arti pasaport kontrol guvenlik kontrol Turkiye’dekine oranla cok daha siki ve gorevliler vizeniz, ziyaret amaciniz adresiniz gibi sorular soruyorlar. Bu durumlarda yetisebiliyorsaniz ya da sizi ucak kalkmadan 5-10 dakika kalaya kadar bekliyorsa (ki ucaginizin indigi ve sizin kayitlarda oldugunuz biliniyor sonucta) 50 dakika oldukca yeterli kurallari takip etmis bir yolcuysaniz ki yazida da acikca goruluyor ki takip edilmis. Ancak yazara bir soylemim var. Sinir bozucu ve uzucu yoldan da olsa ogrenmis oldunuz. Artik 50-100 lira daha fazla da olsa verip guvenilir havayollari ile ucmakta fayda var. Tekrar gecmis olsun. Yasadiklariniz beni kanser etti acikcasi.

 101. Hayatımda 2 kez uçağa bindim, biri Fransa’ya gidiş, diğeri de dönüştü. Biletlerin ücreti kurumumuz tarafından karşılandığından firma seçiminde bizim bir etkimiz yoktu ve tabi aynı anda çok kişi gönderildiğinden hesaplı olması için Pegasus’tan alınmıştı. Esenboğa’daki kontuarın geç açılması ve uzun süre beklememiz dışında St.Etienne havaalanına ininceye dek herşey sorunsuz devam etti. Ancak bavulları alırken uçakta benimle birlikte gelen yaklaşık 10 arkadaşımın bavulları çıkmadı. Sonradan öğrendik ki İstanbul’daki aktarma esnasında unutulmuşlar. Tutanaklar tutuldu, vs. vs. ve 3-4 gün, bilemedin 1 hafta içinde gelecek denilen bavullar iki hafta sonra anca gönderildi. Zavallı kızcağızların iki hafta boyunca ne çektiklerini ben bilirim. Aynı kıyafetleri yıkayıp yıkayıp giymek zorunda kaldılar, mecburen de harçlıklarının bir kısmını iç çamaşırına harcamak zorunda kaldılar, kişisel eşyalarını da yine kullanamadılar. Hadi 1-2 bavul gözden kaçar, aktarmada görünmeyen bir kısma düşer falan unutursun, sonraki uçuşla da gönderirsin, bunlar hep olan şeyler, ama sen toplu olarak seyahat eden kafilenin yarısının da bavullarını unutmazsın heralde. Ayrıca haftada 2-3 uçuş gerçekleştirdiğin yere de bavulları göndermek için 2 hafta beklemezsin. Pegasus’la maceram başlamadan bitmiştir, bundan sonra TURKISH AIRLINES, Globally Yours!

 102. SADECE BİR KERE BODRUMDAN İSTANBULA UÇTMUŞTUM BİR DAHA ASLA UÇMADIM UÇMAM.BU KADAR ÖZÜRLÜ KADROSU OLAN BİR FİRMA DAHA VARMIDIR ?ZANNETMEM.

 103. Gerçekten düşündürücü..
  eğer bahsi geçen iddialar doğruysa (ki bende pegasus’un personel ve rötar yuzunden sınıfta kaldığının canlı şahidiyim) Bu havayolu şirketini kullanmak için bir sebebimizin olmadığı açıktır..

 104. Sabancıya ait hangi firma varsa böyle sanırım.

  Teknosadan mesela çöp bile almam ben.
  “Şikayetçi oldugunuz elemana sorduk oyle birsey yapmamış” demişlerdi bana.
  Bana yalan söylüyorsun diyor yani.

  Ayrıca belirteyim bu şikayetvar gibi birkaç site de bu adamları aklamak için kurulmuş.
  Alışveriş yapmadan önce bakıyorsun siteye, buyuk firmalarla sorun yasayanların sorunları hep çözülmüş olarak görünüyor. Böyle bir durum yok aslında.
  Ben teknosayla yaşadığım sorunu bu sitelerden birine yazdım hemen teknosadan beni arayıp aynı sinir bozucu zırvalıkları tekrarladılar. Hop bir de baktım sitede sorunum “çözüldü” diye görünüyor. Sorunumun çözülmediğini yazdım siteye ulu orta. Hop Teknosadan bir daha aradılar, aynı zırvalıkları tekrar soylediler 🙂
  Bize şikayetvar falanca sitesinden ulaşmışsınız diyor adam ve başlıyor tekrar çalışanımız haklı siz yalancısınız gibisinden konuşmaya.
  “Kardeşim ben size ulaşmadım ben bir şikayet sitesine derdimi yazdım ” diyorum mal gibi kalıyor telefondaki.
  Tabi ki bize ulaşmışsınız diyecek çünkü site milletin gazını almak, benzer firmalardan henüz kazık yememiş insanların “aa sorun yaşayınca en azından buradan çözülüyor” demesini sağlamak için kurulmuş.
  Pegasusla da işim olmaz artık.

 105. Bu da eşimin başına gelen benzer bir rezalet.. elbette ne tutanağa ne de bu mesaja cevap bile vermedi Pegasus yetkilileri..

  PEGASUS’un Yetkilileri’ne;
  30 Haziran 2013 tarihinde, Pegasus’dan aldığım İstanbul Atatürk Havalimanı-İzmir Adnan Menderes Havalimanı biletinin üzerinde yazan 23:40 uçuş saati bilgisi gereği, Saat 21:30’da İstanbul Atatürk Havalimanına gelerek check-in işlemini yaptırdım, valizimi PEGASUS bilet bankosundaki yetkiliye teslim ettim ve ilgili salonda beklemeye başladım. Uçak ertesi gün, üç ayrı kapı değiştirdikten ve iki saat gecikme yaptıktan sonra, Saat 02:10’da havalandı. İzmir’e vardığımızda tarih 01.07.2013, Saat 03:15’i gösteriyordu. Bagaj alım yerinde valizimi almak üzere beklemeye başladım. Herkesin valizi gelmiş ve bant durmuştu. Hemen arkamda olan PEGASUS ofisinde ekteki resimlerde görünen görevliye valizimin banttan çıkmadığını ve bantın da durduğunu bildirdim. Bana valizin elden de gelebileceğini iletti. Valizin elden gelebileceği aslında benim başıma neyin geleceği anlamına geliyordu. Nitekim bir süre sonra, başka bir yer yetkilisi tekerlekli bir araba üzerinde benim valizim ile birlikte bize doğru yaklaşıyordu. Resimlerde göreceğiniz durum, aslında biraz toparlanmış bir durumdur, muhtemelen donlarım, fanilalarım, çoraplarım, traş ve banyo malzemelerim ortalığa saçılmış olmalıydı. Bu saçılmışlık durumunu bir miktar o arabalı görevli bir miktar da ben ortadan kaldırmaya çalıştım. Ancak ne kadar da olsa resimlerde de göreceğiniz gibi valizin toparlanabilecek bir imkanı yoktu. Sabahın o saatinde PEGASUS’un yetkilisine hiç bir şey diyesim yoktu, araba ile valizimi getiren yetkiliye de çıkışasım yoktu. Belli ki ikisi de PEGASUS’un ve belki de Havaalanı işletmesinin ağır ve yoğun kapitalist emek sömürüsü altında sabahın saat 04:00’ünde zaten bitmişlerdi. O gün ne onlardan bir hayır beklenmeliydi, ne de benden. Hikaye bu kadar. Yetmez mi. Şimdi ben sizden ne isteyebilirim ki, gecikmenin manevi faturasını mı, fiyatını ve ne zaman edindiğimi hatırlamadığım parçalanmış ve liğmelenmiş valizimin bedelini mi, yoksa da donlarımın, fanilalarımın, traş ve banyo malzemeleriminin ortaya saçıldığı anda bunları orada gören ve benimle birlikte uçaktan inmiş olan öğrencilerimin üzerimde yarattıkları manevi utancın maliyetini mi. Bunların hiç birini PEGASUS sermayesi ödeyemez.
  Prof. Dr. Sezai Göksu

 106. Meğerse herkes mağduriyet yaşamış, bin dokun bin ah işit! Pegasusa bineceğime otobüse biner 15 saat yolculuk yaparım daha iyi! Böyle lanet bir havayolu şirketi görülmedi.

 107. pegasus zaten çok zorda kalmadıkça kesinlikle kullanılmaması gereken bir havayolu. yaklaşık 1,5 ay kadar önce bir arkadaşım istanbul-londra uçuşunda , uçakta kaçak bir fare olayı yaşadı. evet şaka değil uçağın içinde başıboş bir fare . haliyle arkadaşım londra dönüşü pegasus ile uçmak istemedi ama ücret iadesi v.s. gibi bi durum tabiki yok.

 108. İzmir adnan menderes iç hatlar pegasus kontuarlarının önünde hep yığılma olur.
  hele birbirine yakın 3-4 ucuş varsa tam bir karambol tam bir kaos olur. kontuar sayısını arttırarak eritmeye çalışmazlar, uçuşu geciktirirler. kontuar kullanmadan hızlı check in yaptığınız makinalar genelde arızalı ve kapalıdır. pegasus uçuşlarıma hep normalden daha erken giderim. bağlantılı uçuşlarınızda aradaki 1 saat 1,5 saat gibi sürelere güvenmeyin, arayı açın işinizi garantiye alın. mesela thy istanbul new york ucagi gunde 1 kere kalkıyor, oglen 11-12 gibi istanbuldan. 45 dakika gecikmeli kalkti. new yorkta indikten sonra da usa içinde bağlantılı uçuşumuz vardı. thy new york ofis anlaşmalı diger firma ile sorunu çözdu bir sonraki uçuşa kaydırdı. isteyince her problem çözülür, yeterki insan işini sevsin, mesaisinde hizmet verdiği insanlara yardım etmekten mutlu olsun.

 109. sakin olun gençler oradaki bi tane iki tane çalışan neticede müdür de olabilir onun hatasını koca firmaya mal etmek hiç etik değil.neticede adamlar da para kazanıyo.thy nin bile ne hikayeleri var benim duyduğum buna benzer . sakin olun

 110. ucuza uçursunlar da diğer şeyler de düzelir. Beleşe uçursa gene diycez şu iyiydi bu kötüydü, varsın olsun….

 111. BEN DE OLANLARA HİÇ ŞAŞIRMADIM!PEGASUS’LA YOLCULUK YAPACAKSANIZ EĞER BÜTÜN BUNLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN ÇÜNKÜ BAŞINIZA BÖYLE BİR ŞEY GELMEMESİ PEK MÜMKÜN DEĞİL….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Bizim de başımıza aynen buna benzer bir durum geldi ve biletimizi de yaktılar!O çalışanların küstah tavrını o kadar iyi canlandıra bildim ki gözümde aynen ya aynen ne eksik ne fazla!!!!!Arada ki cam’a dua etsinler yemin ederim hiç o kadar delirtildiğimi bilmiyorum……..

  • Ben 2009 yılında benzer rezillikler yaşayınca pegasusu seçeneklerden ebediyen çıkardım. Bedava uçuruyoruz deseler dönüpte bakmam bile. Gece 11 de indiğimiz alandan 2.30 da bagaj gelmediği için çıkamadık ,bir de üstüne küstahlık ve terbiyesizlik …

 112. Dün Belgrad dan Sabiha Gökçene geldim. Pilot berbat kullandı 3 kişiydik 3’müzünde kulağına ağrı girdi. Birden çok yükseğe çıkıp birden alçaldık. En az 15 uçak yolcuğum var hiç böyle kötü olmadım. Birdaha asla pegasusla gitmem. Ikram zaten yok . Allah’ın bir ıslak mendilini bile vermediler.

 113. İşin çaresi çok basit kimse uçmazsa,tüm çakal firmalar kendilerini toparlamak zorunda kalır.Ben uçmuyorum sen de uçma, devletin havayollarını kullanın..Kurumsal firmalara yönelin..

 114. Yemin ederim okudukça tansiyonum yükseldi… Pegasus ve benzeri zihniyetli tüm işletmeleri BOYKOT ediyoruz!

 115. Yazıyı okurken benim sinirlerim bozuldu hemen yazı linkini kopyalayıp Pegasus sitesinden ilgilileri kalaylayan ve durumla ilgili sonuç belirten bir dönüş yapmalarını isteyen bir yazı yazdım. Bakalım bu yazıyı ne kadar dikkate alacaklar. Geçmiş olsun gerçekten ben olsam kesin cinnet getirip bi kaçını vururdum. Okurken bile sinirim bozuldu küfür ede ede okudum çok afedersiniz.

 116. Arkadaslar ben turizmciyim.Kusura bakmayın ama bu problemler surekli yasaniyor Turkiye’de.Boykot edilmeli bu firmalar.gidilmemeli biletleri alınmamalı iş yapılmamalı.Evet ucuzlar ama Turizmde eski bir söz vardır iyi hizmet = iyi para. parasız malesef hizmet olmuyor.Kısaca anlatayım,6 seneden fazladır dubaide yasiyorum.Turkiye’deki turizm sirketleri gazete ilanlarıyla benim onlara sattığım turlari turk misafirlerine satiyorlar.Siz ETS ile de gelseniz xxx tur ile de gelseniz yyy tur ile de gelseniz Dubai’de benden hizmet alıyorsunuz.Fakat soyle bir ayrım var.Turkiye’de ki acentalarınızın cogu sizlerin yuzlerce Euro odeyerek satın aldıgınız turların maliyetlerini dusurmek icin savasiyorlar.Mesela, gelen misafiri son model,lüx bir otobüs ile karşılamak var ki bunun degeri 100 euro olsun.yada misafiri eski model,buzdolabı olmayan vs. bir otobüsle karşılamak var bununda degeri 70 euro.Turkiye deki acentanız bana dönüp diyorki 50 euro veririm otobüsü tut.eee minimum zaten en b.ktanı 70 euro. – yok 50 euro dan bul.E misafir şikayet eder? – yok etmez,zaten 4 saat tur yapıyorsunuz aracı satın alacak değiliz ya ! işte bu bahsettiğim örnek tüm programınız için geçerli.unutmadan soliyim,aralarında 1-2 tane var gerçekten bu işi düzgün yapan 100 se 110 verip ama yolcum magdur olmasın diyen.onlara sözüm yok.ama sadece 1-2 taneler.Pegasus’a gelince, elemanına ödersen 1000 TL maaş ve onu çalıştırırsan saatlerce gece vardiyalarında vs. tabiki yüzü gülmez ve umursamaz.Bu pegasus un tabiyatında olan birşey.malesef ucuzlar ve her ucuz gibi de kötüler!

 117. Ben de bir Pegasus gaziyim. Pegasus sayesinde uçağı benzer sebeplerle kaçırıp memlekete 24 saatlik yolculukla 3 aktarma yaparak gitmek zorunda kalmıştım. Bu yorucu deneyim sonucu Boyun Fıtığı oldum ve ameliyat masasından döndüm. Pegasus kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir havayolu. Hele de Avrupa Yakasında oturuyorsanız!

 118. Benim basima da Pegasus ile Paris-Istanbul-Adana hattinda ucarken cok benzer bir durum geldi. Ucak Paris’ten 4 saat gecikmeli kalkti, Once ucakta bomba oldugu ihbari oldugunu, kontrol yapicaklarini soyleyip bizi indirdiler. 4 saatlik korkunc bir bekleyisten sonra bizi tekrar ucaga bindirdiler. Hicbir anons, aciklama yapilmadi, ozur dilenmedi. Ucaga binerken durumu sordugum kadin hostesten cevap alamadim, yanindaki erkek hostestesten “NE?” diye bir cevap aldim, bir guzel azar yedim, Istanbul’a vardigimda Adana ucagimi kacirmistim, uzun bir bekleyisten sonra bizi havaalani oteline yerlestirdiler. Otelde aksam yemegi olarak alay eder gibi bir soguk sandvic “ikram” ettiler! Zaten uc gunluk bir ziyaret icin yola cikmisken sonraki ucaklarda yer olmadigi icin bana iki gun otelde kalacagimi soylediler! Ancak, en erken sabah ucaginda sansimi denemek icin havalanina gittigimde zorlayarak da olsa ucagin bos oldugunu ve binebilecegimi ogrendim! Rezalet servis, rezalet bir is ahlaki ve rezalet bir yonetim! Pegasus’tan ozenle kacinin derim.

 119. Sabiha Gökcen de calisan tüm Personelin denetlenmesi gerekiyor. Herkes suratsiz ukala tavirlar, soru soruldumu alakasiz isteksiz cvp. vermeleri insanin suratina bile bakmayip cvp. verme lütfunda bile bulunmuyorlar! online chek in de 50 dk. beklemek normalmi? online chek in nin amaci ne? ben online chek in ni kendim icin beklememek amacli yapiyorum, inanin normal chek in daha hizli yürüyor.2 kisi insanlara ters ters cvp. vererek calisiyor buna calismak deniyorsa. valizimde 1.20 kg fazlam vardi , ukala tavriyla 1 kg fazla var icinden alin dedi, ya sabir dedim actim valizi icinden pastel boya kutum vardi cikartip el cantama koydum biraz daha alin dedi. bu arada icimden o bayana saydiklarimi siz düsünün. el cantamda oldugu icin ucaga binene kadar gectigim her röntgende sorun yasadim, mermi sandilar heralde cantayi bosaltim. Bekleme salonunda kendilerini birsey sanip o üniformanin icnde insanlara ters ters cvp. vermeleri, birisi gec kalmisti o insani azarlamalari yani anlatmakla bitmez saygi güleryüz diye birsey yok. Ben her ucusumda sorun yasiyorum, yasamasamda tanik oluyorum. Biran önce kendilerine gelmelerini yada bu meslegi yapmamalarini diliyorum ve stressiz seyahate cikmak istiyorum.

 120. Kesinlike uçulmaması gereken bir havayolu. Bayram tatilinde iki bavulumuzdan birini İstanbul’da unutarak az daha bayram rezaleti yaşatacaklardı. Yanlış anlaşılmasın; Pegasus’un kendi personeli çözüme hiç bir katkıda bulunmadığı gibi samimiyetsiz yanıtlarla bizi oyalama girişiminde bulundular. Bizim akıl edip İstanbul’daki havalimanını arayıp kendi çabalarımız ile oradaki bagaj ve Pegasus ofisleriyle görüşerek/boğuşarak bin bir ısrarla bavulumuzu ancak bir sonraki sefere koydurabildik. Yaşattıkları sinir harbi, düzensizlikleri ve müşteri hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle tekrar asla tercih etmeceğimi bildiğim havayolları.

 121. Pegasus calisanlarinin tavri akilalmaz. Bunun savunulacak hic bir tarafi yok. Ne yazik ki Pegasus’un yalnizca adi ve hizmeti low-cost. Fiyatlari degil. O nedenle ozellikle yurtdisi ucuslarda THY’den sasmamak lazim.

  Yalniz duzeltmek istedigim bir nokta var. Bugune kadar 2 ulkede aktarmali uctum, birinde Frankfurt’ta uluslararasi (IST-FRA-DUB) birinde ABD’de sehirler arasi (IST-JFK-BOS) aktarma yaptim hepsinde aktarma esnasinda X-Ray ve guvenlik kontrolunden gectim.

  Lufthansa ile olan IST-FRA-DUB ucusumda Frankfurt’ta 2,5 saatim vardi. Yemek ve dolasmak icin guzel dedim. Fakat ucusa 1 saat kala kapiya giderken yonlendirme tabelalri beni tramvay istasyonuna cikarttiginda buyuk bir sok yasamistim. Meger terminaller birbirinden uzakmis. Neyseki tramvaydan indigimde X-Ray sirasi fazla degildi de ucagi yakaladim. Donuste aktarmama 50dk’ydi fakat yakin kapilar oldugu icin sorun yasamamistim. Fakat o gunden beri ozellikle buyuk havalimanlarinda aktarma olacaksa arada minimum 2 saat olmasina ozen gosteriyorum. Hatta Boston donusu JFK’den 9 saat aktarma alip 5 saat NY’da takilma imkanim oldu. En azindan aklim rahat oluyor.

 122. Geçtiğimiz sonbahar Pegasus ile İzmir’e gitmek üzere anneannemle check-in sırasında bekliyorduk. kadının dizlerinde kireçlenme var çok fazla ayakta duramıyor. önümüzde de 2-3 kişi var. oğlum ben oturayım mı dedi, dedim anneanne seni de sorarlar. baktım hemen önümüzde sakat sandalyesi var, dedim ki sıra gelene kadar kendisini oturtabilir miyim? görevli kadın hemen atladı; ama paralı! yok yahu dedim kullanmayacağız, sıra gelene kadar 2 dakika otursun; yok dedi paralı haberiniz olsun! dedim anneanne otur istersen, kadıncağız oturmadı. görevli kadında büyük bir keyifle işini yapmaya devam etti.

  yaşlılara da pek bir saygılılar.

 123. Sabancı soyadı deyince aklıma kurnazlık geliyor. Elin oğlu yurtdışında havayolu kurar önce müşteri memnuniyeti der yıllarca zarar ederek markasını oturtur. Bizdeki Allah’ın Kayserilisi çıkar, kar edebilmek için hanzolarla kezbanları ucuza çalıştırır, rezil bir hizmet verir ve bir de utanmadan reklam yapar. THY gibi bir havayolu varken 3-5 kuruş ucuza uçmak için sakın başkalarını kullanmayın derim ben.

 124. dehşete düştüm video kayıtları vardır başta hakaret dvası açılması sonrad da sorumsuzluk rezi,ller

 125. Geçmiş olsun Güneş;
  THY’den nefret etmem sebebiyle PGS benim için zorunlu tutunacak daldı; su bile vermeyen, bıdık kızların bile koltuklarına sıgamadıgı bir ucusa “low cost” adıyla dünya para bayılıyo olmamız yeterince dalgaya alınmaktı bence..
  Yaşadıklarından sonra umarım zorunlu olmadıgım sürece Pegasus ile uçmam fakat TR.de her konuda oldugu gibi, “alternatif mi var?!” ..:)

  • Thy den niye nefret ediyorsun varsa bisey anlatda bizde bilelim ben thy den baska fidma kullanmıyorum. ..

 126. Pegasus low cost diyerek thy ile neredeyse aynı fiyata bilet satan ikramlarıda parayla satan hiç de kullanmaya gerek olmayan bir havayolu.

 127. Yazıyı iyiki zamanında okudum. Ucuz diye yine pegasusla berüksele gidicektim. bu yazıdan sonra thy ‘ 50 lira fazla vermek hiçde rahatsız etmiyor. Mavi minibüscü kafası ile iş yapıyorlar resmen…

 128. Twitter’dan dogrudan Ali Sabanci ile bu yazinin linkini paylasmanizi oneririm, bazi tweetlere sahsen cvp verdigini duymustum…

 129. Okuduğum yorumlardan sonra artık hayatta Pegasus’a bir kuruş vermem. O da bir kenara, bedava bilet olsa Pegasus uçağına binmem. Kanımca Pegasus gibi müşteriyi yolunacak kaz gören, umursamayan ve saygı göstermeyen şirketlere verilecek en iyi cevap onları hayatınızdan sonsuza dek çıkarmak olacaktır.Saygılarımla.

 130. Pegasusu seviyordum ama son iki uçuşta çalışanların kendi aralarında sanki etrafta kimse yokmuşçasına laubali tavırları benim de dikkatimi çekti …

 131. Pegasus mükemmel bir havayolu şirketidir, rica ederim böyle yazılarla zor durumda bırakmayın, öyle ki bir sene kadar önce yine sabiha gökçen’de doğal habitatı orman olup şehir için rehabilite edilmiş bir pegasus çalışanı beni dövmekle ve bana günümü göstermekle tehdit etmişti beni, polise şikayette bulununca görüştüğüm müdürleri tutanak tutup numaramı aldı ve tahmin edebileceğiniz gibi geri arayıp bu vahim olayı hatırlatıp canımı sıkma ihtiyacı duymadılar.o günümü hatırlanacak bir gün kılan koca bebeğe buradan selamlarımı iletiyorum.

 132. Yazdıklarınızı okurken empati yapmamak mümkün değil. Her şeye rağmen çizginizi bozmamışsınız, çok iyi olmuş. Şimdi terbiyesizliği yapanlar düşünsün. Nançukayla ağzına ağzına vurasım geldi müdürün.

 133. yalnız 1 saat aç ve susuz kalma kısmına takıldım ben. insalıktan çıkmış olmalı bu pegasus çalışanları. çünkü bir insan 15 dakika susuz kaldığında kardiyak aritmi, 30 dakikada ventilasyonda ciddi sorunlar 45 dakikada ise enfarktüs olur zaten siz yine iyi dayanmışınız.

  • Belli ki sizi bilen biliyor ancak siz kan şekeri ve diyabet hastalığı konusunda hiç bir şey bilmiyorsunuz, her ne kadar ortalığa tıp terimleri saçmanız aksini gösterse de…

   • o zaman diyabeti olduğunu yazması gerekirdi. o kısmına takıldım ben yoksa pegasusun ( aslında ali sabancının) ne kadar iki yüzlü olduğunu az çok görebiliyoruz. geçen 3 kilo fazla için 150 küsür lira para alan bir firmadır kendileri. ama nedir durum derseniz oyunlarına düşmeden akıllıca davranırsanız en ucuz uçak biletleri bu adamlarda yurt içinde 1 saat süren uçak yolculuğu için su’dan bile para alıyorlar diyenleri samimi bulmuyorum ben.

 134. Pegasusla hepimizin kötü bir deneyimi var sanırım. Benim ve tanıdıgım bi çok insanın var. okuduklarıma hiç şaşırmadım. Pegasusla uçmak işkence. Geçmiş olsun, çok sinir bozucu bir deneyim..

 135. Çok geçmiş olsun maalesef üzücü bir sorun yaşamışsınız tekrar yaşamazsınız umarım. Bir firmanın başarılı olmasının yolu çalışanını mutlu etmekten geçiyor çalışanını mutlu edeceksin ki çalışanında gelen müşteriye gülsün, ilgilensin, özen göstersin. Maalesef bizde bir çok şirket çalışanlarına yönelik çalışmalarda bulunmuyor sadece maaş vermenin yeterli olduğunu düşünüyorlar. Ben bugün bir firma yetkilisi olsam iş mülakatlarında en iyi CV’ye sahip olanı değil en güler yüzlü ve cana yakın olanı alırım. Özellikle bir müdür nasıl oluyor da bu kadar sorumsuz olabiliyor. Size şöyle bir anımı anlatayım Gittigidiyor ile ilgili bir sıkıntı yaşadım ve büyük bir satıcının bana yolladığı ürün arızalandı Türkiye garantili diye satılan ürünün Hollanda garantili olduğu ortaya çıktı ve 65 lira kargo ücreti çıktı satıcı ile iletişime geçtim ve sorunumu çözmedi beni resmen başından attı git mahkemeye ver vs. vs. dedi. Gittigidiyor destek hattına yazdım kısa süren bir mesaj trafiğinden sonra son 1 ayda 12.300 işlem yapan satıcının bütün aktif satışlarını ve işlemdeki ürününü dondurdular. Şimdi bakarsak Gittigidiyor 12.300 işlemden %10 aldığına göre her ürünü 50 TL saysak (çok daha pahalı ürünler var) en kötü ihtimalle 61.500 TL’ye yakın para kazandığı bu satıcının bütün işlemlerini benim 169 liralık bir üründen yaşadığım problem için dondurmuş olmaları benim için yeterli bir çaba gösterdikleri anlamına gelir. Artık sorunum çözülmese bile Gittigidiyor üzerinden alışveriş yapmaya devam edeceğim. Bazı problemleri çözemeye bilirsiniz ama çaba göstermeniz bile müşteri için yeterli olabiliyor bazen. Benim en merak ettiğim şey ofisime annemi babamı çağırmıyorum sizi neden çağırayım mantığı nedir kusura bakmayın ama yatak odanıza geleyim dememişsiniz bu nasıl bir tepki ve biz Türkler için unutulmamalı ki çay bir iletişim aracıdır.

  • Gittigidiyor bir E-bay kuruluşu yani müşteri memnuniyetinin had safhada olduğu bir Amerikan kültüründen geliyor. Pegasus gibi müşteriye saygısı sıfır bir firmayla kıyaslamamak gerekir diye düşünüyorum. Ama gerçekten çok haklısınız. Müşteri memnuniyeti dediğiniz işte budur. Kısa süreli kazançlar için uzun süreli, sağlıklı müşteri ilişkilerini feda etmemektir.

 136. Arkadaşlar,Güneş isimli beyin başına gelen, karşılaştığı aşağılayıcı tavırlar ve küstah müdürler, bu pegasus zihniyeti değişmezse hepimizin yaşayabileceği durumlardır. Lütfen pegasus’a bu yazıya detaylı bir açıklama yapmalarını gerektiren bir maili, bu yazının linkiyle beraber atalım. Bu yazıyı es geçmelerini mümkün kılmayalım. Pegasus müşteri haklı yada haksız olsun müdürlerinin,personelinin ADAM gibi davranmasını öğrensin

 137. Pegasus çalışanlarını nasıl yetiştiriyorlar anlamıyorum. Karşınızdakiler insan değil böcek falan gibi bir şeyler öğretiyorlar sanırım. Ben böyle kendini bilmez, böyle ukala bir havayolu çalışanları görmedim. Biriki ikisi değil, neredeyse hepsi aynı. Benzer bir olay beni de başımda geçti, Dubai’den yaklaşık 4 saatlik rötarla İstanbul, oradan da İzmir’e geleceğim. Dubai’de rötarla ilgili tek bir açıklama yapılmayan 4 saat geçirdik. Uçakta hoparlör sistemi çalışmıyordu, pilot düşüyoruz dese, biz anlamayacağız. hostese bu sistemin neden bozuk olduğunu bu şekilde nasıl uçağın sefer yaptığını sordum, bozuk değil, sadece sesi çıkmıyor gibi zeka fışkıran bir cevap aldım. Yogun bir yolculuğun ardından tıpkı sizinki bir durumda İzmir uçağını kaçırdım. yeni bilet için bankoda beklerken, yer görevlisi masaya elimi tıkırdatmamamı, empati yapmamı yapmamı söyledi. Ben de ona haliyle empati yapması gerekenin kendisinin olduğunu söyledim. 6 ay bunu eğitimini aldım sizden öğrenecek değilim dedi (bu arada ben sosyoloğum). ben de o eğitimden hiç bir şey anlamadığını, 36 ay daha alsa boş olduğunu söyledim. ben de sürekli olarak gerilmeye devam ediyordum, bu sivri zekalılar yüzünden. İzmir’e geldim, bilin bakalım ne olmadı? Valizim çıkmadı. başka bir zeka timsali gıcık mı gıcık bir kadının peşinden koşuyoruz. Benim valizime ne olmuş olabilir dedim, ve yine o manidar cevap bilmiyorum.
  Ben: eee,
  Görevli: Arayıp sorayım isterseniz:
  Ben: E bi zahmet
  Görevli: (Bozulur) Beni oyalacağınıza şimdiye kadar çoktan arayabilirdim.
  Ben: (Artık o dakikadan sonra delirdim)

  Yani gerçekten kendilerini bilmeleri gerekiyor. İnsanlar oraya pazar sabahı kahvaltısına gitmiyorlar…

 138. Güneş Bey, oncelikle gecmis olsun. Yazinizda belirtmemissiniz ama umarim geri kalan gunleriniz iyi gecmistir.
  Firma sizinle iletisime gecmeye calismadi mi?

 139. Londra’da çalışıyorum ve senede en az 10 sefer Istanbul ve Bodrum’a uçak yolcuğu yapıyorum. Uçakların rötar yapması çoğu zaman kendi hatalarından dolayı değil fakat pegasus gibi firmaların kriz yönetimleri tam bir felaket. Geçmişte yaşadığım bir kaç deneyimden sonra düşük bütçeli havayollarını kullanmaktan vazgeçmiştim. Bu yazı da beni tekrar eski deneyimlerime götürdü.

  Sizin adınıza da gerçekten çok üzüldüm. Yazınızı da verdiğiniz tepkiyi de sonuna kadar destekliyorum.

 140. Maddi tazminat davasi acmanizi oneririm. Zaten adliyede havayollarina karsi acilmis bir cok tazminat davasi mevcut. Boylelikle hem arac ucretini hemde valizin kaybolmasindan oturu tatilinizde yaptiginiz harcamalari geri alabilirsiniz. Ayni zamanda sizin durumunuzda olanlara ornek olursunuz 🙂

 141. aktarmalı yurtdışı uçuşunda iki uçuş arası 50 dakika yeter diye düşünürsen daha çok düşersin bu duruma. bi de yarım saat yazmış üşenmeden. bunu yapana kadar google’da aratsaydın keşke yurtdışı uçuşlarında dikkat edilmesi gerekenler diye.

  pegasus elemanları güvenlik kuyruğunu yarıp seni oradan geçirmeliydi tabii değil mi. uçuşları arasına 2-3 saat koyup orada bekleyen diğerleri eşşek çünkü.

  • Uçak saatlerinin bazen bu şekilde olduğunu da unutmamak gerekir sevgili Bora. Ayrıca bu konuda önemli olan kriz yönetimidir ve pegasus bu olayda beceriksizliğin sınırlarını zorlamış gözüküyor.

  • ne de güzel aklamışsınız, pür-i pak etmişsiniz her şeyi.. eğer 2-3 saat ara koymadıysan mutlaka uçak kaçırmak, ayakta saatlerce beklemek, günlerce çantanın yolunu gözlemek, azar işitmek zorundasın ve bundan şikayet etmeye de hakkın yok, değil mi ?
   uçak firmalarının internet siteleri maalesef sizin düşündüğünüz gibi 2-3 saat boşluk koymuyor. gidip izmir-üsküp hattını sorguluyorsun ve sana bir aktarmalı uçuş çizelgesini çıkartıveriyor. yani izmir-istanbul, istanbul-üsküp diye iki ayrı bilet falan almıyorsun, kafana göre iş yapmıyorsun. pegasus sana öyle paket halinde sattığı için alıyorsun 50 dk. aralıklı biletini.
   orada 2-3 saat bekleyenler “eşşek” mi bilmiyorum, ama ortada bir eşşeklik varsa hem bu aktarmalı bileti satıp hem de bir sürü vaktini, enerjini, motivasyonunu mundar eden uçak şirketlerindedir. bunlara karşı hakkını savunanları küçük görmeye çalışmak da ayrı bir gaflet tabii..

  • harikasınız bora. bu terbiyesiz yolcu var ya, işin uyanıklığına kaçmış: pegasus’tan izmir-üsküp bileti alırken aktarma seçenekleri arasında 50 dakika beklemeli, 2 saat beklemeli, 3 saat beklemeli varmış. lakin bu saygısız, terbiyesiz yolcu tutmuş 50 dakika beklemeliyi almış ki diğerlerinin hepsini aptal yerine koyup onlara bakıp kıs kıs gülsün. ama sizin gibi zeki gençlerimiz bu haince dış mihrak planlarını böyle ortaya çıkarıp hepimizin gözlerini açıyorlar. sagolun, varolun

 142. uçağa alırken çok bekletmesi ve uçak içi havalandırmasının iyi çalışmaması, uçak içleri hava kalitesinin çok düşük olması ve arka yolcu indirme bindirmeyi kullanmamasından dolayı uzun süredir kullanmadığım bir havayolu firması & markası idi! Bunu okumak ile seçimimin doğruluğu ispatlandı!

  • uçağın arka kapısından ındırme olayı dedıgınız şey (körük) ki pegasusun secıp sundugu bır sey degıldır yorum yaparken bıraz arastırıp oyle yazın …

   • Cannnn, Uçak körüğe Götün götün yanaşırsa haber ver biz de gidip oradan inip binelim.. Kardeşim Pegasus Körük kullanmıyor ki, çekiyor uçağı Park Taxi yaptığı yere, seni de otobüsle oraya taşıyor. Gelen yolcu için bir adet daha merdiven kiralamak , yerhizmetleri satın almak pahalı geliyorKayserili Sabancı ya.

 143. Pegasus müşteri memnuniyetini hiçe sayan,saygısız,küstah çalışanlarla dolu bir şirket.Oğlumun bavulunu kaybettiler,uzun uğraşlar sonucu 129$ ödemeye karar verdiler.
  3 ay sonra,mahkemeye vereceğimizi duyurunca bavul birden depolarında ortaya çıktı.(oğlum hepsine Kayseri-Istanbul baktırmıştı yok demişlerdi)
  İçindekileri telefonda tek tek saydılar doğru…eve adı sanı hiç duyulmamış bir kargo şirketi ile yolladılar ve bavulu hiç bir kağıt imzalatmadan bırakıp gittiler.Oğlumun kindle ı çalınmıştı.Sanırım tablet le karıştımışlar. Tekrar bir uğraş,karakol vs veeee koca bir hiç.
  Kamera yok,telefon kayıdı yok.Cumhuriyet savcılığı bize bir kağıt yolladı’böyle bir hırsızlığın yapıldığı ispat edilememiştir’.Buyurun…
  Bütün bunları gazeteler de maalesef ilgilenip yayınlamıyor.İşlerine gelmiyor.

 144. Güneş bey twitter üzerinden de bu sorunlarınızı mutlaka dile getirin. Hatta buraki yazınızda da oluşturacağınız hashtag’i paylaşın ki insanlar da bunu kullanarak pegasus’a bu işin sonucunun ne olduğunu sorsunlar. Bir delta havayolları vakası olamaz tabi ki ama hali hazırda buradaki yazınızı beğenen 1800 kişinin twitter üzerinde ulaşabileceği kitle çok büyüktür.

 145. Yazıklar olsun P.. SA ya, Bende gecen nisan ayında İsT.Trabzon arasında bazı sıkıntılar yaşadım o kadar tel fax max ne varsa yapıldı, ama onların tavırları hala odunum odunum, modunda ben konuyu bir daha ele alayım .Ve Kesinlikle önermiyorum ama malesef bazen seçeneksiz kalın a mecburiyet ve peşinde mağduriyet geliyor.Yetkili teyzemde k…dan kıl aldırma haline, haller ekliyerek devam edecektir.Takii biri o kılı alıncaya kadar.

 146. eşimle beraber istanbul a izmirden uçacağım.thy ile almanyaya devam edeceğim.bağajları vermeye başladım.ee şu kadar fazla kilo var kilosu 6 tl den 48 tl ödemeniz gerekyo.el bagaj hakkımız var onu kullanalım istedim.eşya çıkardım.kilo tuttu.ancak çıkarılan eşyaların bi kısmını eşinizi tutması lazı tek çanta olamaz.aynı uçağa biniyoruz.aynı kabinde bagajları yerleştireceğiz.olmaz.2 ye bölmeniz gereko.ayıptır.insanlara zulmetmektir.Pegasus bence konforlu ve ekonomik uçuşu farklı uçuşlarla yapsa daha iyi.artık acil çıkışlardan para kazanmaya da çalışmamalı.başka havayolu varmı acaba yangın çıkışınındaki koltuklardan para kazanan.bu koltuklara oturcak olan insanlar check in de seçilir isteyen herkes oturtulmaz şu an bişi olmaz mantığı ile parası olan oturtulyo ama bir sıkıntı durumunda 110 kiloluk teyzem ilk defa uçağa binen biri o çıkışı açamazsa o insanların vebalini nasıl öderler bilmiyorum.

 147. bu tip şikayetleri twitterdan da çok okuyorum. kadının tavrı fecaatmiş, iyi dayanmışsınız ben gerçekten boğazına yapışırdım. pegasus’a birdaha onlarla uçmayacağımı yazıp yazının linkini attım. geçmiş olsun

 148. ben pegasus arasıra kullanıyorum gezgin olduğum için belli zamanlarda kulanıyodum ama bu haberden sonra martta gideceğim tel aviv programından pegasusu çıkarıyorum..çok geçmiş olsun bir gezgin olarak sizi çok iyi anlıyorum..şili/santiagodan selamlar..

 149. kardeşş bende nerdeyse ayda bir pegasusla kıbrıs izmir izmir kıbrıs uçuyorum ama tamamen mecburiyetten nerdeyse 2 yıldır şikayetlerimi belirtmeme rağmen yazdıgımla kalıyorum başkada değişen ghiçbirşey yok o kadar söylüyorum…….

 150. 35dk önce aldığım bileti iptal etmek istediğimde 100’de 50 sini ceza olarak keseceğini, açığa almak istediğimde 50tl keseceğini, farklı bir güzergaha çevirmek istediğimde ise yine 50 tl keseceğini söyleyen ve biletimin sadece 65tl oduğunu görmeyen rezil firma, uçakta baygınlık geçiren kadına su verip sonra fellik fellik bunun parasını kimden alacağım diyen moron personel, Sakıp Sabancı yiğeninin böyle bir kepazeliğin patronu olduğunu görseydi yerinden ters dönerdi sanırım. Çakma Sabancı.

 151. Bazen biraz ucuza kaçıyoruz, sonrada ucuz etin yahnisini beğenmiyoruz. Benzer hataları arada bende yapıyor, sonra pişman olup, neyse parası verip iyi hizmeti seçiyorum. Teşekkürler kampsamlı yazı için. Pegasus’u elimden geldiğince tercih etmiyordum, bu yazıyı okuduktan sonra hiç tercih etmem.

 152. Pegasus ile ilgili bu aralar cok şikayet duyar olduk. Istanbuldan izmire donuslerin iptal edildigi hava sartlarinin uygun olmadığı gunlerde biz havaalanında beklerken seferlerine tek devam eden kurum pegasus olmustu. Bunu duyan thy ve sun express yolculari cok sinirlenmisti. 2 saat sonra gelen haber herksi rahatlatmisti. Cunku kalkan pegasus ucaklari dalamana ve ya istanbula geri dönmüştü. Cok ciddiyetsizler bu ara. Âli sabanci bu prestij kaybini nasil telafi edecek merakla bekliyorum.

 153. bi benzeri başıma gelmiş olaydır. yılbaşı için 3 günlüğüne kıbrısa gidecekken sabiha gökçende tüm yurtdışı uçuşları aynı yere yönlendirilmişti ve kuyruktaki en az 500 kişiye 2 kişi bakıyordu. tam 2 saat kuyrukta bekledim, çevredeki görevlilere uçağım kalkmak üzere bizi öne alın dediğimde bekleyin herkes alınacak uçağa telaş etmeyin denildi. saat 14:45 iken ve uçağım 15:00 iken anca sıra geldi. ” aaa ama sizin kontuar kapanmış ki alamayız sizi uçağa” gibi gerizekalı bir cevapla karşılaştım. böyle durumlarda baya çamurlaşırım 😀 olanca sesimle bağırdım “rezilsiniz rezill ! 500 kişiye 2 kişi bakıyorsunuz gerizekalılar ” diye. bnm durumumda olan en az 100 kişide beni destekleyip galeyana gelince baya olay oldu o gün havalalanında. yeni bi makina çıkmış oradan bileti verdiler allahtan bagajım yoktu yoksa kalmıştım öyle orda. pasaport sırasında milletten küfürler yiyerek en öne geçtim uçağa vardığımda kapılar kapanmak üzereydi elim ayağım titreyerek yetiştim.

 154. Bir iki sene önce pegasusla benzer bir olay yaşadım ve artık yeminliyim. Kabin memuru yer memuru pilotu hepsi mi suratsız ve saygısız olur. Umarım kısa sürede bunun bedelini öder bu havayolu

 155. Şimdiye kadar ucuz olduğu için yurt içi uçuşlarda tercihim hep Pegasus’tu ama okuduklarımdan sonra bir daha kullanmayacağımı söyleyebilirim. Özellikle sizinle ilgilenen müdürleri tam bir fiyaskoymuş umarım gerekeni yaparlar.

 156. Kabul edilemeyecek bir davranis… Pegasus bu rezalele ilgili bir aciklama yapmazsa ( ki sanmiyorum) ustu cizilmistir kendi adima. Seksist davranmak istemiyorum ama kadin gorevliler, ister havaalaninda ister call center’da hattin diger ucunda olsun, konusulan probleme degil, muthis bir egoistlikle soylenen seyleri kendi ustlerine alinip, kendilerine odaklanmak egilimi oluyor malesef. Ben boyle durumlarda erkek muhattap bulup cozumu imkansiz gorunen sorunlarimi cok kez cozdum. Sevgiler.

 157. Bu yaziyi okuyunca esim ve benimle birlikte yaklasik 30 kisinin check in e gec kaldigi gerekcesiyle ucaga alinmadigi sabiha gokcen – izmir ucusu aklima geldi. Neredeyse tipatip ayni diyaloglari bende yasadim. Sonradan ogrendim ki bu pegasus un klasik overbooking kurnazligiymis ve hicbir iade yada baska bir ucusa yonlendirmeden o kadar kisiye baska hava yollarindan bilet aldirdilar. Bende artik aciliyet ve zorunluluk durumlari disinda Pegasus u tercih etmiyorum.

 158. Pegasus’dan cok hazzetmememe ragmen, uluslararasi bir ucus icin sadece 50 dakikalik bir zaman dilimi birakmak cok ilginc olmus. Benzer durumlarda ne olur ne olmaz diye (rotar, pasaport sirasi, guvenlik sirasi) en az 2-2.5 saat bir aktarma suresi koyarim. Aktarmali ucus yapan herkese, ozellikle uluslararasi ise aynisini tavsiye ederim.

 159. Cok tahlihsiz bir durum olmus. Onerim ise bu deneyiminiz sikayetimvar’ da ve Pegasus’un facebook ve varsa LinkedIn sayfalarinda paylasmaniz daha etkili olacaktir. Sahsen ben tesadufen facebook da bir arkadasim paylastigi icin gordum yazinizi. Ucuz ya da pahali hic farketmez her firmanin musteri memnuniyeti kavramina sahip cikmasi lazim. Yapilan ticaret sonucta oyle ya da boyle.

  Iyi aksamlar

 160. Finansbank için yazdığım bir yazıda, “biz iletişimciler, öyle iyi sihirbazlarız ki öyle iyi sihirler yapıp kötü ürünün iyi iletişimini yapabiliyoruz” gibisinden bir cümle kullanmıştım ama daha sonra benim de Pegasusla yaşadığım bir problem ile cümlem resmen kimlik bulmuş oldu. Benzer bir sorunu yaşamış bir arkadaşın olarak çok ama çok geçmişler olsun. Bir dönem pegasus hakkında blog yazısı yazmamak için kendimi öylesine zor tuttum ki anlatamam ama sen resmen duygularıma tercüman olmuşsun. Teşekkürler.

 161. Evet ne yazikki pegasus personelinin cogu,bilgisiz,ilgisiz ve deneyimsizler. Rusya da yasiyorum ve diyebilirim ki sorunsuz,rahat bir pegasus yolculugu yapmadim.musteri hizmetlerinin “dishatlarla devam edecek yolcularin,ucusa 55 dakika ve 24 saat kala bagaji transfer etme hakkina sahiptirler” cumlesini defalarca tekrar etmesine ragmen, Hatay havaalanindaki Pegasus yetkilisinin “oyle bi hakka sahip degilsiniz ” cevabini vermesi ve kendince kafadan saliverme ahkam kesme is ahlakina sahiptir.kesinlikle tavsiye etmiyorum, musteriyi aptal yerine koymaya calisiyorlar.

 162. Sadece 1 kere Pegasusla uçtum… Kimseye de tavsiye etmem… 200-300 tl fazla ödeyip THY ile uçmayı tercid ederim. Yurtdışı uçuşlarda komfor önemli!

 163. Oncelikle geçmiş olsun. 2 sene once de Pegasusla benim bir problemim olmustu ve tahmin edersiniz ki sonucsuz kaldi. Bu kadar terbiyesiz, seviyesiz, is bilmez insani nasil biraraya toplamislar inanilir gibi degil.
  2 sene once yilbasi icin kardeşimle parise gitmistik. Donuste sabiha gokcen den izmire gececektik. Rötar yuzunden izmir ucagi kacti. Valizleri almamizi bizi ataturk hava alanina dolmusla götürüp izmir ucagina bindireceklerini soylediler!! Inanabiliyor musunuz istanbulun oteki ucuna dolmusla gidecektik. Kaybedilen zamani gectim ya yolda kaza falan gecirsek acaba sirket bunun hesabini nasil verecekti?
  Valizleri beklerken, ucakta bjr yudum su icebilmek icin! Cikardigim cuzdanimin ben uyurken büyük ihtimalle kucagimdan koltugun kenarina dustugunu farkettim. Hemen kayip burosuna kardesimi gonderdim, birşey yapamayiz dediler. Hostes 2 dk goz gezdirecek koltuk nosunu da veriyorum. Israr ettim 3 dk sonra anons geldi birsey yok diye. Sizce kontrok ettiler mi? Ben hic sanmıyorum. Yanimizda olan tek nakit para ve kredi kartlari da yok oldu. Valizleri aldik. Bir taraftan ben can havliyle kredi kartlari icin kayip aramasi yaparken, bir taraftan bizi dolmusa bindirecek gorevliyi bekliyoruz. Bizim gibi 5-6 kisi daha varmış. Neyse bekledik bekledik kimse yok. Pegasus ofisine gittim dedim nerde bu adam? Aradi dedi ki ayrilmislar havaalanindan! Saka olmali. Nasil haber vermezsiniz bekliyorduk dedim adamin telefondan yaniti sizinkiyle ayni. Duty free de alisveris yapiyormusuz!! Hem de beş parasız!! Derdimi anlattim biraz sinirli. Ilk önce bisi yapamayiz dediler. Sonra sizi otelde misafir edelim yarin izmir ucahiyila gondeririz. Dedim benim 5 kurus param yok. Aksam yemegimizi ihtiyaclarimizi da mi siz kqrsilayacaksiniz. Kabul etmedim. Saat 18 flndi. Mutlaka izmir uçağı olmaliydi. Doluymus hepsi! Onurair de yer buldum söyledim. Prensipleri degilmis baska havayolu sirketinden bilet almazlarmis. Yetkileri yokmus vs. Bileti annemi telefonla arayıp kredi karti bilgisini alarak kendimiz satin aldik. Pegasus a en azindan izmir aktarma ucretini iade edin dedim ve siz kacirmissiniz bizim sucumuz yok dediler.
  Bu sirketi asla tercih etmiyorum.

 164. Kotu bir tecrube olmus.Ben seyahat oncesinde mutlaka sigorta yaptiriyorum bu tarz olaylarla karsilasmamak icin. Ne kadar kotu bir tecrube olsa da , Doha – Istanbul ucuslari THYye nazaran 3/1 fiyat olunca insan Pegasus`un varligina dua ediyor.
  Bu yazi mutlaka yetkili kisilere ulasmistir diye dusunuyorum.

 165. İş ahlakı zayıf ve aptal insanlara tahammül edemiyorum. Pahallı ya da ucuz havayolu farketmez bu tavır ve yaklaşım hiçbir çalışanda olmamalıydı hele ki müdür etiketi takan birinde asla. Çok sabırlı davranmışsınız tebrik ederim. Tek temennim yazınızın çok paylaşılıp gerekli yerlerin dikkatini çekmesi çünkü müşteri temsilcileri size yardımcı olmayabilir. Ve mümkünse o müdürün gereken cezayı alması. Aldığı görevle beylik taslayabilen, haddi olmayan yorumlar yapan ve en önemlisi işini yapamayan biri işten atılabilir benim için sorun yok. Malesef Türkiye’de biri işini düzgün yapmayınca rızkıyla oynamayalım diye pek bulaşılmıyor. Bazı durumlarda geçerli olabilir fakat bu kadın kesinlikle o görevi haketmiyor.

 166. Durumunuza gercekten çok üzüldüm. Sikayetvar.com tarzı bir siteye bu yazınızı kopyalasaniz sorununuzla ilgili gerekli kurumlarla iletişime geciyorlar.. Üzerinden vakit gecmis olmasına rağmen pegasus U buradan da darlayin derim ki şikayetiniz daha geniş bir kitleye ulasabilsin.. Ve belki de akıllarının baslarına gelmesini bi nebze sağlayabilir.
  İyi gezmeler efenim 🙂

 167. Gaziantep’teki öğrenciliğim sebebiyle sık sık Gaziantep – İstanbul arası kullandım Pegasus’u . Bi firmanın her zaman aynı hattında en az 30 dk. rötar nasıl olur anlamış değilim ve bende yaklaşık 2 senedir kullanmıyorum Pegasus’u .

 168. Çok şaşırmadım Adana-Kktc uçuşu için şakirpaşa havalimanında check in yaptırabilmek için pegasus yetkilisi tarafından bir saat bekletilmiştik.sebep ellerindeki uçuş kartı yada bagaj etiketlerinin tükenmiş olması ve çalışanların çok yoğun olmasından dolayı depodan bir türlü gelememeleriydi. Altı aylık bebekle ayakta bir saat bekletilmiş ve uçağın kalkmasına 15 dk kala sinir küpü olmuş bir halde salona geçebilmiştim.

 169. Kendimi sizin yerinize koymaya çalışırken bile gözlerim kararıyor sinirden. Rötarda dünya markası olmayı kimseye kaptırmadıklarından, zaten çoktan vazgeçmiştim Pegasus’tan ama yaşadıklarınızı okuyunca pegasus’la uçacağıma kamyonla giderim daha iyi dedim. Sosyal medyada paylaştım ve birçok insanın da paylaştığını gördüm yazınızı. Umarım rezilliklerini telafi etmenin bir yolunu bulurlar!

 170. Valla sevgili Pegasus koca bir ucagi `bir misafir` icin ucagin icinde bir saat kadar bekletmisti. Sonra kim bu misafir diye sorunca hostes hanim kizimiz sinir krizine girmisti herkese bagirmaya baslamisti. Ardindan da olayi yatistirmasi gereken pilot, anonsla isteyen inip kapidaki polisle gorussun biz birazdan kalkiyoruz demisti..bu ucustan sonra polisle tehdit etmek standart prosedur mu dile email atmistim da, aylar sonra inceliyoruz diye geri donmuslerdi. Hey gidi gunler….hic bir sey degismemiz. Kriz yonetimi konusunda tam bir facia pegasus.

 171. 1- Kaybolan bagajım:
  Amerika’dan Amsterdam aktarmalı uçuş ile Türkiye’ye ulaştığımda bavulum uçakta değildi. Görevlilere sorduğumda bunun *standart* bir durum olduğunu, bu tip aktarmalı uçuşlarda aktarma süresi 1 saatin altındayken yaşandığını normal bir uygulama gibi anlattılar. Beceremedikleri işi neden yapmaya çalıştıklarını, bunun dedikleri gibi standart olarak karşıladıkları bir durum ise neden hala o sürelerle uçuşları zorladıklarını sormam anlamsızdı sanırım, cevap veremeyecek bir firma olduğunu biliyordum ve haklı çıktım. Bavulumun nerede olduğu konusunda ise hiç bir şekilde bilgilendirme yapamadılar. Sadece 3 gün sonra bulunduğunu söylediler ve bana ulaştı bavulum.

  2- Sürekli iptal olan seferler:
  Filo limitlerini zorlayarak çalıştıkları için oluyor sanırım. Bir uçuşun gecikmesi, o uçağın gün içinde yapacağı tüm seferleri geciktiriyor. Veya çok alakasız bir şehirdeki hava durumu, sizin oradan gelecek uçakla uçacağınız için uçuşunuzu etkiliyor.

  3- Kayseri yerine Adana’ya inen uçak:
  Kayseri’ye havalanıp Adana’ya inen uçakta bilgilendirilmeden bir süre bekletilmişliğimiz var. Ardından isteyen yolcuların orada inebileceğini belirten bir anons geldi: “Adana’da inmek isteyen yolcularımızın derhal uçağı terk etmeleri gerekmektedir” şeklinde. Uçak İstanbul’a geri dönecek ve sonraki ilk seferle yolcular Kayseri’ye taşınacaktı. Tabi bu söylenen; ama bir sonraki uçuşun ne zaman olduğu belli değil. Pegasus’a ne bir sonraki uçuşun kısa zamanda gerçekleşeceği konusunda, ne de bir sonraki uçuşta yer yok demeyecekleri konusunda, ne de herhangi başka bir konuda güvenemediğim için o an uçağı “terk etmek” durumunda kaldık.

  4- Kirli ve temizlenmemiş uçaklar:
  Bazen seferleri o kadar sık yapıyorlar ki, uçağa binmek için kapıda beklerken inenlerle karşılaşabiliyorsunuz. Uçak yarım saat içinde apar topar tekrar yüklenip yoluna çıkıyor. Bu sırada tabi kaybolan bagajlar ve gecikme işin diğer tarafı. Ama uçağa bindiğinizdeki manzara hiç hoş olmuyor. Havasız (veya havalandırma sonuna kadar açılmış, buz gibi) bir uçak, temizlenmemiş masalar ve çöp dolu koltuk arkası cepleri sizi karşılıyor.

  Bunlar Pegasus’la son 1 yıl içinde yaşadığım sorunlar. Hiç bir şekilde güven vermeyen çalışanları, son derece cimri politikaları ve yolcularına en ufak saygısı olmayan sayılı hava yolu firmalarından biri olabilir kendileri.

 172. Tamam seyahat sıkıntılı olmuş da ben burada pegasusa çalışanlarının terbiyesizliği, ki bu bence kişisel bir olay, başka bir sıkıntı göremiyorum. Özellikle tatil döneminde uluslararası bağlantıya 1:10 kala inecek uçağa bilet alırken hatayı siz yapmışsınız.

 173. MEmnuniyeti karsilamak hani bir derece ekstra bir durum diyelim, ancak burda calisanlarin tavri tam anlamiyla terbiyesizlik olmus. Notr ya da normal degil, terbiyesizlik.

  • Aslında beklentilerim çok da düşüktür. Orada kendilerine defalarca tekrar ettim. Bizi bir ofise buyur edin. Birer çay içelim ve sakince ne yapmamız gerektiğini konuşalım dedim durdum da pek anlaşamadık bu konuda. Aksilikler tabii ki olacak fakat kriz yönetemeyen çalışanların ne şirkete ne de müşteriye bir faydası dokunmayacaktır.

 174. Umarım burada paylaştıklarınız gerektiği kişiler tarafından okunuyordur. Her şirketin( hangisi olursa olsun) müşteri memnuniyetini her zaman önde tutmaları gerekir. Böyle müdürleri ve personelleri nasıl işe alıyorlar aklım almıyor. Kurumsal bir şirket’in böyle bir olay karşısında personelleri çok büyük şekilde cezalandırmalılar

  • Sizinle aynı fikirdeyim. Sadece ceza yanlısı birisi değilim. Gerçekten de iş ahlakı ve müşteri memnuniyetinin bir şirkette en üst düzeyde tutulmasını beklerim. İnsan hataları tabii ki olur fakat olaylar zincirleme ilerliyorsa sorgulanması gereken sorunlar var demektir.

 175. Isiniz onemliyse bir gun once gitseydiniz dedigi anda zaten bir gun once gidiyorum deseydiniz kadin kitlanip bitmisti zira 3 gun boyunca ucak yokmus,

 176. Yani gerçekten çok çok çok sabırlı davranmışsınız.Sizin yerinize kendimi düşününce oturduğum yerde hopluyorum,

 177. Selam cok gecmis olsun, sende bu zorlu sinavdan gecmissin sevgili Gunes 🙂 nasil soyleyecegimi bilemiyorum ama ucuz ucusun kaliteside ayni ucuzlukta olmakta ve personel konusunda boyle bir kadroyla hala nasil ayakta duruyorlar? sanirim havaalani aslolen personeli sayesinde :))
  Bende komik birsey anlatayim mi?
  Makedonya Ohrid’e yasiyorum ve turizmciyim, her gun Uskup havaalanindayim, bir gun musterim yabanci dili olmadigi icin benden pasaport ve check inn icin yardim istedi. Sira bize geldiginde karsimda cok alimli bir Makedon yer memuresi duruyordu. Kendisiyle dogal olarak makedonca sorulan sorulara cevap vererek birazda havadan sudan sohbet ettik. Buraya kadar elbette her sey normal zira yan bolumde bulunan bayanin isini bitirdikten sonra ” siz Turk degilmisiniz?” sorusuyla yan tarafa dondum ve bu basimla onayladim kibarca. Sonrasinda sorulan soruya cok guldum ama kisa surdu.
  Gorevli: Neden makedonca konusuyorsun?
  Ben: Cunku bu dili biliyorum ve karsimdaki bir makedon.
  Gorevli: Neden Arnavutca konusmuyorsun?
  Ben: Cunku karsimdaki makedon.
  Gorevli: Ama ben Arnavutum.
  Ben: Ama bence cok gelismis bir zekaya sahip degilsin.
  Gorevli: Ne demek bu?
  Ben: Bak bunu bile anlayamiyorsun, sen isine bak Arnavut bayan…
  Arnavut arkadaslarin ve arkadaslarimin bu durumu net anlayacagini ve kirilmayacaklarini dusunuyorum. Zira tepki gosterdigim konunun ne oldugunu sanirim tam ifade edebildim. Tum musterilerime ayni seyi soyluyorum.
  Mesela ben Pegasus bileti satmiyorum ve kesinlikle onermiyorum, ne zaman pegasusla uctuysam hep problem yasadim, yasamayin istemem, ucmayin bu kadar…

 178. Ben surekli pegasus ike uctum, cok sukur simdiye kadar rotar dahil hicbir Sorun yasamadim umarim yasamamaya devam ederim, tesekkurler pegasus

  • Emin olun ben de bir çok kez Pegasus’u kullandım. Hatta sürekli tavsiye ettiğim de bir firmaydı. Sorun yaşayan arkadaşlarıma hep bu tür hızlı büyüyen firmalarda sorun olabileceğini anlatıp dururdum. Ta ki bunlar başıma gelene kadar.
   Bahsetmek istediğim neden böyle bir sorun yaşandığı ile ilgili değil. Bir sorun karşısındaki tavırlarıdır.
   Eminim ki Pegasus bu tür durumları düzeltecek bir yapıya sahip.

  • Umar bir gün siz de benzer tavirlarla karsilasip benzer sikintilar yasarsiniz da bu kadar magduriyet yasamis birinin yazisinin altina böyle garip ve saksakci bi yorum yapamazsiniz. Empati yapamiyosaniz belki basiniza gelince anlarsiniz..

 179. Bu yazıyı okuduktan sonra ne kadar ucuz olursa olsun, pegasusla uçmamaya kesin karar verdiğimi söyleyebilirim.

 180. Bu tür firmalar bir nevi havayolu minibus firmalarıdır. Ucuz etin yahnisi yenmez sözünün gerçekleştiği firmalardır.

  • Ucuz olmaları kesinlikle müşteriye karşı bu tür tavır takınmalarına bahane olmaz düşüncesindeyim. Bir çok havayolu şirketi var ucuza çalışan fakat sanmıyorum böyle bir vurdumduymazlık içinde olsunlar.

 181. Yazıyı ve yorumları okuyunca şaşırdım. Ben de Çok Gezenler Kulübü’nü ve Pegasus reklamlarını izleyip iyi iş yaptıklarını düşünüyorum. Şöyle geçmiş maceralarıma bakıyorum da en büyük sorunu British Airways ile İngiltere’ye giderken yaşadım. Yoğun kar yüzünden uçak Londra’ya inmedi, ilk olarak Newcastle’a 4 saate yakın uçtu, ardından Londra açılmayınca Leeds’e gidip otele gittik. Süreçte yaşananlar:
  – Pilot, tek yönlü uçuş olduğu için uçakta sadece kahvaltı olduğunu ve onları havada yediğimizi söyledi. Uluslararası yolcu olduğumuzdan inip bir şeyler yiyemeyeceğimizi ancak kendi kredi kartını hosteslere teslim ettiğini, gidip bize yemek alacaklarını söyledi. Gerçekten de büfeden ne buldularsa alıp gelmişler, isteyen istediğini yedi.
  – Leeds’e gittikten sonra ultra lüks otelde konaklandı ve herhangi bir ücret alınmadı.
  – Ertesi gün Londra yine kapalı olunca ben trenle kendim Londra’ya geçtim. 80 poundluk (uçak biletiyle aynı paraydı ortalama) tren biletini British Airways’e gönderince kendileri bu ücreti bana geri gönderdi.
  – İstanbul’dan kalkışla beraber toplamda 12 saat uçağın içinde kaldım ancak kendileriyle ilgili tek bir sıkıntım, şikayetim yok. Pilot kaç kez gelip özür diledi. Hatta otelde de bizi toplayıp bilgilendirme yaptı.

  Demek ki olası seyahatlerde Pegasus’un üstünü çiziyoruz. Türk’lerden de THY ile şu ana kadar sorun yaşamadım, gayet de ilgililer.

  • Olması gerekenler bunlar aslında. Gayet örnek bir tavır sergilemiş British Airways.
   Yolcunun gönlünü almak zor olmasa gerek. Özür dilemek, ufak da olsa ihtiyaçlarını karşılamak ve birazcık güler yüz yeterli olumlu düşünmek için.

 182. Beni de neredeyse Katar’a göndermeyeceklerdi 🙂 Daha hangi ülkelere vize uygulanmadığını bilmeyen Pegasus çalışanlarıyla uçağa binene kadar cebelleştim. Yabancı yolcular bile anladı sorunu onlar dahi görevlilere anlatmaya çalıştı Katar’a vize olmadığını. Görevli elinde pasaportum Katar’a vize olup olmadığını öğrenmeye çalışırken neredeyse pasaportumu kaybedecekti bu da cabası..

 183. “Olaylı müşteri maskemi taktım.” demişsin ama bence az bile yapmışsın. Büyük geçmiş olsun.

 184. Geçmiş olsun demekten başka bir söz bulamıyorum.Bir daha böyle bir olayla karşılaşmazsın umarım.

 185. ya cinsiyetçilik yapmak istemem ama karşında kadın değil erkek müdür olsaydı belki daha başka olurdu,kadınlar duygusal yaklaşıp aptal savunma pozisyonlarına giriyorlar,bende daha önce karşılaştım.

  • Benim için kadın ve erkek arasında fark olmamalı. Sonuçta bir görevleri var, görevlerinin yazılı olduğu ve yazısız etik kurallar belli. Erkek ya da kadın kim olursa olsun işini, görevini en düzgün ve doğru şekilde yapmalı. Bunu başaramayacak birisinin zaten ne işi var müdür sıfatıyla karşımda?
   Benim gördüğüm karşımda kim olursa olsun benzer davranışlar sergileyecekti. Zaten karşımdaki ona dayatılan veya bir şekilde önüne konan rolünü oynamaktan başka bir şey yapmıyordu.

 186. Bizimde uçuşumuzu operasyonel sebeplerle iptal etmişlerdi, biletleri açığa almışlardı. Sonra aynı destinasyona biletlemeye kalkınca fark istediler. “Uçuşu sizi iptal ettiniz fark isteyemezsiniz” dedik, isteriz hakkımız dediler. Sivil Havacılık Kurumu’na durumu anlattıktan kısa süre sonra istediğimiz yere istediğimiz saatte biletimizi hazırlamak için onlar bizi aradı. Hala “hakkınız değil ama” diyordu tip telefonda, telefona eşim değil de ben çıkmış olsam hakkım olmayan şeyler peşinde değilim, yasal süreç nasıl sonuçlanır beraber görelim diyip kapatırdım telefonu.

  • Kaç kez telefonda belirtmeye çalıştım. İlla yaygara mı koparmak gerekiyor normal olanın başımıza gelmesi için.
   Merak ediyorum onlarca kez telefon ve eposta trafiğini böyle bir yaygara çıkarmak için mi yaptım acaba?
   Buna mecbur kalmak beni üzüyor maalesef.

 187. Sevgili güneş,

  çok gezenler klübüne link vererek değer katıyorsun işlerine. Yerinde olsam linki kaldırırım…

  • Çok Gezenler Kulübü ile bir sıkıntım yok. Tam tersine çok sevdiğim ve takip ettiğim bir projedir.
   Çok gezenler kulübünün yaşadığım olayla yakından uzaktan bir ilgisi olmadığı için linklerini seve seve paylaştım.
   Konu tamamen Pegasus’un şirket yapısı ve anlayışından kaynaklanmakta.

 188. Benzer bir sorunu ben de yaşadım. 05.01.2015 akşamı 21:45’de Dalamandan havalanan Pegasus, Sabiha Gökçendeki yoğun sisten dolayı 30 dakika sonra Dalamana geri döndü!
  1) 11 saat boyunca havalimanında banklarda yattık. Pegasus bize otel vermedi.
  2) 11 saat boyunca Pegasus bize su ve yemek vermedi.
  3) Ertesi sabah saat 08:05’te Sabihaya giden başka Pegasus uçağına bizi ücretsiz olarak almadılar, ekstra para istediler
  4) Geceyi misler gibi otelde geçiren kabin ekibi ve pilotlar geldikten sonra Uçağımız 10:45’de kalktı,

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.