Asya’nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri

Tatilde nereye gideceğimizi belirlerken doğal güzellikler, tarih, kültür ve daha birçok etkeni göz önüne alırız. Bununla birlikte, tatilde gitmeyi planladığımız ülke veya şehrin harika bir yemek kültürüne ve eşsiz lezzetlere sahip olmasının önemi de yadsınamaz. Çünkü seyahat etmek yalnızca bir yerden bir yere gitmek ve oradaki meşhur yapıları görmekten ibaret değildir. Gittiğiniz yerin kültürünü de merak eder ve keşfetmek istersiniz. Yemek de kültürün önemli bir parçasıdır.

Asya kıtası dünya nüfusunun çoğunluğunu barındıran dünyanın en büyük kıtasıdır. Kadim bir tarihe sahip bu kıtada yer alan ülkeler eşsiz bir yemek kültürüne ev sahipliği yapmakta. Bu rehberde, sahip oldukları eşsiz lezzetlerle ön plana çıkmış en ünlü şehirlerini sunmayı hedefledik.

Asya kıtasının dört bucağında çok çeşitli kültürel lezzetler ile birlikte oldukça egzotik seçenekler de bulunmaktadır.

Asya mutfağı denince beş ana bölgeden bahsetmek mümkündür. Bu beş bölgenin her birinin sahip oldukları kültür, ellerinde bulundurdukları kaynaklar ve yine sahip oldukları geleneklere bağlı olarak mutfak anlayışları da benzerlikler ve farklılıklar göstermektedirler.

Bu beş ana bölgeyi şu şekilde sıralamak mümkündür: Doğu Asya Mutfağı, Güneydoğu Asya Mutfağı, Orta Asya Mutfağı, Güney Asya Mutfağı ve Batı Asya Mutfağı.

Bu rehberde, daha egzotik olan ve en popüler turizm destinasyonlarının bulunduğu Doğu, Güneydoğu ve Güney Asya mutfaklarını ele alacağız.

Doğu Asya Mutfağı

Doğu Asya mutfağı denince, akla ilk gelen üç mutfak Çin, Kore ve Japonya mutfaklarıdır. Doğu Asya mutfağının en temel içeriği her ne kadar pirinç olsa da her bir ülkede kullanılan baharatlar ile eti hazırlama ve pişirme yöntemleri bölgeden bölgeye göre büyük değişiklikler sergilemektedir.

Çin yemekleri arasında soya, pirinç, soya peyniri ve erişte ön plana çıkmaktadır. Geleneksel Çin yemekleri aslen tüm Asya mutfağını en fazla etkilemişlerdir.

Kore mutfağında en fazla kullanılan içerikleri sıralamak gerekirse baklagiller, pirinç, sarımsak, soya, zencefil ve kırmızı biber gevreğinin ön plana çıktığı görülecektir. Sığır etinin Kore mutfağında önemli bir yeri vardır ve Kore mutfağının en değerli bileşeni de sığır etidir.

Japon yemekleri denince akla bol miktarda deniz ürünü gelir. Ayrıca pirinç, tempura, erişte ve çok sevilen miso çorbası da mutfağın öne çıkan ürünleridir.

Doğu Asya’nın bu en ön plana çıkan ülkelerinin en öne çıkan şehirleri ise şu şekilde sıralanabilir: Tokyo, Seul ve Şangay.

Tokyo

Tokyo, sadece Asya kıtasının değil tüm dünyanın önde gelen mutfaklarından birine sahiptir. Şehir, Japon mutfağında yer alan geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Tokyo’nun önde gelen restoranları Avrupa ve ABD’nin önde gelen restoranlarından daha fazla Michelin yıldızı almayı başarmıştır. Tokyo’da her bütçeye uygun restoranlar bulmak mümkündür. Sokak yemeklerinden en lüks restoranlara kadar her fiyat aralığında iyi yemekler bulabileceğiniz bir şehir Tokyo.

Japonya’nın başkenti olması, Tokyo’nun sahip olduğu spesiyalleri tüm Japonya’da da popüler hale getirmiştir. Öyle ki artık Tokyo spesiyalleri yemeğin standart versiyonu olarak kabul edilmektedir. Aşağıda bu spesyallerden en popüler olan üç tanesini sizin için sıraladık:

Nigiri-Sushi

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Nigiri Suşi

Günümüzde en popüler suşi çeşidi olan nigiri-sushi, Tokyo’da bir fast-food yemeği olarak ortaya çıkmıştır. Küçük bir pirinç topunun üzerine konulmuş bir parça deniz ürününden oluşan geleneksel suşi yemeklerinden daha az zaman ve çaba harcayarak yapılabilmektedir. Nigiri-sushi, sokak arasındaki ucuz restoranlardan Michelin yıldızlı restoranlara kadar tüm suşi restoranlarında müşterilere sunulmaktadır. Tsukiji Outer Market, Nigiri-sushi yemek için en iyi mekanlardan biri olarak ön plana çıkmakta.

Tempura

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Tempura

Japonya’nın en ünlü yemeklerinden bir başkası da tempuradır. Edo Dönemi’nden önce, esas olarak tempura için sebzeler kullanılmaktaydı, ancak Edo aşçıları daha sonra Edo Körfezi’nden elde edilen deniz ürünlerini de kullanmaya başladırlar. Bu da bugün bildiğimiz daha fazla çeşit içeren tempuranın doğmasını sağladı. Eğer Tokyo’da tempura yemek istiyorsanız, sadece tempura sunan bir restoranlardan (tempura-ya) birini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Soba

Soba eriştesi (karabuğday eriştesi) Japonya’nın birçok bölgesinde popüler olan bir yemektir. Tokyo’da, Edo Dönemi’nde özellikle popüler olan soba, bugün soba restoranları (soba-ya) ve soba konusunda uzmanlaşmış kuruluşlar da dahil olmak üzere tüm şehirde bulunabilir. Tokyo’da kullanılan dip sosu geleneksel olarak nispeten kalındır ve yemek yiyenlerin eriştelerini bu sosa hafifçe batırmaları tavsiye edilir.

Seul

Güney Kore’nin başkenti Seul’ün yemek geleneği yüzyıllar öncesine kadar uzanmaktadır. Ancak Güney Kore başkentinde yemek ortamı da diğer her şeyle birlikte hızla değişiyor. Seul mutfağındaki şefler eski yemekleri yeniden keşfetmekle kalmıyorlar ve geleneksel malzemeleri Batı pişirme teknikleriyle birleştiren modern bir Kore mutfağı da yaratıyorlar. Restoranlar, klasik soju ötesinde, içki listelerini de çeşitlendirmektedirler. İşte Seul’ün öne çıkan yemeklerinden ikisi:

Bibimbap

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Bibimbap | Fotoğraf: Yosomono

Renkli, sağlıklı, yemesi eğlenceli ve birçok gıda ve diyet tercihine kolayca adapte olabilen bibimbap, Kore’de en iyi bilinen yemeklerden biridir ve Seul’de bulmak çok kolaydır. Bibimbap, çeşitli sebzelerle doldurulmuş, sıklıkla dana eti ve pilavdan oluşur ve üstünde kızarmış yumurta ile birlikte gelir. Bütün kase gochujang (Kore biber ezmesi) ile karıştırılır ve lezzetli bir kombinasyon oluşturmak için birlikte yenir.

Kimçi

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Kimçi

Kimçi, kuşkusuz Kore denince ilk akla gelen yemektir. Kimçi, Kore’deki hemen hemen her şeyle ilgilidir ve herhangi bir öğün onsuz eksik sayılır. Baharatlı ve hafif ekşi fermente edilmiş yemeğin fermantasyon işlemiyle ortaya çıkan bakterilere atfedilenler de dahil olmak üzere sağlık açısından birçok yararı olduğu bilinmektedir.

Kimçi en çok lahana ile yapılır, ancak salatalık veya Kore turpu da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerle de yapılabilmektedir. Kimçi bir başka yemeğin yanında yenilebildiği gibi pilavla da karıştırılabilir. Bu yemeğe verilen önem öylesi fazladır ki Seul’de bir Kimçi Müzesi dahi bulunmaktadır.

Şangay

Çin anakarasının en kozmopolit şehri olan Şangay’da üç Michelin yıldızlı bir şef tarafından hazırlanan bir yemek yiyebileceğiniz gibi, sokak arası mekanlarda da değişik lezzetleri tadma imkânı bulabilirsiniz. Bu açıdan Şangay’ı bir yemek cenneti olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Şangay’da Sichuanese yemeklerinin baharatlı tatlarını bulabileceğiniz gibi Guangdong eyaletinin hafif yiyeceklerine kadar uzanan bölgesel Çin mutfağının tüm lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Şangay’da geleneksel olanla modernin hoş bir karışımını deneyimleyebilir ve Şangay sokak yemeklerinin ve el yapımı kokteyllerinin tadını çıkarabilirsiniz. İşte Seul’ün öne çıkan yemeklerinden ikisi:

Mantı

Mantı, çok sayıda lezzetli çeşidiyle Şanghay sokak yemeğinin kralıdır. Xiao long bao, sheng jian bao, ve guo tie en ünlü Çin mantılarıdır. Şanghay’da en iyi mantıyı nerede bulacağınız konusunda çok fazla seçenek olsa da Yang’ın Kızartılmış Mantısı şehirdeki en iyi sheng jian bao mantısını yiyebileceğiniz yerdir.

Erişte – Noodle

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal

Kızarmış, çorbada sunulan, elle dilimlenmiş, yeşil soğan yağından yılan balığına kadar her şeyin üzerinde kullanılan erişte, Şangay’ın önde gelen yemeklerinden biridir. Şangay’ın helal restoranları, el yapımı Lanzhou usulü erişteleriyle meşhurdur ve hafif bir çorbaya batırılmış veya hafif bir çiğneme dokusu için elle dilimlenmiş et ile servis edilir. Şangay’ın kızarmış eriştesini günün herhangi bir saatinde herhangi bir sokak lokantasında bulabilirsiniz. Ayrıca, tuzlu ve tatlı mükemmel bir karışım elde etmek için Şangay’ın daha lüks restoranlarında popüler bir ürün olan yeşil soğanlı erişte de yiyebilirsiniz.

Pekin Ördeği

Pekin kızarmış ördeği veya Pekin ördeği, içinde Pekin geçse de aynı zamanda bir Şangay spesiyalidir. Şangay, Çin’deki en iyi Pekin Ördeğinin sunulduğu birçok restorana sahiptir. Bu yemekte ördek, rengi parlak, dışı gevrek ve eti yumuşak olacak şekilde hazırlanır. Özel bir sos, taze soğan, buğulama krep ile birlikte servis edildiğinde çok lezzetli olur. Pekin ördeği Kanton tarzında açık ateşte kavrulur.

Şangay Atıştırmalıkları

Şangay 1.800 çeşit atıştırmalığa ev sahipliği yapan tezgahlara sahiptir. Örnek olarak kahvaltılıklar, derin yağda kızartılmış bükülmüş hamur çubukları, soya sütü, yapışkan pirinç topları, yeşil soğanlı kızarmış kekler, tepesinde erişte, çorbada köfte dahil olmak üzere toplam 300 çeşit köfte ve hamur işi bulunmaktadır.

Şangay atıştırmalıkları benzersiz özellikleri ile zarif şekillere sahiptir. Bu atıştırmalıkları Şangay’ın her köşesinde, büyük restoranlarda ve küçük yemek tezgahlarında bulabilirsiniz. Buğulanmış çörekler, kırmızı fasulye ezmesi dolgusu, ıspanak dolgusu ve yengeç gibi çeşitli vejetaryen ve vejetaryen olmayan seçeneklere sahiptir.

Güneydoğu Asya Mutfağı

Güneydoğu Asya’da bulunan Vietnam ve Tayland gibi ülkelerin yemekleri Güneydoğu Asya’nın en öne çıkan yemekleridir ve bu bölgelerde temel içerik maddelerinden bazıları pirinç ve taze sebzelerdir.

Vietnam mutfağı, sağlıklı yaşam ve geleneksel Çin tıbbına olan ilgiden oldukça fazla etkilenmiştir. Burada bol miktarda pirinç, taze meyve ve sebzeler, limon otu ve Tayland fesleğeni bulabilirsiniz.

Tayland mutfağı da Çin’in etkisinde kalan bir başka mutfak olarak ön plana çıkmaktadır. Pirinç ile servis edilen, zıt tatlar ve dokular, aroma ve baharatlar bu mutfağı dünya çağında ünlü bir mutfak haline getirmiştir.

Güneydoğu Asya’nın bu en ön plana çıkan ülkelerinin en öne çıkan şehirleri ise şu şekilde sıralanabilir: Saygon ve Bangkok.

Saygon

Vietnam’da erişte (vazgeçilmez) ve sebzeler çoğu yemeğin standart bileşenidir. Tipik bir Vietnam yemeği, pilav, bir et veya deniz ürünü yemeği, bir sebze yemeği, çorba ve bir dip sos olarak balık sosu içerir. Vietnam’ın önde gelen şehirlerinden biri olan Saygon Vietnam mutfağının saygın örneklerini sunan bir şehir.

Banh mi

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Banh Mi Sandviçi

Vietnam yemeklerinin en bilinenlerinden biri de hiç kuşkusuz banh mi sandviçidir. Dünyada en çok bilinen Vietnam spesiyali de banh mi’dir. Her ne kadar banh mi, çeşitli farklı anlamlara gelse de Vietnamca’da aslında sadece ekmek anlamına gelmektedir. Bu terim bazen lezzetli Vietnam baget sandviçinin değişik türleri için de kullanılabilmektedir.

Saygon civarında dolaşırken banh mi satan dükkanlara ait düzinelerce tabelaya rastlamanız işten bile değildir. Bu yüzden de bulmak hiç zor değil.

Birçok farklı banh mi çeşidi vardır, ancak temel sandviç yarıya dilimlenmiş (bazen bir makas kullanarak) kıtır bir bagetin içine kıyma, patates, mayonez, Vietnam turpu, havuç turşusu, bir avuç dilimlenmiş salatalık, kişniş ve çok gerekli olmasa da isteğe bağlı olarak taze dövülmüş biber koyularak hazırlanır.

Op la

Banh mi sandviçine güzel bir alternatif op la denilen bir Vietnam yemeğidir. Op la küçük bir tavada pişirilmiş yumurtadır ve kıtır Vietnam bagetlerine ince et dilimleri ve soğan eklenerek servis edilir.

Op la hepsi tek bir öğün halinde harmanlanmış, Vietnam ve Batı malzemelerinin bir karışımını ve pişirme yöntemlerini sunmaktadır. Pek çok op la varyasyonu bulunmaktadır. Banh mi op la, birçok Saygonlunun favori kahvaltı menüsünde yer almaktadır ve şehri keşfe çıkmadan önce yemeniz halinde gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayacağı kesindir.

Pho

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Pho

Daha önce Vietnam’da olsanız da olmasanız da muhtemelen pho yemeğini duymuşsunuzdur. Pho bir çeşit şehriye çorbasıdır ve ülke genelinde en yaygın yemeklerden biridir. Vietnam’da pho olmayan restorana rastlamak neredeyse imkansızdır.

Pho, normalde bo (dana) veya ga (tavuk) ile hazırlanan, her ikisi de son derece lezzetli olabilen, çorba suyu içindeki yumuşak pirinç eriştesi birleşimidir. Erişte yumuşayana kadar kaynatılır, et eklenir ve ince kıyılmış yeşil soğan ve bazen de tatlı soğanla yemek tamamlanır.

Bangkok

Asya’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Tayland yüzölçümü ve nüfusu itibariyle çok küçük bir ülke olmasına rağmen dünyaca ünlü ve olağanüstü çeşitliliğe sahip bir mutfağa sahip. Tayland’daki en büyük şehir Bangkok ve hem yiyeceklerin hem de insanların ergime potası. Şehirde Tayland mutfağında bulunan tüm lezzetleri bulmanız mümkün. Bangkok mutfağı oldukça belirgin özellikler barındırır ve bu nedenle de tüm dünyada insanlar tarafından beğenilir.

Gai Tod (Kızarmış Tavuk)

Tayland usulü kızarmış tavuk en ünlü Bangkok sokak lezzetlerinden biridir. İşin sırrı turşusu ve sosunda yatmaktadır ve Bangkok’a yolu düşenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir.

Kanom Kai Nok Krata (Tatlı Patates Lokmaları)

Dış kısmı hafifçe gevrek, içi ise yumuşak olan patates lokmaları. Bu sokak yemeği öyle lezzetli ki sadece bir tane yemek sizin için yeterli olmayacaktır.

Roti Gluay Hom

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Roti Gluay Hom

Roti Gluay Hom, Tayland’ın en popüler tatlılarından biridir. Tavada kızartılmış hamur işi tarzı bir ekmek, çırpılmış yumurta ve muz dilimleri ile doldurulmuş ve şekerle yoğunlaştırılmış süt ve bazen çikolata sosu ile servis edilir.

Pad Thai

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Pad Thai

Pad thai, yumurta ile kızartılmış ve sert tofu ile karıştırılmış rehidre edilmiş ve kurutulmuş pirinç eriştesi ile yapılır. Demirhindi küspesi, balık sosu, kurutulmuş karides, sarımsak veya arpacık soğanı, kırmızı biber ve hurma şekeri ile tatlandırılabilir, limon dilimleri ve sıklıkla kıyılmış yer fıstığı ile servis edilir.

Güney Asya Mutfağı

Bu bölge Hindistan ve Pakistan’ı içine alır. Baharatlı yiyecekler, pirinç, kuzu, sebzeler, yoğurt bazlı soslar ve köri Güneydoğu Asya’da öne çıkar. Her iki ülkede de Roti (düz ekmek benzeri bir tortilla) yaygındır. Kuşku yok ki Güney Asya mutfağında lezzet ya da baharat hiç eksik olmaz.

Güney Asya’nın bu en ön plana çıkan ülkelerinin en öne çıkan şehirleri ise şu şekilde sıralanabilir: Yeni Delhi ve Karaçi

Yeni Delhi

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin yemek tutkusu sizi bilinmeyen ara sokaklardan iyi bilinen restoranlara kadar götürebilir. Ancak Delhi’de her yerde bulunan bazı popüler yemek de mevcut. Lezzetli olan her şeye tutkunsanız Delhi size içinde sakladığı bu hazineleri kuşkusuz sizinle paylaşmaktan çekinmeyecektir.

Chole Bhature

Zengin, baharatlı ve son derece popüler olan Chole Bhature, mutlaka denenmesi gereken bir yemektir. Soğan ve baharatlı nohutla tadını çıkarabileceğiniz bu kızarmış beyzbol topu şeklindeki ekmeğin içinde bir parça Delhi bulacaksınız. Bilhassa kahvaltılarda tercih edilen Chole Bhature Delhi’deki en popüler yemeklerden biri.

Paratha

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Paratha | Fotoğraf: Sonia Goyal Jaipur

Delhililer için evde güne başlangıç için kahvaltılarda tüketilen paratha ayrıca bir sokak spesiyalitesidir. Çok değişik varyasyonlar bulunan bu Hint ekmeği hem başka bir yemeğe eşlik edebilir hem de ana yemek olabilir. Keema paratha, tavuk paratha, aloo (doldurulmuş patates) paratha ve soğan paratha gibi vejetaryen ve vejetaryen olmayan seçenekleri bulunmaktadır.

Murg Makhani (Tereyağlı tavuk)

İlk defa 1950 yılında Delhi’de ortaya çıkan bu spesiyalite, başkentin en popüler yemeklerinden biridir. Turistlerin popüler seçimlerinden biri olan bu kremsi lezzet, baharat severler için en iyi körilerden birini sunuyor. Sosunun içinde kaju fıstığı ezmesi de bulunuyor ve yine sosun içindeki dolgun tavuk eti eşsiz bir lezzet sunuyor.

Chaat

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Damak çatlatan chaat. | Fotoğraf: Pulaw

Bu damak çatlatan yemek Delhi’de mutlaka denemeniz gereken sokak lezzetlerinden biri. Delhi’de son derece popülerdir ve çeşitli mağazalarda bulunabilir. Taze meyvelerden kızarmış yiyeceklere kadar, şehirde değişik seçenekleri mevcuttur ve uzun süre dayanı. En iyi chaat seçenekleri arasında gol gappe (paani puri), papdi chaat, aloo chaat, chutney ve turp ile moong dal ladoos ve taze meyveli chaat bulunur. Başkentin her tarafında kolayca bulunabilen baharatlı bir yiyecek olan chaat, Delhi’deki en popüler yemeklerden biri.

Kulfi

Dondurulmuş bir Hint tatlısı olan Kulfi, farklı yerlerde farklı şekilde servis edilen kremsi bir tatlıdır. En popüler versiyonları zıt lezzetlerine rağmen kulfi ile iyi uyum sağlayan falluda (tatlı ile servis edilen erişte). Popüler Delhi yemeği günümüzde gül, paan ve daha fazlasını içeren birtakım lezzetlerle birlikte sunuluyor. Ancak geleneksel olarak kesar fıstığı (safran ve fındık) ile servis edilir. Yıl boyunca tadını çıkarın ve tadını çıkarın. Bu Hint tatlısı geleneksel bir klasik.

Karaçi

Karaçi Pakistan’ın en büyük şehirlerinden biri ve Hint Okyanusu kıyısında bulunması sayesinde tarih boyunca bölgenin dışarı açılan kapısı olmuş. Bölge kültürünün dış dünya ile teması Karaçi mutfağının zenginliğinin en önemli nedenlerinden biri.

Pakistan’da Lahore kızarmış balığı, Quetta ve sacıyla, Peşver karhaisi ile ünlüdür. Ancak Karaçi’ye özel bir yemek yoktur. Zira şehir ülkenin dört bir yanından gelen kültürlerin ve lezzetlerin içinde eridiği bir potadır. Güney Asya’ya özgü lezzetleri tatmak için eşsiz bir şehir Karaçi’ye yolunuz düşerse aşağıda sizin için sıraladığımız lezzetleri tatmadan şehirden ayrılmayın.

Nihari

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Nihari | Fotoğraf: Wasif Malik

Karaçi mutfağı Hint Yarımadası’nın bir bölümünden göç eden Urduca konuşan Karaçliler marifetiyle gelen yemeklerden oluşuyor. Nihari, getirilen bu yemeklerden biri. Yemek sığır eti, kuzu eti, koyun eti veya tavuğun incik ve kemik iliği ile birlikte yavaş pişirilmesi ile yapılıyor ve Naan denilen fırında pişmiş ekmekle birlikte servis ediliyor. Bazı kaynaklar, yemeğin kökenini Babür krallığının son dönemindeki bir saray yemeğine bağlamaktadır.

Biryani

Biryani, köklerini Hint alt kıtasındaki Müslümanlara borçlu olan bir pirinç yemeğidir. Baharatlar, pilav ve etten oluşan, bazen de patates eklenen bir yemektir. Biryani, orta ve güneydoğu Asya ülkelerinde farklı şekillerde yaygın olarak bulunan en popüler Güney Asya yemeklerinden biridir. Yemek, Lahor ve Karaçi’ye Babür krallığı döneminde gelmiştir.

Tavuk Tikka

Asya'nın Lezzetleriyle Ünlü Şehirleri – Yolda Kal
Tavuk Tikka

Tavuk Tikka Pencap bölgesinden gelen bir yemek ve hem Pakistan hem de Hindistan’da popüler. Yemek, tavuk eti, baharatlar ve yoğurtla marine edilip sonra da ateşte şiş kullanılarak hazırlanır. Tandoori Tavuğu ile aynıdır ve Karaçi’de çoğunlukla tavuk tikka olarak adlandırılır. Kuru bir yemektir, bu nedenle sıklıkla misket limonu limon, yoğurt veya yeşil biber ve nane soslarıyla servis edilir. Roti veya naan ekmeği ile birlikte yenir.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.