Kıbrıs’a Gitmeniz İçin Pek Çok Sebep Var

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’dır ve Dünya üzerinde bölünmüş tek başkent olma özelliğine sahiptir. Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Kuşların ana göç yolu üzerinde bulunan Kıbrıs, kış aylarında milyonlarca kuşa ev sahipliği yapar. Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’de eşine rastlanmayan tertemiz plajlara sahiptir. Lüks Kıbrıs otelleri bu plajlarda yer alır ve her otelin kendine ait uzun kumsalı vardır. Lüks Kıbrıs otellerinin yanısıra, şehir merkezlerinin içinde küçük ve butik oteller de bulunur. Kuzey Kıbrıs seyahat edenlere her mevsim uygun, benzersiz, hoş, mistik, ruhani ve huzurlu tatil ortamı sunmaktadır. Kuzey Kıbrıs otellerini ziyaret edenler adanın altın kumsallarını, harika havasını, denize paralel uzanan, gün içinde değişik renklere bürünen dağlarını, antik kalelerini ve güneşli köylerini hatırlarlar. Bunların ötesinde en çok hatırladıkları ise Kıbrıs Türk insanının sıcaklığı ve dostane gülümsemesidir. Turizm Kıbrıs otelleri için önemli ana sektörlerdendir. Kuzey Kıbrıs ta gezilecek ve görülecek tarihi mekanlar saymakla bitmez.

Girne Yat limanı

Girne Limanı | Flickr @U Kersting
Girne Limanı | Flickr @U Kersting

Girne limanı; at nalı şeklindeki yapısıyla görenlere hayranlık uyandırmakta. Ayrıca geçmişte ve günümüzde ticaret merkezi olarak kullanılmaktadır. Liman boyunca Türk mutfağına ve Kıbrıs’a özgü yemeklerin yanında diğer yemekleri de sunan lokantalar, barlar ve açık hava kafeteryalar vardır. Lefkoşa’nın surlarla çevrili eski yerleşiminin bulunduğu bölgede çoğu kagir bazısı ise kerpiçten yapılma pek çok tarihi ev bulunuyor. Rengarenk pencereli tarihi Lefkoşa evlerini görünce buradan çıkmak istemeyeceksiniz. Estetik yönden dikkat çeken bu evlerin bir kısmı restore edilmiş ve değişik amaçlarla kullanılıyor.

Girne Kalesi

Girne Kalesi, Kıbrıs | Wikipedi
Girne Kalesi, Kıbrıs | Wikipedi

Lefkoşa’da surların kuzeyinde bulunan Girne kapısı, Venedikliler tarafından şehri korumak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde bilgi ofisi olarak kullanılmaktadır. Kıbrıs’ın en şaşırtıcı tarihi yapısı ve ayrıca Girne’nin de sembolü olan Girne Kalesi, aslen Bizanslılar tarafından yaptırılmış fakat tarihte Osmanlılar ve Lüzinyanlar tarafından da kullanılmıştır. Kale kareye yakın bir plana sahiptir. Her biri köşede birer kule yer alır. Kalenin güney ve batısı derince bir hendekle, kuzeyi ve doğusu ise deniz ile çevrelenmektedir. Girne Kalesi kentin savunmasında tek başına bir fonksiyona sahip olmayıp aslında bir iç kaledir. Kenti çeviren surlardan günümüze çok az bir kısım ulaşmıştır. Ada Osmanlılar’ın eline geçtikten sonra surlar önemini yitirmiş ve kent surların dışına doğru genişlemiştir. Girne kalesinin müzesinde bulunan batık gemiyi inceleyebilirsiniz.

Salamis Antik Şehri

Salamis Antik Kenti
Salamis Antik Kenti

İlk olarak Bronz çağında Tefkros tarafından bulunan Gazimağusa’nın kuzeyinde Salamis Antik Şehri vardır. 19. yüzyılın sonlarında ağaçlarla ve toprak tabakasıyla örtülmüş bir halde keşfedilmiş ve 1952-1974 yılları arasında yapılan kazılarla kentin büyük bir bölümü ortaya çıkmıştır. 1974 yılında kesilen kazı çalışmalarına 1998 yılında Ankara Üniversitesi tarafından tekrar başlanmıştır. Ayrıca Salamis Antik Şehri Kuzey Kıbrıs’ın en önemli turistik ziyaret noktalarından biridir. Gazimağusa’nın şehir merkezine çok yakın olan Salamis Harabelerinde yılın belli zamanlarında yapılan tiyatroları ve eşsiz seslerin yankılandığı konserleri izleyebilirsiniz.

Saint Hillarion Kalesi

St Hilarion Kalesi
St Hilarion Kalesi

Beşparmak dağlarının batısında ve denizden 700 metre yüksekte yer alan üç kaleden biri olan Saint Hillarion Kalesi Kuzey Kıbrıs’ın tarihi mekanlar arasında en çok tercih edilen mekanlarındandır. Ada halkını olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel saldırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilmiştir. Kale bugünkü adını Kudüs’ün Araplar tarafından fethinden sonra Kıbrıs’a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir keşişten almıştır. Bizans döneminde onarımdan geçen kale 1489 yılında Venedikliler’in adayı ele geçirmesiyle kaderine terk edilmiştir.

St. Mamas Manastırı

St Mamas Manastırı
St Mamas Manastırı

Bizanslılar döneminde Güzelyurt’ ta manastır ve kilise olarak inşa edilen St. Mamas Manastırı, tarihi hakkında birçok hikaye bulunmaktadır. Bu kilise ve manastır aziz olduğuna inanılan ve kentin dışında yaşayan Mamas ismindeki şahıs anısına yapılmıştır. Mezarı kilisenin kuzey girişinin hemen sol tarafında yer alır. İkon bölümü Lüzinyan ve Venedik dönemine değin uzanmaktadır. Dört Venedik sütunundan biri üzüm, incir ve kalkan motifleri ile bezenmiştir. Kilisenin kuzey ve doğusunda yer alan manastır yapıları kayıtlara göre 1779 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde ofis olarak kullanılmaktadırlar. St. Mamas günümüzde aynı zamanda vergi kaçıranların aziz koruyucusu olarak isimlendirilmektedir.

Her mevsimde ayrı bir güzelliği olan Kıbrıs’a gitmek artık çok daha kolay. Sizler için uçak bileti, konaklama ve havalimanı-otel-havalimanı transferlerini kapsayan Kıbrıs paket turlarını tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’ta tatil yapmak istiyor fakat bütçenizi aşacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kıbrıs paket turları sayesinde siz hiç yorulmadan her işiniz hallediliyor size sadece tatilinizin keyfini çıkarmak kalıyor. Kıbrıs paket turları sayesinde uçak biletinizden havalimanı transferine, istediğiniz otelde istediğiniz pozisyonda konaklamanıza kadar en uygun fiyat tek pakette beğeninize sunuluyor. Bu sayede siz de transfer, uçak bileti ve otel rezervasyon derdinden kurtuluyorsunuz.

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı
Bellapais Manastırı

Ve yine Beşparmak dağlarının eteklerinde bulunan Bellapais Manastırı Girne’ye sadece 10 dk. uzaklıktadır. Hayret verici manzarası ve eşsiz mimarisiyle dünyanın her yerinden ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Bellapais Manastırı aynı zamanda Kıbrıs’ın Acı Limonları isimli kitabın meşhur İngiliz yazarı Lawrance Durell’e ilham vermiştir. Bu ihtişamlı tarihi yapı zaman zaman müzik dinletilerine, konserlere ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinliklere katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Manastırın günümüze kadar ulaşmış en sağlam yapısı kilisesidir. Yapının ön yüzünde dikkatleri çeken freskler 15. yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Yemekhane kısmı gotik sanatının önemli özelliklerini içinde barındırır. Orta avlunun doğusunda yer alan ve rahiplerin kullandığı çalışma ve sohbet odaları ziyaretçilere etkili bir tarih yolculuğu sunmaktadır. Sohbet odalarının ortasında yer alan sütunun Bizans Kilisesine ait olduğu sanılmaktadır. Manastırın üst katında rahiplerin yatak odaları ve değerli eşyaların bulunduğu bir alan yer alır.

Kıbrıs aynı zamanda Güneş Adası olarak da bilinir. Çünkü yılın 340 günü güneş gördüğü için yılın her ayı tatil için uygundur. Kıbrıs erken rezervasyon otelleri ile tatilinizi en güzel şekilde yapın. Ayrıca Kıbrıs’ta o kadar çok otel seçeneği var ki sizin için en uygun seçeneğe Kıbrıs erken rezervasyon sayesinde en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Altın Kumsal

Altın kumsal, Kıbrıs
Altın kumsal, Kıbrıs

Karpaz bölgesinde yer alan ve mükemmel bir güzelliğe sahip olan Altın Kumsal Akdeniz denizinde bulunan el değmemiş kumsallardan biridir. Tam 2 km uzunlukta ve açık mavi renge sahiptir ve Altın Kumsal ismini altın renkli incecik kumu olmasından almıştır. Bu güzelliğin el değmeden bugüne kalmış olmasında ulaşım zorluğunun rolü olsa gerek. Kıbrıs’ın kısıtlı toplu taşıma imkanları, Dipkarpaz tarafında hiç bulunmuyor. Taksi hizmeti kısa mesafelerde dahi oldukça pahalı.

Caretta Caretta Kaplumbağaları

Caretta Caretta ve yeşil kaplumbağa türlerinin 100 milyonlarca yıldır Kuzey Kıbrıs uğrak bölgesi olmuştur. Bu büyüleyici canlılar Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan Ronnas,  Alagadi ve Altın kumsal kıyılarına her yıl yumurtlamak için mutlaka gelirler. Kısacası Kıbrısa gitmek için o kadar çok seçeneğiniz var ki, asla reddedemeyeceğiniz tekliflere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.