Dünyanın En Kirli Şehirleri

Linfen, Çin

Dünyanın En Kirli Şehirleri – Yolda Kal
Linfen Dünyanın en kirli şehri olarak liste başı.

Linfen yalnızca Çin’de değil, Dünyanın en kirli şehirleri arasında da birinci sırada yer alıyor. Endüstriyel ve otomotiv kirliliklerin yanı sıra, burada birçok kömür madeni de var. Şehrin havası, yanan kömür nedeniyle çok fazla kirleniyor.

Tianying, Çin

Dünyanın En Kirli Şehirleri – Yolda Kal

Listenin iki numarasında yine Çin’in bir başka şehri Tianying yer alıyor. Kurşun ve ağır metaller nedeniyle ciddi bir kirlilik oluşan bölgede, Çin’in toplam kurşun üretiminin yarısından fazlası yapılıyor. Kurşun zehirlenmesi yaşamak istemiyorsanız buraya seyahat etmemeniz öneriliyor.

Sukinda, Hindistan

Dünyanın En Kirli Şehirleri – Yolda Kal

Sukinda, krom ve diğer ağır metaller nedeniyle, Dünyanın en kirli şehirleri arasında gösteriliyor. 2.5 milyondan fazla insanı etkileyen bu kirlilik, dünyadaki en büyük açık dökme krom madenlerinden birini içeriyor. Sukinda’da içme suyu, uluslararası standartlardan % 60 daha yüksek seviyelerde krom içeriyor.

Dzerzhinsk, Rusya

Dünyanın En Kirli Şehirleri – Yolda Kal

SARIN ve VX Gazı gibi kimyasallar ve zehirli yan maddeler nedeniyle Dünyanın en kirli şehirleri arasında oldukça acayip ve bana göre bir o kadar saçma, anlamsız, insanlık dışı içeriğe sahip bir şehir. Bir şehrin sarin ve VX gibi gazlarla kirletilmesi nasıl ve neden mümkün olabilir ki? Burada ölüm hızı, doğum oranını %260 aşmış durumda. Hayatı seviyorsanız yakınından bile geçmeyin.

Sumgayıt, Azerbaycan

Dünyanın En Kirli Şehirleri – Yolda Kal

Kirliliğinin nedeni ağır metaller ve yağ. Buradaki fabrikaların çoğu kapılarını kapatmış olsa da, kirlilik hala devam ediyor. Bölgeyi temizlemek için ise yapılan hiçbir çalışma yok. Ortamın pisliği doğaya terkedilmiş halde. Nerden baksan onyüzbinmilyon yıl sonra temizlenmiş olur.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.