Hangi Sırt Çantasını Almalı – 2023

“Sırtıma çantamı aldım ve yola çıktım” sözünü çok sık duydum. “Hangi sırt çantasını alayım?” sözünü de. Bir gün sırtınıza çantanızı alıp yola düşmek fikri eminim içinizde tarifi zor heyecanlar yaratıyor. Özgürlüğe, yeni yerler keşfetmeye atılacak ilk adımdan önce bir kaplumbağa misali eviniz olacak sırt çantasını nasıl seçeceksiniz? Sırt çantanızı doğru seçmek tüm yolculuğunuzu etkileyecektir. Uygun olmayan bir sırt çantası özgürlüğe attığınız adımları gölgede bırakabilir. Büyük heyecanlarla atılacak ilk adımdan önce tüm eşyalarınızı bir arada tutacak olan hangi sırt çantasını satın almalı ?

Neden Sırt Çantası?

Sırt çantası 10-20 kg ağırlığındaki bir yükle bile son derece rahat hareket etmenize ve yer değiştirmenize olanak sağladığı için harika bir seçenektir. Sıradan el çantaları, valizler veya spor çantaları hantal oluşları, taşıma zorlukları yüzünden uzun mesafeler taşınmaya elverişli değildir. Aynı şekilde tekerlekli çantalar da delik deşik sokalarda, kaldırımlarda, metro istasyonu gibi yapılarda kullanılmaya uygun değildir. Kısaca sırt çantası uzun seyahatlerde eşyalarınızı rahatlıkla taşımak için en kullanışlı malzemedir.

Temel olarak üç çeşit sırt çantası modeli bulunmaktadır. Tepeden doldurulan klasik model, önden doldurulan ve valiz tipi sırt çantası.

Doğa Sporları Tipi Sırtçantası
Doğa Sporları Tipi Sırt Çantası

Tepeden Doldurulan Klasik Sırt Çantası

Basitçe tepe kısmında bulunan açıklıktan malzemelerin doldurulduğu, perlonlar ile kapanabilen ve şapka bölümü ile koruma sağlanan sırt çantası modelidir. Dağcılar, doğa yürüyüşçüleri için tasarlanmış olsalar da bir çok gezgin tarafından şehirlerde, Interrail, Dünya Turu gibi uzun süreli seyahatlerde tercih edilmektedir.

Avantajları

 • Ana bölme için fermuar bulunmaması en büyük avantajlarından birisidir. Böylece bir çok eşyanızı yolda fermuar bozulması riski bulunmadan, çantanın limitlerini zorlayarak doldurabilirsiniz.
 • Bu tip sırt çantası yapımında kullanılan malzemeler ve dikiş yerleri çoğunlukla yağışlı havalara dayanıklı üretilmektedir. Ayrıca çanta ile verilen yağmur kılıfı sağnak ve uzun süreli yağışlarda kesin koruma sağlamakta.
 • Klasik sırt çantaları çok fazla bölmelerinin olmaması, kullanılan malzemenin kalitesi gibi sebeplerle mümkün olan en hafif şekide üretilmektedir.
 • Dar yapıları sayesinde sırta oldukça rahat oturmakta ve vücuda yakın durmakta. Böylece çok daha rahat taşınabilmekte.
 • Profesyonel dağcılar ve yürüyüşçüler için dizayn edildiklerinden dolayı sırt destek sistemleri son derece kalitelidir. Bu tip çantayı saatlerce zorluk çekmeden taşımanız mümkün.

Dezavantajları

 • Tüm malzemenizi üst bölmeden doldurup boşaltmak zorunda olduğunuz için seyahat süresince bu durum can sıkıcı bir hal alabilir. Malzemelerinizi ihtiyaç sıklığınıza ve şekillerine göre uygun bir şekilde yerleştirmeyi öğrenmek zaman alacaktır. Tetrisi iyi oynayan gezginler bu konuda oldukça avantajlıdır.
 • Çantanın etrafında bulunan perlonlar özellikle havalimanında sağa sola takılarak yırtılabilir, çantanıza zarar verebilir. Uçağa çantanızı vermeden önce özellikle perlonlarını çıkardığınızdan veya güvenli bir şekilde bağladığınızdan emin olun.

Favori Sırt Çantam: VauDe ve Deuter markaları oldukça kaliteli ve ücretinin hakkını fazlasıyla veriyor. Quechua ise orta kalite olmasına rağmen biraz dikkatli kullanılırsa oldukça kullanışlı bir çantadır. Kamp Çantasında Neler Olmalı

Önden Doldurulan Sırt Çantaları

Klasik valiz veya el çantaları gibi önden fermuarla açılan okula giderken sıkça kullandığımız sırt çantası modelidir. Valiz – çanta ile sırt çantası arasında bir tür geçiş modelidir.

Klasik Sırtçantası
Klasik Sırt Çantası

Avantajları

 • Eşyalarınıza kolaylıkla erişebilirsiniz. Basitçe fermuarı açın ve tüm eşyalarınız karşınızda durmaktadır. Böylece bir çorap almak için tüm çantayı boşaltıp tekrar doldurmak zorunda kalmazsınız.

Dezavantajları

 • Fermuarlar seyahat sırasında hiç olmayacak zaman ve yerlerde kırılır, yırtılır. Kaliteli çanta üreticileri dayanıklı fermuarlar kullanıyor olsa da kırılma, bozulmaların önüne geçmek pek kolay değildir.
 • Fermuarlar su geçirmez değildir. Fermuar dişlerinin arasından çantanızın su alabileceğini unutmayın. Kaliteli çanta üreticileri su geçirmez kılıf ve fermuarların etrafında korunaklı bölümler yapmayı ihmal etmiyorlar.
 • Bu tip çantaları kullanan bazı gezginler çantaların çok geniş olmasından ve rahatsız olduğundan şikayet etmektedirler. Yine de bu durum çok genel ve büyük bir sorun yaratmamakta.
 • Önden doldurulan çantalar uzun süre sırtta taşımaktan çok eşyaları bir arada tutmak için tasarlanmış bir modeldir. Bu sebeple sırt destek sistemleri zayıftır. Uzun yürüyüşler sırasında bu tip çantalar oldukça rahatsızlık verebilir.

Dönüşebilir Sırt Çantaları

İş amaçlı şehir seyahatlerinizde son derece şık ve ağırbaşlı el çantası, doğa yürüyüşüne çıkarken veya otobüs, tren, uçakla bir yere ulaşırken ise bildiğimiz sırt çantası olabilen transformers misali bir çantaya ne dersiniz?

Dönüşebilir Çanta
Dönüşebilir Çanta

Avantajları

 • Bu tip çantalara eşyalarınızı koymanız ve düzenlemeniz oldukça kolaydır.
 • Şehir ortamına uyum sağlayan stilde el çantasına dönüşebilmeleri farklı ortamlarda size büyük rahatlık sağlar.
 • Bu tür çantaların hemen hepsinde omuz askısı da bulunmaktadır. Böylece taşıması oldukça kolaylaşır.

Dezavantajları

 • Sırt perlonları ve sistemi klasik sırt çantalarına göre oldukça basit ve kalitesizdir. Yine de bu tür çantayı sırtınızda uzun saatler taşımayacağınız için büyük bir sorun teşkil etmemektedir.

Sonuç : Hangi Sırt Çantasını Almalı?

Her üç çanta tipi de memnuniyetle kullanılabilir. Çıkacağınız seyahatin niteliği, amacı ve ihtiyaçlarınıza göre hangi tip çantayı alacağınıza karar vermelisiniz. Üstten doldurulan dağcı tipi çantalar yüksek konfor sağlasa da diğer çantalar eşyalarınıza kolay ulaşımınızı ve düzenli olmanızı sağlar. Kişisel olarak uzun süreli ve oldukça değişken şartlarda seyahat ettiğim için üstten doldurulan dağcı tipi çantayı tercih ediyorum. Yine de yol boyunca hemen hemen hergün çantamı tekrardan düzenlemem, hangi malzemenin nerede olduğunu çok iyi hatırlamaya çalışmam ve bütün bunlara rağmen sık sık ufacık bir malzeme için bile olsa çantamı komple boşaltıp geri toplamam can sıkıcı ve hatta sinir bozucu olabiliyor. Kısa süreli (bir kaç hafta) ve şartları, konumu belli yerlere seyahat ederken klasik önden doldurulan bir sırt çantası oldukça işinizi görecektir.

4 YORUM

 1. Ellerinize sağlık, çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Benim bir sorum olacka size. Güneydoğu Asya bölgesine 3-4 hafta sürecek seyahatlerde kullanmak için ortalama kaç litrelik sırt çantası önerirsiniz. Birde daha önce kullanıpta memnun kaldığınız orta-üst kalite sırt antası modellerini yazma imkanınız var mı? Sıcak ülkelere yapılacak seyahatlerde kullanılan sırt çantası ile soğuk iklim koşullarının olduğu ülkelere yapılacak seyahatlerde kullanılacak suırt çantası farklımı olmalı?

  • Merhaba;
   Kısaca yazmam gerekirse 3-4 hafta sıcak ülkeler için genelde 40-60 litre arası yeterli olur. Bu yanınızda ne kadar eşya taşımak istediğinize ve eşyanızın hacmine göre değişecektir. Bence 60 litre veya 50+15, 55+15 lt hacim idealdir.
   Decathlon’un forclaz serisi oldukça iyidir. Fiyatına göre oldukça kaliteli, rahat ve kullanışlı bir çanta. Standart seyahatler için kesinlikle tavsiye ederim.
   Eğer amacınız belli bir bölgede uzun doğa yürüyüşü, kamp yapmak ise yüksek kaliteli vauDe ve Deuter markalarının modellerine bakabilirsiniz.
   Ben hem decathlon forclaz 50 lt hem de Deuter Aircontact modellerini uzun süredir kullanıyorum ve çok memnunum. Deuter son derece dayanıklı fakat bu yüzden biraz ağır bir çanta.
   İklime göre çantalar çok büyük değişiklik göstermiyor. Çantanızı alırken yanında yağmurluğunu da mutlaka alın. Sürekli çantanızın üstünde dursun.

 2. gerçekten başarılı,öğretici,bilgilendirici,akılda kalıcı,keyifli bir sayfa teşekkürler

 3. Doğa için tasarlanan bir çok çanta gerçekten çok pahalı. Ben 64 lt SOC Bugout marka çanta kullanıyorum.

  Diğerlerini aratmayacak bence müthiş bir seçim. Tactical denilen bu modellerin yük taşımak için tasarlanmış olanları daha hesaplı olabiliyor. İmkanı kısıtlı fakat doğa için kaliteli ve konforlu bir çanta arayanlar için öneririm. Çanta gerçekten çok sağlam, en ağır yüklerde bile taşıma kemerlerinin dikişlerinde oynama bile olmadı. Çantanın içerisinde yükü hafifletmek için 2 adet metal çubuk kullanılmış, sırt bölgesinde 3 ana bölgede kalın süngerler var, yükü kalça kemiğine veren kalın yastıklı bel kayışları da kullanılnmış. Çantanın dış kısmında en altında mat ve uyku tulumu bağlayabileceğiniz kemerler var, zaten çantanın dört bir tarafı genişletilebilir aparat bağlama yerleri ile dolu. Bu çantaya bu fiyat diğerlerine oranla gerçekten müthiş bir seçim oldu bana göre.

  Bir kullanıcı olarak kullanıp memnun olduğum ve çok hesaplı olan bir ürünü diğer arkadaşlara önereyim dedim, kesinlikle reklam amaçlı yazmıyorum, bizzat kullandığım çantadır.

  Ayrıca Güneş bey’in dediği gibi çanta üstten doldurmalı bir çanta.

  imkanı kısıtlı ya da hesaplı ve kaliteli bir çanta arayanlara şahsen öneririm, ben memnun kaldım. fiyat eşittir kalite oranı beni şahsen memnun etti.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.