Seyahatin İlk Gününde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her seyahatin başlangıcı özeldir. Atılan ilk adım kadar heyecan veren ne olabilir ki? Seyahat vakti geldi mi yapmam gereken tek şey çantamı alıp yola düşmek oluyor. Çanta, pasaport, uçak bileti, rezervasyon çıktısı, şarj aleti, kamera, yedek hafıza kartı, yağmurluk ve daha bir sürü detayı son kez gözden geçirip evden ayrılmak, yollara düşüp yepyeni bir şehri keşfe  çıkmak beni her zaman heyecanlandırmıştır. Hangimiz bundan heyecan duymayız ki?

Bu heyecanın olumlu olduğu kadar seyahatlere etki eden olumsuz tarafları da olabilir. Hemen karamsarlığa kapılmayın, dramatik bir olumsuzluktan bahsetmiyorum. Yeni bir yolculuğun ilk gününde gözünüzden kaçabileceğini düşündüğüm bazı detayları yazmak istedim. Bunlara dikkat ederseniz, yeni adım attığınız şehirde ilk gününüzü çok daha rahat geçireceğinizden eminim.

Dönüşünüzü Planlayın

Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama

Seyahatinize başladığınız ilk adımda dönüşünüzü planlamak size vakit kazandırır. Havalimanına vardığınız zaman şehir merkezine gidip hemen dolaşmak için heyecanlandığınızı biliyorum. Acele etmeyin. Vardığınız havalimanını kabaca inceleyin. Kapıların, check-in gişelerinin, dönüşte ihtiyaç duyacağınız dükkanların, pasaport kontrol noktasının yerini öğrenin. Şehir merkezinden havalimanına ulaşım imkanlarını öğrenmek için bilgi bürosuna başvurabilirsiniz. Otobüs saatleri, ortalama taksi ücreti gibi detayları not alın. Böylece dönüş zamanı yaklaştığınızda bunları bulmak için deli danalar gibi ordan oraya koşturmanıza gerek kalmaz.

Bir Şeyler Atıştırın

Seyahatin İlk Gününde Dikkat Etmeniz Gerekenler – Yolda Kal

Havalimanından şehir merkezine gidip kalacağım yere eşyalarımı bıraktıktan sonra bir şeyler atıştırmayı huy edindim. Karşılaştığım birçok gezginin de böyle bir alışkanlığı olduğunu biliyorum. Yol yorgunluğunu atmak, mümkünse açık havada oturup biraz hava almak, bulunduğum yere alışmak ve karnımı doyurduktan sonra gönül rahatlığı ile ipini koparmış itler gibi şehrin sokaklarında kaybolmak için bu alışkanlığımı sürdürüyorum.

Yolculuğa çıkmadan önce TripAdvisor, Yelp gibi uygulamalara göz atarak kalacağınız yere yakın, damak zevkinize ve bütçenize uygun bir yer bulabilirsiniz. Uygulamalardan restoran bulmak bana hep karışık geliyor. Bu yüzden genelde hosteldeki görevli veya diğer hostel sakinlerinin fikrini alıyorum.

Biyolojik Saatinize Dikkat Edin

Doğu – Batı yönünde uzak mesafeye yolculuk edenler jetlagın etkilerini çok iyi bilirler. Beyniniz size öğlen olduğunu söylese de gerçekte gecenin bir saati olmuştur. Bu duruma uyum sağlamak için varış noktanızda saat kaç ise ona uygun bir şeyler yemeye çalışın. Böyle yaparak biyolojik saatinizin düzene girmesine yardımcı olabilirsiniz.

Şehri Keşfe Çıkın

Seyahatin İlk Gününde Dikkat Etmeniz Gerekenler – Yolda Kal
Knez Mihailova Caddesi, Belgrad, Sırbistan

Yeni bir şehirdeki ilk günümü şehrin sokaklarında aylaklık yaparak geçirmeyi tercih ediyorum. Ne bir harita, ne bir bilgi olmadan, kafama göre geziyorum. Çevrenin görüntüsüne, ışıklara, insanlara, şehrin kokusuna ve dokusuna alışmak için bunun en güzel yol olduğunu düşünüyorum. Gece geç vakit olsa bile merkezde bir iki saatlik yürüyüş fazlasıyla dinlendirici olabiliyor.

“Görülecek yerler”, “mutlaka yapılacak şeyler” listesini ertesi güne bırakın ve ilk gününüzü aylaklık yaparak geçirin.

Kameranızı Yanınızda Taşıyın

Seyahatin İlk Gününde Dikkat Etmeniz Gerekenler – Yolda Kal
Kameranızı boynunuzdan ayırmayın.

Yeni bir yolculuğun ilk saatlerini aylaklık yapmaya harcasam da, eğer yalnız isem, mutlaka fotoğraf çekmeye çalışırım. Bir yere ilk kez baktığınızda gözünüze takılan detayları bir gün sonra görmeniz pek mümkün olmayabilir. Aylaklık yaparken kameranız da yanınızda olsun, birlikte aylaklığın tadını çıkarın.

Pilleri Doldurun

Yolculuk boyunca telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı ve kameranızı kullandığınızı düşünürseniz, odanıza varır varmaz ilk işiniz bunları tekrar doldurmak olmalı. Çoğu insan yolculuk heyecanına kapılıp bu adımı atlar ve yepyeni bir şehirde geçirdiği ilk anları kaydetmek istediği anda acı gerçekle karşılaşır.

Varış noktanızda kullanılan prizlerin tipine göre uygun adaptörü yanınızda taşımayı unutmayın.

Değerli Eşyalarınızı Koruyun

Yolculuk yaparken değerli eşyalarınızı taşıdığınız el çantanız gittiğiniz şehirde güvende olmayabilir. Konaklayacağınız yere varır varmaz ilk işiniz bunları güvenli bir yere koymak olmalı. Birçok otel odasında bulunan kasa, çantanızın veya kıyafetinizde bulunan gizli cepleri kullanabilirsiniz.

Varışınızı ve Nerede Olduğunuzu Bildirin

Seyahatin İlk Gününde Dikkat Etmeniz Gerekenler – Yolda Kal

Tanıdığınız ve güvendiğiniz birisine vardığınızı ve tam olarak nerede olduğunuzu bildirmeyi unutmayın. Bunu yaparken üşengeç olmayın ve teknolojinin nimetlerini kullanarak konumunuzu gönderin. Nerede olduğunuzu, gerekli durumlarda iletişim bilgilerini yazın. Otel adresi, telefon numarası, oda numarası ve eğer varış noktasında aldığınız sim kart varsa yeni telefon numarası, kaç gün kalmayı planladığınızı, bir sonraki varış noktanız gibi detayları da yazmayı unutmayın.

Hava Durumunu Kontrol Edin

Seyahat ederken nedense hava hep güzel olacakmış gibi bir yanılgıya kapılmanız son derece mümkündür. Havalimanında bagajları beklerken eğer internet bağlantısı bulursam hemen 3 günlük hava durumunu kontrol ederim. Böylece plan yapmak ve gerekirse planlarımı değiştirmek çok daha kolay olur.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.