Jet Lag Etkisini Azaltmanın Yolları

Özellikle yurt dışına yapılan, uzun mesafeli ve kıtalararası yolculuklarda karşımıza çıkan bir durum jet lag. En yaygın belirtisi ise halsizlik ve uykusuzluk. Peki jet lag nedir ve üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?

Enuygun.com Seyahat Analisti Murat Ekinay’a göre alabileceğimiz birkaç basit önlem sayesinde jet lag’den tamamen kurtulmamız veya etkilerini azaltmamız mümkün. İşte o önlemler:

SAATİNİZİ GİDECEĞİNİZ YERE GÖRE AYARLAYIN

Eğer mümkünse yola çıkmadan bir gün önce saatinizi gideceğiniz yerin zaman dilimine göre ayarlayın ve günlük faaliyetlerinizi bu saate uydurmaya çalışın. Böylece kısa süre sonra geçiş yapacağınız zaman diliminin bir provasını yapmış ve vücudunuzu bu yeni zamana daha rahat adapte etmiş olursunuz.

jetlag-saatler

YOLCULUK SIRASINDA HAFİF BESLENİN

Jet lag hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olan bir durum. Bu etkileri azaltmak içinse uçak yolculuğu sırasında hafif beslenmek iyi bir başlangıç olabilir. Özellikle okyanus ötesi uçuşlarda, uzun bir süre uçakta oturduğumuz koltuktan kalkmıyoruz. Bu durum da metabolizmamızın yavaşlamasına neden olabiliyor. Uçuş sırasında hafif beslenmek metabolizmanızı rahatlatarak bu tarz yan etkileri azaltabilir..

HAFİF EGZERSİZLER YAPIN

Uçuştan önce yapacağınız hafif egzersizler de jet lag etkisini en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken egzersizi uçuşa mümkünse birkaç saat kala yapmanız. Bu sayede daha dinç bir bedenle yolculuğa başlayabilirsiniz. Üstelik uçakta uyumakta zorlanıyorsanız, egzersiz daha rahat uykuya dalmanızı sağlayabilir.

ALKOL ALMAMAYA ÇALIŞIN

Uçuştan önce veya uçuş sırasında alınan alkol de vücudun adaptasyon yeteneğini ve hızını azaltabiliyor. Bu nedenle eğer uçarken alkol almak vazgeçilmez değilse, meyve suyu veya maden suyu gibi daha sağlıklı alternatifleri değerlendirin.

KAHVEYİ PAS GEÇİN

Uçuş öncesinde ve sırasında içeceğiniz kahve de içeriğindeki kafein nedeniyle jet lag etkisini artırabilir. Bunun yerine kafeinsiz içecekleri tercih ederek çok daha rahat ve sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatabilirsiniz.

BOL SU İÇİN

Su içmek, sağlıklı bir yaşam sürmek ve birçok rahatsızlıktan korunmanın en etkili ve kolay yollarından. Jet lag söz konusu olduğunda da durum böyle. Uçmadan önce veya uçuş sırasında su içerek jet lag etkisini biraz olsun azaltabilirsiniz.

UÇAKTA YÜRÜYÜN

Uzun bir uçuş sırasında yapılabilecek en iyi şeylerden birisi de mümkün olduğunca hareket etmek. Bunun en kolay yolu ise uçak içinde kısa yürüyüşler yapmak. İki saatlik aralarla yerinizden kalkın ve uçağın içinde bir iki tur atın. Bu küçük turlar uzun süre sabit ve hareketsiz kalan bedeninizi rahatlatarak uykuya geçişinizi hızlandıracak.

MELATONİN KULLANMAYI DÜŞÜNÜN

Normal koşullarda vücutta doğal yollarla salgılanan melatonin, uykuya dalmak için gerekli bir hormon. Farklı bir zaman dilimine geçtiğinizde hormon, dolayısıyla da uyku düzeniniz bozulabilir. Böylesi durumlarda melatonin içeren ilaçlardan yardım almayı düşünebilirsiniz.

UYARI: Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Doktor tarafından size tavsiye edilmemiş hiç bir ilacı kullanmayın!

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.