Seyahate Çıkmadan Önce Yapılacaklar

Yeni bir seyahate çıkmadan önce, sebebi her ne olursa olsun, stres yakamdan bir türlü düşmüyor. Hazırlık aşamasından harekete geçene kadar günler boyunca garip sıkıntılar, stres altında verilen tepkiler, hafif çaplı panik hali beni etkilediği kadar bir çok kişiyi de etkilemektedir. Bazı zamanalar yanıma alacağım kamp malzemelerini salona yaydığım zaman kara kara düşünürüm. Bu kadar malzemeyi sırt çantasına nasıl sığdıracağım, acaba eksik bir şey var mı, fazlalık malzemem neler, gideceğim yerde hava nasıl olacak, nelerle karşılaşacağım gibi binbir soru kafamı kurcalar durur.
Seyahate çıkmadan önce en güzeli hazırlığı son güne bırakmamaktır. En azından bir gün öncesinde çantamı hazırlamaya, yapılacak işlerimi bitirmeye ve son günü kelimenin tam anlamıyla huzur içinde geçirmeye özen gösteriyorum. Seyahate çıkmadan önce son günde nelere dikkat edilmeli, neler hazır olmalı bu yazıda okuyabilirsiniz.

Çantanızı Toplayın ve Kontrol Edin

Seyahate çıkmadan 24 saat önce çantanızı hazırlayın.
Seyahate çıkmadan 24 saat önce çantanızı hazırlayın.

İnsanlar çoğu zaman seyahate çıkacakları gün çantalarını toplama eğilimindedir. Bu sebeple gerekli olabilecek eşyaların evde kalması sık görülen bir problemdir. Birtakım sebeplerden ötürü son gün çantanızı toplamak zorundaysanız yanınıza alacaklarınızın bir listesini yapmak size zaman kazandıracaktır. Böylece çantanızı toplarken hiç bir eşyanızı evde unutmazsınız.

Liste yapmak ben gibi bir çok kişinin önemsemediği bir alışkanlıktır. Bu yüzden en güzeli seyahate çıkmadan önce yanınıza almanız gereken kıyafetleri ve evde kullanmayacağınız malzemeleri çantanıza koymaktır. Geriye kozmetik ve banyo eşyaları kalır. Tüm eşyaları son kez gözden geçirmek için kendinize zaman tanımayı ihmal etmeyin. Eğer uçakla seyahat edecekseniz çantanızın ağırlığını evden çıkmadan önce kontrol etmekte fayda vardır.

Hava Durumunu Kontrol Edin

Seyahate çıkmadan gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol edin.
Seyahate çıkmadan gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol edin.

Yaşadığınız yerin hava durumu ile gideceğiniz yerin hava durumunu bilmek ölümle yaşam arasındaki çizgiyi belirleyebilir. Gideceğiniz yerin coğrafyası iklime de etki edecektir. Mart ayının son haftası Bosna Hersek’i şort ve tshirt ile yürüdükten sonra Nisan ayında Karadağ’ın Mratinje köyünde kar yağması beni gerçekten şaşırtmıştı. Gideceğiniz yerin hava durumuna göre yanınıza almanız gereken kıyafetleri ve malzemeleri seçmelisiniz. Uzun vadeli hava durumu için weather.com web sitesinden faydalanabilirsiniz.

Seyahate çıkmadan önce hava durumu ne olursa olsun yanınıza yağmurluk almadan yola çıkmayın!

Seyahate Çıkmadan Önce Evi Toplayın

Evinizi bulmak istediğiniz gibi bırakın. Bu şekilde değil :)
Evinizi bulmak istediğiniz gibi bırakın. Bu şekilde değil 🙂

Seyahate çıkacağınız gün evi toplamak herkes gibi benim de aklımdan geçen son şeydir. Bu sebeple seyahate çıkmadan bir kaç gün önce evi temizleyip toplamak zihinsel olarak sizi rahatlatacaktır. Böylece geri döndüğünüzde temiz bir ev sizi bekliyor olur. Bunu kim istemez ki?

Buzdolabında seyahatiniz süresince dayanmayacak gıdaları evden uzaklaştırın. Arkadaşlarınıza veya komşunuza verebilirsiniz. Tüm bulaşıkları yıkayın ve çöplerin tamamen boş olduğundan emin olun. Evi toparlarken pencereleri kontrol edin, ısıtma sistemlerinin kapalı olduğundan emin olun, varsa bitkilerinizi sulayın ve evcil hayvanlarınız için geçici bir yer temin edin.

Evden Download Edin

İhtiyaç duyduğunuz dijital medyayı evde iken indirin.
İhtiyaç duyduğunuz dijital medyayı evde iken indirin.

Seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyacağınız programları, elektronik kitapları, müzikleri, filmleri, harita, gideceğiniz yer ile ilgili bilgileri seyahate çıkmadan önce evde download edin. Artık merkezi yerlerde bedava WiFi bulmak çok zor olmasa da bazen ihtiyaç duyduğunuz anda internet bağlantısı aramak zorunda kalabilirsiniz. Bu da zaman kaybetmenize sebep olabilir.

Elektronik Eşyalarınızı Şarj Edin

Tüm cihazlarınızı şarj ederek seyahate çıkın.
Tüm cihazlarınızı şarj ederek seyahate çıkın.

Seyahate çıkmadan önce yanınıza almayı düşündüğünüz tüm elektronik eşyalarınızın şarjlarının dolu olduğundan emin olun. Yanınıza uygun şarj aleti ve kabloları almayı unutmayın. Gideceğiniz yerin elektrik sistemine göre uygun dönüştürücü almanız gerekip gerekmediğini mutlaka kontrol edin. Hiç bilmediğiniz bir yerde şarjı bitmiş bir telefon ile kalakalmak hiç hoş bir fikir olmasa gerek.

Seyahate Çıkmadan Önce Bankanızı Arayın

Bankanızla görüşerek kötü süprizleri engelleyin.
Bankanızla görüşerek kötü süprizleri engelleyin.

Seyahate çıktığınıza göre yanınızda mutlaka banka kartı veya kredi kartı bulunacaktır. Artık bir çok banka güvenlik sebebiyle yurtdışında gerçekleşen aktivite olduğu an kartları kullanıma kapatabiliyor. Ülkenizden binlerce kilometre uzakta böyle bir durumla karşılaşmayı kim ister ki? Hem yurtdışında olduğunuzda bu tür sorunlara çözüm bulmak gerçekten zorlu olabiliyor. Böylesi kötü süprizlerle karşılaşmamak için seyahate çıkmadan önce bankanızı arayarak gideceğiniz yerleri önceden bildirin.

Herşeyi Kontrol Edin

Gerekli evrakların yanınızda olduğundan emin olun.
Gerekli evrakları hazırladığınızdan emin olun.

Seyahate çıkmadan 24 saat öncesinde biletlerinizin alındığından emin olun, uçuş saatinde değişiklik olup olmadığını öğrenin ve otel rezervasyonunuzu kontrol edin. Uzun zaman hayaller kurup hazırlık yaptığınız seyahatin ilk dakikalarında kötü bir süprizle karşılaşmak hiç hoş olmaz. Taksi, araç kiralama, evcil hayvanınıza bakacak olan kişi, aracınız için park yeri gibi tüm detayları 24 saat öncesinden tamamlayın. Seyahat ederken gerekli olabilecek pasaport, kredi kartı, döviz, aşı defteri gibi önemli belgelerin hazır olduğundan emin olun. Eğer imkanınız var ise yaşadığınız yerden döviz almak daha avantajlı olacaktır. Böylece havalimanında düşük kur ve ekstra komisyon gibi ödemelerden uzak durabilirsiniz.

Faturaların Ödendiğinden Emin Olun

Faturaları ödemeyi ihmal etmeyin.
Faturaları ödemeyi ihmal etmeyin.

Uzaklara, uzun bir seyahate çıkmadan önce eve ait faturaların ödendiğinden ve yokluğunuzda ödeneceğinden emin olmalısınız. Evinize döndüğünüzde elektrik saatinin söküldüğünü, telefonun çalışmadığını ve daha da kötüsü suların akmadığını görmek tam bir kabus sebebidir. İmkanınız varsa faturalarınız için bankanıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Seyahat ederken internetten öderim diyorsanız fatura bilgilerinizin yanınızda olduğundan emin olun. En iyisi tüm faturaların birer fotoğrafını çekerek telefon veya bilgisayarınızda taşıyın.

Diğer Detaylar

Özellikle uzun süreli seyahate çıkanların dikkat etmesi gereken çok sayıda detay vardır. Arkadaşınızdan veya komşunuzdan bitkilerinize bakması için ricada bulunabilirsiniz. Size gelen postaları kontrol etmesi için komşunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Seyahate çıkmadan önce yakın çevrenizi bu konuda bilgilendirin. Size ulaşamayıp panik yapmasınlar. Bir kaç komşunuza size ulaşabilecekleri telefon, eposta, skype gibi tüm hesapları bildirin. Böylece acil veya önemli bir durumda size ulaşmaları daha kolay olacaktır.

Seyahate çıkmadan bir kaç gün öncesinde bile yapılacak çok şey var. Tüm bunları seyahate çıkmadan 24 saat öncesinde tamamlarsanız geriye seyahat günü çantanızı alıp kapıdan çıkmak kalır. Eve döndüğünüzde bir çok kötü süprizi de önceden engellemiş olursunuz. Siz de benim gibi seyahat edeceğiniz gün stresli oluyor musunuz? Umarım bu küçük ipuçları seyahate çıkmadan önce rahat bir nefes almanıza sebep olur.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.