Yürüyerek Dünya Turu Yapan 6 Seyyah

Dünya turuna çıkmak harika bir deneyim, Yürüyerek Dünya Turu yapmak bambaşka bir macera. Ülkemiz için yürüyerek seyahat etmek yepyeni bir kavram olsa da Dünya çapında bunu başaran çok fazla seyyah vardır. Hiç ara vermeden, yürüyerek Dünya turu yapmak başlı başına zorlu ve uzun bir süreç. Bir takım sebeplerden yürüyerek seyahatler kesintiye uğrasa da rotanın devamlılığını sağlayıp turu başarıyla bitiren seyyahların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Yürüyerek Dünya turu yapmak kaba bir hesapla 20 milyon adım atmak anlamına gelir. Sadece adım atmak yetmez tabii ki. Yürüyerek Dünya Turu ciddi bir ruhsal ve fiziksel dayanıklılık, azim ve kararlılık gerektirir.

Katedilen mesafe ve geçilen kıtalarla ilgili sert kuralları aşabilen bir grup seyyah yasal olarak Yürüyerek Dünya Turu yapan kişiler arasına adını yazdırmayı başarmış olsa da bir çok bilinmeyen seyyah kişisel cesaretleri ve başarıları ile Dünya’yı adım adım dolaşmaya devam etmekte.

Yürüyerek Dünya turu yapanlar arasında hikayeleri ve başarıları ile dikkat çeken 6 seyyahı sizler için araştırdım, yazdım.

6Dave Kunst

John & Dave Kunst | Afganistan

Dave Kunst Dünya çevresini yürüyerek kateden ilk tanınmış seyyahtır. Dave, kardeşi John ile birlikte, 1970 yılının Haziran ayında Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Ortadoğu ve Avrupa yönünde yıllarca sürecek bir yolculuğa çıkar.

Maalesef John Kunst Afganistan’da bir takım haydutlar tarafından vurularak öldürülür. Dave bunun üzerine yolculuğunu diğer kardeşi Pete ile tamamlar.

Dave, 4 yıl süren yürüyerek seyahat sırasında 23.255 km yolu yürümeyi başarmıştır. Dave’in seyahati hakkında kapsamlı bilgi için Dave Kunst

5Steven Newman

Steven Newman | Tek başına yürüyerek Dünya turu

1954 doğumlu Steven Guiness rekorlar kitabında tek başına yürüyerek Dünya turu yapan ilk kişi olarak yer alır.  1983 yılının Nisan ayından 1987 yılının Nisan ayına kadar geçen 4 sene boyunca  Steven 20 ülke geçerek toplamda 24.140 km yol yürümeyi başarmıştır.

1987’de bitirdiği Dünya turu ardından Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ı baştan başa yürümüş ve Japonya’nın Shikoku Adası’nda bulunan 1450 km’lik Henro Hac yolunu da yürüyerek geçmiştir.

4Rosie Swale-Pope

Rosie Swale-Pope

2003 yılında, 57 yaşında iken, Rosie Swale-Pope Dünya çevresini yürüyerek turlamayı bir adım öne taşıyarak koşmuştur.

Kansere karşı farkındalık yaratmak ve bazı yardım kuruluşlarına yardım toplamak için Rosie Dünya üzerinde bulunan en maceralı ve belki de en tehlikeli rotayı seçmiştir: Rusya, Alaska, Kanada, Mainland ABD, Grönland, İzlanda ve UK.

Yolculuğu boyunca 50 çiftten fazla ayakkabı kullanmış ve yardım kuruluşları için 250,000 pound’tan fazla paranın toplanmasına yardımcı olmuştur.

3Ffyona Campbell

Ffyona Campbell

“Yürüyerek Dünya Turu yapan ilk kadın” ünvanını kazandıktan sonra seyahatinin ABD ayağında bulunan bir kaç kilometrede hile yaptığı ortaya çıkınca Ffyona’dan geri alınmıştır.

Yine de ABD, Avusturalya, Afrika ve Avrupa’yı kapsayan 11 yıllık seyahatinde toplamda yaklaşık 32.200 km yürüdüğü için listede yerini almıştır.

ABD’de eksik kalan bölümü tamamlamış olsa da rekorunu geri alamamış olan Ffyona 95 günde 5150 km yürüyerek Avusturalya’yı en hızlı geçen kişi rekorunu elinde tutmaktadır.

2George Meegan

George Meegan | Dünya Turu sırasında dinlenirken

Güney Amerika’nın en güney ucunda Tierra Del Fuego’dan yola çıkan George Meegan 2.425 günde 30.610 km yolu yürüyerek Alaska’nın Prudhoe körfezine ulaşmayı başarmış. (1977-1983)

George Meegan, kesintisiz en uzun yürüyüş, kuzey ve güney yarıküreyi tamamen kapsayan ilk ve tek kişi ve yürüyerek katedilmiş en fazla enlem derecesi rekorlarını kırmıştır. Bunların yanında yürüyerek seyahati boyunca geçtiği ülke ve kıtalardan dolayı sayısız rekora da sahiptir.

1Karl Bushby

Karl Bushby | Peru

1998 yılında başlayan yürüyerek yolculuğu için Karl’ın planı Güney Amerika’nın en alt noktasından başlayarak kuzeyde Alaska’ya ulaşıp batıya yönelerek uçsuz bucaksız Siberya’yı geçip Avrupa üzerinden İngiltere’ye 14 yılda 57.940 km yol yürüyerek ulaşmaktı.

Yürüyerek seyahat planı Rusya’ya ulaştıktan sonra bir çok kez Rusya ile arasında sorun olan vize sıkıntısı ve sponsor desteklerini kaybetmesi sebebiyle şu anda askıya alınmıştır.

Karl Bushby’nin yürüyerek seyahat girişimi çoğunlukla dernek yararına veya küresel meselelere dikkat çekmek amacıyla başlatılan ve halen devam etmekte olan 20 girişimden birisidir. Diğerleri de “Hawk” McGinnis, Gary Hause, Jean Béliveau ve Daren Wendell ile William Bryan Schlackman’dir.

23 YORUM

  1. Bende İstanbul’dan başlayıp saatin tersi yönünde Türkiye’nin çevresini turlamayı düşünüyorum. Çanakkale ve İstanbul boğazlarını da yüzerek geçerek arada hiç vasıta kullanmadan geçmeyi planlıyorum. Umarım bunu bir gün yaparım 🙂

  2. Elinize sağlık çok güzel yazı olmuş. Müthiş hayaller hedefler yolculuklar. Bu size ait yazınızı direkt buradan okudum. Yazınızı aynen kopyalayıp haber diye paylaşan hırsız Milliyet gazetesini kınıyorum. İlk önce emeğe saygı.

  3. Arkadaşlar bi arkadaş a ihtiyacım var bende planlıyorum bu işi ilgilenen arkadaşlar varsa yorum bıraksın

  4. SÖYLEMENİN EN İYİ YOLU YAPMAKTIR.-ADINI HATIRLAMADIĞIM BİR KİTAPTA RAST GELMİŞTİM.PLANIM ŞÖYLE Kİ BENDE TEMMUZ GİBİ SON İKİ DERSİMİ VE LANET OLASI TEZİMİ VERİP ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA YOLA KOYULMAK.MADDİ YETERSİZLİKLERDEN DOLAYI SADECE VİZESİZ ÜLKELERE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.YÜRÜYEREK VE YEMEK İHTİYACLARI YOLDA KARŞILACAGIM İNSANLARIN YARDIMLARIYLA.BELKİ AÇ KALIP ÖLEBİLİRİM AMA İLK DEFA BENİM İSTEDİĞİMİN YANİ GERÇEK BENİN İSTEDİĞİ BİR ŞEYİ YAPICAM.ÖLÜM HOŞGELMİŞ SEFA GELMİŞ 🙂 SADECE ÇANTAM VE KİTAPLARIMLA BİR SINIRLARIN ÇİZİLDİĞİ BU DÜNYANIN ANAHTARI PASAPORT. ÇOK KİŞİYE TEKLİF ETTİM AMA BANA GÜLDÜLER,DALGA GEÇER GİBİ,YANIMDA BİR ARKADAŞ UMUDUNU YOLLARA SAKLADIM BELKİ BİRİYLE KARŞILAŞIRIM OLMAZSADA YALNIZ SEYYAH OLARAK DEVAM ETMEK.

  5. Dünya turunu bilemem ama Yürüyerek türkiyeyi dolaşan gezgin (emekli) Muammer Özdayıoğlu vardır. Kendine ait blogu da var. Ben bir türk olarak kendisini takdirle karşılıyorum, yıllardır yürür. Takdire şayan. Bir gün ben de niye yapmayayım, yürümek en sevdiğim şeylerden biri. 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.