Seyahat Ederken Kameranızı Koruyun

Yılını hatırlayamayacağım kadar uzun bir süredir neredeyse gittiğim her yere yanımda fotoğraf makinamı – kameramı taşıyorum. Fotoğraf çekmek, olan biteni kayıt altına almak çocukluğumdan beri bir tutku ile takıntı arasında bir yerde durmakta. Fotoğrafa böylesine tutkuyla bağlanmış birisi olarak tek gerçek malvarlığım olarak gördüğüm kamerama da gözüm gibi baktığımı söylemeliyim. Şimdiye kadar hiç bir kameramı çaldırmadım, düşürmedim, kırmadım, bozmadım. Bu konuda şanstan öte takıntı derecesinde dikkatli olmam en büyük etkendir.

Uzun süre seyahat etmenin en büyük zorluklarından birisi dikkatinizin dağılması ve bunun sonucu istenmeyen olaylarla karşılaşmanızdır. Seyahat eden bir çok kişinin pasaportunu, cüzdanını, banka kartlarını ve hatta kamerasını çaldırması, kaybetmesi son derece olasıdır. Bu tür olayların üstesinden gelmek görece kolay olsa da sanırım en kötüsü fotoğraf makinasının başına bir iş gelmesidir. Son derece pahalı olan fotoğraf makinesinin bozulması, kırılması seyahat bütçenizi derinden sarsar, büyük üzüntüye sebep olur.

Seyahat ederken kameranızı korumak için almanız gereken önlemleri bu yazıda okuyabilirsiniz. Ufak fakat etkili ipuçları ile daha güvenli seyahat ederek anılarınızı kaydetmeniz mümkün.

Kamera Askısı Kullanın

Kameranızı boynunuzdan ayırmayın.
Kameranızı boynunuzdan ayırmayın.

Eğer bir fotoğraf makinanız var ise mutlaka askısı da olmalı. Olmazsa olmaz bir kuraldır. Kameranız her daim bileğinize veya boynunuza asılı bulunmalı. Bir anlık dikkatsizlik sonucu kameranızı elinizden kaydırmanız ve kırmanız son derece olası.

Darbeye Dayanıklı ÇANTA Kullanın

Darbeye dayanıklı çantalar ile kameranız güvende.
Darbeye dayanıklı çantalar ile kameranız güvende.

Bir çok üretici farklı kamera modelleri için darbeye, suya, toza dayanıklı çantalar üretiyor. Özellikle ufak fotoğraf makinesi kullananlar için bu tür çantalar son derece kullanışlı olabilir. Kameranızı dış etkenlerden soyutlayarak hem ömrünü uzatır hem de rahatlıkla her tür hava koşulunda sorunsuzca taşımanın tadını çıkarabilirsiniz.

DAYANIKLI MODELLERİ TERCİH EDİN

uTough adı gibi dayanıklı bir model.
uTough adı gibi dayanıklı bir model.

Bazı kamera modelleri için dış etkenlere dayanıklı kılıf kullanmanız gerekmez. Olympus’un ürettiği Tough serisi bu tür kameralardandır. Balkan ülkelerini birlikte yürüdüğüm yol arkadaşım Sandrine’in kullandığı Olympus uTough modeli 2 metreye kadar düşmeye, suya, toz ve toprağa karşı dayanıklı bir modeldi. Böyle bir kamera kullanmak anlatılamayacak kadar rahat bir deneyim olmuştu.

YÜZEBİLİR KAMERA ASKISI KULLANIN

Kameranıza yüzme öğretebilirsiniz.
Kameranıza yüzme öğretebilirsiniz.

Suya karşı dayanıklı kamera kullanmanız su üstünde yüzeceği anlamına gelmez. Son günlerde oldukça popüler olan su altında çekim yapabilen kameraları kullanırken elinden kaydırıp denizin derinliklerinde kaybedenlerin sayısı oldukça fazla. Bunun önüne geçmek için kameraya yüzebilirlik kazandıran askı kullanmayı ihmal etmeyin.

SU GEÇİRMEZ KILIF KULLANIN

Ekonomik bir seçenekle kameranızı suya karşı koruyabilirsiniz.
Ekonomik bir seçenekle kameranızı suya karşı koruyabilirsiniz.

Suya karşı dayanıklı yeni bir kamera almak bütçenize uygun değilse kullandığınız kameraya uygun su geçirmez kılıf alarak görece ucuz bir yöntemle kameranızı koruyabilirsiniz. Aquapac kamera kılıfları farklı kamera modellerine, telefon, ipad gibi cihazlara uygun modeller ile 4 metreye kadar su geçirmez yapabiliyor. Böylece denizde, havuzda, yağmurlu havalarda kayıt yapmanın keyfine varabilirsiniz.

GORİLLAPOD KULLANIN

Gorillapod ufak fakat etkili bir aksesuar.
Gorillapod ufak fakat kullanışlı bir aksesuar.

Yanınızda ufak bir kamera taşıyor olmanız tripod kullanmaktan uzak durmanız anlamına gelmez. Seyahat ederken kendi fotoğrafınızı çekmesi için birilerini sürekli durdurmak da mümkün olmayabilir. Bu durumda insanların duvarlara, levhalara, banklara kameralarını koyarak fotoğraf çektiklerine çok şahit oluyorum. Hafif sert bir rüzgar kameranızın düşüp kırılması için yeterlidir. Bunu önlemek için ufak bir gorillapoda çantanızda yer ayırabilirsiniz. Az yer kaplar, çok işe yarar.

SİGORTA YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

Kırık bir kamera kaybolan hayallere sebep olur.
Kırık bir kamera kaybolan hayallere sebep olur.

Yanınızda son derece değerli fotoğraf makinası, kamera taşıyorsanız garantisine ek olarak sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin. Ek bir ücretle pahalı ekipmanınızı korumanız mümkün olacaktır. Bir çok sigorta poliçesi kameraların teknik sorunlarını ve sudan gördüğü zararı karşılamakta.

4 YORUM

 1. Selam Güneş ,
  kamerayı, pasaportu ve diğer değerli eşyaların çalınmaması için ne gibi önlemler almak gerekiyor. Tek başına seyahatte özellikle.. Ayrıca kameralar çalınmaya karşı sigorta yapılamıyor. Seni ilgiyle takip ediyorum.

  Sevgiler

 2. Selamlar,

  Güzel konuda yazmışsınız. Ekleme yapayım; objektiflere koruma amaçlı filtre takılması da koyduğunuz fotoğraftaki gibi objektifin kırılmasını önlüyor.

  Sevgiler,

 3. Rahmetli Uğur uluocak’ın son tırmanışının anlatıldığı, atlas dergisi’nin ağustos 2003 sayısında, uluocak’ın tırmanışlarda kullandığı kameraların da fotoğrafı vardı. tüm köşeleri, bantlanmış, darbelere karşı keçelerle kaplanmıştı.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.