Sırbistan’ın En Eğlenceli 5 Müzik Festivali

Müzik festivali peşinde koşanlar burada mı? Sırbistan festivalleri, sadece müziğin ritmine kendinizi bırakmanız için değil, aynı zamanda yeni kültürler keşfetmek ve dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışmak için de mükemmel fırsatlar sunar. Elektronik müzikten rock’a, cazdan folk müziğe kadar her türlü müzik türünü barındıran bu festivaller, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayarak muhteşem bir kültürel buluşma noktası haline gelmiştir. Haydi, bu eğlence dolu festivallere bir göz atalım ve Sırbistan’ın müzikle dans eden sokaklarında bir yolculuğa çıkalım!

Belgrad Bira Festivali

Kesinlikle Sırbistan festivalleri arasında favorim diyebilirim. Belgrad Bira Festivali için şehrin ortasındaki devasa yeşil alanda 4 gün süren müzik, bira, lunapark ve ızgaranın muazzam karışımı diyebilirim. Kar amacı olmayan bu ücretsiz festivalin en güzel yanı ise harika grupların sahne alması.

Maalesef bu festival de bir takım parasal mevzulara kurban gitmiş. Cüzi miktarda olsa da artık biletli yapılıyor. Güzelim şehir festivalini p*ç edenlere selamlar olsun.

Ağırlıklı olarak rock, punk, hiphop grupları olsa da Balkan müzikleri yapan yerli gruplar da yer alıyor.

4 gün boyunca süren festivalin en can alıcı grupları son gece sahne alıyor. Yüzbinlerce gencin – hayır abartmıyorum her sene toplam yarım milyon genç katılıyor – kızlı erkekli, biralar, boğma rakılar içerek keyif içinde eğlendiği bir şehir festivalini kaçırmayın derim.

Tarih: 20-23 Haziran 2024
Yer: Belgrad, Usce
Detaylı Bilgi: https://belgradebeerfest.com/en/

Exit Müzik Festivali

Exit Müzik Festivali
Exit Müzik Festivali

EXIT UNIVERSE 2023 | The Official Aftermovie

Sırbistan’ın en güzel şehri Novi Sad’ta yer alan 17. yy’dan günümüze varlığını korumuş Petrovaradin kalesinde bir müzik festivaline ne dersiniz? Bu sıradışı mekanın harika atmosferinde “müzikle” kendinden geçmek ya da geçmemek, işte bütün derdin bu olmalı genç dostum. Ana sahne ağırlıklı olarak rock, punk, hip hop grupları ağırlasa da club alanı ve diğer müzik türlerinin sergilendiği 40’tan fazla sahne festivale katılanları karşılıyor.

Exit festivali Avrupa’nın en iyi müzik festivalleri arasında yer alıyor. Etkinliğin keyifli tarafı ise sadece müzikten ibaret olmaması. Tuna nehri kıyısındaki plajlarda serinleyebilir, birbirinden eğlenceli aktiviteler ile keyfinize keyif katabilirsiniz.

Tarih: 10-14 Temmuz 2024
Yer: Novi Sad
Detaylı Bilgi: https://www.exitfest.org/en

Lovefest

Pek hazettiğim tarzda bir müzik festivali olmasa da elektronik dans, chill out ve daha türünü bilmediğim onlarca cıvcıvlı müzik eşliğinde keyifle eğlenen gençler için ideal bir festival. Bu tür müziklere katlanabilsem eğlenmeye gidilir, ortam gerçekten bir harika. Devasa havuz başında yapılan gündüz partileri büyük bonus. Kamp alanında konaklama imkanı da sunan festivalin biletlerini erken alanlar gerçekten komik fiyatlar ödüyor.

3 gün boyunca eğlenceli bir ortamda kendinizden geçip zamanı, Dünya hallerini unutarak rahatlamak isteyenler için büyük fırsat.

Tarih: 8-10 Ağustos 2024
Yer: Vrnjacka Banja
Detaylı Bilgi: http://en.lovefest.rs

Nisville Caz Festivali

Sırbistan’ın güneyinde, Makedonya sınırına yakın Niş şehrinde düzenlenen caz müzik festivali ülkenin en iyi müzik etkinliklerinden birisi olarak kabul ediliyor. Daha önceki yıllarda Joss Stone, Al Di Meola, Bill Evans gibi isimlerle birlikte onlarca caz müzisyeni ve grubu sahne aldı.

Festivalin ana etkinlikleri Niş kalesi içindeki sahnelerde sunulsa da şehir merkezinde yer alan 6 farklı sahnede birbirinden güzel grupları dinlemek mümkün. Caz konserlerinin yanında film ve tiyatro gösterimleri, sanat sergileri ve kitap standları gibi farklı kültürel etkinlikler de festivali zengin kılan öğelerden.

Tarih: 9-18 Ağustos 2024 / Ana Program 15 – 18 Ağustos 2024
Yer: Nis
Detaylı Bilgi: https://nisville.com/en/nisville-jazz-festival/

Guça Trompet Festivali

Sırbistan’ın hatta belki de Avrupa’nın en çılgın müzik festivali kesinlikle Guça Trompet Festivalidir. Bu konuda abarttığımı düşünmeyin sakın. Giden bir pişman, gitmeyen bin pişman. Sırbistan’ın ufak ve yıl boyunca sakin Guça kasabasında yapılan bu festival 50 yıldan uzun bir geçmişe sahip. Festival demek pek doğru olmayabilir zira koca bir haftayı kapsayan bu etkinlik Dünya’nın dört bir yanından gelen trompetçiler arasında düzenlenen bir yarışma aslında.

Sabah, akşam hiç durmadan tüm kasabayı saran trompet gruplarının müzikleri eşliğinde yerel lezzetler, danslar, uykusuz geçen günler ve tabii ki su yerine içilen boğma rakılar size Guça Trompet Festivali hakkında fikir verecektir.

Tarih: 01-04 Ağustos 2024
Yer: Guca
Detaylı Bilgi: https://gucafest.rs/

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.