Seyahat Edecekler İçin Tavsiyeler

Seyahat etmek bir çok insanda tedirginliğe, korkulara sebep olabiliyor. Hiç bilmediğiniz bir ülkenin sokaklarını bilmediğiniz bir kentinde tek başınıza dolaşmak beraberinde bir takım riskleri de getirebilir. Bu sebeple temel güvenlik ipuçlarını bilmek büyük önem taşımaktadır. Uzun süre seyahat edenler dışardan bakınca son derece sakin, rahat ve umursamaz görünebilir. Emin olun yeterince seyahat eden insanlar çeşitli deneyimlerle ne zaman neye dikkat etmeleri gerektiğini, nerede nasıl davranması gerektiğini iyi bilir. Bu yüzden dışardan bakınca rahat görünürler. İlk kez seyahate çıkan birisini 100 metre öteden tanımak mümkündür. Tedirgin bakışlar, aşırı koruyucu tavırlar vs… Özellikle ilk defa seyahat edecekler bu yazıdaki tavsiyelerden faydalanabilirler.

Değerli Eşyanızı Evde Bırakın

Takılarınızı evde bırakmanız güvenlik açısından faydalıdır.
Takılarınızı evde bırakmanız güvenlik açısından faydalıdır.

Sizin için maddi veya manevi değeri yüksek eşyalarınızı yanınıza almayın. Sizin için değerli ise bir başkası için de değerlidir. Yolculuğa çıkarken takılarınızı evde bırakmanız zor olmayacaktır. Yine de kamerasız, bilgisayarsız yolculuğa çıkmak zorlu olabilir. Kısa süreliğine seyahat edecekler yanlarına laptop almak yerine bir akıllı telefonla tüm işlerini görebilir, gerektiğinde internet kafedeki bilgisayarları kullanabilir.

Belgelerinizi Güvende Tutun

Pasaport ve diğer önemli evrakların fotoğraflarını çekin.
Pasaport ve diğer önemli evrakların fotoğraflarını çekin.

Seyahat edecekler için pasaport, banka kartı, gideceğiniz bölgeye göre aşı defterin güvende olması son derece önemlidir ve kaybedilmesi büyük baş ağrılarına sebep olacaktır. Belgelerinize ve kartlarınıza her daim dikkat edin ve gözünüzün önünden ayırmayın. Yolculuğa başlamadan önce bir kaç fotokopi alın ve bunlardan bir tanesini evde birini ise çantanızın farklı bir bölümünde taşıyın. Özellikle pasaportunuzu her daim yanınızda ve güvende tuttuğunuzdan emin olun.

Çantanızı Güvene Alın

Özellikle hostel gibi çok kişinin bir arada bulunduğu yerlerde konaklıyorsanız çantanız için ufak kilitlerden satın alın. Evet bu kilitlerin kırılması kolay olabilir, çantalar bir bıçak darbesiyle kolayca yırtılabilir. Yine de bir hırsız bununla uğraşmak yerine hazır açık olan çantaya yönelmeyi tercih edecektir.

Paranız ve Kartınızla Hava Atmayın!

Yalandan bir krem kutusu değerli eşyalarınız için iyi bir gizleme sağlar.
Yalandan bir krem kutusu değerli eşyalarınız için iyi bir gizleme sağlar.

Yanınızda bulunan nakit parayı bir kaç farklı yerde bulundurmanız yerinde bir hareket olacaktır. Olası bir hırsızlık sonucu paranızın hepsini kaybetme riskini azaltırsınız. Her zaman kolayca erişeceğiniz bir yerde yeterli miktarda para bulundurun. Günlük harcamalarda daha fazla para çıkarmanız gerekirse bunu önceden kestirip gözlerden uzak, mesela tuvalette, halledin. Yanınızda birden fazla kart taşımamaya özen gösterin. Kartınız her daim sizinle birlikte olsun. Gerekli görürseniz bankanızı seyahatiniz ve nerelere gideceğiniz hakkında bilgilendirin. Yurtdışında ATM kullanımı hakkında bilgilenin.

İlk Yardım Çantası Taşıyın

İlk yardım kiti acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir.
İlk yardım kiti acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir.

Ufak ve basit bir ilk yardım çantası gerekli hallerde gerçek anlamıyla hayat kurtarabilir. Çantanızda ağrı kesici, ishal için tabletler, plaster, bandaj ve gideceğiniz bölgede ihtiyaç duyacağınız tıbbi malzemeler bulunmalıdır. Eğer düzenli kullanmanız gereken ilacınız varsa seyahatiniz boyunca yetecek kadar yanınızda bulunduğundan emin olun. Gittiğiniz yerde ilk iş olarak bir eczaneye uğrayıp sürekli kullandığınız ilacın orada bulunup bulunmadığını, varsa muadilinin adını mutlaka öğrenin.

Dilencilere Karşı Dikkatli Olun

Çoğu sırtçantalı yolcu ekonomik açıdan fakir ülkelere seyahat etmeyi tercih etmektedir. Ekonomik zorluklar yaşayan ülkelerde ise çocuk veya yetişkin dilencilere rastlamak son derece olası. Sokakta günlerdir bir şey yememiş gibi görünen birisini görmezlikten gelip yanından uzaklaşmak son derece zor olabilir. Özellikle yanınıza gelen çocuklardan bir ikisine para verdiğiniz anda çevrenizin sarılacağını söylememe gerek yok sanırım. En güzeli para vermek yerine yiyecek bir şeyler vermek olabilir. Böylece cebinizdeki paraya odaklanacak kötü niyetlilerin de dikkatini dağıtmış olursunuz.

Uyanık Olun

Özellikle ATM hırsızlarına dikkat!
Özellikle ATM hırsızlarına dikkat!

Seyahat edeceğiniz ülkede bulunan riskler ve olası tehlikeler hakkında önden bir araştırma yapın. Özellikle turist dolandırıcı teknikleri hakkında bilgi araştırın. Belli şehirlerde genel olarak kullanılan belli dolandırıcı teknikleri her zaman vardır. Konaklamak için merkezden çok uzak, güvenlik konusunda sıkıntılı olduğu bilinen yerleri tercih etmeyin.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.