Günde 10000 Adım Atmak

Uzun süredir arama motorlarında “Günde 10000 adım” araması yaparak siteme gelenlerin yoğunluğu dikkatimi çekiyordu. Fitness veya benzer sporlarla çok ilgili birisi olmadığım için bu günde 10000 adım fikrinin nereden geldiği hakkında bir fikrim de yoktu. Her gün istatistiklerimi kontrol ederken gözüme çarpan bu 10000 adım meselesi aklıma bir çok soru da getirdi. Gerçekten de günde 10000 adım atmak sağlık için faydalı mıdır? Neden günde 10000 adım atmak gerekiyor? Bunu kimler öneriyor? İnsanlar neden günlük adımlarını 10000 gibi bir sayıya sabitlenmişler? Neden kabaca 5 km veya 1 – 1,5 saat yürümek denmiyor da 10000 adım olarak hesaplanıyor?

Sonunda dayanamadım ve ufak bir araştırma yapmaya karar verdim. Öncelikle internetten 10000 adımın gizemi hakkında genel bir araştırma yaptım. Ardından doktor ve sporcu arkadaşlarıma bu konu hakkında fikirlerini sordum. Söylemek isterim ki yaptığım araştırmaların sonucunda edindiğim bilgiler beni de oldukça şaşırttı. Günde 10000 adım atmak hakkında gerçekler!

Neden Günde 10000 Adım?

Akıllı bir adımsayar veya fitness takip cihazlarına baktığınız zaman genelde sağlık için günde 10000 adım atmanız gerektiği konusunda sizlere cesaret verici notlara sahip olduklarını görürsünüz. Sağlıklı olmak için her gün bu kadar yürümek gerçekten gerekli mi dersiniz?

Konunun uzmanlarına göre günde 10000 adım atmak iyi bir hareket, sağlığa etkili bir aktivitedir. Fakat düşündüğünüz gibi veya reklam edildiği gibi illa bu rakama ulaşmak mecburiyetiniz yok. Rutin hayatınızın ötesine geçip fazladan yaptığınız her aktivite sağlığınıza olumlu etki edecektir. Bütün gün evden işe, okula oradan restorana ve tekrar eve araçla, otobüsle giden birisiyseniz fazladan attığınız her adım size fayda olarak geri dönecektir. “10000 adım atmak için vaktim yok şekerim” bahanesini bir kenara bırakın ve her gün atmadığınız 10 adımla işe başlayın.

Sizlere bu 10000 sayısı ile ilgili çok ilginç bir bilgi sunacağım. Bu sayı kesinlikle bilimsel bir çalışma sonucunda ortaya çıkmamıştır. Evet yanlış duymadınız, hiç bir tıbbi çalışma sonucu bu rakamda karar kılınmamıştır. Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezindeki Yürüyüş Davranışı Labratuarı yöneticisi Catrine Tudor-Locke’un söylediğine göre Japonya’da 1960’lı yıllarda satılan adımsayarlar (ne garip değil mi ülkemizde satışa sunulalı daha bir kaç sene oldu halbuki) “manpo-kei” adıyla satışa sunulmuş. Bu da – şimdi sıkı durun – “10000 adım sayar” anlamına gelmektedir. Tudor-Locke’un dediğine göre bu fikir insanlar tarafından çok derin bir şekilde kabul görmüş ve Japon yürüyüş grupları arasında son derece popüler olmuştur.

Tıbbi Gerekçeleri – Faydaları

Yürüyüş yaparak sağlıklı kilo vermek mümkün.
Yürüyüş yaparak sağlıklı kilo vermek mümkün.

Zaman içinde yapılan çalışmalar insanların günde 10000 adım atmalarının sağlık açısından faydalarına değinmeye başlamıştır. Yapılan bir çalışmaya göre her gün yaklaşık 10000 adım atan kadınların 24 haftanın sonunda kan basınçları düşmüştür. Bir diğer çalışmaya göre de fazla kilolu kadınların düzenli olarak 10000 adım atmaları kanlarındaki glikoz seviyesini düzene sokmalarına sebep olmuştur.

Bu tür araştırmalara rağmen sağlıkla ilgili merkezler 10000 adımı resmi olarak önermekten çekinmektedirler. Bunun yerine yetiştinlerin haftada 150 dakika orta zorlukta aktiviteler yapması önerilmektedir. Bu resmi öneriye uymak isterseniz günde 7000 – 8000 adım atmanız yeterli olacaktır.
Günde 5000 adım yürüdükten sonra fazladan bir yarım saat tempolu yürüyüş yaptığınız zaman bu sizi tıbbi olarak yeterli sayılan 8000 adıma ulaştıracaktır. Amerika’da sıradan bir yetiştin günde 5900 adım atmaktadır. Bu anlamda daha fazla adım daha sağlıklı hayat için faydalıdır. Tabii işin uzmanları buradaki rakamlara çok takılmamanızı öneriyor. Daha fazla yürümek için vaktiniz ve enerjiniz varsa durmayın. Ne kadar çok yürüyüş yaparsanız o kadar faydasını göreceksiniz.

Günlük Kaç Adım Atmalı?

Bitola'nın sokakları her daim hareketli. | Fotoğraf: Brigitte Djajasasmita
Yürüyüşü günlük rutininize dahil edin. | Fotoğraf: Brigitte Djajasasmita

Adımsayar kullanmak günlük rutininizde kaç adım attığınızı görmeniz için faydalı olacaktır. Böylece kısa vadeli planlar yaparak günlük adım sayınızı 1000 adım arttırmaya ve uzun vadede günde 10000 adıma ulaşmaya karar verebilirsiniz. Adım sayınızı arttırmak için belli bir yöntemden bahsetmek neredeyse imkansızdır. Her kişinin günlük rutinleri birbirinden farklı olduğu için bu konuda genel ve basit önerilerden fazlasını beklemeniz yanlış olur. Basitçe asansör kullanmaktan vazgeçin, otobüse bir durak geriden binmeyi ve bir kaç durak erken inmeyi alışkanlık haline getirin. Gittiğiniz yerlerde arabanızı bir kaç sokak öteye park edin. Yürüyüş yapmak için günlük rutininizden ayrı bir zaman aralığı belirlemek yerine günlük hareketlerinizi düzenleyin. Kendinizi günde 10000 adım atmak zorunda hissetmeyin. Attığınız her fazladan adımın sağlığınıza olumlu etki edeceğinden emin olabilirsiniz. Fırsatınız olduğu her vakitte bir kaç saatlik yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.