Bekran Sarsılmaz – Yol Hiç Bitmez

Bekran Sarsılmaz kimdir, neler yapar?

Ben 25 yaşında, aklı fikri seyahatte olan, meraklı ve azimli bir gencim (Merak edenler için, kova burcuyum :lol: ) Tıp fakültesinden yeni mezun oldum ve tıp okuyan her 10 kişiden 9′u gibi ben de cerrah olmak istiyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse cerrahlıktan başka benim için bir alternatif yok bu meslekte. Bu yüzden cerrah olamazsam tıbbı bırakıp pilot olacağım ve dünyanın gezmediğim her köşesini bedavaya gezeceğim :)

Seyahat virüsünü nasıl kaptım?

21 yaşına kadar gezginlikle alakası olmayan, yaşadığım şehir İstanbul’dan dışarı çıkmak için bile üşenen biriydim. Çevremdekilere o dönemde dünya turu yapacağımı söyleseniz herhalde bir taraflarıyla gülerlerdi. Daha önce ailemle çıktığım bir iki yurtdışı gezisi dışında, 2008 yılının Ağustos ayında kız arkadaşımla beraber yaptığım İnterrail yolculuğuna kadar ciddi bir gezi deneyimim yoktu. 28 günde 8 ülke gezmiş olmanın verdiği heyecan, o zamana kadar geçen 21 yılda yaşamadığım kadar macerayı 1 ayda yaşamam, bende durdurulamaz ve zamanla büyüyen bir gezi merakına yol açtı. Ve İnterrail’den döner dönmez yeni gezi planları yapmaya başladım. Böylece 2008 Kasım Hollanda, 2008 Aralık İngiltere, 2009 Mayıs Güney İtalya/Malta, 2009 Haziran Hollanda, 2010 Ağustos Çek Cumhuriyeti/Benelüks, 2010 Ağustos İsviçre, 2010 Eylül İspanya/Hollanda ve 2011 Haziran İspanya gezileriyle Avrupa’da görmediğim yerlerigördüm, bildiğim yerleri tekrar yaşadım. 2009 Temmuz-Ağustos aylarında yaptığım 2 aylık ABD/Bahamalar gezisiyle ilk defa Avrupa dışına çıkmış oldum, bir sonraki sene 2010 Haziran ayındaki Tayland gezim ile de muhteşem Asya kıtası ile tanıştım. Dünya gezisi fikrimin tohumları ise işte tam o sırada atıldı. Asya kıtası farklılığı, canlılığı ve çeşitliliği ile beni tam anlamıyla büyülemişti, gittiğimiz yerlerde gördüğümüz tanıştığımız hemen hemen herkes ise dünyayı geziyordu – kiminin ilk durağıydı Tayland, kimi ise 2 yıllık gezi sonrası burada mola verip 2 yıl daha sürecek yol için enerji topluyordu. Kararımı verdim. Bu seyahat çılgınlığına dahil olmalı ve çok imrendiğim o insanlardan biri haline gelmeliydim, seyirci olmaktan bıkmıştım artık oyuncu olacaktım. Ve Tayland’dan döndükten sonra hedefimi üniversite mezuniyetimden sonrası, 2011 yılı olarak belirledim. Çalışmaya başlamadan önce kesinlikle dünyayı görmeliydim, tanımalıydım, ne de olsa çalışmaya başladıktan sonra böyle büyük bir tura çıkabileceğim tek zaman emekliliğim olurdu, e bastonla yapacağım dünya gezisinden ne hayır gelir ki.

Bekran SARSILMAZ

Böylece Tayland dönüşü yavaş yavaş ama kararlı bir şekilde ilerlettiğim gezi planı oluşturma aşaması Couchsurfing sayesinde hız kazandı ve dünyanın her yerinden tanıştığım sayısız insanın tavsiyeleriyle hem rotamı tamamladım, hem de bana misafir gelen ve o sırada dünya turu yapmakta olan insanların anlatıkları ile, onlardan aldığım ilham ile her geçen gün daha hazır hale geldim :)Şu anda burada, dünya turumla ilgili planlarım tamamlanmış, hazırlıklarım ise çoktan başlamış halde kendi sitemde yazıyor olmaktan ne kadar mutlu olduğumu tahmin edemezsiniz.

İlgi alanlarım

Peki gezmek dışında ne yaparım.. Beni tanıyanlar bilir, öncelikle tam bir film hastası ve sıkı bir koleksiyoncuyumdur. Son 10 yılımı verdiğim ve tek tek özenle topladığım DVD arşivim 1000 rakamını çoktan geçti, izlediğim film sayısı ise 1200 civarında. Özellikle Kubrick, Lynch, Tarantino, Fincher, Hitchcock, Scorsese, Kurosawa gibi yönetmenlerin yaptığı her işi beğenirim, rom-kom’lara, Recep İvedik’e ve zeka yoksunu Amerikan blockbuster’larına tahammül edemem. Seçkin film zevkime toz kondurmam ve filmler hakkında saatlerce konuşabilirim :)

2 yıl önce başladığım dalış eğitimim sonrası tam bir deniz tutkunu haline geldim ve bulduğum her fırsatta, dünyanın her yerinde dalış yaparak tecrübemi artırıyorum. Hedefim balina köpekbalığı görmek, bilmeyenler için söyliyim, kendisi 20m uzunluğa ve 35 ton ağırlığa ulaşabilen, ağız genişliği ise 1,5m civarı olan, devasa ama ismine tezat bir şekilde zararsız, insan dostu bir memelidir. Dünya turumda bir tanesi ile beraber yüzmeden geri dönmeyi düşünmüyorum. Aynı zamanda teknik dalışla ilgilenirim, trimix’çilere saygı duyarım, kıskançlık beslerim :)

Deniz tutkumu geçen yıl aldığım yelken eğitimi ile pekiştirdim. Kendimi bu konuda iyice geliştirip bir sonraki dünya turumu 50′li yaşlarımda yelkenli ile yapmayı düşünüyorum, o yaştan ve o kadar yaşanmışlıktan sonra ıssız bir adaya varıp geri dönmesem de hiç sorun değil :)

Sinema ve deniz dışında sporla sürekli içiçeyim. Yaptığım sporlar arasında basketbol, tenis, kickbox, bisiklet, kaya tırmanışı, snowboard ve rafting’i sayabilirim. Aynı zamanda extreme sporlara aşırı meraklıyım. Her ne kadar hiçbirini deneyemesem de (bungee jumping sayılmaz ise), yaşım gençken yapabildiğim kadarını yapmaya çalışacağım. Öncelikli hedefim BASE Jumping ve Wingsuit Flying. Bu konuda ilk adımımı yakın zamanda almayı düşündüğüm Skydiving eğitimi ile atacağım. Bu konuda ne kadar ilerleyeceğimi zaman gösterecek, gelişmeleri ise sitemden paylaşacağım.

Teşekkür..

Hayalleri olan ve hayallerini yaşayan biriyim. Türk insanının yabancı olduğu, cesaret edemediği ya da pek saygı duymadığı bir işe tek başıma giriştim. Bu maceranın nasıl sonuçlanacağını bilemem ancak bu yolda bana ilham veren, tecrübelerini paylaşan ve desteğini esirgemeyen herkese buradan teşekkür ederim.

Bekran Sarsılmaz

http://www.bekransarsilmaz.com

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.