Uzun Süreli Seyahat ve Çadır Kampı İçin Temizlik İpuçları

Her ne şekilde seyahat halinde olursanız olun kişisel hijyen konusuna dikkat etmek hem sizi olası hastaliklardan korur hem de seyahatinizi keyifle sürdürmenizi sağlar. Yetersiz hijyen seyahatinizi bir kabusa çevirebilir. Uzun süren seyahat ve çadır kampı için burada yazdığım temizlik ipuçları dertsiz seyahat etmenize yardımcı olacaktır.

Vücudunuzu Temiz Tutun!

Yolculukta ilk kural: Su Bulduğunuz Her Fırsatta Vücudunuzu Temizleyin!

Günlük sıcak duş en ideal yöntem olsa da yol boyunca bu lükse sahip olamayabilirsiniz. Sabun bezi  ve sabunlu su kullanarak vücudunuzu temizleyebilirsiniz. Parmak araları, koltuk altı, dirsekler, eklem kıvrımları, boyun çevresi ve saçlarınızın temizliğine özellikle önem göstermelisiniz. Bu bölgeler parazit ve enfeksiyonlara müsaittirler. Çantamda her daim sabun ve küçük bir sabun bezi bulunmakta. Bu sayede herhangi bir su kaynağında vücut temizliğimi sağlamaktayım.

Dağlık alanlarda kaynak suyu, yol kenarında, bar, kafeterya, benzinlik gibi alanlarda çeşmeler yolda iken küçük çaplı duş almaya oldukça elverişli. Çoğu benzin istasyonunda şoförler için duşlar bulunmakta. Yanımda büyük, hantal havlu yerine marketten aldığım küçük mikro-fiber havlu taşıyorum. Az yer kaplıyor, oldukça hafif, çabuk kuruyor ve yüksek miktarda suyu emerek oldukça işe yarıyor. Eğer su bulmakta sıkıntı çekiyorsanız güneş ve hava banyosu da işinizi görecektir. Mümkün olduğunca çok kıyafetinizi çıkartıp güneş ve esintiye doğru bir saat süreyle durun.

– Güneş Yanıklarına Karşı Dikkatli Olun

– Ellerinizi Temiz Tutun!
Elinizde bulunacak bakteriler yiyecekleri ve olası yaralarınızı enfekte edebilir. Bakteri taşıyabilecek herhangi bir şeyi elledikten sonra, tuvaletten sonra, hasta birisiyle ilgilendikten sonra, yiyecek ve içme suyuyla temas etmeden önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısa kesin ve elinizi ağzınızdan uzak tutmaya çalışın.
Su ve sabuna erişim sıkıntısı çektiğiniz zamanlarda ıslak mendil veya anti-mikrobiyel jeller de ihtiyacınızı görecektir.

– Saçlarınızı Temiz Tutun!
Eğer dikkatli olmazsanız saçlarınız bit, pire gibi minik dostlarımız için bir cennete dönüşebilir. Saçlarınızı temiz tutmak, günlük taramak sizi bu tip canlılardan uzak tutacaktır. Her sabah uyandığınızda ve akşamları uyumadan önce saçlarınızı tarama ve dökülenleri başınızdan uzaklaştırmayı alışkanlık haline getirin. Tarağınızı çantanızın kolaylıkla ulaşılabilir bir bölgesinde bulundurmaya dikkat edin.

Karadağ
Karadağ

– Kıyafetlerinizi Temiz Tutun
Kıyafetlerinizi ve uyku tulumunuzu temiz tutmak sizi birçok deri enfeksiyonundan ve parazitlerinden koruyacaktır. Çantanızda mutlaka temiz kıyafet bulunmasına dikkat edin. Üstünüzdeki kıyafetler kirlendiği zaman temiz olanları giyerek kirlileri yıkamak için vakit kazanabilirsiniz. Her bulduğum temiz su kaynağında kıyafetlerimi yıkamaya dikkat ediyorum. Yerleşim birimi dışında akarsular, kaynak suları çoğu zaman işimi görmekte.
Su bulunmayan zamanlarda veya günlük olarak kıyafetlerinizi ve uyku tulumunuzu da güneş banyosu ile temizlemeyi unutmayın. Iyice silkeleyip iç-dış ederek güneş görecek şekilde asın. 2 saat süre işinizi görecektir. Uyku tulumu kullanıyorsanız her kullanımdan sonra mutlaka iç-dış ederek güneşe çıkarmayı unutmayın.

– Dişlerinizi Temiz Tutun!
Günde iki kez dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Yanımda küçük boy birkaç adet diş macunu bulunduruyorum. Diş macununuz olmasa bile sadece fırça kullanarak diş temizliği yapabilirsiniz. Olur da fırça ve macundan yoksun kalırsanız temiz bir bez parçasını parmağınıza sararak da diş temizliğini sağlayabilirsiniz.

– Ayak Sağlığı
Ciddi yaralanma ve böcek sokmalarından korunmak için ayakkabınızı giymeden önce mutlaka içlerini kontrol edin. Günlük olarak ayaklarınızı yıkayın ve masaj yapmayı unutmayın. Tırnaklarınızı her daim kesili tutmayı ihmal etmeyin. Ayaklarınız için yanınızda bir paket talk pudrası bulundurmanız ve günlük olarak uygulamanız faydalı olacaktır. Ayrıca su toplayan bölgeleri de kontrol etmeyi unutmayın.
Eğer su toplayan bir bölgeyle karşılaşırsanız sakın patlatmayın. Olduğu gibi bırakılan bölge açık yaradan daha korunaklıdır. Eğer patlar ise açık yara gibi bakımını yapın. Günlük olarak temizleyin ve korumak için sargı bezi uygulayın.

– Yeterince Dinlenin
Her saatte on dakika dinlenmek için vakit ayırın. Dinlendiğiniz süre boyunca fiziksel aktiviteden uzak durun. Günde bir veya iki kez kültür fizik hareketleri ile vücudunuzu dinlendirin. Farklı ve düşük kaliteli ortamlarda dahi kendinizi dinlendirmeye çalışın. Fiziksel aktiviteden zihinsel aktiveye veya tam tersine geçiş yapmakta uygun şartlar olmadığı zaman dinlenmenize yardımcı olacaktır.

Fiziksel sağlığınızı korumak için öncelikle zihinsel sorunları ve stresi kendinizden uzak tutmalısınız. Özellikle uzun süreli seyahatlerde en ufak sağlık sorunu bile bütün keyfinizi ve ileriye dönük heyecanınızı ortadan kaldırabilir. Ufak bir çaba ile sağlığınızı korumak ve tüm seyahatin tadını çıkarmak elinizde.

Kişisel hijyen için yanımda bulunan malzemeler:
1) Diş fırçası ve macunu
2) Sabun ve sabun bezi
3) Mikrofiber havlu
4) Islak mendil
5) Anti-bakteriyel jel
6) Tarak
7) Tırnak makası

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.