Srpski Holywood

Belgrad’tan güneye inen Ibar yolunun Rudnik ayrımına yaklaştıkça çıkılan rampanın sağ tarafındaki yamacın üstünde kocaman bir HOLYWOOD yazısı buradan geçen herkesin dikkatini çeker. Eğer üşenmeyip de yazının durduğu tepeye çıkarsanız, yakından baktığınızda “Srpski Holywood” yazdığını görebilirsiniz. Evet evet Sırp Holywood’u yazıyor ve Holywood kelimesinde bir “L” harfi eksik olduğunun ben de farkındayım. Bunun sebebini birazdan yazacağım.

Sırbistan’ın ortalarında bir tepede koca koca harflerle Holywood yazmasının amacı ve anlamı ne olabilir ki? Turistlerce hakkında pek bir şey bilinmeyen bu ilginç tepe yerel halk tarafından uzun süredir Sırp Holywood’u olarak tanınıyor. Oldukça ilginç ve ilham verici bir hikayeye sahip Holywood tepesi yaşadığım komüne yakın olduğu için canım sıkıldıkça yürüyüşe gittiğim ya da eve gelen misafirlerle ziyaret ettiğimiz bir yer. Mutanj köyünde yaşayan ve çevrede Çar Ivo olarak tanınan Ivan Jakovljevic köyünden şehre göçmek yerine yaşadığı yere bir değer kazandırmak istemesiyle böylesine ilginç bir projeyi hayata geçirmiş. Bu yazımda size turistik noktaların çok uzağında kalan, yerel halkın bildiği, genelde sessiz, sakin, insansız olan bu ilginç yeri tanıtmayı istedim.

Araba, bisiklet, motosiklet veya otostopla Sırbistan’da seyahat ederseniz, rotanız Ibar yolu üzerinde ise, Rudnik veya yakınından geçiyorsanız mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

 

 

Srpski Holywood – Yolda Kal
Srpski Holywood tepesinde sizi harika bir manzara karşılıyor.

Srpski Holywood Nasıl Doğdu?

Her şey köyünden şehre göç etmek yerine yaşadığı yere değer katmak, ilgi çekmek isteyen bir gencin hayali ile başlıyor. Yakınlardaki bir madende güvenlik görevlisi olarak çalışan Çar Ivo tam bir film ve Hollywood aşığı, Mutanj köyünden bir genç. Özellikle eski Hollywood filmlerine bayılan Ivo’nun favorisi ise 1939 yapımı Oz Büyücüsü. Her gün işten eve dönerken gördüğü Strazevica tepesini Hollywood yazısıyla ünlü Santa Monica tepesine benzeten Ivo buraya kocaman harflerle “Srpski Holywood” yazısı eklemek ister. Strazevica tepesine çıkan yolu da çeşitli film ve çizgi karakterlerle zenginleştirir. Tüm bunları yapabilmek için borç para alan Çar Ivo tabii ki ilk başta çevredekilerin tepkisini de çeker. Cebinde parası olmadığı halde böyle garip bir işe girişmesine kimse anlam veremez.

O dönem aldığı borcu çalışarak 2 senede geri öder.

Ivo ve arkadaşlarının çalışmaları, özverileri sonuç verir ve bir anda yoldan geçenlerin şöyle bir bakıp geçtiği Mutanj köyü ünlenir, ziyaretçisi çoğalmaya başlar. Bu da köyün girişinde yer alan Rudnicki Breg adlı yerel restoranı hareketlendirir, köye katkı sağlar. Eksik olan “L” harfiyle ilgili çevrede farklı dedikodular dönüyor. Konuştuğum bazı köylüler tüm harfleri yapabilmek için yeterli parası olmadığını söylüyor. Bazıları düzgün İngilizce bilmediği için böyle bir hata yaptığını söylüyor. Halbuki Ivo’nun sebebi tamamen başka. Hollywood markalaşmış ve devasa bir sektör olduğu için yasal bir yükümlülük altına girmek istemediğini ve bu yüzden orjinal isimden bir harf eksik yazdığını söylüyor.

Srpski Holywood – Yolda Kal
Holywooda çıkan patika
Srpski Holywood – Yolda Kal
Tom ile feysbuku aynı karede görebileceğiniz tek yer 🙂
Srpski Holywood – Yolda Kal
Evet evet aslan kral :)))

Srpski Holywood – Yolda Kal

Tam bir sanat ve film aşığı olan ve amatör filmler de çeken Ivo’nun amacı sadece buraya ziyaretçileri çekmek değil aynı zamanda sanatçı ve yönetmenlerin de ilgisini çekmektir. Belgrad’ta yaşayan ünlü yönetmen Miroslav Bata Petrovic de burayı ziyaret edip Ivo ile tanışmasının ardından 12 – 14 Ağustos 2011 tarihleri arasında Sırbistan bağımsız film gösterimini burada yapmak için destek verir. Film gösterimi için bu ilginç tepeye 3 günde yaklaşık 500 kişi gelir. Sumadija’nın harika manzarasına doğru uzanan çimlerde uzanıp gösterimleri izlemek, aralarda ormanda yürüyüş yapmak, çeşitli yerel lezzetleri tatmak bir film gösterimi için oldukça ilginç.

Srpski Holywood – Yolda Kal

Srpski Holywood – Yolda Kal

Ulaşım

Rudnik yol ayrımında yer alan Rudnikci Breg restoranının hemen yanındaki patikadan yürüyerek 15-20 dakikada Sırp Holywood tepesine ulaşmak mümkün. Yanınızda yeterli miktarda su ve atıştırmalık bir şeyler almanızı öneririm. Patika son derece düzgün, hafif eğimli, tarlaların, köy evlerinin arasındaki ormanın içinden kıvrılarak yükseliyor. Yol boyunca ziyaretçilere eşlik eden manzaranın yanında sağlı sollu yerleştirilmiş metal figürler dikkat çekici. Kenarda kalmış, pek ilgi görmeyen bir köy yolunda karşınıza metalden yapılmış Tom ve Jerry, Oz Büyücüsü, Facebook, Twitter gibi markaların logoları çıkarsa tepkiniz ne olurdu? Ben ilk gördüğümde “bu nasıl bir absürd komedidir yahu” demiştim.

Strazevica tepesine çıktığınızda ise sizi sadece heybetli Srpski Holywood tabelası değil Sumadija’nın muhteşem manzarası, salıncaklar, seyir terası, bir kaç masa da karşılar. Otostop veya bisiklet ile seyahat edenler buradaki ağaçlık bölgeye sorunsuz bir şekilde kamp kurabilir.

Srpski Holywood ve Kuzucuklar
Srpski Holywood ve Kuzucuklar

Srpski Holywood – Yolda Kal

Gezgin Kadınlar sitesinin yaratıcısı ve çok sevdiğim dostum Cemre Nur Meleke ile güzel havayı fırsat bilip Srpski Holywood tepesine çıktık. Amacımız biraz yürüyüş yapmak biraz da manzarayı izleyip fotoğraf çekmek, aylaklık yapmaktı. Salıncakta manzaranın tadını çıkarırken hiç çekinmeden yanımıza gelen koyun sürüsü de günümüzün neşesi oldu.

5 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.