Nefes Kesen Yürüyüş Parkurları

Merhaba macera dostlarım! Bugünkü yazımızda, ayakkabılarınızı bağlamanızı ve su şişenizi kapmanızı gerektirecek bir konu var: Nefes Kesen Yürüyüş Parkurları! Bu yürüyüş parkurları, sizi yemyeşil ormanların derinliklerine, gizli kalmış şelalelere ve dünyanın en dehşet verici manzaralarına çıkaracak. Hazır olun, çünkü bu parkurlar sadece fiziksel dayanıklılığınızı değil, aynı zamanda doğaya olan hayranlığınızı da test edecek. Bu yazıda, bazen biraz zorlayıcı olsa da kesinlikle ziyaret etmeye değer olan, dünyanın dört bir yanından seçtiğim yürüyüş parkurlarını paylaşacağım. Yani, macera ruhunuzu yanınıza alın ve bu muhteşem yürüyüş parkurlarının bize neler sunabileceğini birlikte keşfedelim. Heyecan verici değil mi? Hadi başlayalım!

Cennet Geçidi + Büyük Geçit Yolu + Cam Köprü, Çin

(3’ü 1 arada adrenalin paketi)
Zhangjiajie’nin Ruhu olarak kabul edilen Tianmen Dağı Milli Orman Parkı‘nın çatısında 131 mt. yüksekliğe sahip görkemli doğal bir kemer olan Cennet geçidi (Heaven’s Gate) görenlerde hayranlık uyandırmaktadır.

1520 mt. irtifada bulunan heyecan verici kemer sadece 30 mt. genişliğe sahiptir. Zirve noktaya ulaşmak için 999 merdiven çıkmanız gerekir. 9 rakamı Çin kültüründe derin manevi anlamlar içermektedir. Dokuzun varyasyonları 99 ve 999 ise büyük öneme sahiptir. Adrenalin dolu Cennet geçidini yürürken adımlarınızı saymayı unutmayın.

Yürüyüş Parkurları | Heavens-Gate, Çin Halk Cumhuriyeti
Yürüyüş Parkurları | Heavens-Gate, Çin Halk Cumhuriyeti

Büyük Geçit Yolu (Big Gate Road) sizi deniz seviyesinin 200 mt. altından 1300 mt. yukarısına kadar taşır. Böylesine heyecanlı parkur sizin için biraz fazla ise üzülmeyin. Adeta bir dragon misali kıvrılan yolu çıkmak zorlu gelirse, Cennet Geçidi’ne ulaşmak için teleferik kullanabilirsiniz.

avenue-heaven
Cennet Geçidi, Çin

Orman parkının sunduğu bir diğer nefes kesen parkur ise Cam parkur. 20 mt. uzunluğa ve sadece 1 mt. genişliğe sahip tamamen camdan oluşan bu parkur deniz seviyesinin 1432 mt. yükseğinde yer almaktadır. Ayakkabınıza galoş benzeri koruyucu takmadan yürümenize izin verilmiyor. Hem kayma riskini azaltıyor hem de camın temiz kalması sağlanıyor. Camı test etmek için üstünde koşmaya veya zıplamaya kalkmayın, kesinlikle yasak.

Ha’iku Merdivenleri, Hawaii

Oahu adası, Hawaii’de bulutlara doğru 850 mt. yükselmek için 3922 metal merdiveni adım adım çıkmaya ne dersiniz? Bu garip yapı 1943 yılında askeri iletişim sisteminin bir parçası olarak anten kablolarının kurulumu amacıyla yapılmış. Güvenlik sebebiyle kullanıma kapalı olan merdivenler birçok adrenalin meraklısı gezgini kendisine çekmeye devam ediyor. Yakalanmamak için gün ağarmadan merdivenleri adımlamaya başlayan gezginler bir yandan da korkularına meydan okuyorlar. Merdivenleri ziyaretçilere açmak için yapılan çalışmalar devam ediyor.

Ha'iku Merdivenleri, Hawaii
Ha’iku Merdivenleri, Hawaii

Yosemite Half Dome, ABD

Ünlü Yosemite Milli Parkı’nın adeta imzası olan Yarım Kubbe Yosemite vadisinden 1443 mt. ve deniz seviyesinden 2700 mt. yüksekte bulunuyor. 1865 yılında yayınlanan raporda “Yosemite’nin tarihinde ve geleceğinde ayak basılmayacak kadar erişilmesi imkansız tek noktası” olarak nitelendirilmiş olsa da 1875 yılında George Anderson tüm bilinenlere karşı durarak ulaşmayı başarır.

Günümüzde her yıl binlerce doğa yürüyüşçüsü 13 km uzunluğundaki parkur boyunca yüzlerce metre granit merdiveni aşarak zirveye ulaşıyor. Son 120 mt.lik dik tırmanış iki metal kablo yardımı ile çıkılıyor. Birkaç dağcının ölümüne sebep olan rotada dikkatli ve güvenli davranmayanların en azından yaralanması oldukça sık görülür.

Yosemite Half Dome, ABD
Yosemite Half Dome, ABD

Machu Pichu Inka Yolu, Ölüm Merdivenleri, Peru

Dünyaca ünlü Machu Pichu‘ya uzanan Inka yolu temel olarak üç rotadan oluşmakta.
Klasik, Mollepata ve tek günlük. Hemen hemen her gezginin hayallerini süsleyen bu bölgeyi ziyaret etmek için birçok dik ve dar merdiveni de adımlamak gerekiyor. Inkalar harika mimari ve matematik bilgileri sayesinde tamamen havada asılı gibi görünen merdivenleri inşa etmişler. Binlerce metre yükseklikte asılı duran bu merdivenleri çıkmaya ne dersiniz?

inka-merdivenleri
İnka Merdivenleri, Peru

El Caminito del Rey, Ispanya

Kralın küçük yolu (Ispanyolcası, El Caminito del Rey) Álora yakınlarında bulunan devasa kireç taşı boğazı El Chorro’nun duvarları etrafına sabitlenmiş, harabe denilecek kadar döküntü halde bulunan yürüyüş parkuru. Guadalhorce nehrinin 106 mt. yükseğinde bulunan yolun genişliği birkaç metreden fazla değil. Birçok kaynak tarafından Dünya’nın en tehlikeli parkurları arasında kabul edilen Kral yolu birkaç trajik kaza sebebiyle Ispanyol yetkililer tarafından 2000 yılında yasal olarak ziyarete kapatılmış. Yine de adrenalin bağımlısı gezginler bariyerleri aşmanın bir yolunu bularak sınırları zorluyorlar.

caminito-del-rey
El Caminito del Rey, Ispanya

Hua Shan Yürüyüş Parkurları, Çin

Adrenalini tüm hücrelerinizde hissetmek için ne kadar uzağa gitmeyi göze alırsınız? En deneyimli dağcıların bile heyecandan titrediği, yürüyüş parkurları arasında en saçma ve bence zırvası Hua Shan parkuruna gitmeye ne dersiniz?

Hua Shan dağı Çin’in 5 kutsal dağından birisidir. Sayısız kaynağa göre de Dünya’nın en zorlu yürüyüş parkuru unvanına sahiptir. Kimi kaynağa göre her yıl onlarca kişi Hua Shan parkurunda yaşamını yitiriyor. Bir adımdan daha dar ahşap kalaslar ve demir çubuklar yardımı ile ulaşılan zirvenin manzarasının muhteşem olduğunu söylüyorlar. Bunun için tüm zorluk ve tehlikeleri göze alan gezginler sınırları zorlayan bu parkuru baştan sona geçiyor. Rota boyunca yerleştirilmiş olan güvenlik zinciri için emniyet kemeri ile gerekli bağlantıları yaparak kendinizi sağlama alabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Harika bir paylaşım olmuş Gunes. Eğer bu derleme Sana aitse Senin adını kullanarak bizim gezgin dernekte paylaşmak istiyorum.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.