Mavi Ay Gerçekten Mavi mi?

Mavi ay konusu bir anda gündeme oturmuş ama baştan aşağı yalan ve dolanla. Konuya el atayım dedim. Gezimanya’nın ve hatta Magma Dergisi’nin bile bir gök olayı için çeşitli haber sitelerinden yanlış haberi alıntı yaparak durumu sorgulamadan paylaşması beni ciddi ciddi düşündürmeye başladı.

Mavi Ay Ne Zaman Olur?

Mavi Ay tanımı bir astronomik mevsimde görülen dördüncü dolunayı tanımlar. Bir yılda üç aydan toplam dört astronomik mevsim vardır. Hepimizin bildiği İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimleri aynı zamanda birer astronomik dönemdir. Normalde üç ay boyunca üç dolunay görülmesi gerekirken ayın 29 günlük döngüsüne rağmen kullandığımız takvimde ayların 28-31 gün aralığa sahip olması sebebiyle nadiren de olsa dört dolunay görülebilir.

1946 yılında amatör astronom James Hugh Pruett ufak bir hesap hatası yaparak aynı ay içinde görülen ikinci dolunayı da mavi ay olarak tanımlamış ve bu tanımı yayınlanmıştır. Yayının ardından hesap hatası ortaya konmuş ve bu konuda düzeltmeye gidilmiştir. Düzeltme yapılmış ve bu tanım ın yanlış olduğu ortaya konmuş olsa da Dünya çapında popülerliğini koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Kısacası mavi ay öyle yaygara yapıldığı gibi 100 yılda 5 kez OLMAZ. Mavi ay olan dolunaylarda da ay mavi görünmez. Bugün gökyüzüne bakarsanız her zamanki dolunaydan farklı bir şey görmezsiniz. Üzgünüm fakat sizi feci kekliyorlar.

1883 yılında Karaktoa dağı patladığı zaman the ay mavi renkte gözlemlenmiştir. | ©bigstockphoto.com/Kamira
1883 yılında Karaktoa dağı patladığı zaman da ay mavi renkte gözlemlenmiştir. | ©bigstockphoto.com/Kamira

Zaman zaman dolunayın mavi görülmesi söz konusu olsa da bu bir gök olayı değildir. Yoğun yangın sonrası küller, volkanik aktivite gibi yer yüzü olaylarının sonucunda atmosferde artan bir takım tozlar ayın mavi görünmesine sebep olabilir. Bu duruma da mavi ay değil “Mavi Görünen Ay” denir ve bu ayın herhangi bir evresinde oluşabilir.

Meraklısı için detaylı bilgi şurada mevcut: https://www.timeanddate.com/astronomy/moon/blue-moon.html

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.