Balkan Ülkeleri Turu 2023

Oldukça uzun zaman geçirdiğim ve adım adım yürüyerek dört bir yanını keşfettiğim Balkan ülkeleri hakkında blogumda da detaylı bilgiler vermeye çalışıyorum. Bir süredir Balkan ülkelerine 10-15 günlüğüne gitmeyi isteyenlerden aldığım mesajlardan sonra genel bir Balkan Ülkeleri Turu rotası yazmaya karar verdim. Siz de Balkan ülkeleri turu yapmayı düşünüyorsanız bu yazıyı bir referans olarak alabilir ve isteklerinize göre rotanızı düzenleyebilirsiniz.

Hırvatistan haricinde Balkan ülkelerinin vize istememesi buraya yapılan seyahatleri oldukça kolaylaştırır. Ülkeler arası mesafeler kısa ve ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs veya trenle yapılan uzun mesafe seyahatler Türkiye ile kıyaslandığında çok konforlu olmasa da son derece ekonomiktir. Balkan ülkeleri konaklama açısından da büyük avantaja sahip. Şehir merkezlerinde bulunan temiz, güvenilir hostellerde 9€’dan başlayan fiyatlarla konaklamak mümkün.

Balkan ülkelerine seyahat edenler çoğunlukla Saraybosna, Belgrad veya Üsküp havalimanlarını tercih ederler. İstanbul – Belgrad arasında düzenli seferleri bulunan “Serbian Airlines” ekonomik fiyatı ve kaliteli hizmeti ile benim de tercih ettiğim bir havayolu firmasıydı. Mart 2017 tarihinden itibaren Serbian Airlines uçuşlarını Atlas Jet yapmakta. Zamanı etkili kullanmak için gidiş ve dönüş biletinizi farklı havalimanlarından alabilirsiniz. Bu durumda bileti fiyatlarının biraz yüksek çıkabileceğini unutmayım.

Üsküp’te başlayan, Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ‘ı kapsayan, Belgrad’ta son bulan bir rota 10-15 günlük seyahatler için oldukça idealdir.

Balkan Ülkeleri Tavsiyeleri

Üsküp

Rahibe Teresa Evi, Üsküp
Rahibe Teresa Evi, Üsküp

Ulaşım: İstanbul’dan uçak ile ulaşabilirsiniz.
Süresi: 2 – 3 Günlük
Konaklama Tavsiyesi: Merkeze yakın, ekonomik ve kaliteli – Hi Skopje Hostel veya Shanti Hostel
Yapmadan Dönme: Üsküp kalesinden şehir manzarasını seyret. Makedonya Meydanı’ndaki Büyük İskender Heykelini, Taş Köprü’yü, Türk çarşısını, Vardar nehri çevresindeki parkları, botanik bahçesini, Rahibe Teresa’nın evini görmeden dönme. Bir tam gününüzü merkezden belediye otobüsleri ile ulaşabileceğiniz Matka Kanyonu için ayırabilirsiniz.

Bitola

Bitola'nın sokakları her daim hareketli. | Fotoğraf: Brigitte Djajasasmita
Bitola’nın sokakları her daim hareketli. | Fotoğraf: Brigitte Djajasasmita

Ulaşım: Üsküp’ten günlük seferleri olan otobüs veya tren ile Bitola’ya ulaşabilirsiniz.
Süresi: 1 Gün
Konaklama Tavsiyesi: Şehrin tam kalbinde, sessiz bir sokakta, kaliteli ve ekonomik – Goldy Hostel
Yapmadan Dönme: Atatürk’ün eğitim gördüğü, günümüzde müze olarak kullanılan Manastır Askeri İdadisini, saat kulesini, Haydar Kadı Camiini, 2. Philip heykelini, nehir kenarı boyunca bulunan tarihi binaları, kapalı çarşısını görmeden dönme. Shirok sokakta akşam yemeği ve kahve keyfi yapmak için erkenden bir masa bulmalısınız.

Niş

Niş merkez, Sırbistan
Niş merkez, Sırbistan

Ulaşım: Üsküp’ten otobüs veya tren ile ulaşılabilir.
Süresi: 1 Gün
Konaklama Tavsiyesi: Otobüs terminali ve gara 1km, merkez caddeye 3 dk mesafede, eski Türk konsolosluğu binasında, otantik atmosfere sahip ve ekonomik – Aurora Hostel
Yapmadan Dönme: Cele Kula’yı (Kafatası Kulesi), Niş kalesini, Kızıl Haç Nazi kampını, özgürlük anıtını görmeden dönme.

Belgrad

Kalemeydan, Belgrad Kalesi
Kalemeydan, Belgrad Kalesi

Ulaşım: Niş’ten otobüs veya gece treni ile ulaşabilirsiniz.
Süresi: 2-3 gün
Konaklama Tavsiyesi: Şehrin tam merkezinde, kaliteli – Hedonist Hostel.
Ekonomik ve tren garı – otobüs garajının hemen karşısında bulunan 6th Floor Hostel
Yapmadan Dönme: Kalemeydan parkını, Belgrad kalesini, Victor anıtını, Knez Mihailova caddesini, Taşmeydan’ı, St. Mark Kilisesi’ni, Ada Ciganlija’yı, Nikola Tesla Müzesi’ni, St. Sava Kilisesini, meclis binasını, Zemun’u görmeden dönme. Akşam yerel Balkan ezgilerini canlı dinleyip yemek keyfi yapmak isteyenler Skadarlija caddesine mutlaka uğramalı. Belgrad gece hayatı için eğlence meraklılarının adresi ise nehirdeki tekne-clublar.

Mostar ve Saraybosna

Mostar Köprüsü ve Eski Çarşı, Bosna & Hersek
Mostar Köprüsü ve Eski Çarşı, Bosna & Hersek

Ulaşım: Belgrad’tan otobüs ile Mostar’a buradan da otobüs veya tren ile Saraybosna’ya ulaşabilirsiniz.
Süresi: 2 – 3 gün
Konaklama Tavsiyesi: Saraybosna’da otel tarzında, otobüs terminali ve gara yürüme mesafesinde, ekonomik Ferijalac Hostel.
Merkeze yakın, tarihi binada, temiz, kaliteli ve ekonomik Travellers Home.

Balkan Ülkeleri Turu | Saraybosna Baş Çarşı
Balkan Ülkeleri Turu | Saraybosna Baş Çarşı

Yapmadan Dönme
Mostar: 
Mostar köprüsünü, Neretva nehrini, eski çarşıyı görmeden dönme. Günübirlik seyahat için oldukça uygun olan Mostar’ın sokaklarında kaybolabilir, harika Boşnak böreğinin ve Cevapi’nin tadına varabilirsiniz.
Saraybosna: Umut tünelini, Ferhadija caddesini, Başçarşıyı, Gazi Hüsrev Bey camiisini, Katolik ve Ortodoks katedrali – kilisesini, Latin köprüsünü, müzik köşkünü, Aşkenaz sinagogunu, Avusturya – Macaristan mimarisine sahip binaları görmeden dönme.

Kotor

Kotor körfezi ve eski şehir, Karadağ
Kotor körfezi ve eski şehir, Karadağ

Ulaşım: Saraybosna’dan Herceg Novi veya Sćepan Polje üzerinden otobüsle veya Belgrad’tan otobüsle
Süresi: 1 – 2 gün
Konaklama Tavsiyesi: Şehir surları içinde, ekonomik ve kaliteli Old Town Hostel
Yapmadan Dönme: Şehir surları arasında bulunan eski şehri sokak sokak dolaşmaya değer. Kondüsyonuna güvenenler dağ yamacındaki merdivenlerden yukarıya çıkarak harika manzaranın tadını çıkarabilirler. Kotor’dan St. Stefan, Budva, Bar gibi Karadağ’ın Adriyatik kıyılarında bulunan çok güzel yerlere de gidebilirsiniz.

Saraybosna’dan Kotor’a gelen otobüslerin bir kısmı Hırvatistan’dan geçer. Eğer geçerli bir Schengen vizeniz yok ise Hırvatistan’a seyahat yapamayacağınız için bilet alırken mutlaka Hırvatistan üzerinden gitmeyen otobüse bilet aldığınızdan emin olun.

Balkan ülkelerinde otobüs ve tren seferlerinin internetten net olarak ulaşılmaması sebebiyle, planlaması oldukça zorlu olabiliyor. Otobüs ve tren seferleri her an değişebildiği, gecikme yapabildiği için zaman zaman yolculuk sırasında rotanızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

114 YORUM

  • Merhaba;
   Şehirlerde motosiklet kiralamak için çeşitli yerler mevcut. Tek tek bilgim yok fakat gittiğiniz yerde turizm ofisine uğrarsanız mutlaka yardımcı olacaklardır.

 1. Merhabalar
  Uzun uğraş sonucu eşimle Balkanlar turu yapmaya karar verdik. Uygun bi tatil olmasını amaçladığımız için en uygun giriş çıkış biletini Saraybosnadan bulabildik. Fakat nasıl bi rota izleyebiliriz karar veremedik. Saraybosna giriş çıkışlı 10 11 günlük bi rota tavsiye edebilir misiniz lütfen. İikinci sorum ise araba kiralayıp çadır kurarak mı ilerlemeliyiz yoksa otobüsle geçişler yapıp hostellerde mi kalmalıyız. hangisi daha mantıklı olur? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

 2. Selamlar. 7 Ağustosta Üsküp/Makedonya’dan başlayarak, Sırbistan; Bosna Hersek; Karadağ; Kosova; Arnavutluk şeklinde bir rota ile iş seyahati yapacağız. Deri bayan Ayakkabı koleksiyonları esas konumuz olduğu için bu çerçevede bir yol haritası oluşturduk ancak elbette sizin bölgeye hakim olmanız nedeniyle bu konuda hangi şehirleri ziyaret etmemizin daha doğru olacağını daha reel bilgilerle destekleyebileceğinize inanıyorum. Üsküp’ten araç kirayalayarak bir ring atacağız. Konaklamayıda planlamak isterdik ancak nerede ne kadar kalcağımız tam belirgin değil. Dönüş uçağımız, 17 Ağustos. Şimdiden çok teşekkür etmek istiyorum.

  • Konu iş odaklı olduğu için maalesef bu konuda yardımcı olamayacağım. Merkezi şehirler daha uygun olabilir. Her şehirde turizm bilgi büroları oluyor. Oradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Yazı için teşekkürler.yaklaşık bir ay sonra bir planım var balkan turu olarak ama benim bir endişem , acaba oraya gittiğimiz de dil konusunda sıkıntı yaşar mıyım benim ingilizcem orta halli sayılır acaba orada nasıl olur zorlukları olur mu?

 4. Merhaba,
  Balkanrail ile vizesiz balkan ülkelerini gezmek istiyorum. Yol masrafını çıkartırsak ve yediğimiz yemekleri en uyguna gelecek şekilde ayarlarsak 5-7 günlük bir gezi ne kadara mal olur acaba?

  • Merhaba;
   Eğer dikkatli ve ekonomik davranırsan günlük 8-10 euro arası yemek – içmek için yeterli olabilir. Karadağ’da biraz daha pahalı olabilir.
   Buna konaklamayı da eklemek gerek. Gecelik 8-10 euro ortalama hostel fiyatlarıdır.
   Bunun üstüne ek masrafları da ekleyip bir bütçe çıkarmak mümkün.

 5. Merhaba,
  18-23 Mayıs arası Saraybosna’ya gideceğiz.
  Ne tür kıyafetler yanımıza almalıyız? Hava genelde nasıl olur? Bunun dışında gözlemleriniz doğrultusunda ülke genelini düşünürsek nasıl giyinmek uygun olur?

  Şimdiden teşekkürler,

  • Merhaba;
   Yolculuktan 3-5 gün önce Weather.com sitesinden hava durumuna ve ortalama sıcaklıklara bakabilirsiniz. Bu sene havalar bir garip.
   Kafanıza göre giyinin, kimse kimsenin kıyafetine karışmaz buralarda.

 6. merhaba ben haziran ayında 2 haftalık vizesiz balkan turu yapmak istiyorum.sizce hangi ülke başlangıçlı bitişli yapmalıyım ve toplamda 2000 tl yeterli olur mu?konaklamayı en ucuza ne kadara getirebilirim kısaca özetleyebilir misiniz?

  • Merhaba Merve;
   Bütçen yeterli olur diye düşünüyorum. Başlangıç ve bitişi uçak biletlerine göre karar verebilirsin. Eğer tek başına seyahat edeceksen konaklama için en uygun seçenek hostellerdir. Hostelbookers sitesinden bakabilirsin. Bazı yerlerde oldukça uygun fiyata airbnb evleri de var. Kontrol etmekte fayda var. En uygun yerler genelde gecelik 8-10 euro arası değişebiliyor.

   • peki sizce belgad gidiş dönüş almam mı mantıklı uçak biletimi yoksa gezimi bitirmek istediğim ülkeden mi almalıyım yani tekrar belgrada dönmek saçma mı olur

    • Bu tamamen yol planınız ve nereyi ne kadar görmek istediğinizle ilgili.
     Üsküp geliş, Belgrad dönüş de alabilirsiniz. Ya da tam tersi. Gidiş – dönüş Belgrad da olabilir.

     • Sırbıstan gırıs cıkıslarda problem cıkarabılıyor dıyorlar. Belgrad a ucakla gidip tur bitisinde donus icin Belgrad a geri gelsek Sirbistan girisinde sikinti olabilir mi?

 7. Merhaba; ailemle kendi aracımla gitmeyi düşünüyorum. Önerir misiniz? Araç ile gidildiğinde yol haritamız nasıl olmalı, yiyececek, giyecek vb önerileriniz nedir? Şimdiden Teşekkür ederim ederim.

  • Merhaba;
   Araçla rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Genel olarak yolların dar ve virajlı olduğunu unutmayın. Her benzinlikte detaylı yol haritası bulmanız mümkün. Yola çıkmadan önce de google maps ile bir rota çıkarabilirsiniz.
   Yiyecek konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. Yol üstünde yerel restoranlar, yol otelleri mevcut.
   Giyecek için de hangi mevsimde seyahat etmeyi düşünüyorsanız ona göre hazırlıklı olmalısınız. Çoğu bölge dağlık, yaz akşamları bile serin olabiliyor. Yağmur da sık karşılaşılan bir durum.

 8. çok güzel yazılar kaleminize sağlık.acaba ne kadar harcama yaptınız ve 3 haftalık bir gezgin için ne kadar bir fiyat önerirsiniz

  • Kısa süreli geziler için kaba hesapla günlük kişi başı 25-50 euro arası düşünülebilir. Bu tabii nerede konaklayacağınıza, nereden yemek yiyeceğinize göre değişecektir.

 9. Merhabalar. Bir maceraya atılarak tek başıma 3-4 ülkeyi gezmeyi düşünüyorum. Bir kaç soru soracağım. Yardımcı olursanız memnun olurum. 3000 tl’lik bir bütçe ile yola çıkacağım. Yaz mevsiminde orada olacağımı düşünürsek kamp çadırında vb. barınma şansım var mıdır? Müsade edilir mi? Yeme içme vb. için günde 15 euro harcadığımı varsayalım. 20 günde 3-4 ülke arası ulaşım, ülkelerin kendi içindeki ulaşımlar dahil bu 3000 tllik bütçeyi geçer miyim? Yani ulaşım ücretleri bu bütçe için makul mudur?

  • Yerine göre çadırda konaklamak mümkündür. Kırsal kesimlerde genelde sorun etmezler. Şehirlerde de bazı kamp alanları var uygun ücret karşılığı konaklanan.
   Sıkı bir şekilde bütçene sadık kalmaya çalışırsan günde 15-30 euro arası kaba bir hesap çıkarabilirsin. Buna ulaşım da dahil gibi düşünülebilir ama ne kadar sık ulaşım kullandığın da önemli tabii.

 10. Merhaba öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Yaklasık 10 gunluk klasik Balkan turu yapmayı düsünüyoruz. Ucak biletlerini gidiş ve dönüs olarak farklı havalanlarından almayı önermişsiniz zamanı iyi kullanabilmek açısından. Bunlar hangileri acaba ? gidiş Uskup dönüs Belgrad olabilir mi?
  Ya da tren tavsiye eder msnz seyahatimiz için? süreyi biraz daha uzatabiliriz.
  Yardımcı olursanız sevinirim.:) tesekkürler

 11. Merhaba sizi severek takip ediyorum.Daha önce iki ülkede bulundum tabi bunlar iş içindi.Şimdi tatile geliyorum o boşlukta balkanlara tur yapmayı düşünüyorum.Size birkaç sorum olacaktı?
  İlk defa tek gezeceğim tur mu tavsiye edersiniz yoksa tek gezmeyi mi?
  Rota olarak Makedonya-Kosova -Karadağ-Bosna Hersek düşünüyorum sizce uygun mu ?
  Son olarak dil problem olur mu ingilizcem mükemmel olmazsa da kendi işimi görecek kadar var 🙂
  Saygılarımla kolay gelsin

  • Turların programını inceleyip karar vermeniz daha doğru olabilir.
   Belirttiğin rota oldukça güzel. Biraz İngilizce işini görecektir. Büyük şehirler dışında İngilizce bilen çok fazla insan olmuyor. Bir şekilde anlaşılıyor 🙂

 12. Merhaba 🙂 Acaba üsküpten nişe otobüs fiyatları ortalama ne kadar? bir de üsküpten gidiş-dönüş şeklinde alabilir miyim biletleri?

  • Merhaba Burcu.
   Üsküp – Niş arası otobüs bileti hatırladığım kadarıyla 50 tl civarıydı. Gidiş dönüş bilet almak mümkün fakat gerekli değil. Otobüslerde sürekli yer bulunuyor.

   • böyle almak daha hesaplı diye duymuştum da 🙂 bir de sırbistana giriş yaptıktan 24 saat içinde emniyette register yapmak gerekiyor diye söyledi arkadaşım, bi bilginiz var mı acaba ben hiç duymamıştım daha önce :/

    • Merhaba;
     register değil de adres kaydı desek daha doğru olur. Eğer hostel ya da otelde konaklama yapıyorsanız emniyet kaydını onlar yapıyorlar. Karşılığında üstünde bilgilerin yazdığı beyaz bir kart veriyorlar. Bunları saklayıp çıkış yaparken pasaport polisine vermek yeterli.
     Standart uygulamada eğer bir vatandaşın evinde misafir olacaksanız ve 24 saatten fazla orada kalmanız gerekiyorsa en yakın karakola uğrayıp adres kaydı yapılması gerekiyor. Bunu yapan olduğu kadar yapmayan da var. Çok sıkı kontrol edilen bir şey değil, yine de bilmekte fayda var.

 13. Merhaba mayıs ayında 4 yetişkin 2 yaşında bir çocuk ve 8 aylık bir bebekle 3-4 günlük bir başkan seyahati yapmak istiyoruz. Belgrad a gitmeyi planlıyorduk ama acaba tek yer sıkıcı olur mu?
  Bebekle şehir değiştirmek zor olur mu? Şimdiye kadar 5_6 saatlik yolculuklarda sorun yaşamadık gerçi. Daha önce dubrovnik, Bosna ve Karadağ ı gördük. BiZe tavsiyeniz ne olur?

 14. merhaba 5-6 gecelik bir Vizesiz Balkan turu düşünüyorum Belgrad kotor ve Ohridi çok görmek istiyorum, sizce Nasıl bir rota çizmeliyiz ve bunlara eklemek istersek hangi rotaları ekleyebiliriz ya da çıkarabiliriz tek ya da 2 erkek hostelde kalacağız ve uçak otobüs kullanacağız ocak ya da şubat ayı olacak.

 15. Merhabalar Güneş Bey,
  Formunuzu heyecanla okudum. Arkadaşım ve ben 2 ay Arnavutlukta yarı zamanlı çalışma fırsatı bulduk. Buraya kadar gelmişkende bi balkan turu yapalım dedik 🙂 Ancak çalıştığımız için sadece 1 hafta iznimiz var. Size sorum bu bir haftada Makedonyaya gidip orda 1-2 gece kalıp Karadağa geçsek 1-2 günde burada kalsak ve Arnavutluğa dönsek sınır kapılarında sorun yaşar mıyız?

 16. Merhaba Güneş,
  Formunu heyecanla okudum. pek güzel bi tatil olmuş
  Sormak istediğim bir şey vardı.
  istanbul’dan uçakla tiran’a geçip son olarak üsküp’ten uçağa binip dönmek istiyorduk bu konuda sıkıntı yaşar mıyız acaba havalimanında? booking’den yerlerimiz ayarladık şimdiden.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.
  Saygılar,

  • Gidiş – dönüş biletiniz ve otel rezervasyonlarınız yanınızda olsun, bir sorun olacağını sanmıyorum. Bu şekilde gelip giden çok insan var.
   Yine de son sözü pasaport polisi söyler. 🙂

 17. ocak ya da şubat ayında balkanlara gitmek istiyorum.hava durumu nasıldır yanıma neler almalıyım?

  • Soğuk olur. Ankara ile Kars arası bir soğuk olacağını düşünebilirsiniz. Gideceğiniz bölge de önemli tabii ki. Arnavutluk ya da Makedonya’nın güneyine giderseniz bizdeki Ege’ye benzer bir havayla karşılaşabilirsiniz. Tara, Zlatibor gibi yerlerde ise Erzurum, Kars benzeri bir soğukla karşılaşabilirsiniz.

   Gideceğiniz bölgeye göre weather.com sitesinden ortalama sıcaklıkları görebilirsiniz. Klasik olacak fakat sıkı giyinmenizi öneririm.

  • Havalar soğumaya başladı. Gündüzleri hava açıksa sıcak olabilir fakat akşamları serinlik basıyor. Eylül ve Ekim ayları aynı zamanda yağmur zamanı. Bu sebeple kışa uygun ayakkabı, mont ve yağmurluk almanızı öneririm. Ayrıca montun altına giyeceğiniz polar veya benzeri kıyafetler de gerekecektir.

 18. Merhaba. Biz erkek arkadaşım ile bu yaza balkan flexipass bileti ile balkanlari gezmeyi planlıyoruz. Bulgaristan vize istedigi için istanbul uçuşu ile Üsküp den başlayarak ve yine üsküp te bitirerek bir rota planlıyoruz. Makedonya,karadağ,kosova,sırbistan,saray bosnayı 15 gün içersinde gezmeyi planlıyoruz. Sizce balkan flexipass (tren ) ile seyahat etmek yerine sizin tercih ettiğiniz gibi otobüs ile seyahat etmeyi düşünursek tahmini ne kadar bütçe ayirmamiz gerekir. Tesekkur ederim simdiden 🙂

  • Merhaba;
   Balkan ülkelerinde trenler oldukça yavaştır. Çoğu zaman gecikme yapabilir. Balkan flexipass hakkında detaylı bilgim yok. Çok sık tren kullanmayacağınızı düşünüyorum. Bu sebeple en güzeli tren veya otobüs biletlerini geldiğinizde almanız olabilir.
   Bütçe konusunda kesin bir şey söylemek oldukça zor. Mesafeye ve rotaya göre otobüs biletlerinin fiyatları değişiyor.

 19. biz 2 arkadaş ağustosta 30 gün yunanistan-makedonya-kosova-sırbistan-bosna-karadağ yolculuğu planlıyoruz.
  -30 günün maliyeti ne kadar olur?
  -bu ülkelerde otostop çekmek güvenlimidir?
  -bu yolculuk için sırt çantası büyüklüğü ne kadar olmalı?

  • Merhaba;
   Şimdiden yolunuz açık olsun.
   Bütçeniz tercihlerinize göre değişecektir. Ortalama fiyatlara göre konaklama için 10 euro, yemek içmek için de en az 10-15 euro olarak hesaplayabilirsiniz.
   Otostop çekmek genel olarak güvenlidir. Yine de genel güvenlik kurallarını göz ardı etmeyin.
   Yanınıza alacağınız malzemeye göre 40-50 lt çanta yeterli olacaktır. Kamp malzemesi de taşıyacaksanız 50-60 lt çantaya ihtiyacınız olabilir.

 20. Öncelikle merhabalar. 2 çift olarak ŞU ŞEKİLDE BİR ROTA YAPTIK.ÖNCELİKLE İSTANBULDAN BELGRADA UÇAK İLE.ARDINDAN ÜSKÜPE(SİZCE TRENLE Mİ OTOBÜSLEMİ) GİDECEĞİZ.ORADA ARABA KİRALAYIP ROTAMIZI ŞU ŞEKİLDE YAPICAZ.ÜSKÜP-BİTOLA-OHRİD-TİRAN-BUDVA-KOTOR-PRİŞTİNE-ÜSKÜP OLARAK BELGRAD HARİCİNDE TOPLAMDA 3 GECE KONAKLAYACAĞIZ.SİZCE KONAKLAMAYI HANGİ ŞEHİRLERDE YAPMALIYIZ VE ARABA KİRALAMAK MANTIKLI MI?DÖNÜŞ YAPARSANIZ SEVİNİRİM.

  • Belgrad – Üsküp arası tren seferlerinin durumunu bilemiyorum fakat otobüsle kolayca gidebilirsiniz.
   3 gece az bir zaman olabilir. Bu yüzden araç kiralamak oldukça mantıklı.
   Ohrid ve Kotor’da konaklamanızı öneririm. Priştine ve Tiran’da pek bir şey yok. Yol üstünde geçerken görseniz yeterli olur zaten.

 21. Ben Eylül 14 te kosova üzerinden üsküpe gitmek istedim.Makedonya geçecek olan arkadaşlar dikkatli olun. Makedonya gümrügü sorun çıkartıyor. Ülkeye giremeyebilisiniz. Türk pasaportu olanlara çok sıkıntı çıkarıyorlar. Bilginiz olsun.

 22. mERHABA ; BEN KIZ ARKADAŞIMLA EKİM 10 GİBİ tİRAN BAŞLANGIÇLI BALKAN TURU DÜŞÜNÜYORUZ AMA SON ZAMANLARDA Kİ SURİYELİ GÖÇ PROBLEMLERİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ HERYERDE ÖZELLİKLE AVRUPAYA GEÇMEK İSTEYEN MÜLTECİLERİ ALMADILAR E GERİ BALKAN ÜLKELERİNE BIRAKTILAR, aCABA BİZDE GEÇERKEN Bİ SIKINTI OLUŞTURABİLİRLERMİ SINIRDA?

  • Sınırda bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Medyada yer aldığı kadar dehşet bir durum da yok aslında. Eğer pasaportunuz yeni ve daha önce bir ülkeye gitmediyseniz yanınızda otel rezervasyonu, dönüş biletiniz ve işinizi belirten bir kartvizit, belge, kart bulunması faydanıza olacaktır.

 23. MERHABA,
  BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM 2015 EYLÜL 24 TE YOLA TUR İLE ÇIKACAĞIM KOSOVA, PRİŞTİNA,OHRİD.. PARA OLARAK DOLAR MI YOKSA EURO MU GÖTÜRMELİYİM? KALACAK YER VE KAHVALTI TURA DAHİL ANCAK İLK DEFA YURT DIŞINA ÇIKTIĞIM İÇİN NE KADAR MİKTARDA PARA GÖTÜRECEĞİMİ BİLEMEDİM.EN YETERLİ MİKTAR SİZCE NEDİR?

  • Merhaba;
   Nerede yediğiniz, içtiğinize göre değişebilir bu rakamlar. Kabaca çok abartmadan takılırım derseniz, en azından günlük 20-30 euro normal sayılabilir. Bu yerlerde yemek, içmek ucuzdur genel olarak.
   Dolar ya da euro olması fark yapmıyor. İkisi de kolaylıkla bozdurulabilir. Sizin için hangisini almak avantajlı ise onunla gidebilirsiniz.

 24. Mrb ben ve bir arkadasim eylulde balkanlar turu yapmayi planliyoruz.ama hic bilgimiz yok oralar hakkinda ne yapmaliyiz nerden baslamaliyiz geziye yardimci olurmusunuz ve makedonyada bu aralar guvenli midir sizce.bide iki kiz arkadas gitmeyi dusunuyoruz guvenlimidir sizce.nerden baslayalim ne yapmaliyiz hicbir fikrimiz yok yardimci olursaniz cok seviniriz.

  • Merhaba;
   Makedonya’da bir güvenlik sıkıntısı yok. Aynı şekilde diğer ülkeler de son derece güvenlidir. Genel güvenlik kurallarına dikkat ettiğiniz sürece bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.
   Öncelikle kaç günlük bir yolculuk yapacağınızı kararlaştırmalı ve buna göre bir rota belirlemelisiniz. Rotanıza en uygun varış ve dönüş noktasına karar verip arada görmek istediğiniz yerleri de planlayabilirsiniz.

 25. Merhaba biz iki arkadaş turla ekimin başında Balkan turuna katılmayı düşünüyoruz da hava koşulları nasıl olur yanımıza neler almalıyız ?

  • Merhaba;
   Ekim aylarında iç kesimler soğuk ve yağışlı olabilir. Bu sebeple yanınızda yağmurluk ve kalın bir şeyler olmasını tavsiye ederim. Gün içinde çok soğuk olmasa da serin olabilir.

 26. MERHABA, YAZINIZ SON DERECE BİLGİ VERİCİ.
  ARKADAŞIMLA 2 KİŞİ EYLÜL AYININ BAŞLARINDA 10 GÜNLÜK BİR BALKAN TURUNA ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORUZ ŞEHİRLER GENEL OLARAK BELGRAD SARAYBOSNA MOSTAR KOTOR ÜSKÜP VE OHRİ BUNA EKLEYEBİLİR VEYA BUNDAN ÇIKARABİLİRİZ DE. BENİM SORUM VE MERAK ETTİĞİM NOKTA ŞU Kİ BİZ BU ŞEHİRLERDE İZLEMEMİZ GEREKEN ROTAYI NASIL BELİRLEYECEĞİZ HANGİ ŞEHİRLER ARASI TREN HATTININ BULUNDUĞUNU SAAT KAÇTA TRENİN KALKTIĞINI VE YOLUN KAÇ SAAT SÜRDÜĞÜNÜ NEREDEN ANLAYACAĞIZ? BAZI TRENLER REZERVASYONLUYMUŞ BUNU DA NASIL ANLAYACAĞIMIZI BİLMİYORUM.GEZİMİZİ İNTERRAİL BALKAN FLEXIPASS ILE YAPMAYI DUSUNUYORUZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİZ İYİ GÜNLER DİLERİM

  • Merhaba;
   Bu rotalar arası trenle yolculuk yapmak zorlu olabilir. Balkan flexipass pek tercih edilmiyor. Otobüsle çok daha sık ve kolay sefer bulmanız mümkün.
   Tren saatleri son dakika değişebiliyor. Bu yüzden gittiğiniz şehirde gara uğrayıp bilgi almanız en iyi seçenektir.
   Otobüsler için ise http://www.balkanviator.com sitesinden faydalanabilirsiniz. Tam sonuç vermese de fikir verecektir.

 27. Merhaba,

  Merak ettiğim şu ki otobüs ve tren netsizliği sebebiyle rotamız değişebiliyorsa hostelleri önceden ayarlamak mantıklı değil. belki ilk gece için evet. peki gittiğimiz gün bir gün sonrası için mesela hostel bulmamız mümkün olur mu size?

 28. Sıdıka hanım bende 18 Temmuz çıkışlı 25 Temmuz dönüşlü. BKM Tur’la Baştanbaşa Balkanlar turunu satın aldım , sizede tavsiye ederim

 29. Güneş bey pek yararlı bilgileriniz için teşekkürler.10 gün için belgrad,saraybosna-mostar,kotor-budva-işkodra turu planladık.gidiş biletimiz belgrad, dönüşü üsküp veya tirandan planlıyoruz fakat bileti henüz alamadık.üsküp ve ohrid de görmek istediğimiz yerler. karadağ’dan makedonya veya arnavutluktan hangisine daha rahat geçeriz. dönüşü nereden alamamızı tavsiye edersiniz.teşekkürler

  • Her iki yerden de Makedonya’ya geçmek kolay sayılır. Çok fazla fark olacağını sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla Kotor – Ohrid arası 9-10 saat sürüyor otobüsle. Akşam binip sabah varmak mümkün olabilir.

 30. Güneş Bey bilgilendirme ve hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Üç yetişkiniz .Oda kahvaltı otobüsle ulaşım turları 350 € , yarım pansiyon bora jet ulaşımlı olan turlar 450€ ve ekstra turları var. Daha çok doğal güzellikleri görme ve kültürel bilgilendirme tercihli bir gezi olsun istiyorum.Her ikisinde de Öğle yemekleri, müze ve örenyeri giriş üçretleri fiyata dahil değil. Hangi tur şeklini önerirsiniz.Bilgilendirme yazınız ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Turlarlar ilgili çok detay bilmediğim ve bu konuda pek tecrübem de olmadığı için yorum yapmam yanlış olur. Otobüsle ulaşım daha yorucu ve ekstra masraflı olabilir. Türkiye’den bu tarafa gelirken vize alınması gerekebilir. Yavaş hareketten dolayı vakit kaybı da yaşanacaktır. Bunları göz önüne alarak planınız için en uygun olanı seçmenizi önerebilirim ancak.

 31. Güneş Bey merhaba , ilgilenenler için faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Ben ailemle yedi günlük bir tura katılmak istiyorum. Müze ve ören yeri giriş ücretleri hakkında bilgi verebilir misiniz?Bir de ortalama olarak Öğle ve akşam yemekleri fiyatı kaç lira olur. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba;
   Müzelerin fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. Kimi müzelerde rehberli turlar oluyor kimisinde olmuyor. Çok pahalı değil. Yaklaşık 1-5 dolar arası değişebilir. Yine de bazı müzeler biraz daha pahalı olabiliyor.
   Yemek nerede yediğinize ve ne yediğinize göre değişir. Ortalama güzel bir yerde et, ızgara benzeri yiyecekler kişi başı 10 – 15 doları bulabilir.
   Kaliteli ve isim yapmış yerlerde biraz daha yüksek olacaktır. Ufak lokantalarda ise daha ucuzdur.

 32. Merhaba Öncelikle yazınız için teşekkürler 🙂
  Eşimle birlikte ağustos ayında Balkan turuna çıkmayı düşünüyoruz. Turla gitmek istemiyoruz, mümkünse yorulup kaybolup kendimiz gezmek istiyoruz 🙂 10 günlük bir süremiz var. Rotamızı Sırbistan-Bosna-Hersek-Kosova-Makedonya olarak belirledik. Sırbistan (2gün Belgrad) Bosna Hersek 2 gün (Saray Bosna-Mostar), Kosova 1 gün Prizren, Makedonya 3 gün (Üsküp-Ohri) olarak belirledik. Kalan 2 günümüzü ulaşımdaki sıkıntılardan ötürü yaşanacak gecikmelerin planımızı bozmaması veya çok beğendiğimiz yerde 1 gün daha kalabilme ihtimalimiz adına opsiyon olarak bıraktık. Sizce sağlıklı bir program mı? Önerilerinizi alabilir miyim ve en önemlisi buralarda uygun fiyata kalabileceğimiz hosteller için tavsiye verebilir misiniz?
  Teşekkürler 🙂

  • Merhaba;
   Plan gayet güzel görünüyor. Rahat edersiniz. Belgrad’ta Hostel Mosaic veya Hostel Play temizlik ve rahatlık yönünden iyidir. Şu aralar çok fazla Suriyeli mülteciler gelip gidiyor. Hosteller de bu sebeple çoğunlukla dolu olabilir. Önyargılı olmayı gerektirecek bir durum değil kesinlikle. Sadece şaşırtıcı olabiliyor diye yazmayı uygun gördüm.
   Saraybosna’da Ferijalac terminale yakın olması, otel yapısında olması ve uygun fiyatı ile tercih edilebilir.
   Kotor’da tek bir hostel var. Adını hatırlamıyorum fakat hostelbookers’ta rahatlıkla bulabilirsiniz.
   Üsküp’te ise kesinlikle Hi Skopje’yi öneririm. Her zaman kaldığım, tertemiz, sakin ve konumu ile avantajlı. Orada kalırsanız işleten kızlara selamlarımı iletin 🙂
   Prizren’de CS yapmıştım bu yüzden konaklama ile ilgili bilgim yok. Ufak yer fazla seçenek olmayabilir.
   Şimdiden yolunuz açık olsun.

 33. Selamlar. 6 günlük bir gezi planım var. Vaktim geniş olmadığı için Bosna ve Karadağ sahillerini gezeceğim. Aslında Ohrid’e gitmeyi çok isterdim ama rotayı zorlar gibi görünüyor. Şuanki rota düşüncem saraybosna-mostar-herceg novi-kotor-cetinje-budva-ulcinj-podgorica-saraybosna şeklinde, yol güzergahı üzerinde de görülecek yerler için mola planlıyorum. Araba kiralayacağım ve dönüşümde bosnadan olduğundan böyle bir rota düşünüyorum ama sizin düşünceniz nedir eklemem çıkarmam gereken yerler varmı sizce. Özellikle ulcinj’den geri saraybosnaya en efektif nasıl dönerim tam emin olamadım. Birde konaklamaları hangi noktalarda yapmak daha mantıklı olur sizce. Yardımlarınız ve paylaşımınız için teşekkürler.

  • Merhaba; Araç ile gideceğiniz için kullanacağız yollar bellidir. Pek alternatif yok bu konuda. Bosna’dan bir yol haritası alırsanız işinizi görür.
   Konaklamayı ise saraybosna, kotor, budva, podgorica şeklinde yapabilirsiniz.
   Şahsi fikrim podgorica yerine Virpazar’ı rotaya eklemenizdir. Podgorica’da pek bir şey yok. Ayrıca oralara kadar gitmişken Ostrog manastırına da uğramayı deneyebilirsiniz.
   Şimdiden yolunuz açık olsun.

   • Güneş Bey yorumlarınız için teşekkürler. Virpazar ve Ostrog manastırını not alıyorum. Bunlar dışında güzergah üzerinde tavsiye edebileceğiniz çok bilinen yerler dışında özel yerler var mıdır. (Plaj, Kültürel Eser, Yeme-İçme gibi) benim turla gitmeyip araç kiralamanın sebebi birazda böyle yerleri görebilmek çünkü diğer klasik yerleri her türlü göreceğiz ve bu bilgiler her yerde var sizin verdiğiniz bilgiler çok değerli. Birde konaklama konusunda tavsiye yada öneri rica edeceğim. Hosteller uygun ancak ben otel tercih edeceğim ama yüksek sezon olduğundan otel fiyatları pek uygun görünmüyor. Hostel ağırlıklı konakladığınızı biliyorum ama bildiğiniz güzergah üzerinde direk tavsiyede bulunabileceğiniz oteller varmıdır mümkünse uygun fiyatlı 🙂 Selamlar

    • Bu bölgelerde çoğunlukla yürüdüğüm için konaklama konusunda ciddi bilgim yok. Fakat her yerde mutlaka güzel oteller olacaktır. Fiyatları da çok yüksek olmaz. Karadağ’da euro kullanıldığı için diğer ülkelere göre fiyatlar yüksek olabilir. Apart oteller de mevcut, temiz ve güvenilir. Buralarda pazarlık da yapabilirsiniz.
     Yemekler için Karadağ’da perşuit yiyebilirsiniz. Basitçe tütsülenmiş ettir, yanında peynir ile servis edilir. Pljeskavica, cevapi olmazsa olmazlardan. Detaylı bilgi için sonradangurmeler sitesini inceleyebilirsiniz.

 34. Güneş Bey Merhaba, Öncelikle yorum ve paylaşımlarınız için teşekkürler. Temmuz ayında 8 günlük bir balkanlar turu planlıyoruz. Grubumuz 4 yetişkin birde bebek’ten oluşuyor. Şuanki planımız Bosna ve Karadağ yapmak (yaz olması nedeni ile denizden de faydalanmak istiyoruz) Bosna Gidiş Podgorica dönüş şeklinde. Vizemiz olmadığından ve vize maliyeti olmaması için Hırvatistan’ı eklemedik. Tüm turu araba kiralayarak yapmayı düşünüyoruz. Bu tur için Bosna ve Karadağ çok mu az olur çünkü yazınızı okuduktan sonra Arnavutluk ve Makedonya’yı da Tura eklesek mi diye düşünüyorum birde Belgrad var tabi. Araba kirlayacağımızı da göz önünde bulundurarak rota tavsiyeniz nasıl olur yani görmeden dönülmez gibi duraklar hangileridir ona göre dönüşümüzü podgorica değilde başka bir havalimanı olarak değiştirmek gerekebilir. Ayrıca bu turu araç kiralama ile yapmak konusundaki görüş ve tavsiyeniz nedir (firma ücretler ve rota gibi) bu arada yabancı dil olarak sadece ingilizce konuşabiliyoruz. Son olarak otel tavsiyeleriniz ufak bebekle konaklamak için de uygun mudur.

  • Merhaba;
   Yollar çok güvenli değil maalesef. Dar dağlık yollarda araba sürmek kolay olmayabilir. Biraz dikkatli olursanız sıkıntı yaşamazsınız. Araç kiralamakla ilgili çok detay bilemiyorum. Web sitelerine göz atabilirsiniz, havalimanından teslim almak üzere önceden rezervasyon yapabilir veya kalmayı düşündüğünüz otele sorabilirsiniz.

   Balkan ülkelerinde oteller ve pansiyonlar mevcut. Rahatlıkla konaklayabilirsiniz.
   Çoğunlukla hostellerde konaklıyorum ve çocukla kalanlarla da karşılaştım. Gece yarısı çığlık çığlığa ağlamadığı sürece sorun olacağını sanmıyorum 🙂
   Çoğu hostelin 2-3 kişilik özel odaları da mevcut. Daha rahat edebilirsiniz.
   Dönüşü Karadağ’dan yaparsanız Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Podgorica şeklinde bir rota yapabilirsiniz.
   Dönüşü Makedonya’dan yaparsanız Saraybosna, Mostar, Kotor, Ohrid, Üsküp yapabilirsiniz.
   Benim tercihim dönüşü Makedonya’dan yapıp Ohrid’i görmek olurdu. Göl kenarı muazzam güzellikte bir yer.

   • Çok teşekkürler. Maalesef araç kiralama ile igili çok detay bilgi bulamadım özellikle bir ülkede alıp başka bir ülkede bırakacağımdan dolayı iş biraz karışabiliyor. O kadar güzel anlatmışsınızki Karadağın sahillerine ek olarak rotaya bir şekilde Arnavutluk sahillerini de eklemek istiyorum bolca denize girebiliriz ve anladığım kadarıyla Ohrid olmazssa olmaz. Bu durumda 8 günlük bir tatilde rotaya Belgrad’ı da eklemek biraz zor olabilir gibime geldi. Rota olarak nerede başlayıp nerede bitirmek en mantıklı olur sizce.

    • Eğer araç sorununu halledebilirsem şöyle bir rota çıkardım. Saraybosna-Mostar-Herceg Novi-Budva-Vlore-Dhermi-Sarande-Ohrid-Üsküp. Sarandeye kadar inip Ohride geri dönmek yolu biraz uzatıyor burda sizin rota tavsiyeniz ne olur. Arnavutluk güney sahillerine inmesemmi acaba ama çok güzel görünüyorlar. Yada tavsiyelerinize göre rotayı değiştirebilirim başlangıç ve bitiş noktası olarak da. Şuanki planım 7 gece 8 gün.

     • 8 gün için zorlu ve çok hareketli olabilir. Kotor’dan güneye inebilirsiniz yol üstündeki yerleri de şöyle bir görebilirsiniz. Yine de uzun bir yolculuk olacaktır. Yorucu olabilir. Haritadan km hesabı yapıp ona göre karar verebilirsiniz. Yollar çok hızlı gidilecek türde değil. Bunu da hesaba katın.
      Sadece deniz keyfi yapalım derseniz Karadağ kıyılarında daha çok vakit geçirebilirsiniz. Adriyatik’in her yanı ayrı güzel. Veya Kotorda bir iki gün geçirip direk Dhermi’ye geçebilirsiniz. Dönüşü de Üsküp veya Tiran’dan yapabilirsiniz.

 35. merhaba biz iki arkadaş balkan turuna cıkıyoruz hazıranın 20sınde üsküpde yakınımızda kalacagız.olabildiğinde fazla yer görmek istiyoruz(vizesiz)belgrad dan başlayıp üsküpde bitirmek istiyoruz.siz bir rota çizseniz nasıl yapardınız?

  • Belgrad, Saraybosna, Mostar, Kotor, Tiran, Ohrid, Bitola, Üsküp şeklinde ilerleyebilirsiniz. Böyle bir rota için 10 gün yeterli olur 15 gün ise çok rahat olur. Zaman durumunuza göre ekleme ve çıkarma yapmanız gerekebilir.
   Yolunuz şimdiden açık olsun.

 36. merhaba, biz kardeşimle temmuzda 6 gün ayıracağımız bir balkanlar turu yapmak istiyoruz. saraybosnadan başlayıp üsküpte bitirmek üzere ancak bir konuda aklım karıştı hırvatistan şuan vizeli mi vizesiz mi? sınırlı günümüz olduğu için nereye kaç gün ayırmamızı önerirsiniz? trenle seyahat etmeyi düşünüyoruz balkan flexipass hakkında bir fikriniz var mı? önerir misiniz? yardımcı olabilirseniz çok seviniriz şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba;
   Balkanlarda trenler yavaş ve saatleri de pek güvenilir değildir. Bu yüzden en güzeli otobüs kullanmanız. Kısıtlı gününüz olmasa tren ayrı bir heyecan yaratabilir.
   Hırvatistan vize istiyor. Bu sebeple Saraybosna’dan Karadağ’a geçmek isterseniz Hırvatistan üzerinden gitmeyen otobüsten bilet almaya özen göstermelisiniz.

 37. Güneş Bey merhaba,

  Eşimle önümüzdeki hafta 8 günlük bir seyahatimiz olacak. Saraybosna’dan araba kiraladık oradan başlayacağız. Saraybosna dışında Mostar, Kotor ve Belgrad’ı mutlaka görmek istiyoruz. Konaklama için saraybosnada bir arkadaşımızda kalacagız ve para harcamayacağız. Bu yerleri görmek için öneriniz nedir acaba? Nasıl bir rota çizelim sizce? Tecrübenizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
  Saygılar

  • Merhaba;
   Belirttiğiniz sıra gayet uygundur. Mostar için günübirlik vakit yeterli Saraybosna’ya oldukça yakın ve ufak bir yer. Buradan Kotor’a geçebilirsiniz. Kotor’dan da Belgrad’a. Kotor – Belgrad arası yollar ufak ve çok virajlı, dikkatli olun. Bu yüzden yolculuk uzun sürebilir.

   • İlginize ve hızlı cevabınıza çok teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum müsaadenizle. Son durağımız mecburen Saraybosna olacak. Üsküp’ü görmek istesek Kotor Belgrad arasına mı koymalıyız Kosova üzerinden hızlıca gitsek? Bir de çok zaman harcamak zorunda kalır mıyız? Şimdiden teşekkürler.. 🙂

    • Kotor’dan Kosova (Muhtemelen Peç – Prizren) üzerinden Üsküp oradan da Niş üzerinden Belgrad olabilir. Yollar çok dağlık ve virajlı bu yüzden kilometresi çok olmasa da süresi uzun olabilir. Bunu göz önünde bulundurun bence.

 38. Ben de şöyle bir katkıda bulunayım, Saraybosna – Belgrad arasında işleyen tren de Hırvatistan’a giriyor. Bu konuda da dikkatli olmakta fayda var. Biz Balkan Turumuzu, Hırvatistan’a henüz vize istenmeyen bir dönemde yaptık (hatta sanırım sizin “Balkan yürüyüşü” yaptığınız dönemle aynıydı, Üsküp’te bir hostelde arkadaşınızla karşılaşmıştık, sizi bekliyordu orada yanlış anımsamıyorsam) dolayısıyla bu bizim için sorun olmadı, fakat trene binmeden önce yolumuzun Hırvatistan’dan geçeceğini bilmiyorduk.

 39. Güneş bey yorumlarınızı dikkatle takip ediyoruz, ben ve eşimle 4 günlük bir gezi planlıyoruz siz olsanız bu dört günü nasıl değerlendirirdiniz, güzergah kosova ve üsküp olacak..

  • 1 Gün Prizren, 2 gün Üsküp, 1 gün Matka Kanyonu yapabilirsiniz. Mevsime göre Matka kanyonunu iptal etmeniz de gerekebilir. Üsküp’ten belediye otobüsü ulaşımı son derece kolaydır.

 40. iki kız olarak balkan turu yapmak istiyoruz arkadaşımla öğrenciyiz ve bütçemiz minimum düzeyde anca olabilir 10 ile 20 gün arası bir seyahat düşünüyoruz ve gitmişken tek ülke değilde birkaç ülkeyi görmek istiyoruz konaklama içinde CouchSurfing gibi şeylerden yararlanmak istiyoruz amacımız eğlenmek ve gezip görmek o yüzden her gün piskevit bile yiyebiliriz ama işte fiyatlar hakkında yani gezinin ne kadara mal olduğuna dair pek fazla bir şey göremedim sizce bu isteklerle böyle bir gezi çok mu ütopik olur.

  • Balkan ülkeleri düşük bütçe ile seyahate oldukça uygundur. Konaklama, gıda ve ulaşım gibi giderler ülkemize oranla ucuzdur.
   Eğer rahat bir seyahat olsun isterseniz günlük ortalama 20-30 euro arası masraf yapabilirsiniz.
   Biraz giderlere dikkat ederseniz bunu günlük 10-15 euroya çekmeniz mümkün olabilir.
   Masrafları düşük tutmanın en iyi yolu da yavaş hareket etmektir. 10 günde 8 şehir birden görmek isterseniz masraflarınız artacaktır.

 41. Merhaba,Balkanlar’a Ocak ayında organize turla gitmek istiyorum.İklim hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Genel olarak soğuk olur. Yüksek yerleri kar alır. Belgrad, Üsküp gibi merkezlerde de sıcaklık sıfırın altında olabilir. Ama uygun kıyafetle sıkıntı çekmeden gezilebilir. Kış olduğu için dışarda pek hareket olmaz. Genelde iç mekanları tercih edin. Bunun da avantajı gittiğiniz yerdeki insanların sosyal hayatlarını da görebilmeniz olacaktır.

 42. hocam merhaba..Serbian Airlines uygun demişssiniz ama fiyatları neredeyse thy nin iki katı..pegasusda bazı donemlerde 99 euro gıdıs donus bıletı oluyor..Su anda serbian airlines ucak bilet fiyatı 170 euro civarı..

  • Dönemsel olarak fiyatlar artıyor tabii ki. Uçakların doluluğu da bunda etkili. Şu an bayram dönemi, okullar açıldı vs… derken fiyatlar yüksek. Son dakika biletlerine bakıyorsanız eğer normaldir.
   Pegasus’un verdiği o fiyatlara karşı alınan hizmeti de düşününce emin olun çok daha pahalıya patlıyor.

 43. Merhaba,
  Eylul sonunda Belgrad, Saraybosna, Budva, Kotor,Ohri,Uskup yada tam tersi seklinde bir rota cizerek seyahat etmek istiyoruz fakat istanbul-uskup veya istanbul-belgrad tek yon ucak bileti almak istedigimizde uyari veriyor. Gidis saraybosna donus belgrad veya uskup yapalim en azindan diye dusunduk. Siz bu konuda problem yasadiniz mi? Ulkeye otobusle girip ucakla ayrilma konusunda problem yasanir
  Mi?

  • Uçak biletini tek yön alırsanız sistem otomatik bir uyarı veriyor. Giderken yanınızda dönüş biletinizin de çıktısı mutlaka bulunsun. Sordukları zaman durumu açıklar biletleri gösterirsiniz. Bu şekilde ben herhangi bir sorun yaşamadım.

   • Cok tesekkur ederim Gunes bey. Sirbistan veya Makedonya’dan birini vakit yetmezligi nedeniyle rotadan cikarmak zorunda kalma ihtimalimiz var. Sizin bu konuda bir tavsiyeniz olur mu?

    • Makedonya ile Sırbistan arasında seçim yapmak cidden çok zor. Teknik olarak birbirlerine çok benziyorlar fakat aynı zamanda da oldukça farklılar.
     Sizin durumunuzda yazı tura atardım 🙂 Veya hangisine gitmek daha ucuz olacaksa onu seçerdim. İki ülke de birbirinden güzel ve keyifli.

 44. Güneş bey ben karavan ile gitmek istiyorum yol güzergahlarında kamping yerleri bulmak mümkünmüdür?Teşekkürler.

  • Karadağ’da özellikle Tara Kanyonu bölgesinde bir çok kamp yeri mevcut. Onun dışında da yerleşim alanlarında kamp yerleri bulmak mümkün. Küçük yerleşim yerlerinde ise yaşayanlar kampçılara karşı son derece yardımcı davranıyorlar.
   Balkan ülkeleri bu konuda çok ciddi bir yapılanmaya sahip değil. Kafanıza göre uygun bir yerde gecelemek son derece mümkün.

 45. Güneş bey gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı olmuş.Sormak istediğim konaklama konusunda gitmeden önce otel konusunda nasıl yardım alabiliriz.Yani telefonla anlaşabiliyor muyuz.Otel lerin telefonlarına nasıl ulaşabiliriz.teşekkürler.

 46. Çok güzel yazı teşekkürler, ağustosta ben de gitmeyi düşünüyorum, dil konusunda sıkıntı çektiniz mi acaba ?

  • Merkezi yerlerde dil sorun olmuyor. Saraybosna, Mostar, Üsküp gibi merkezlerde Türkçe konuşanlara rastlamak mümkün.
   Çok fazla ortak kelimemiz olduğu için günlük kullanımlara çok kolay alışırsınız.

  • Gidiş – dönüş yol parası haricinde kabaca günlük 10-15 euro gibi bir masrafım oldu sanırım. Gittiğim yerlerde arkadaşlarımın yanında konaklamış olmam benim için avantajdı.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.