Haftanın İpucu: Seyahatte Daha Güzel Fotoğraf Çekmek

Seyahate çıktığınız zaman güzel fotoğraf çekmek sizin için ne kadar önemli? Seyahatte güzel fotoğraf çekmek için bol miktarda zaman ve para mı harcıyorsunuz yoksa yaşadıklarınızı birer anı olarak zihninizde saklamayı mı tercih ediyorsunuz? Seyahat fotoğrafçılığı ipuçları gittiğiniz yerlerde çok daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlayacak. Fotoğraf seyahatine çıkmış olmasanız bile eve döndükten sonra arkadaşlarınıza göstereceğiniz birbirinden güzel fotoğraflarınız olsun istemez misiniz?

Birçok kişi için dengeyi bulmak oldukça faydalı olabiliyor. Son teknoloji ürünü kamera ve çeşitli objektifler taşımasanız bile seyahatinizin özetini ortaya koyan fotoğraflar ile eve dönmek eminim sizi oldukça mutlu edecektir. Sahip olduğunuz standart kamera ile memnun edici fotoğraflar çekmek için Eyfel kulesinin karşısında gün doğumunu bekleyip tripod ve pahalı aksesuarlar ile uğraşmanız gerekmez.
Seyahatinizin asıl amacı fotoğraf çekmek değil bulunduğunuz şehri gezmek, keşfetmek olabilir. Hatta fotoğraf çekmek konusunda hiçbir bilginiz de olmayabilir. Seyahat etmek ile fotoğraf çekmek arasındaki dengeyi doğru sağladığınız takdirde sevdiklerinizle paylaşacağınız çok güzel fotoğraflarla eve dönmeniz mümkündür.
Sizler için derlediğim ufak ipuçları ile seyahat sırasında fotoğraf çekmek zorluk olmaktan çıkacak ve eve döndüğünüzde bakmaktan keyift alacağınız fotoğraflara sahip olacaksınız.

Güzel Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

– En çok ilgi gören fotoğraflar her zaman favori noktalar olmayabilir. Paris’te geçirdiğiniz sürenin en ilgi çekici noktası Eyfel kulesi olsa da akşam yemeğinde sipariş ettiğiniz lezzetli peynir tabağının fotoğrafı çok daha ilgi çekici olacaktır.

Kişisel Deneyimler | La Linea, İspanya
Yediğiniz Yerel Tadları Kaydedin | La Linea, İspanya

– Kişisel deneyimlerinizi fotoğraflamayı unutmayın. Sizi mutlu eden, şaşırtan, keyiflendiren ve hatta sinirlendiren herhangi birşey olabilir. Bu yediğiniz ilginç bir yemek, gördüğünüz garip bir tabela, çok merkezi bir yerde denk geldiğiniz boş, sessiz bir sokak veya ilginç kıyafetli sokak müzisyenleri olabilir. Kişisel deneyimlerinizi kaydetmenin yanında bulunduğunuz yerin kültürünü, günlük hayatını da kaydetmiş olursunuz. Eyfel kulesinin harika bir fotoğrafını çekemediniz diye üzülmeyin. Beğendiğiniz bir posta kartı bulmak oldukça kolaydır.

Geçtiğiniz Yerleri Kaydedin | Tara Köprüsü, Karadağ
Geçtiğiniz Yerleri Kaydedin | Tara Köprüsü, Karadağ

– Saklamak istemediğiniz fotoğrafları dijital kameralar sayesinde kolayca silebilirsiniz. Buna rağmen çoğu kişi fotoğraf düzenlemeyi hep erteler ve sonunda vaktinizi harcamak için kendilerini bekleyen binlerce fotoğraf arasında kaybolur gider. Bu karmaşayı engellemek, hafıza kartınızı etkili kullanmak için aynı şeyin en fazla 3 fotoğrafını çekmeye çalışın.

– Fotoğraf çekmekle ilgili izin gerektiren kesin kurallar bulunmasa da özellikle seyahat sırasında genel nezaket kuralları dahilinde izin almak gerekebilir. Farklı kültüre sahip insanların fotoğraf çekilmekle ilgili farklı tepkileri vardır. Kimi ülkelerde sokaktaki herkes seve seve poz verebilirken kimi ülkelerde fotoğrafı çekilen kişi ruhunu kaybedeceğine inanabilir. Sokakta direkt olarak bir kişinin fotoğrafını çekmeden önce nazikçe izin almak hoş bir davranış şeklidir. Aynı zamanda sizi oluşabilecek sıkıntılardan koruyacaktır. Birçok yerde izin almanız gerekmez. Özellikle merkezi kalabalık yerlerde.

Yanal Işık | Makedonya
Yanal Işık | Makedonya

– Fotoğrafın kalitesinde en büyük etki Işıktır. Birçok kişinin ışığın öneminden habersiz olduğunu düşünüyorum. Dikkat ederseniz en klişe bilgi fotoğraf çekerken ışığı arkada bırakmaktır. YANLIŞ!
Yanal ışık hem görüntüye derinlik katar hem de sert gölgeleri engeller. Eğer manzara fotoğrafı çekecekseniz gün doğumu ve batımı en doğru zamandır. Bu sürelerde güneş ışığı oldukça yumuşak ve yatay gelir. Böylece dümdüz fotoğraflar yerine daha derinlik sahibi harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

– Kompozisyon ile ilgili 3’te 1 oranını unutmayın. Kameranızın ekranından gördüğünüz görüntüyü hayali çizgilerle yatay ve dikey üç eşit parçaya bölün. Konunuzu ekranın tam ortasında bırakmak yerine bu çizgilerin kesişim noktalarının birinde kalacak şekilde fotoğrafı çekin. Yeni nesil fotoğraf makinelerinin ekranlarında klavuz çizgileri gösteren ayarlar mevcuttur. Kameranızın kullanma klavuzundan gerekli bilgiyi bulabilirsiniz.

Yer seviyesinden fotoğraf çekin | Toby, Venezuela
Yer seviyesinden fotoğraf çekin | Toby, Venezuela

– Farklı açılardan fotoğraf çekin. Çok hoşunuza giden bir çiçeğin fotoğrafını tepeden çekmeyin. Yüksek bir binanın fotoğrafını aşağıdan yukarıya doğru çekmeyin. Günlük hayatımızda alışık olmadığımız açılardan fotoğraf çekmeye çalışın. Duruma göre dizlerinizin üstüne çökün, kameranızı kollarınızla havaya kaldırın, hatta kameranızı yere koymaktan çekinmeyin.

– Fotoğraf çekerken modelin eklemlerini karenin içinde bırakın. Kesinlikle diz, dirsek, bilek gibi bölümler fotoğraf karesinde bulunmalı.

– Çok güzel bir plajda gün batımında fotoğraf çekmek istiyorsunuz fakat güneş tam karşınızda kalıyor. Bu durumda modelinizin yüzü tamamen karanlıkta kalacaktır. Flaş kullanın. Böylece modeliniz görünür olacak ve aynı zamanda gün batımını da fotoğraflama şansına sahip olacaksınız. Kamera ayarlarından flaşın gücünü arttırıp azaltarak en uygun ışıklandırmayı sağlayabilirsiniz. Flaş kullanırken modelinizden en fazla 1-2 metre uzakta olmaya özen gösterin.

Fotoğrafçılık konusunda herhangi bir eğitiminiz olmasa da buradaki ipuçları daha kaliteli ve gözalıcı fotoğraflar çekmeye başlamanız için ilk adımı atmanıza yardımcı olacaktır. Daha güzel fotoğraflar çektikçe seyahatinizden daha çok keyif alacağınızdan eminim.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.