Ucuz Uçak Bileti Bulmanın İnce Ayrıntıları

Yurtiçi ve yurtdışı seyatlerimizde alacağımız uçak bileti fiyatları oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun sebeplerinden birisi olarak havayolu firmalarının toplam satmak istedikleri bilet sayısının ne kadarını doldurabildikleri ile doğrudan ilintilidir. Örnekleme üzerinden konuyu aydınlatmak gerekirse 100 adet biletinin uçak kalkış saatinden önce ne kadarının satılıp ne kadarının boş kaldığı, boş kalan koltukların zaman içindeki fiyatlarını belirlemektedir. Bu ayrıntı bize yapmamız gerekenin, en basit tabirle uçak bileti fiyatlarının erken rezervasyonla indirimli alınabileceğini anlatsa da durum sanıldığı kadar basit değildir…

Uçakların doluluk oranı bilet fiyatlarına da yansıyor.
Uçakların doluluk oranı bilet fiyatlarına da yansıyor.

Şöyle ki erken rezervasyonla ucuz uçak bileti satın aldığınızı sanabilirsiniz ancak zaman içerisinde uçak, sizin bileti aldığınız tarihten daha az doluluk oranına düşerse, siz satın aldığınız bileti pahalıya aldığınız bir durumla karşıkarşıya kalırsınız. Çok karışık olmaması açısından bir örnek vermek sanırım yerinde olacaktır. Diyelim ki trabzon uçak bileti satın almanızı aylar önceden “X” TL’ye yaptınız. Siz bileti satın aldığınızda uçağın toplam doluluk oranı %30’du ancak son iki hafta kala büyük bir grup biletlerini iptal etme kararı aldı ve uçak doluluk oranı %15’e düştü.. Böyle bir durumda uçak bileti satış fiyatı tahmini olarak X/2’ye düşecektir. Yani siz biletinizi 2 kat pahalıya almış olacaksınız.

Ucuz uçak bileti bulmak için çeşitli kaynakları kullanabilirsiniz.
Ucuz uçak bileti bulmak için çeşitli kaynakları kullanabilirsiniz.

Peki ne yapmalı?

Öncelikle seyahat planı yaptığınız bölge’nin o zaman dilimi içerisindeki yoğunluğunu bilmelisiniz. Seyahat tarihinizi de buna göre planlamalısınız. Herkesin tercih ettiği, tercihlerden farklılaşmalısınız. Mesela zaman dilimi bunlardan bir tanesi olarak kabul edilebilir. Zaman diliminden kasıt sadece gün olarak değil saat olarak da önem teşkil etmektedir. Örneğin gece yarısı’ndan sonraki sabaha karşı inişli uçuşlar genellikle diğer saat dilimlerinden daha ucuzdur. Ayrıca Havayolu firması olarak sadece Thy değil, diğer havayolu firmalarının fiyatlarını da öğrenmeli ve bunları birbiri ile karşılaştırmalısınız. Çok rağbet gören popüler bir havayolu firmasına nazaran başka bir havayolu firması ile istediğiniz bölgeye çok daha ucuza seyahat etmeniz bu şekilde mümkün olabilir. Bu amaçla kurulmuş ucakbileti.com.tr gibi uçak bileti karşılaştırma sitelerinden faydalanabilirsiniz.  Bu siteler vasıtasıyla filtre uygulayarak gideceğiniz destinasyonda en ucuz uçak bileti sayfası altından havayolu firmalarının hangisinin en ucuz bilet fiyatı uyguladığını ortaya çıkartabilirsiniz.

Ayrıca uçuşunuz planlarken seçtiğiniz havaalanının da fiyatlarda önemi büyüktür. Çünkü bir havaalanı ile diğer havaalanı arasında fiyat farklılıkları söz konusu olabilir. Mesala Sabiha Gökçen ile Ataturk Hava alanı fiyat ile birbiri ile bağlantısızdır ve genellikle Sabiha Gökçen’deki uçuşlar daha uygundur.

1 Yorum

  1. Makalenizde de bahsettiğiniz gibi farklı destinasyonlara filtreleme yaparak gitmek daha ucuz bilet bulmamızı kolaylaştırıyor.Özellikle çok sık seyahat edilmeyen aylar ve saatler bu konuda büyük bir avantaj sağlıyor.Seyahat edecek arkadaşlara önerim özellikle bu tarz da bilet satışı sunan hava yolu firmaları var.Ucuz bilet bulunabilmesi ile ünlü havayolu şirketleri ama burada denildiği gibi tek bir şirkete bağlı kalmayın.Ve aktarma yapmaktan korkmayın 🙂 Aynı zamanda şehirdeki ikinci hava alanlarından kalkışı ve inişide dikkate alın.Aynı bizim Sabiha Gökçen Havalimanı gibi … 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.