Yol Sohbetleri – Gürkan GENÇ

Demir atlı adam olarak ün yapan Gürkan GENÇ‘i tanımayan kaldı mı emin değilim. Kendisini Türkiye’den Japonya’ya pedal çevirirken tanımıştım. Asya’da yaşadığı birbirinden ilginç maceralarını heyecanla ve gıpta ile izlemiştim. Aradan geçen süre içinde İzmir’de yaptığı sunumda yüz yüze tanışma fırsatını yakalamak ise benim için önemli ve keyifli bir deneyim oldu. Ara ara uyanıp “Gürkan nerede acaba, neler yapıyor bir bakayım” diyerek sosyal medya hesaplarına ve bloguna göz attığım oluyor.

Gürkan GENÇ sadece pedal basarak yolları aşmakla kalmıyor. Gittiği her yerde adeta bir elçi edasıyla okullarda sunumlar yapıyor, ülkemizdeki genç sporculara maddi, manevi destek oluyor. Yeri geliyor Afrika’nın bir ucunda pedallar iken Dünya’nın bir ucunda kaza yapmış bisikletçiye yardım eli uzatıyor. Yolculuğunu kendi adının, yaşamının önünde tutan çok değerli bir gezgin olduğunu söylemem gerekir. Buyrun Gürkan GENÇ’i daha yakından tanıyacağınız söyleşimize.

İtalya
İtalya

Merhaba sevgili Gürkan;

  • Bize biraz kendinden bahseder misin? Kimdir Gürkan GENÇ?

Son 6 Seneye bakacak olursam Dünya’yı belli amaçlar ve hedefler doğrultusunda bisikleti ile gezen, bunları yaparken de hayalini gerçekleştiren biriyim.

  • Ne iş yapar(dı), nerede yaşar(dı), neden bisiklet üstünde ülke ülke gezer?

İletişim Fakültesi mezunuyum. Haber servislerinde çalıştım, havalimanında özel bir şirkette çalıştım, 2007 yılında gıda sektöründe kendi işimi kurdum ve 2010 yılında da şirket hisselerimi devrettim. Ardından bisikletle Dünya’yı gezmeye başladım. 2014 yılından sonra mesleğimle ilgili deneyimleri iş tecrübelerimle harmanlayıp seyahat hayatımla birleştirerek farklı bir iş dalı ortaya çıkardım. Şu anda onu yapıyorum. Aynı zamanda Dünya’yı geziyorum.

Son 5 senedir yeni yılımı farklı ülkelerde kutluyorum. 2011 Japonya, 2012 Türkiye, 2013 Rusya, 2014 İspanya, 2015 Umman, 2016 yılını sanırım ya Tanzanya ya da Madagaskar’da kutlayacağım. Bu ara mesafeleri de bisikletle gittiğim düşünülünce yaşadığım yer artık yeryüzü diyebilirim. 2011 yılından önce Ankara’da yaşıyordum.

  • Şu anda tam olarak neredesin? Bulunduğun yeri ve bugünlerde neler yaptığını kısaca anlatır mısın? Bir sonraki durağın neresi olacak?

Şuan Tanzanya’nın Hint denizi kıyısında günlüğü 6.5$ olan bir kamp alanında dinleniyorum. Pek bilinen bir yer değil. Google haritalarında da görünmüyor. Asfalt yol yok. 100 km arazide pedallayıp bu noktaya geliyorsun. Sessiz sakin bir yer.

Osmanlı – Etiyopya ilişkileri üzerine yazılmış bir araştırma yazısını okuyorum aynı zamanda. O dönemde Amerikan iç savaşında başarı göstermiş bir albayın neden gelip Osmanlı İmparatorluğu için Etiyopya’da ordunun başına geçtiğini araştırıyorum. Yemek yiyorum, uyuyorum, çamaşır yıkıyorum. Drone uçurma tekniklerimi geliştiriyorum. Evet, bisikletle bir adet insanız hava aracı da taşıyorum. Daha iyi fotoğraflar çekmek için onu daha iyi kullanmaya çalışıyorum. Böyle geçiyor günler.

Bir sonraki durağımı bilmiyorum henüz karar vermedim.

Tanzanya'da gpsde görünmeyen yollarda
Tanzanya’da gpsde görünmeyen yollarda
  • Sözlükte veya ansiklopedilerde yazan kavramları göz ardı ederek “YOL” ve “YOLCULUK” kelimeleri için kendi tanımını yapar mısın?

Yol: Bisikletimle A noktasından B noktasına gittiğim alan.

Yolculuk: A ve B noktası arasında bisikletimle yol alırken hayal dünyasının devreye girmesi ile gidilecek noktaların silindiği süreç.

  • Uzun süreli yolculuklara çıkan birçok kişi gibi eminim senin de yakın çevrende fikirlerini, hayallerini baltalamaya çalışanlar, gözünü korkutmaya çalışanlar olmuştur.

Yolculuğa çıkana kadar bunlarla nasıl başa çıktığını anlatır mısın?

Japonya’ya bisikletle gideceğim diyince dalga geçen veya inanmayan çok oldu. Sonrası daha kolaydı, kimseye bir şey söylemedim. Günü geldiğinde ben gidiyorum dedim ve gittim.

Döndüğümde bisikletimle Dünya turuna çıkıyorum dediğimde haliyle kimse bir şey diyemedi. Hatta sonrasında yeni projeler ürettiğimde de bir şeyler demek isteyen bunu yüksek sesle söyleyememiştir. Ağzımdan çıkan her sözü tek tek gerçekleştirdiğim zaten takip edenler tarafından bilinir.

Neyi yapabileceğimizi veya yapamayacağımızı kendimizden başka kimse bilemez. Yapabileceğinize gerçekten inanıyorsanız yaparsınız

Ukrayna'da buzların üstünde pedallarken
Ukrayna’da buzların üstünde pedallarken
  • Biraz özeleştiri yapmanı isteyeceğim. Yaptığın yolculuklar sonrasında hayatında, davranışlarında, huyunda olumlu veya olumsuz bir değişiklik olmuştur diye düşünüyorum.

Yolculuk öncesi ve sonrası kendinde gözlemlediğin değişimler nelerdir?

Sessizleşiyorum. En büyük değişim bu. Konuşmak istemiyorum. Fakat konu açıp konuşmaya çalıştığım anlar da oluyor. Sessizliğe gömüldüğümde bencilce bir hareket yaptığımı düşünüyorum. Belki bir çok kişinin yaşamadığı tecrübeleri yaşıyor görmediği yerleri görüyorum. Bunları anlatıp bilgiyi paylaşmamak bencilce olur diyerek devam ediyorum.

  • Yaşadığın, yetiştiğin, sokaklarını, insanlarını bildiğin çevreni ardında bırakıp aylarca hiç bilmediğin yerlerde bulunuyorsun. Uzun yolculuklar yapan bir çok kişinin bu durumla başa çıkamayıp evlerine döndüğünü duymuştum.

Zaman zaman da olsa ardında kalanları özlediğin oluyor mu? Bu durumla nasıl başa çıkıyorsun?

Ailemle veya dostlarımla daha önce bir kopukluğumuz yoktu, şimdi de yok. Döndüğümde kaldığımız yerden devam edeceğimizi hepsi bilir. Zorlandığım veya özlediğim bir durum yok Türkiye’de. Teknolojinin gelişimi de iyi oldu, arada bir görüntülü konuşma yapma imkanım bile oluyor 😀

Japonya
Japonya
  • Biraz da hayal dünyana inelim ne dersin? Hiçbir kısıtlamanın olmadığını düşün. Bugün hesabına milyon lira yatıyor mesela. Vize ve zaman derdin yok. En büyük yolculuk hayalini gerçekleştirmek kalıyor sana.

Nereye, nasıl ve neden gidersin?

Biri bana böyle ekstradan biri para verse yaptığım turun aynısını yapabilmeleri için parayı 6 kişiye bölüştürürüm ve bu altı kişinin rotası da benim geçmediğim veya gidemediğim yerler olur. Onların gözlemlerini yol anılarını okur, tecrübelerinden faydalanır, anılarını turları bittiğinde de kendilerinden dinlerdim. Hayattayken yapacağım en akıllıca yatırım %100 bu olurdu. O paranın kuruşunu kendime harcamam şu anda zaten özgürce ve sınırsızca geziyorum.

  • Son olarak bu söyleşiyi okuyanlara iletmek istediğin bir şeyler var mı?

Yukarıda da görüleceği üzere özlü ve süslü sözleri olan biri değilim. İyisi ile kötüsü ile hayat yolunda bir tercih yaptım ve o yolda ilerliyorum. Sonu iyi mi bitecek kötü mü bitecek diye bir beklentim yok. Filmin sonu gideceğimiz yer belli. Yaşam serüvenimde iyi bir insan olmaya ve iyi şeyler yapmaya çalışıyorum. Tek şansımız var her ne yapıyorsak yapalım iyi değerlendirmek gerekiyor.

Zanzibar
Zanzibar

Bağlantılar

Web sitesi: https://gurkangenc.com/

Facebook Sayfası: Gurkan GENC

Twitter: @gurkan_genc

Instagram: gurkangencc

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.