Cebelitarık Sınırı ve İspanya | Stresli Yürüyüş

Cebelitarık sınırı, benim pasaportum, Amerikalı kaptan ve sınır polisi ile dalaştığımız bir gün. Planımız sabah erken kalkıp Cebelitarık‘ın ünlü kayasına çıkmak. Burada bulunan mağaraları, dünya savaşından kalma sığınak ve topları, çok daha garip olan Avrupa’nın tek maymun topluluğunu ziyaret etmek istiyoruz.

Seyyahın Seyir Defteri

11 Aralık 2012

Sabah uyandıktan sonra teknede ufak bir temizlik işine girişiyoruz. Ardından Sandrine yazı ve fotoğrafları ile ilgileniyor. Öğlen civarı gelen usta motoru onarmaya çalışıyor. Tabii gerekli parçaların eksikliği ve sorunun garipliği karşısında tüm günü onu bunu sökmekle geçiriyor. Ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
Tamir işleri uzadıkça uzuyor. Teknenin motor bölümü çok dar ve ulaşmamız gereken nokta da oldukça zorlu. Tüm günü teknede geçirmemiz sebebiyle Sandrine stres yapmaya biraz da bana ekşimeye başlıyor.

Chimena Restoran, La Linea, İspanya
La Chimenea Restoran, La Linea, İspanya

Akşam saatinde yine aynı hikaye. Sınırdan ufak bir stresle geçip La Chimenea restorana oturup çılgınca yemek. Yemekte keyifler yerinde, sohbetler, şakalar havalarda uçuşuyor. Yemekten sonra tekneye dönüşte başımıza neler geleceğini kim bilebilirdi ki?

Cebelitarık Sınırı ve Bir Takım Gerginlikler

İspanya’dan Cebelitarık‘a herzamanki gibi yürüyerek geçerken uzaktan pasaportlarımıza göz atan polis hanım, çok neşeli ve keyifli gününde olacak ki, ufak bir el işareti ile hepimize dur çekip yanımıza kadar yaklaşıyor. Iyice yakından pasaportlara bakınca tabii ki benim pasaportuma dikkat kesiliyor. Pasaportu benden alıp tek tek sayfalarını karıştırıyor, önüne arkasına bakıyor. Tam bir şey soracak gibi yaparken kendisine birşey demeden yat kaptanı ehliyetimi ve liman giriş belgemi uzatıyorum. Uzattığım belgelere bile bakmadan pasaportun arasına koyup geri uzatıyor. Artık ne düşündü ne aradı ne buldu bilemiyorum fakat derin bir nefes ile rahatlıyorum. Benden sonra incelemek üzere aldığı Philip’in pasaportunu da aynı şekilde sayfa sayfa inceliyor ve ardından sorular sormaya başlıyor.

~ Ne zaman Ispanya’ya geldiniz?
~ Bu akşamüstü.
~ Nerede kalıyorsunuz?
~A.B.D.’de.
~Ispanya’ya nasıl geldiniz?
~Yürüyerek.

Cebelitarık - İspanya Sınırı | @Wikipedia
Cebelitarık – İspanya Sınırı | @Wikipedia

Bütün bu sorulara Philip’in sakin fakat gıcık cevaplar vermesi hanım polisi biraz kızdırmış olacak ki Philip’e pasaportunda giriş damgası olması gerektiğini, bir dahaki sefere girişte işlem yaptırmasını söylüyor. Hepimiz benim sorun yaşayacağımı düşünürken Amerika vatandaşı Philip ufak çaplı sıkıntı yaşıyor.

Günü bu şekilde bitirip, Cebelitarık sınırı ile aramıza biraz mesafe koyarak tekneye dönüyoruz ve uykuya dalıyoruz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.