İzola Marina’ya Varış

Izola içinde bir yere gitmek için araca pek ihtiyaç yok. Yürüyerek her yere ulaşabiliyorsunuz. Otobüsten iner inmez Izola marina’ya giderek tekneyi buluyoruz.

Teknede daha yapılacak çok iş olduğu kesin. Bütün malzemeler kutuların içinde duruyor. Bunları tek tek çıkartıp sipariş listesinden en küçük ayrıntıya kadar kontrol etmemiz gerekiyor. Çok fazla malzeme var. Ayrıca teknenin GPS sistemini de kalibre etmemiz gerek. Bütün bu işler sonucu tekneyi yola hazırlamamız 2-3 gün süreceğe benziyor.

Marinada birçok yelkenli tekne görüyoruz. Bir çoğu buraya teslim için getirilmiş ve hazırlanmakta. Bir kısmı da teknelerinde yaşayan yabancılara ait. Marina içinde kafeterya, bilgi merkezi, çeşitli dükkanlar da mevcut.

izola marina slovenia

İzola Marina’da İlk Gün

Teknelerin bulunduğu bölüme girmek için kart almak gerekiyor. Bunu marina merkezine kayıt yaptırarak alabiliyorsunuz. Bunun belli bir ücreti var. Biz tek kart ile hiç sıkıntı çekmeden idare ettik.

İlk gün yol yorgunluğumuzu atmak için kasabada ufak bir yürüyüşe çıktık. Gerçekten harika manzarası, yemyeşil sokakları ve sakinliği ile büyülü bir yer Izola. Herkes güler yüzlü ve sakin. Trafik neredeyse hiç yok gibi. Tabii neredeyse tüm Avrupa’da olduğu gibi burada da yayaların kesin önceliği var.
Akşam yemeğini marinanın yukarısındaki yol üzerinde bulunan restoranlardan birinde yapıyoruz. Burası bizim ocak başı kıvamında bir yer. Kocaman bir mangalda pişirilen harika etler ve yanında soğuk bira, bütün yol yorgunluğumuzu alıyor üzerimizden. Fiyatlar Avrupa geneline göre daha ucuz ama tabii ki Türkiye’ye göre biraz pahalı kalıyor.
Yemekten sonra tekneye dönüp erkenden yatıyoruz. Ertesi gün bir sürü iş bizi bekliyor.