Şehirde Gerçek Bir Gezgin Olmak

Gezgin olmak sadece uzaklara gitmek değil, eve dönmeyi de içerir. Egzotik plajlarda geceleyen, yabancı kültürlere uyum sağlayan veya yağmur ormanlarında yürüyüşler yapan sırtçantalılar için alışık oldukları, yaşadıkları şehir çekici bir varış noktası olmaktan çok uzaktır. Dünya turuna çıkan gezginlerin bir kısmı seyahatleri sırasında karşılaştıkları zorluklar, zorunluluklar yüzünden, şansın kötü olması veya sadece dinlenmek için evlerine geri dönmek zorunda kalırlar. Eve geri dönen bir çok gezgin kendisini evin yakınındaki barda içinde bulundukları duruma üzülerek barmene dert yanar halde bulurlar.

İzmir, İstanbul gibi büyük şehirde veya Anadolu’nun küçük bir kasabasında yaşıyor olmak eve dönüş sendromunu atlatmakta bir avantaj veya dezavantaj sağlamayacaktır. Küçük bir kasabaya geri döndüğünüzde çevrede yapacak çok bir şey bulamamak sıkıntı yaratabilir. Aynı şekilde eviniz  büyük bir şehirde ise çevrenin çok tanıdık, sıradan olması sıkılmanız için yeterli olacaktır. Belki bir sonraki seyahatiniz için para biriktirmek amacıyla yeni bir iş buldunuz veya sevgiliniz eve geri dönüp bir süre yerleşik yaşamakta ısrarcı oldu. Belki de uzun süre seyahat etmekten yorgun düştünüz ve dinlenmek üzere eve geri döndünüz. Sebebiniz ne olursa olsun evdesiniz ve bir süre burada kalacaksınız. Peki şimdi ne yapmalı?

Sırtçantalı gezginler olarak yabancı kültürlere uyum sağlamakla ilgili becerilerimiz ile hep övünür dururuz. Farklı kültürlerden yeni bilgiler öğrenmeyi, “yabancı” olanı keşfetmeyi çok severiz. Ne kadar zor olursa olsun sırtçantalı gezginlerin aynı mantığı evlerine döndüklerinde de korumaları, sıkıntılı günleri atlatmak için büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple derlediğim, yaşadığınız şehri, evinizi tekrardan keşfetmek için ipuçları:

Etkinliklere Katılın

Gezmek-MeetingSırtçantalı gezginler seyahatleri süresince hemen hemen her gün farklı etkinliklere katılma fırsatı elde ederler. Şehir turları, konserler, doğa yürüyüşleri ve daha bir çok farklı etkinlik seyahatlerin vazgeçilmezleri arasındadır. Eve dönen gezginlerin sanki etrafta yapacak bir şey yokmuş gibi hissetmeleri ve kendilerini büyük bir boşluğun ortasında bulmaları oldukça sık görülen bir durumdur.

Şehirdeki arkadaşlarınızla iletişim kurarak, hep birlikte gösterime yeni girmiş tiyatro oyunu izlemeye gidebilir, Couchsurfing gibi toplulukların haftalık buluşmalarına katılabilirsiniz. Eğlenceli vakit geçirmenin yanında eve kapanıp monotonluktan kurtulabilirsiniz. Evinizden uzakta olduğunuz süre boyunca belki yeni bir grup sahne almaya başlamış olabilir, her zaman takıldığınız kafe, barda yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Evden dışarıya çıkmadığınız sürece asla bilemezsiniz!

Yol Arkadaşlarınızı Evinize Davet Edin

Sırtçantalı gezginlerin en büyük becerilerinden birisi de yolculuk sırasında yeni arkadaşlıklar kurmaktır. Yol boyunca sizi zor durumlardan kurtaran, hostelde eğlenceli vakit geçirdiğiniz veya bir süreliğine de olsa birlikte seyahat ettiğiniz arkadaşlarınız olmuştur. Eve geri dönmek yabancı arkadaşlarınıza davet göndermek için harika bir fırsattır. Evinizde misafir olarak bir süre kalacak yabancı arkadaşlarınız yaşadığınız şehre farklı gözle bakmanıza sebep olur. Misafiriniz ile şehirde turlarken çevrenizi tekrardan keşfetme şansı bulacaksınız.
Her gün önünden geçtiğiniz ve sizin için sıradan olan bir heykel, şehrinizi ilk defa ziyaret eden yabancı arkadaşınız için ilgi çekici ve heyecan verici olabilir. Sizi ziyarete gelen yabancı arkadaşınızın gözünden şehrinizi, çevrenizi keşfetmeye çalışın.

En Önemlisi: Hafta sonu Turları

Yaşadığınız kentten bütçeniz izin verdiği ölçüde her fırsatta dışarı çıkın. Sadece seyahat ruhunuzu korumakla kalmaz, yaşadığınız çevrede bulunmayan etkinlikleri de deneyimleme şansına sahip olursunuz. Çevrenizde bulunan üniversitelerin düzenlediği dans geceleri, film gösterimleri, doğa klüplerinin düzenlediği haftasonu doğa yürüyüşleri, tekne gezisi, arkadaşlarınızla birlikte çıkacağınız bisiklet turu, fotoğraf gezisi gibi etkinlikler rahat bir nefes almanıza sebep olacaktır.

Daha Fazlası

Weekend-tourEviniz nerede olursa olsun düşündüğünüz kadar sıkıcı olmadığının farkına varmalısınız. Seyahat ettiğiniz süre boyunca alışkanlıklarınızın, ilgi alanlarınızın değiştiğini göreceksiniz. Seyahatiniz süresince kazandığınız bilgi, beceri ve ilgi alanları ile daha önce sıkıcı olduğunu düşündüğünüz çevrenizin nasıl da değiştiğine şahit olabilirsiniz. Yeni bir grup kurabilir, varolan gruplarından birine katılıp aktif rol alabilirsiniz. Sushi sevenler grubu, sebze burger yapanlar grubu gibi çılgınca görülebilecek oluşumlara önderlik edebilir veya fotoğraf klübü, doğa severler derneği gibi topluluklara katılabilirsiniz.

Seyahatinizi Paylaşın

Arkadaş çevrenizi biraraya toplayacağınız bir etkinlik düzenleyin. Bu her zaman takıldığınız kafede, barda, evinizde, hatta bir kamp alanında olabilir. Seyahatiniz süresince çektiğiniz fotoğraf ve videolardan derleme hazırlayarak arkadaş çevrenize keyifli bir sunum yapabilirsiniz. Hangi rotayı izlediğinizi, nerelerde konakladığınızı, neler yediğinizi, başınızdan geçen ilginç hikayeleri keyifle dinleyeceklerinden emin olabilirsiniz.

Unutmayın, size sıkıcı görünen şehriniz bir yabancı için ulaşılması gereken bir yerdir.

2 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.