Tarih ve Tatili Birlikte Yaşayacağınız Yer: Kaş

Tatil yapmak herkes için farklı anlamlar taşıyor, kimine göre beş yıldızlı otellerde dış dünyaya adım atmadan dinlenmek, kimilerine göre oteli sadece uyuyacak yer olarak görmek ve dünyayı keşfetmek. Eğer size ikinci cümle daha sıcak geliyorsa, tercih edeceğiniz rotalardan biri Kaş, hatta hemen şimdi!

Kaş, Antalya’nın kendine özgü ilçelerinden biri. Bir dağın eteğinde kurulmuş, doğal yapısı gereği çok da fazla etrafa yayılamamış bir yerleşim yeri. Eski yüzyıllar için harika bir sığınak, şimdi ise atmosferini hiç kaybetmeyen, içinden enerji fışkıran bir tatil rotası.

Akdeniz'in en güzel yerlerinden birisi: Kaş
Akdeniz’in en güzel yerlerinden birisi: Kaş

Yüzyıllar önce Akdeniz’in önde gelen uygarlıkları hep bu topraklarda kurulmuş, tiyatrolar, şehirler, su kanalları ile bu toprakları donatmış. Günümüze ise bu dönemlerden parça parça da olsa eşsiz eserler kalmış.

Akdeniz’in en güzel manzaraya sahip antik tiyatrolarından biri; Kaş Antik Tiyatrosu. Çukurbağ Yarımadası’na giden yolun hemen üzerinde. Antiphellos Antik Kenti’nin nadide eserlerinden. Yüzyıllardır korunarak bugünlere gelmeyi başarmış. Gün batarken çıkın merdivenlerin en üstüne ve buradan seyre dalın Meis, Akdeniz’i…

Kaş'ta muhteşem bir günbatımı.
Kaş’ta muhteşem bir günbatımı.

Meis demişken… Türkiye’ye bir adım mesafede bulunan bir Yunan Adası. Halkın tabiriyle, Kaş’ın gözü. Öyle yakınki bu ada, sabah horozların sesini duyuyorsunuz, karşıdan bakınca evlerini görüyorsunuz. Hele bir de dalış noktalarına gidince, 2 kulaç atsanız Meis’tesiniz. Kaş’taki acentalardan vize alıp gidebileceğiniz bu adaya 1 gün ayırın. Renkli renkli minik evlerinin arasında bol bol fotoğraf çekin…

Kekova

Kano ile Kekova seyahati deniz severler için harika bir etkinlik.
Kano ile Kekova seyahati deniz severler için harika bir etkinlik.

Varsa birkaç gününüz, kano kiralayın ve uzanın Kekova’ya. Zorlu bir yolculuktur, benden söylemesi. Neredeyse tüm gününüzü alır, ya çok tecrübeli olmalısınız ya da organize bir ekip ile gitmelisiniz. Ancak varacağınız yer muhteşem; batık şehir Kekova… Şehrin bir kısmı adanın üzerinde, suya doğru inen merdivenler, yarısı suda yarısı dışarıda pencereler… Buraya dalış yapmak ne yazık ki yasak. Çünkü araştırmalar hala devam ediyor, söylentilere göre suyun altında oldukça büyük bir tiyatro da bulunuyor. Belli bir kısımda yalnızca yüzmenize izin var. O efsanevi sularda bulunmak bile başlı başına muhteşem bir deneyim olacaktır.

Kekova'da deniz, güneş ve tarihin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
Kekova’da deniz, güneş ve tarihin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kaş’ta tatiliniz uzunsa ve amacınız sadece denize girmek değilse, daha uzaklara doğru yol alın. Xanthos Antik Kenti’ne gidin mesela. Ancak mutlaka yanınızda rehber olsun. Hatta daha da uzun vakit ayırabilecekseniz bu efsanevi coğrafyaya, işte o zaman yürüyüş yapın, yok yok Kaş sokaklarında değil, Likya Yolu’nda, kamp kura kura üstelik.
Kaş tatilinizi planladınız, peki ya nerede konaklayacaksınız? Merkezde yer alan Kaş otelleri size tavsiyem. Kaş otel fiyatları çok uygun, hemen her bütçeye hitap ediyor. Sezon ortasında da öyle büyük bir artış göstermiyor. Eğlencenin, tarihin, kültürün merkezinde olmak ise yanınıza kar kalıyor.

2 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.