Yürüyerek Seyahat Etmek İçin 5 Sebep

Herkes farklı amaçlar ve araçlarla seyahat eder. İş, keyif, yerel lezzetleri tatmak, arkadaşlarımızla eğlenceli vakit geçirmek, yabancı kültürleri tanımak veya sadece yolda olmak için araba, uçak, tren, bisiklet kullanarak seyahat ederiz. Seyahat kavramının özüne inip detaylı düşününce gözümüzün önünde duran fakat modern hayatın bize unutturduğu bir detayı kaçırırız: Yürüyerek Seyahat

İnsanoğlu tarihinin ilk dönemlerinden beri yürüyerek kıtaları aşmış, bir araya gelerek medeniyetler kurmuş fakat sanayi devrimi sonrasında üretmeye başladığı araçlar yüzünden bu avantajını unutmaya başladı. A noktasından B noktasına toplu taşıma veya arabayla gidiyoruz, yüksek binalara asansörle çıkıyoruz, kıtaları, okyanusları uçaklarla aşıyoruz. Bu durum insana zaman kazandırsa da seyahat etmenin en temel keyfinden de yoksun bırakıyor. Yolu keşfetme zevkini tatmak istiyorsanız yürüyerek seyahat etmek en doğal, basit ve keyifli seçenektir.

YEREL HALKLA TANIŞMAK

Yürüyerek Seyahat Etmek İçin 5 Sebep – Yolda Kal
Yürüyerek seyahat ederken yeni insanlar tanımak bir merhaba demek kadar kolay.

İlk defa gittiğiniz şehirde görmek istediğiniz yerlere otobüs, tramvay veya taksi ile ulaşmak yerine haritanızı alın ve şehrin sokaklarında yürümeye başlayın. Basılı haritalar sokakta gördüklerinizi birebir yansıtmaz. Zaman zaman yol sormak için sokaktan rastgele birisini durdurup sohbet etmeniz olası. Yerli insanlar yabancılara yardımcı olmaya bayılırlar. Bu tür durumlarda hiç aklınızda olmayan fakat gerçekten görülesi yerler hakkında da bilgi vermekten geri kalmazlar. Çoğu yerin yerli halkı tarafından bilinen fakat hiç bir rehber kitapta yer almayan köşeleri, hikayeleri vardır. Sokaklarda yürürken kaybolmanın en güzel yanı yerel halkla konuşup gerçek bilgiyi birinci ağızdan öğrenmektir.

TRAFİKTEN UZAK DURMAK

Roma, sokaklarında kaybolmak için harika bir şehir | Flickr @Matt Jones
Roma, sokaklarında kaybolmak için harika bir şehir | Flickr @Matt Jones

Şehir merkezinde şöyle bir durup etrafınıza bakınca her an onlarca taksi, otobüs, minibüsün yüzlerce, binlerce kişiyi oradan oraya taşıdığını görürsünüz. İnsanların çoğu yürüme mesafesindeki yerlere bile araç kullanarak gitmeyi tercih ederler. Aslında bu tercihten öte şartlanmadır. Yukarda bahsettiğim gibi modern Dünya bize ayaklarımızın varlığını unutturuyor.

Şehirlerde gitmek istediğim yeri sorduğumda insanlar ilk olarak otobüs durağını işaret ediyorlar. Yürümek istediğimi söyleyince aldığım tepkiler hep aynı: “Orası çok uzak, 3 kilometre, yürüyemezsin!” Evet canım bal gibi yürürüm, ocakta yemeğim yok nasıl olsa.

Belki New York, Pekin, İstanbul, Paris gibi kalabalık şehirlerde her yere yürümek mümkün olmayabilir fakat en azından 3-5 kilometre çapındaki bir alanda yürüyerek trafiğin karmaşasından kurtulabilirsiniz. Araç bekleme, kırmızı ışıklara takılma, kalabalık toplu taşımada nereye gittiğini görmeden yol alma, taksiye yüksek ücretler ödeme gibi dertlerden kurtulmanın en basit yolu şehirlerde yürüyerek hareket etmektir. Deneyin vazgeçemeyeceksiniz.

GEZERKEN SPOR YAPMAK

slider-1

Yürümenin en büyük avantajı ise başlı başına sportif aktivite olmasıdır. 70 kg birisi 1 saatlik yürüyüş sonunda yaklaşık 314 kalori yakar. Bunun yanında kalp ritminin düzenlenmesi, yürürken alınan oksijen miktarının artması, yavaş hareket etmenin yarattığı keyif ve dinginlik de vücudumuz için oldukça faydalı.

DOĞAYA DOKUNMAK

Doğanın bir parçası olmak varken kim yoldan araçla gider ki? | Galicica ormanları, Makedonya
Doğanın bir parçası olmak varken kim yoldan araçla gider ki? | Galicica ormanları, Makedonya

Yürüyerek seyahat insanın yapabileceği en doğal ve vücuduna en uygun aktivitedir. Durum böyle olunca keyfini sonuna kadar yaşamak için botanik parklarda, ormanlık alanlarda ve hatta yağmur ormanlarında yürümeye ne dersiniz? Böylece çevrenizi saran doğanın bir parçası olduğunuzu hisseder, bitkilere dokunabilir, kokusunu duyabilir ve bir çok canlıyı gözleme imkanı bulursunuz.

AİDİYET DUYGUSUNU HİSSETMEK

Yürümediğin yer senin değildir! | Piva Kanyonu, Karadağ
Yürümediğin yer senin değildir! | Piva Kanyonu, Karadağ

Hiç bilmediğim bir şehirde, köyde, kasabada öylesine yürümeye başladıktan çok kısa süre sonra kendimi oraya aitmiş gibi hissediyorum. Üstü açık tur otobüslerinden hep birlikte fotoğraf çekenler, taksi ile ulaşım sağlarken camdan etrafı izleyenler maalesef bulundukları yeri uzaktan izlemekle yetinir. Yürümeye başladığınız anda bulunduğunuz yerin bir parçası olursunuz ve kendinizi oraya ait hissedersiniz. Bunu yeterince uzun süre, farklı yerlerde yaparsanız bir süre sonra bu Dünya’ya ait olduğunuzu gerçekten hissedersiniz.

7 YORUM

  1. En güzeli belki de spor yaparken yerel halk ile tanışmak olacaktır. Düzenli yürüyüş insanı stresten arındırıyor.

  2. Avrupada, şehirlerin göbeğinde ordan oraya yürüyüp bazen kaybolmayı o kadar çok seviyorum ki. En son annemin ısrarlarını kıramayıp onu Viyana götürmüştüm ve annemle viyana sokaklarında o kadar güzel yerler keşfettik ki. Yürümek paha biçilemez.

  3. Yürüyerek gezmek gerçekten farklı bir alternatif olurdu. Sırtçantasında birde çadır oldumu tamam. Otobüs, otel , taksi gibi en çok paranın gittiği kalemler olmayacağı için onlara verilecek parayla aylarca seyahat edilebilir. Özendirici yazınız için teşekkür ederim 🙂

  4. Merhaba. Dediklerinize harfiyen katiliyorum. Ancak bu kadar iyi anlatilabilirdi. Iyi gezmeler ve bizlere de bolca okumalar (+ gezmeler) diliyorum.

  5. Seyehatleriniz çok güzel tebrikler.Umarım daha nice gezilere çıkarsınız.Seyahat edenlere çok özeniyor ve imrenerek okuyorum .Merak ettiğim bir çok sorunun cevabını bulabiliyorum fakat bazı özel sorularıma hiç bir blog da rastlayamadım.Mesela Çadırda ilk uyuduğunuz gece nasıldı ? Günlük yürüyerek kaç km gidiyorsunuz ? Yolda olmanın zorlukları neler ?

  6. Ben de bisikletimle bulunduğum şehirdeki civar köy ve kasabalara seyahat ediyorum. 7’den 70’e herkes sizinle tanışmak, ne için orada olduğunuzu öğrenmek istiyor. Tarlada bağda işlerini bırakıp yanınıza geliyorlar. Bahsettiğiniz gibi hiçbir yerde bulamayacağınız yöre hakkında bilinmeyenleri sizle paylaşıyorlar.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.