Yol Sohbetleri: Aylak İLSU

İlsu Dirgin, takip edenlerin Aylak İlsu olarak tanıdıkları örnek alınası gezentilerden. Uzunca süredir gıptayla fotoğraflarını incelediğim, Afrika ve Madagaskar’a yaptığı seyahatlerine iç geçirdiğim bir isim. Gezip görmekle kalmayıp gittiği yerlerde çok güzel fotoğraflar çekmesinin yanında türlü açıkhava sporları ile yaşamın keyfini süren birisi. Adının başındaki “aylak” sıfatı aslında koca bir ironiden ibaretmiş gibi geliyor. Zira sürekli hareket halinde ve sürekli bir macera peşinde koşturan İlsu’nun aylaklığı büyük tartışma konusu 🙂

Son 3 senedir Aylak Gezi Kulübü adıyla ilginç, zorlu ve bir o kadar da keyifli geziler düzenleyen İlsu ile yol, yolculuk hakkında yaptığımız söyleşiyle sizi başbaşa bırakıyorum.

Merhaba sevgili İlsu DİRGİN;

  • Bize biraz kendinden bahseder misin? Kimdir İlsu DİRGİN? Ne iş yapar(dı), nerede yaşar(dı), neden sırtında çanta ile ülke ülke gezer ve çok kıskandığım fotoğrafları çeker?

Benim kendimi anlatırken en sevdiğim tanım silsilesi sosyal medya hesaplarımda da kullandığım şu cümleler: ‘Uzundur gezgin. Her daim dalgıç. Sıklıkla açıkhava sporseveri. Amatör fotoğrafçı. Profesyonel aylak.’

İstanbulluyum. Hayatım boyunca sadece İstanbul’da yaşadım. Okulum İstanbul (Erkek) Lisesi’nin hayatımı şekillendirmekte rolü büyüktür. Üniversitede de Alman tedrisatından geçtikten sonra kendimi çokuluslu şirketlerde buldum. 16 yıl hepimizin iyi bildiği markalar (Red Bull, Nivea, İstanbul Modern, Profilo) için çalıştım. Bu sürenin önemli bir bölümü yöneticilik yapmakla geçti. 2013’te kurumsal hayatın dışına çıkmaya karar verdim ve Aylak Gezi Kulübü’nü kurdum.

Fotoğraflarıma iltifat ettiğin için teşekkürler 🙂

Aylak İlsu Peru'da
Aylak İlsu Peru’da
  • Şu anda tam olarak neredesin? Bulunduğun yeri ve bugünlerde neler yaptığını kısaca anlatır mısın? Bir sonraki durağın neresi olacak?

Şu anda evimdeyim ve 2017 için seyahat planlarımı hazırlıyorum. Söylediğim gibi, 3 sene önce Aylak Gezi Kulübü’nü kurdum ve benim gibi, az bilinen, az gidilen rotalara meraklı, doğada olmayı ve macerayı seven, sınırlarını esnetmek isteyen aylak ruhları gezdiriyorum artık. Kosta Rika, Madagaskar, Butan veya Namibya gibi destinasyonlara, baştan sonra benim tasarladığım, aksiyonu bol seyahatler yapıyoruz. En son Etiyopya’daydım. Bundan sonraki rotam ise, bir çocukluk hayalim: Afrika’nın en yüksek noktası Kilimanjaro Dağı’na tırmanış.

  • Sözlükte veya ansiklopedilerde yazan kavramları gözardı ederek “YOL” ve “YOLCULUK” kelimeleri için kendi tanımını yapar mısın? Bu kelimeler senin için ne anlama geliyor?

Ya Güneş, böyle derin derin manalar yüklü tanımlar yapmaya çalışmak beni sıkıyor doğrusu. Fazla konuşmayalım, onun yerine yola çıkalım diyeceğim ben.

Aylak İlgu Madagaskar, Tsingy'de
Aylak İlsu Madagaskar, Tsingy’de
  • Uzun süreli yolculuklara çıkan bir çok kişi gibi eminim senin de yakın çevrende fikirlerini, hayallerini baltalamaya çalışanlar, gözünü korkutmaya çalışanlar olmuştur. Yolculuğa çıkana kadar bunlarla nasıl başa çıktığını anlatır mısın?

Açıkçası ben etrafına çok kulak asan biri değilimdir. Yola çıkmak konusunda kimseye fikrini de sormam zaten. Birkaç tane iyi yol arkadaşım vardır. Onlarla basar giderim. Geri kalan dünyanın da sonradan haberi olur.

  • Biraz özeleştiri yapmanı isteyeceğim. Yaptığın yolculuklar sonrasında hayatında, davranışlarında, huyunda olumlu veya olumsuz bir değişiklik olmuştur diye düşünüyorum. Yolculuk öncesi ve sonrası kendinde gözlemlediğin değişimler nelerdir?

Seyahat etmenin bende yarattığı en önemli değişiklik, dünyanın çok, ama çok yoksul bir yer olduğunu algılamak ve içselleştirmek oldu. Birkaç yüz milyon şanslı dışında kalan milyarlarca insanın ne kadar azla yetinerek benimle aynı hayatı yaşamaya çalıştığını yerinde görmek kadar beni derinden etkileyen bir şey olmadı hayatta. Bu yüzden en belirgin değişim tüketim alışkanlıklarımda oldu. Hiçbir zaman alışveriş düşkünü biri olmamışımdır. Fakat ‘Buna gerçekten ihtiyacım var mı?’ sorusunu sormadan, sırf satın almaya gücüm yetiyor diye, bazı şeyleri aldığımı fark ettim. Tamir etmek, dönüştürmek de günlük hayatımın bir parçası değildi. Çünkü her şeyin yenisi gözümün önünde ve ulaşabileceğim mesafedeydi. Mozambik, Sudan, Kamboçya, Küba, Fiji gibi her yeni rotadan eve döndüğümde biraz değiştim. Bugün artık seyrek olarak, gerçekten ihtiyacım olduğunda, çok istediğimde yeni bir ‘şey’ satın alıyorum. Zaman içinde sahip olduklarımı yarı yarıya azalttım. Yerine de yenisini almadım. Şu anda her şeyim eski püskü vallahi. Ve galiba bununla biraz gurur duyuyorum. Daha az tüketiyorum. Ve kendimi daha iyi hissediyorum.

Aylak İlsu Etiyopya Karo'da
Aylak İlsu Etiyopya’da
  • Yaşadığın, yetiştiğin, sokaklarını, insanlarını bildiğin çevreni ardında bırakıp aylarca hiç bilmediğin yerlerde bulunuyorsun. Uzun yolculuklar yapan bir çok kişinin bu durumla başa çıkamayıp evlerine döndüğünü duymuştum. Zaman zaman da olsa ardında kalanları özlediğin oluyor mu? Bu durumla nasıl başa çıkıyorsun?

Çıkmıyorum, hahahaa. Ben öyle aylarca evden uzakta kalanlardan değilim. Bir, bilemedin iki ay yolda olup sonra evime dönüyorum. Evimi seviyorum. İstanbul’u seviyorum. Sevdiklerimi özlüyorum. O kadar uzun süre uzaklarda olmak bana göre değil.

Aylak İlsu Malezya'da sualtında.
Aylak İlsu Malezya’da sualtında.
  • Biraz da hayal dünyana inelim ne dersin? Hiçbir kısıtlamanın olmadığını düşün. Bugün hesabına milyon lira yatıyor mesela. Vize ve zaman derdin yok. En büyük yolculuk hayalini gerçekleştirmek kalıyor sana. Nereye, nasıl ve neden gidersin?

Bu soru her röportajda geliyor, hep aynı cevabı veriyorum, senin için de tekrar edeyim: Seyahat etmek için önümüzdeki engelin zaman ve para olduğunu düşünmüyorum. Bunlar elbette gerekli, ama yeter şart değil. Asıl ihtiyacımız olan merak ve cesaret. Merak etmeyen adamın hesabına milyon lira yatırsan, o gider yeni yapılan bir siteden ev alır, seyahat etmek aklına bile gelmez.

Bana gelince, birinci hayalim uzayda, ikincisi de okyanus derinliklerinde seyahat etmek. Ne yazık ki biraz erken doğmuşum, teknoloji henüz bunlara olanak vermiyor. Belki ben ölmeden bir takım gelişmeler olur. En azından Mariana Çukuru’na bir kere inmek, güneş sisteminin bir kısmında dolaşıp gelmek isterim.

Aylak İlsu Yeni Zelanda'da havada.
Aylak İlsu Yeni Zelanda’da havada.
  • Yolculukların boyunca en çok zorlandığın yer neresi oldu? Sebebini ve başına gelenleri anlatırsan çok sevinirim.

Samimiyetle söylüyorum, zorlandığım hiçbir yer olmadı şimdiye kadar. Başıma gelen tuhaf olaylar çoktur, sıkıntı çektiğim anlar da olmuştur, ama korkutan veya çaresizlik hissettiren hiçbir durumla karşı karşıya kalmadım. Ne soyuldum, ne sokakta kaldım, ne de hasta oldum. Şansım da yaver gitti mutlaka. Bunlara çok da takılmamak gerekiyor bence. Dünya bize genelde yansıtılanın aksine, iyilikle dolu. Ayrıca yolda karşımıza çıkan pürüzlerden korkmamalı. Unutmamak lazım, anlatılacak bütün hikayeler, anılar bu sıkıntılardan çıkıyor. Her şey su gibi akıp gitse, hiçbir ilginç hikayemiz olmaz, değil mi?

Aylak İlsu Butan Tiger's Nest'te
Aylak İlsu Butan Tiger’s Nest’te
  • Son olarak bu söyleşiyi okuyanlara iletmek istediğin bir şeyler var mı? 

Yaşadığımız dünyayı tanımamız, gerçeklerini bilmemiz gerekiyor. Kitap okumak, belgesel seyretmek, gazete-dergi takip etmek ancak bir yere kadar bilgi sağlıyor bize. Öğrendiğimiz bilgiyi önce deneyimlemeye, sonra içselleştirmeye ve nihayet sahiplenmeye ihtiyacımız var. Ve bu oturduğumuz yerden olmuyor. Seyahat etmek kadar öğreten, insanı zenginleştiren bir eylem de yok.

Seyahat edin. Bir an önce edin. Yola çıkmayı ertelemeyin. Yeterince paranızın olmasını, daha iyi bir işe geçmeyi, çocuklarınızın büyümesini, evinizin taksitlerinin bitmesini, emekliliğinizin gelmesini beklemeyin. Hayat geçip gidiyor, bir an önce yola çıkın. Konfor alanınızdan çıktığınızda hayatınızın çok güzelleştiğini göreceksiniz. iyi yolculuklar 🙂

Bağlantılar

Web sitesi: http://aylakilsu.com
Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/aylakilsu
Instagram: https://www.instagram.com/aylakilsu/
Twitter: http://www.twitter.com/aylakilsu
Youtube: http://youtube.com/aylakilsu

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.