Sık Sorulan Sorular

Sitemin iletişim bölümünden ve sosyal medya hesaplarımdan aldığım mesajlara elimden geldiğince çabuk ve detaylı cevap vermeye çalışıyorum. Bazı sorularla tekrar tekrar karşılaştığımı da söylemek zorundayım. Bu sayfaya sık sorulan soruları yazdım. Zaman içinde güncellemeyi planlıyorum. Bana sormak istediğiniz bir şeyler varsa yazının sonundaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular | Yolda Kal Seyahat Blogu
Sık Sorulan Sorular | Yolda Kal Seyahat Blogu

İngilizce bilmek zorunda mıyım?

Hem evet hem hayır. İngilizce Dünya’da en çok konuşulan dillerden birisidir. Ortak dil olduğunu söylemek yanlış olmaz. En azından temel seviyede İngilizce bilmeniz yurtdışında hayatınızı önemli derecede kolaylaştıracaktır. Hostel rezervasyonu yaparken, bir yeri bulmaya çalışırken, yemek siparişi verirken, alışveriş yaparken, gitmek istediğiniz yere otobüs ya da tren bileti almaya çalışırken İngilizce bilmek size zaman kazandıracaktır.

Seyahat etmek için zengin olmak mecbur mu?

Tabii ki hayır. Bu sorunun cevabı zenginliği nasıl tanımladığınıza göre de değişebilir. Zenginliği bankanızdaki para miktarı ile ölçüyorsanız zaten fakirsiniz demektir 😃

Şaka bir yana seyahat etmek için tabii ki belli miktarda para gerekiyor. Bedavaya gezdiğini düşünenlere veya söyleyenlere selamlar olsun. Eğer aileden zengin değilseniz, banka hesabınız kabarık değilse, çalıştığınız firma size aylık 10 bin euro ödemiyorsa büyük ihtimalle seyahat için tasarruf yapmanız gerekecektir. Cebinizde yüzbinlerce lira olmadığı için hayıflanmanıza gerek yok. Tasarruf etmek, ihtiyaçlarınızı belirlemek ve belli oranda kısıtlamak seyahatinize büyük katkılar sağlayacaktır.

Parayı nerden buluyorsun?

Çalışıyorum. Dünya ekonomisi halen değiş tokuş usulü çalışıyor dostum. Vaktini ve bilgini sunarsan karşılığında yatacak yer, yemek, para alman mümkün. Gönüllü işler yapıyorum, böylece kaldığım yere ve yediklerime para vermiyorum. Bu dolaylı kazanç olarak kabul edilebilir. Zaman zaman tanıtım yazıları hazırlıyorum, web sitesi yapıyorum ve yönetiyorum. Hep makul ücretler karşılığı çalışmaya ve harcamalarımı belli bir seviyede tutmaya özen gösteriyorum. Ne demiş atalarımız, çalışan kazanır, elması kızarır.

Sevdiklerimle nasıl iletişim kurabilirim?

Teknoloji aldı başını gitti, Japonlar her türlü kolaylığı hayatımıza soktu. Bu nimetlerden faydalanmak herkesin hakkı. Fırsat buldukça skype, feysbuk, whatsApp gibi uygulamalar ile anlık iletişim sağlamak mümkün. Bu tür uygulamalarla iletişim kurmak için her iki tarafından internete bağlı bilgisayar veya telefon başında olması gerekiyor ve çoğunlukla çok detaya girmeden klasik sohbetler ve düşük kalitede fotoğraflar ile sınırlı kalınıyor.

Arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza yaşadıklarınızı detaylı bir şekilde anlatmak, içinizi dökmek, fotoğraf ve videolarınızı düzenli bir şekilde sunmak için önerim bir blog açmanızdır. Böylece arkadaşlarınız ve aileniz her fırsatta detaylı bilgi alabilir, sizi takip edebilir. Bu konuda detaylı bilgi isteyenler Nasıl Blog Açılır yazısını inceleyebilir.

Otostop çekmek güvenli mi?

Yaşamak güvenli mi? Bu soruya “ohh dostum kesinlikle güvenli, bak ben hep otostop çekiyorum ve başıma bir şey gelmedi” demek kadar “deli misin, hırlısı var hırsızı var sapığı var” demek de yanlıştır. Edindiğim tecrübeler ve dinlediğim hikayelere dayanarak söyleyebilirim ki otobüsle seyahate göre daha az, büyük şehrin ara sokaklarında gece yürümeye göre daha çok güvenli.
Otostop çekmeyi düşündüğünüz bölge hakkında önceden ufak bir araştırma yapmanızı öneriyorum. Genel güvenlik kurallarına dikkat etmeniz, aracın plakasını telefona kaydetmeniz, mümkünse bir arkadaşınıza konumunuzu ve aracın plakasını mesaj atmanız güvenliğinizi arttırabilir.

Yurtdışında seyahat etmek güvenli mi?

Yaşadığın şehir ne kadar güvenli ise yurtdışı da o kadar güvenlidir. İnsan çoğunlukla kendi başını kendisi belaya sokar. Benim inancım bu yönde. Şimdiye kadar herhangi olumsuz bir olayla karşılaşmadım. Fazla dikkatli ve her daim güvenli hareket ettiğim için olabilir. Başından ufak çaplı hırsızlık, taciz olayları geçen insanlarla da tanıştım. Yurtdışında güvende olmak tamamen senin elinde dostum.

Ben de Dünya’yı gezmek istiyorum, nereye gideyim?

Canın nereye isterse oraya git. Aç haritayı ve kendine yer beğen. Paran nereye yetiyorsa, nereyi merak ediyorsan oraya git. Bu soruyu ne bana ne de başka kimseye sorma dostum. Yol senin yolun, hayat senin hayatın, seçimlerini yap ve sonuçlarının tadını çıkar. İnatla benden cevap almak istiyorsan Nauru’yu önerebilirim 🙂

Yurtdışına çıkmak için pasaport şart mı?

Bu yazıyı okuyan bir çok kişiye garip gelecek fakat çok sayıda epostada bu soruyla karşılaştım. Kısa bir cevap vermek gerekirse “Evet, kesinlikle bir pasaportun olmak zorunda.” Pasaport ücretleri çok pahalı, biliyorum. Bunun alternatifi maalesef yok. 10 yıllık pasaport almak için ayda 50 lira para arttır, seneye pasaportun hazır demektir.

Umarım burada cevaplarını yazdığım Sık Sorulan Sorular faydalı olmuştur. Merak ettiğiniz soruları altta yorum kısmına yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.