Dijital Gezgin Meslekleri

Teknolojinin gelişmesiyle yepyeni iş tanımları da hayatımızın bir parçası oldu. Eskiden adını bile bilmediğimiz yepyeni kazanç imkanlarına artık sahibiz. Dünya turu yaparken ofisten bağımsız çalışıp para kazanmak isteyenlerin en popüler tercihleri dijital mesleklerden birisi oluyor. Mekandan bağımsız kazanç ile dünyanın herhangi bir yerinde çalışmak için bilgi, beceri, bilgisayar ve bir internet bağlantısı yeterli olacaktır.

Serbest Çevirmen

Dijital Gezgin Meslekleri – Yolda Kal

Çevirmenlik yapmak için anadilinizin yanında en az bir dile gerçekten hakim olmanız gerekir. Üniversitede yabancı dil bölümünden mezun olanlar bu konuda oldukça şanslı. Tercüme bürolarından aldıkları belgelerin, kitapların çevirisini bilgisayarda yapıp eposta ile yollayarak geçimini sağlayan çok sayıda insan var.

Fakat bunu gözünüzde büyütmenize de gerek yok. Dünyayı gezerken ağır bir felsefik romanı, bürokratik belgeleri ya da akademik araştırmaları çevirmekle uğraşmak kulağa pek hoş gelmez. Turistik bölgedeki bir kafenin, restoranın menüsü, dilinizi konuşan turistlere tur satan bir acentanın katalogları, Türkiye pazarına girecek bir web sitesinin içerikleri çevirmenlik yapmak için karşınıza çıkabilecek çok sayıda seçenekten sadece bir kaçı.

Serbest çevirmenlik hizmeti sunacağınız çok sayıda web sitesi de bulunuyor. Bu sitelerde oyun, web sitesi veya basit belgelerin çevirilerini belli miktar para karşılığında yapmanız mümkün.

Yabancı diliniz ne kadar iyi ise kazanacağınız miktar da o kadar iyi olacaktır.

Ortalama Kazanç: 0.01 – 0.04 $ / Kelime

Seyahat Yazarlığı

Seyahat ederek gördüğünüz yerleri, deneyimleri yazmak ve bu iş sayesinde para kazanmak gerçekten de rüya gibi bir şey olsa gerek. Ben bunu blogum sayesinde deneyimliyorum. Gerçekten de keyifli bir iş. Fakat gerçekten de düzenli bir kazanç istiyorsanız bu işi blogların ötesine taşımalı ve seyahat dergilerinde yazarlık yapmayı düşünmelisiniz.

Seyahat yazarlığı düşündüğünüz kadar basit bir iş değil. Öncelikle çok iyi bir anlatım gücünüz olmalı. Mümkünse edebiyat, gazetecilik, reklamcılık ya da drama yazarlık gibi bölümlerden eğitim almalısınız. Bunun yanında gerçekten işe yarar bağlantılar kurmalı, editörler ile tanışmalı ve tercih edilmenizi sağlayacak derecede farkınızı öne çıkarmalısınız.

Seyahat yazarlığı sadece dergilerle kısıtlı değildir. Gazete ekleri, web siteleri veya rehber kitaplar için de yazarlık yaparak para kazanmak mümkün.

Ortalama Kazanç: 0,10 – 1$ / kelime

Blog Yazarlığı Gençlerin Elinde

Web / Grafik Tasarımı

Serbest çalışan gezginler arasındaki en popüler mesleklerin başında web sitesi – grafik tasarımı geliyor. Bilgisayar ve internet bağlantısının olduğu her yerde çalışarak para kazanma seçeneği sunan bu meslek teknolojinin gelişmesiyle çok daha geniş imkanlar sunuyor. Eğer amacınız web – grafik tasarımı yaparak hayatınızı geçindirmek ise bunun için ciddi bir eğitim almalı ve çeşitli projeler yaparak pratiğinizi arttırmalısınız.

Benim de kazancımın büyük bölümü kurduğum ve yönettiğim web siteleri oluşturuyor. Bu sayede istediğim her yerde çalışarak aynı zamanda seyahatimi ve hayatımı sürdürülebilir kılıyorum.

Ortalama Kazanç: 1000 – 6000 $ / ay

Bilgisayar Programcısı

Dijital Gezgin Meslekleri – Yolda Kal

Bilgisayar programlama hakkında yeterli eğitim ve deneyiminiz varsa ofisinizi plazalardan ya da iş merkezlerinden yollara taşımaya ne dersiniz? Bağımsız, serbest ve özgür bir hayatı yaşarken işinizi de yaparak dünyanın dört bir yanını keşfetmeyi kim istemez ki?

Freelance işlere teklif vererek çalışabileceğiniz çok sayıda web sitesi mevcut. Alternatif olarak bir şirkete bağlı fakat ofisten bağımsız çalışmayı da düşünebilirsiniz. Çok iyi bir fikriniz varsa kendi şirketinizi kurup mobil ya da web uygulamaları geliştirerek kazanç elde edebilirsiniz.

Ortalama Kazanç: 1000 – 8000 $ / ay

Blog Yazarlığı / Yönetimi

Blogumu düzenli takip eden çok sayıda kişinin rüyalarını meşgul eden bir iş. Blog yazarak ve yöneterek para kazanmak ve bu sayede sürekli seyahat etmek mümkün. Her ne kadar mümkün olsa da gerçekten ama gerçekten çok çalışmayı, uzun vadeli stratejiler ile dirençli olmayı gerektiren bir iş olduğunu unutmayın.

Seyahat blogu açmak gezmek, yazmak ve bundan kazanç sağlamak için kulağa harika geliyor olabilir. Siz yine de blogların çok çeşitli olabileceğini unutmayın. Uzmanı olduğunuz bir konuda blog yazarak çok daha iyi başarılar elde edebilirsiniz. Yemek, moda, teknoloji, bilgisayar oyunları, fotoğrafçılık gibi bir çok alanda başarılı bir blog yöneticisi olmak mümkün.

Blog yazarları ağırlıklı olarak tanıtım yazılarından, ortaklık satışlarından, kitap, dergi vs… gibi farklı alanlardan para kazanırlar. Bu yüzden ilk hedefiniz başarılı bir blog yaratmak ve bunu olabildiğince çok kişiye ulaştırmak olmalı.

Ortalama Kazanç: 300 – 10.000+ $ / ay

Blog Açmak İçin 6 Basit Adım

Video Çekimi / Video Günlüğü

Dijital Gezgin Meslekleri – Yolda Kal

Dünyayı gezerek video çekmek ve bunlardan para kazanmak rüya gibi işlerden bir diğeri. Düşününce basit gelmesine rağmen piyasadaki ağır rekabet işleri zorlaştırıyor. Yine de bu konuda iyi bir eğitim, sıkı bir çalışma sonucu sürekli seyahat ederek para kazanmak mümkün.

Çektiğiniz videoları stok sitelerinde satışa koyabilir, popüler bir YouTube kanalı oluşturabilir veya turizm ofisleri, otel, işletmeler için havalı tanıtım videoları hazırlayarak para kazanabilirsiniz.

Bu işin sırrı ise video çekimi, montaj gibi konularda sağlam bilgi birikimi, geniş bir iş ağı ve sıkı tanıtım, reklam kampanyalarına sahip olmaktır. Uygun ekipmana yatırım yapmanız gerektiğini de unutmayın.

Ortalama Kazanç: 500 – 10.000+ $ / ay

Günlük Borsa İşlemcisi

Bu öylesine hadi ben de yapayım diyerek yapılacak bir iş değil. Listedeki diğer işler gibi günlük borsa işlemcisi olmak için de yeteri miktarda eğitim, deneyim ve bilgi birikimi gerekir. Bir gecede borsada zengin olma hayalleri kurarsanız elinizdekini de batırabilirsiniz.

Yine de borsada günlük işlemler yaparak hayatını sürdüren çok sayıda insan var. Bu sayede istedikleri yere seyahat ederek işlerine devam edebiliyor ve kazanç sağlayabiliyorlar. Finans konusunda tecrübe ve bilginin yanında kenarda duran bir miktar sermaye böyle bir hayat kurmak için ilk şartlar arasındadır.

Ortalama Kazanç: 80 – 10.000 $ / gün

Pazarlama / Tanıtım

Plazagillerin “marketin ve PR” olarak adlandırdığı işler de bağımsız çalışarak kazanç elde etmenize imkan tanır. Bu da diğer işler gibi bir kaç haftada internetten araştırma yapıp öğreneceğiniz bir iş değildir. Dünya seyahatine çıkmadan önce satış, pazarlama konularında eğitiminiz, bilgini ve gerekli iş ağınız var ise bu seçeneği düşünebilirsiniz. Markaların sosyal medya yönetimi, pazarlama işlemlerini Tayland sahillerinden yaparak hayatınıza devam etmek istemez misiniz?

Ortalama Kazanç: 1000 – 10.000 $ / ay

Sanal Asistan

Teknolojinin ilerlemesi ve şirketlerde giderlerin artmasıyla birlikte artık bir çok şirket sanal asistanları işe almaya başlıyor. Ev – ofis olarak çalışabilen sanal asistanlar neredeyse tüm ofis işlerini uzaktan bağlantı ile yapabiliyor. Bunlar arasında sosyal medya gönderileri hazırlamak, toplantı takvimi düzenlemek, müşteri sorularını yanıtlamak ya da ilgili birime aktarmak gibi işler sayılabilir.

Ortalama Kazanç: 300 – 2500 $ / ay

2 YORUM

  1. peki nasıl pazarlayacağız projelerimizi? ben bu işin içindeyim ve daha da ilerletmek istiyorum ama nasıl para kazanabilirim ofisim olmadan? nerelere satabilirim yaptığım şeyleri?

    • İşin pazarlama kısmı kuracağınız bağlantılarla, sosyal medya ve iş ilişkileri ile mümkün olabilir. Yapacağınız işe uygun ajanslarla iletişime geçmek, ortak projeler yapmak da faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.