Dünyayı Gezdiren Meslekler

Dünyayı gezdiren meslekler mi? Seyahat ederken çalışabilmek ve hatta çalışmak için seyahat etmek kulağa harika geliyor değil mi? Çok sayıda insan hayatını, bilgi ve becerilerini, mesleğini, seyahat etmeye odaklanarak planlıyor, bu sayede yolculuk yaparken gelir elde etmeyi başarabiliyor. Bunu başarmak için ben de çeşitli fırsatları değerlendiriyorum. Kolay olduğunu asla söyleyemem fakat kendi bilgi ve becerilerime uygun işlerden gelir elde ederek hayatımı yolda sürdürmeyi başarabiliyorum. En azından şimdiye kadar bunu başardım.

Hayatını yolculuk yaparak, farklı ülkelerde yaşayarak geçirmek isteyenler için yapılabilecek çok farklı meslekler mevcut. Günümüz teknolojisi bu tür bir hayatı çok daha kolaylaştırıyor. Eğer siz de hem çalışıp hem de dünyayı dolaşarak yaşamak istiyorsanız kariyer planınızı da buna uygun yapmalısınız. Yanlış kariyer planı sonucu “işimden ayrıldım, birikimlerimi seyahat etmek için harcıyorum” çıkmazına girmeniz son derece olası.

Dünyayı Gezdiren Meslek Grupları

Seyahat ve ileriye dönük planlarınıza göre farklı türde meslek gruplarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Sürekli hareket ederek aynı anda çalışmak mı istiyorsunuz? Belki yabancı bir ülkede bir süre yaşayarak çalışmak tam size göre olabilir. Bilgisayar başında mı yoksa tarla, bağ, bahçe işlerinde mi daha çok mutlu oluyorsunuz? Maaşlı çalışmak mı yoksa kendi işinizi kurmak mı istersiniz? Tüm bu detayları gerçekçi bir şekilde ele alıp planlarınızı buna göre yapmanızı tavsiye ederim. Gerçekçi olun, bu kolay bir hayat ve kariyer planı değil. Kolay olsaydı kimse aynı şehirde yaşayarak bir ömür harcamayı tercih etmezdi. Bu zor kariyer planını tüm detayları ile düşünün ve plan yapmaya başlayın.

Tanıştığım gezginler, gurbette yaşayanlar, kendi deneyimlerim ve internette yaptığım araştırmalar sonucu dünyayı gezdiren meslekleri bazı gruplara ayırmaya karar verdim. Bunları kabaca profesyonel meslekler, dijital ve serseri işler olarak adlandırdım. Size en çekici olan gruptaki meslekleri inceleyerek kariyer planlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Profesyonel Meslekler

Bu grupta gerçekten uzman olmanız gereken meslekler yer almaktadır. Okulunu okudum, ben bu işi yaparım diyebileceğiniz meslekler değil. En az 3-5 sene deneyim, yeterli donanım ve bilgi birikimi şarttır. Bir ülkede uzun süre yaşamak isteyenler, ciddi miktarda gelir elde etmek isteyenler için ideal mesleklerdir. Aşçılık, rehberlik, öğretmenlik gibi meslekler bu gruba dahildir.

Profesyonel Meslekler Listesi

Dijital Gezgin Meslekleri

Teknolojinin nimetlerini kullanarak hayatınızı yolda sürdürmek olası. Benim de içinde bulunduğum bu gruptaki meslekler çoğunlukla internet ve bilgisayar kullanmayı gerektiriyor. Gelirleri çok çeşitli olsa da bilgisayarınız ve internet bağlantınız olan her yer bir anda ofise dönüşebiliyor. Bu tropik plajlar da olabilir bir dağ kulübesi ya da çadırınız bile olabilir. Web tasarımı, stok fotoğrafçılığı, yazarlık, borsacılık gibi meslekler bu grupta yer alır.

Dijital Gezgin Meslekleri Listesi

Serseri Meslekler

Bu grubun adı biraz da esprili olsun diye böyle seçtim. Diploma, bilgisayar, bilgi birikimi  gerektirmeyen, çoğunlukla fiziksel güç ve beceri isteyen işler bu grupta yer alır. Bu grubun büyük avantajı ciddi miktarda yatırım gerektirmemesi ve insana ihtiyaç duyulan her yerde kazanç sağlayabilmesidir. Diğer gruplara göre daha az gelir sağlasa da son derece ilginç deneyimler sunarlar. Sokak sanatçısı, hostel çalışanı, tarla ve inşaat işçisi gibi meslekler bu grupta yer alır.

Serseri Meslekler Listesi

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.