Ekonomik Seyahat İçin 30 İpucu

Çadır kampı en ekonomik konaklama şekli ve benim de favorim olsa da bir başka gezgin için hosteller daha ekonomik ve tercih sebebi olabilir. Alternatifleri gözden geçirmek ekonomik seyahat sırasında her zaman kazanmanızı sağlayacaktır.
Buradaki amaç ucuz deneyimlerden uzak durarak ekonomik seyahat etmektir. Yalnız seyahat ederken, oda fiyatını bölüşmediğinizde veya tek kişi olmanın avantajlı olmadığı ile yüzleştiğinizde göreceksiniz ki ekonomik seyahat fazlasıyla önemlidir. Seyahat için ayırdığınız her kuruşun karşılığını fazlasıyla almak tabii ki hakkınız. Bütün bunların yanında ufak tefek ekonomik konfor da fena olmaz. Düşük bütçeli seyahat sürekli uyanık olmayı ve alternatifleri araştırmayı gerektiriyor.
Nasıl ekonomik seyahat ederim sorusunun cevabı sürekli olarak değişmekte. Yol boyunca edindiğim deneyimler, diğer gezginlerden öğrendiklerim, okuduklarım sonucu ortaya çıkan tavsiyeler seyahatinizi ekonomik fakat konforlu geçirmeniz için size fikir verecektir.

Ekonomik Seyahat İpuçları

1- Doğru zamanda seyahat edin
Sezon dışında seyahat etmek oldukça güzel teklifleri yakalamak demektir. Sezonda ortaya çıkan kalabalık ortamdan da kendinizi kurtarmış olursunuz. Grup halinde veya çift olarak seyahat edenlere nazaran yalnız seyahat edenler için çok daha kolay bir seçenektir.

ekonomik seyahat
Seyahat zamanlamasını hafife almayın

2- Seyahat ekonomisi yapın
Seyahat ederken ne kadar para harcayacağınızı bilmek oldukça önemlidir. Seyahat süresince ekonomik durumunuzu takip edin. Günlük ortalama giderinizi bilin ve buna göre hareket edin. Böylece sizin için gerçekten önemi olan şeylere para harcarsınız. Gereksiz harcamalardan kaçınırsınız. Uyuduğunuz yerin kalitesi sizin için pek önemli olmayabilir fakat paraşütle uçaktan atlamak veya dalış dersi almak oldukça önemlidir. Bir yerden arttırdığınız parayı başka bir yere harcayabilirsiniz.

3- Gideceğiniz yeri seçerek ekonomi yapın
Bazı ülke / şehirlerin diğerlerine göre çok daha ucuz olduğu bir gerçek. Binlerce lira ekonomi yaparak farklı bir yerde aynı rahatı ve tatmini yaşayabilirsiniz. Balkan yürüyüşü sırasında Karadağ’da daha az, Arnavutluk’ta daha çok vakit geçirmemizin bir sebebi de Arnavutluk’un çok daha ucuz olmasıydı.

Ulaşım İpuçları
4- Birinci sınıf bir seçenektir
Tabii ki birinci sınıf biletler her zaman daha pahalıdır. Zaman zaman hızlı trenlerde veya feribotlarda yaşanan yoğunluğu dengelemek için normal biletten daha ucuza satıldığı olmaktadır. Bilet satın almadan önce farklı seçeneklere göz atmakta her zaman fayda var.

5- Uçuşlarda koltuğunuzu seçin
Göreceksiniz, kabinde her koltuk eşit üretilmemiştir. Aynı fiyata sistemde beliren koltuktan daha konforlu olanını siz seçebilirsiniz. Seat Guru sitesi havayolu firması ve uçuş numarasına göre her koltuğu farklı kalitede değerlendirir. Güzel, az sorunlu, kötü, standart gibi sınıflandırma ile sizi bilgilendirir. Ekonomik seyahat etmek konfordan ödün vermek anlamına gelmez.

Uçuşlarda Koltuğunuzu Seçin
Uçuşlarda Koltuğunuzu Seçin

6- Planınız esnek olsun
Uçak, hızlı tren, feribot bileti alırken göreceksiniz ki fiyatlar gününe göre bir kaç yüz lira farklı olabiliyor. Mümkün mertebe seyahat günlerinizi esnek tutun. Böylece birkaç gün önce veya geç uçarak bir kaç yüz lirayı cebinizde tutabilirsiniz.

7- Tekrar tekrar kontrol edin
Bilet arama sitelerinde farklı gün ve opsiyonlar ile tekrar tekrar arama yapın. Biletinizi satın almadan önce havayolu firmasından tekrar kontrol edin. Bazı durumlarda aynı uçuş daha ucuza alınabiliyor.

8- Kiralık arabalarda bedava yükseltme alın
Sizin için çok büyük önemi yok ise seyahate gittiğiniz yerde en ucuz kiralık aracı önceden rezerve edin. Böylece aracı teslim alırken, özellikle yoğun dönemlerde, bir ihtimal de olsa ek ücret ödemek zorunda kalmadan daha kaliteli bir araç teslim alma şansınız bulunur.

Konaklama İpuçları
9- Pansiyon kiralayın
Bir çok yerde pansiyon odaları otellerden çok daha ucuzdur. Kısa süreli konaklamalarda bile fiyatları uygun olabilir. En büyük avantajı ise pansiyonlarda bulunan mutfakta kendi yemeğinizi pişirerek dışarıda yemek masrafından kurtulursunuz. Wimdu, Airbnb, Roomorama gibi sitelerde arama yapabilirsiniz. Ekonomik seyahat için vurucu noktanız konaklama giderlerinize dikkat etmek olmalıdır.

10- Üniversite yatakhanesinde konaklayın
Yaz aylarında seyahat ediyorsanız üniversite yatakhane veya yurtlarında kalmayı deneyin. Her zaman temiz, kullanışlı ve ucuz olurlar. Çoğunlukla kahvaltı servisi verilen yurtlar otobüs güzergahında bulunur.

İlginizi Çekebilir: Uzun Seyahat Konaklama İmkanları

Hosteller ekonomik ve kaliteli bir seçim
Hosteller ekonomik ve kaliteli bir seçim

11- Paket seyahatlere göz atın
Otomatik olarak seyahat acentalarının sunduğu paket programları göz ardı etmeyin. Zaman zaman büyük kampanyalar yapan turizm firmalarından normal şartlarda 2 günlük konaklama ücretine 1 haftalık konaklama satın alabilirsiniz. Görmezden gelmek yerine gözatmakta fayda vardır. 5 yıldızlı bir otelde konaklayarak ekonomik seyahat etmeye kim hayır diyebilir ki?

İlginizi Çekebilir: Erken Rezervasyon Avantajı

12- Couchsurfing harika bir olanak
Birçok kişi tarafından gözardı edilen couchsurfingi etkili bir şekilde kullanın. Konaklama için ayırdığınız bütçeyi sosyalleşmek veya biraz daha uzun seyahat etmek için kullanabilirsiniz.

Dışarda Yemek veya Yemek Pişirmek
13- Şehrin en iyi şefini keşfedin
Kulağa garip gelebilir fakat yurtdışında bir çok restoran öğlen saatlerinde belli oranlarda indirim yaparlar. Aynı mutfakta, aynı şef tarafından pişen aynı yemeği öğlen vakti sipariş ederek kazançlı çıkarsınız.

14- Sokak yemeği
Başı kalabalık seyyar satıcı görürseniz ve pişirilen yemek iyice sıcak ise Dünya’nın bir çok noktasında en ucuz ve güzel yemekleri tadabilirsiniz. Yine de bazı yerlerde dikkatli olmakta fayda var. Sırt çantalı gezginler ekonomik seyahat ve ekonomik yemek alanında uzmandırlar. Gittiğiniz yerde karşılaşacağınız gezginlerden ipuçları alabilirsiniz.

15- Geçici vejeteryan olun
Menülerde vejeteryan yemekler genelde en ucuz olanıdır. Kısa süreli veya yarı zamanlı vejeteryan olarak seyahat ederek ekonomi yapabilirsiniz.

16- Bakkal veya marketlerden beslenin
Yemek ekonomik seyahat bütçenizi en az konaklamak kadar zorlayacaktır. Çevredeki bir markete girin ve bir parça peynir, biraz sosis veya salam alın. Yanında soğuk bir kutu meyve suyu harika gidecektir. Çantanızda ufak bir çakınız var ise domates, salatalık gibi sebzeleri hemen bulunduğunuz yerde keserek kendinize harika bir sandviç veya salata hazırlayabilirsiniz.

Sandvic Besleyici ve Ekonomik Bir Seçenek
Sandvic Besleyici ve Ekonomik Bir Seçenek

17- Gideceğiniz yerdeki Grupon’ları kontrol edin
Seyahatinize birkaç hafta kala indirim sağlayan sitelerden uygun birine üye olun. Seyahatiniz bitince üyeliğinizi de silebilirsiniz. Bir çok restoranda harika indirimler alabilirsiniz. Ekonomik seyahat için ana kural her fırsatı değerlendirmektir.

18- Su şişeniz yanınızda bulunsun
Havalimanı güvenliğinden geçerken yanınızda boş bir su şişesi bulundurun. Güvenlik sebebiyle sıvı dolu şişelere izin verilmemektedir. Güvenliği boş şişe ile geçtikten sonra çevrede bulunan çeşmelerden doldurarak boşuna para harcamaktan kurtulmuş olursunuz.

19- Otellerin mini barlarından kesinlikle bir şey almayın
Bunun yerine sokakta birkaç adım yürüyerek köşede bulunan marketten atıştıracak bir şeyler alın.

20- Kolay hazırlanabilir tarifler öğrenin
Hostelde konakladığınız sürelerde ortak mutfaktan faydalanabilirsiniz. Tuna casserole gibi ucuz malzemelerle yapılan fakat son derece lezzetli ve bereketli bir yemeği hazırlayarak bir yandan oldukça ekonomik seyahat edersiniz, paranızı cebinizde tutarsınız diğer yandan da hostelde bir yıldız olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pratik Seyahat Yemekleri Tarifleri

Görülecek Yerler & Yapılacaklar
21- Ücretsiz şehir turları
Avrupa için Sandeman’ın New Europe (Yeni Avrupa), New York için Big Apple Greeters, San Francisco için San Francisco Walking Guides (Yürüyüş turları) gibi aktiviteleri araştırabilirsiniz. Arama motoruna “free tour” ve gideceğiniz yeri yazarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz Belgrad Rehberli Şehir Turları

şehir turu

22- Ücretsiz müze günleri
Neredeyse tüm müzelerin ücretsiz olduğu belli günler vardır. Bulunduğunuz yerde turizm bilgi ofisine uğrayarak bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde internet arama motoruna “free museums” (ücretsiz müzeler) ve gideceğiniz yeri yazarsanız farklı seçeneklere de ulaşabilirsiniz.

23- Yürüyerek gezin
En ekonomik seyahat şekli yürümektir. Bulunduğunuz şehri yürüyerek keşfetmeye çıkın. Böylece hem ulaşım ücretinden kurtulmuş olursunuz hem de çok ilginç bir seyahat gerçekleştirirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yürüyerek Belgrad Şehir Turu

Ekonomik İletişim İpuçları
24- Cep telefonu
Seyahat halinde en ucuz iletişimi yerel bir sim kart alarak sağlayabilirsiniz. Sim kilidi bulunmayan veya kiralık eski tip bir telefon ile yerel sim kartları kullanabilirsiniz. Bir çok ülkede herhangi bir gazete bayisinden çok ucuza alarak telefonunuza takıp direkt görüşme yapabilirsiniz.

25- Ücretsiz WiFi
Ekonomik seyahat sırasında konaklayacağınız hostellerde ücretsiz bulunabilen wifi birçok otel zincirinde günlük 10$ gibi bir ücret gerektirebiliyor. Dışarıda dolaşırken de herhangi bir Starbucks, McDonald’s, King Burger gibi yerlerde ve bir çok kafeteryada ücretsiz kablosuz bağlantı bulmak mümkün.

Şehirlerde ücretsiz WiFi bulmak çok kolay
Şehirlerde ücretsiz WiFi bulmak çok kolay

26- Skype ve Facetime
Bu iki uygulama ile telefonunuzla veya bilgisayarınızla ücretsiz wifi bulduğunuz yerde yüzyüze arama yapabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve ailenizle sohbet edebilirsiniz.

27- Smslisto Kullanın (VoIp)
VoIp hizmeti veren Smslisto ile telefon veya bilgisayarınızdan istediğiniz her numarayı oldukça düşük ücretlere arayabilirsiniz. 10 euro ve üzeri yüklemelerde 90 gün boyunca tüm sabit hatları da bedava arayabilirsiniz.

Gezi Rehberleri
28- Maliyet ve ağırlığı azaltın
Gezi rehberleri oldukça ağır ve pahalıdır. Tüm bir ülke için mi yoksa belirli bir bölge için mi rehber ihtiyacınız var? Sadece ihtiyacınız olan rehberi satın almaya çalışın. Mümkünse elektronik formatlısını tercih edin. Telefon, tablet veya bilgisayarda taşıyabilir ve ağır bir kitap ile aynı bilgiye erişebilirsiniz.

29- 25,000 bilgi ve ücretsiz gezi rehberi
İnternette bulabileceğiniz bir çok ücretsiz gezi rehberi mevcut. Bunlar arasında benim de sık sık faydalandığım Arrival Guides‘ı tavsiye edebilirim.

android

30- Akıllı telefonlar için ücretsiz seyahat yazılımları
Metro navigasyon yazılımlarından çevirmen yazılımlara kadar binlerce ücretsiz yazılım arasında işinize yarayacak bir şeyler mutlaka vardır.

İlginizi Çekebilir: Gezginin Android Rehberi

4 YORUM

  1. Merhaba ben italyaya gitmeyi dusunuyorum. Uzun bir seyehat olmayacak. Net ve dakika icin nasil bir secenek onerirsiniz acaba?

    • Merhaba;
      Gittiğiniz zaman gsm öperatörlerinin bürosuna uğrayarak ön ödemeli (kontörlü) sim kartı alabilirsiniz. Operatörlerin haftalık internet paketleri de oluyor. Mağazada bu konuda yardımcı olup gerekli yüklemeyi ve ayarları yaparlar. Böylece mobil internet kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.