Gezelim Öğrenelim

Sırbistan’da geçen üç ay boyunca uzun süreli seyahat hakkında temel konuları öğrenmeye başladım. Seyahate çıkmadan önce ne kadar araştırıp okumuş olsam da bazı şeyleri yaşamadan öğrenmek gerçekten zor. İşte sizlerle paylaşmak istediğim gezelim öğrenelim başlıkları.

1) Kış vakti Balkanlar gibi soğuk memlekete gidiyorsan yanına kaliteli paltonu / montunu almaya üşenme.
Önce donma tehlikesi atlatır ardından şehir merkezinde indirim yapan mağaza bulmak için saatlerce yürürsün ve bulduğun en uygun paltoya 20 euro ödemek zorunda kalırsın.

2) Otostop çekerken hiçliğin ortasında -10 derecede kalmış isen son durağına gitmekte ısrarcı olma. En yakın yerleşim birimine de gitmek iyi fikirdir.

3) Paket tütün ve sigara kağıdından mutlaka birer adet yedek bulundur. Ne yapıp edip kayboluyor haylazlar.

4) Kış vakti kar kış kıyamet ortama gidiyorsan mutlaka yanına kalın yün çorap al. Mümkünse uzun boğazlı botu tercih et.

5) Nisan ayında Balkan ülkelerinde çok sağlam yağışlar söz konusu. Yağmurluk ve sabır şart.

6) Yerel halkın lafını dinle. Gittiğin yol kapalı, gitme diyorlar ise bunun anlamı “Yol Kapalı, Gitme!”

7) Saldırgan sokak köpeklerinden korunmanın en iyi yolu ya bıçakla hayvanı kesmek ya da elindeki baton, yarım metrelik sopa gibi bir cisimle kendinden uzak tutmaktır. Köpek öldürecek cesaret hiçbirimizde olmadığı için sopa veya baton taşımak kesinlikle iyi fikir.

8) Sora sora Bağdat bulunur.

3 YORUM

  1. Abicim dikkat et donacaksın oralarda. Gerçi bahar geldi, yaz geliyor. Oldum olası soğuk havayı sevemedim. Parmak arası terliksiz olmaz! 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.