İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Ülkeler

Öğretim hayatınız boyunca özel okulda, yabancı dil eğitim veren ciddi bir üniversitede bulunmadıysanız büyük ihtimalle yetersiz İngilizce bilginizden şikayetçisinizdir. Maalesef bir çok kişi İngilizce öğrenmesine rağmen yetersiz pratik sebebiyle, yurtdışında bulunmadığı için öğrendiklerini de zaman içinde unutuyor. Bu durumdan şikayetçi olup yabancı ülkelere seyahat etmekten çekinen çok kişiyle karşılaştım. Bunun yanında İngilizce öğrenmek isteyip nasıl ve nerede öğreneceğini soran çok sayıda mesaj da aldım. Hepsine ortak cevabım: “İngilizce’yi yerinde öğrenmeli” oldu.

Yabancı dil öğrenmek için en güzel yöntem o dilin konuşulduğu ülkede vakit geçirmektir. Sırpça’yı bu şekilde öğrendim ve şu an günlük işlerimi idare edecek kadar Sırpça biliyorum. Maalesef gramer eksiğim var ve bunu telafi etmek için en kısa zamanda bir süre Belgrad’ta dil okuluna gitmeyi de planlıyorum. Siz de İngilizce’yi yerinde öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre. Özellikle İngilizce öğrenmek isteyenler için avantajlı ülkeleri okuyabilirsiniz.

İngiltere

londra

İngilizce’nin anavatanında dil öğrenmek kadar güzel ne olabilir? İngiltere’de öğrenci olmanın avantajlarını da kullanarak burada geçirdiğiniz vakti etkili kullanabilirsiniz. Bir çok etkinlik, ulaşım, müzeler öğrencilere indirim sağlamaktadır. Kütüphane seven bir kitap kurduysanız İngiltere’de birbirinden harika kütüphanelerde dil eğitiminizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

İngiltere denildiğinde akla her ne kadar Londra gelse de daha küçük şehirleri de araştırmanızı öneririm. Londra’dan daha ucuz olacakları kesindir.

Amerika

new-york

Her ne kadar Amerikan rüyasının sona erdiği düşünülse de bu ilginç ülkede İngilizce öğrenmenin keyfi kesinlikle deneyimlemeye değer. Amerika’nın karma kültürüne dahil olmak, burada yaşarken aynı zamanda dil okulu ile yabancı dilinizi geliştirmek son derece çekici bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Karma kültüre sahip olan Amerika’da tanışacağınız yabancı arkadaşlar sayesinde ikinci bir dil öğrenmek için ilk adımı atmanız da son derece olası.

Şanslı olanlar ise eğitim süresinde yarı zamanlı işlerde çalışarak masraflarını azaltabilir.

Malta

malta

Malta, tatil ile eğitimi bir arada yaşamak için oldukça uygun bir ülkedir. Malta’nın iki resmi dili olması dil eğitiminiz boyunca İngilizce yanında temel düzeyde de olsa Maltaca öğrenmenize olanak sağlar. Adanın turizmi son derece ileri olsa da bunun yanında Malta dil okulları konusunda da önemli adımlar atmış ve öğrencileri kendisine çekmeyi başarmıştır. Akdeniz’in bu güzel adasında eğitim alırken denizin de tadını çıkarmayı unutmayın. Malta schengen vizesi bölgesine dahil olduğu için öğrenci vizesi alırken kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.

İrlanda

irlanda

İrlanda aksanı İngilizce konuşulan ülkeler arasında kesinlikle dikkat çekmektedir. Kurs boyunca resmi İngilizce öğrenimi alıp günlük hayatın içinde İrlanda şivesini de öğrenmek fazlasıyla avantajlı olabilir. Bir kursla iki şive birden, neden olmasın. Dil eğitimi için İrlanda’yı seçerseniz orijinal metinden Oscar Wilde, James Joyce gibi yazarların kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. İrlandalı yazarların kitaplarını kendi ülkelerinde okumanın tadını hiç bir şey veremez.

İrlanda’nın sıcakkanlı insanları ile bir arada harika deneyimler kazanacağınıza eminim. Kurstan arta kalan vakitlerde bir İrlanda pubında derbi maçı izleyebilir veya ülkenin eşsiz doğasını keşfe çıkabilirsiniz.

Kanada

toronto-kanada

Akıllara durgunluk veren doğası, Dünya’nın en yüksek refah düzeyine sahip oluşu, sakin, düzenli ve karmaşadan uzak bir ülke olması Kanada’yı çekici yapan en önemli özelliklerindendir. Resmi dili İngilizce ve Fransızca olan Kanada dil eğitimi için de son derece güvenli ve sakin olması açısından tercih edilmektedir. Kanada dil kurslarını araştırırken çoğunlukla Fransızca konuşulan şehirler yerine Ontario veya diğer İngilizce ağırlıklı konuşulan şehirleri tercih etmenizi öneririm.

Kanada’da dil eğitimi almak isteyenler 6 aydan daha kısa süreli kurslar için öğrenci vizesi almak zorunda değil. Bunun yerine ziyaretçi vizesi ile Kanada’ya gidip dil eğitimi alabilirsiniz.

Avusturalya

sydney

Dünya’nın uzak ucu Avusturalya yeni Dünya’nın en güzel, özgürlükçü ülkelerinin başında geliyor. Dil öğrenimi için Avusturalya’ya gidenler aynı zamanda bu özgürlükçü ülkenin sosyal hayatından da beslenme fırsatı bulurlar. Türk nüfusunun azımsanmayacak kadar çok olduğu Avusturalya’da ağırlıklı olarak yabancı arkadaşlar edinerek pratik yapma şansınızı arttırmaya çalışın. Kurstan arta kalan vakitlerinizde ise Avusturalya’nın eşsiz doğal güzelliklerini keşfe çıkabilir, birbirinden güzel sanatsal etkinliklerde harika anılar biriktirebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.