Türbülans Korkusunu Aşmanın Yolları

Uçakla seyahat söz konusu olduğunda en sık duyduğumuz kavramlardan biri de türbülans. Binlerce metre yükseklikte bir anda ortaya çıkan sarsıntı, pek çok kişinin paniğe kapılmasına yol açıyor. Ancak kaptan pilot ve kabin memuru bir çok arkadaşıma göre türbülans son derece normal bir olay ve paniklemeye hiç gerek yok.

Türbülans Nedir?

Uçak yolculuğu sırasında en sık duyduğumuz kavramlardan biri olan türbülans en kısa tanımıyla sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi sonucu uçakta meydana gelen sarsıntı. Ayrıca uçağın rotası üzerinde bulunan bulutların hareketliliği de bu duruma neden olabilir.

Türbülans Önceden Tahmin Edilebilir mi?

Evet, bu çoğu zaman önceden tahmin edilebilir bir olay. Uçağın rotasında yaşanabilecek olası türbülanslar önceden uçuş ekibine bildirilir ve pilotlar uçuş öncesi ve sırasında yolcuları bu konuda uyarır. Buna karşın süresi ve şiddeti çoğu zaman önceden tahmin edilemez.

Türbülans En Sık Nerelerde Görülür?

Türbülans sırasında yerlerinize oturup emniyet kemerinizi bağlamalısınız.
Türbülans sırasında yerlerinize oturup emniyet kemerinizi bağlamalısınız.

Genel olarak görüldüğü belirli bir yer yok. Ancak uzun mesafeli ve okyanus ötesi uçuşlarda daha sık rastlanan bir durum.

Türbülans Sırasında Ne Yapmalıyız?

Eğer uçağınız türbülansa yakalanırsa yapabileceğiniz en iyi şey yerinizde kalmak ve sakinliğinizi korumak. Genellikle çok uzun sürmez ancak kimi zaman şiddetli olabilir. Bu nedenle alınabilecek en iyi önlem uçuş sırasında yerinizden kalkmamak ve emniyet kemerinizi bağlı tutmak. Özellikle önceden uyarı yapılmışsa ve o sırada ayaktaysanız, hemen yerinize oturun ve emniyet kemerinizi bağlayın. Bu sırada oksijen maskeleri açılırsa önce kendinizin daha sonra çocuğunuzun veya yakınlarınızın oksijen maskelerini takın.

Türbülansın Etkilerini Azaltmak Mümkün mü?

Uçakta koltuk seçiminize dikkat ederek ve uçuş ekibinin uyarılarını göz önünde bulundurarak etkilerini azaltabilirsiniz. Özellikle uçağın kanatlarına yakın koltuklarda sarsıntılar daha fazla hissedilir. Bu nedenle eğer türbülans korkunuz varsa, havalimanında koltuğunuzu kanatlara uzak olanlar arasından seçebilir veya uçakta kabin ekibinden yerinizin değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Türbülans Sağlığa Zararlı mıdır?

Bilindiği kadarıyla sağlığımıza doğrudan bir etkisi yok. Ancak yine de sarsıntılar sırasında yaşanan sarsıntılarda başımızı veya vücudumuzun herhangi bir bölümünü çarpabilir, hafif de olsa sakatlanma ve yaralanmalara sebebiyet verebiliriz. Bu nedenle sarsıntılar sırasında özellikle başımızı korumaya çalışmakta yarar var.

2 YORUM

  1. Defalarca uçağa binmeme rağmen bir kere bile olsun denk gelemeyen olay, anlamadım gitti. Harbiden merak ediyorum 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.