Seyahat Efsaneleri

Çoğu zaman birbirimizden duyduklarımızın hangisi şehir efsaneleri hangisinin gerçek olduğunu ayırt etmek zordur. Özellikle hiç bilmediğiniz yerler hakkında duyduklarınız seyahat efsaneleri kapsamında olması kuvvetle muhtemeldir. Uzun süreli seyahat efsaneleri o kadar yaygınlaşmış ki bir çoğu yok yere gerçek kabul edilmekte. Yine de her duyduğunuza koşulsuz inanmak yerine oturup biraz düşünmeli, gerekirse ufak çaplı bir araştırma yaparak bilginin gerçekliği teyit edilmeli.
Islak saçla sokağa çıkınca grip olmayacağımızı veya her yaşlı insanın her şeyi bilmesinin mümkün olmadığını anlamak o kadar da zor değil. Fakat bazı efsaneler vardır ki bunları gerçekten ayırt etmek oldukça zor olabiliyor. Özellikle konu uzun süreli seyahat olduğu zaman gerçekler, seyahat efsaneleri karşısında daha garip olabiliyor. Genel kabul edilmiş kuralların bir çoğu aslında yanlış veya uygulanabilir olmaktan çok uzaktır.

Dikkat Etmeniz Gereken Seyahat Efsaneleri

Çeşme Suyu İçilmez

Çeşme suyu her zaman güvenilmez değildir. | Flickr @Dan4th
Flickr @Dan4th Seyahat efsaneleri

 Şebeke suyunun içilmediği bir ülkedeyseniz şişelenmiş su içmelisiniz. Şişelenmiş su her halükarda çeşme suyundan temiz olduğu için bu önerme son derece mantıklı gelmektedir, değil mi? Her zaman olmayabilir. Özellikle şebeke suyu ile şişedeki suyun kaynağı aynı bölge ise. Sular aynı bölgeden olmasına rağmen çeşme suyunun içilmemesi söyleniyor ise şişe suyu tercih etmelisiniz. Yine de çeşme suyunu kaynatmak ve sonrasında soğumaya bırakmak, yanınızda bulunan klor tabletlerini kullanmak çeşme suyunu temizlemek için yeterli olacaktır.

İniş ve Kalkışlarda Elektronik Cihazlar Kapalı Olmalı

Kurallar elektronik cihazların kapatılması yönünde.
Kurallar elektronik cihazların kapatılması yönünde.

Geçerli kurallara çiğniyor olsanız da FAA tarafından bir süredir yürütülen araştırmalar sonucunda uçuş için zararlı olmadığı yönünde sonuçlara varılmış. Yakın bir gelecekte uçuş sırasında kullanılan elektronik cihazlarla ilgili kurallarda bir değişikliğe gidilmesi gündemde. Sizi bilmem fakat ben her uçuşta iniş ve kalkış esnasında tüm elektronik cihazlarımı tamamen kapalı tutuyorum. Temkinli olmanın hiç bir zararı olmayacağını düşünmekteyim.

Dilini Bilmediğiniz Ülkeye Seyahat Edemezsiniz

Seyahat edeceğiniz ülkede konuşulan dilin en azından basit kelimelerini önceden öğrenmek iyi bir fikirdir. En azından “Doktor / tuvalet nerede?”, “lütfen, teşekkürler, evet, hayır” kelimelerini yola çıkmadan önce öğrenin. Yabancı dilde iletişim sandığınızdan daha kolaydır. Aslında elinizde ufak da olsa bir rehber dil kitabı varsa her ülkede rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Rehber kitap olmadan seyahat ediyorsanız bile merkezi, turistik yerlerde İngilizce bilen birilerini bulmak hiç de zor değildir. Bulunduğunuz yerde kaybolduğunuz zaman yardım istemek için çoğunlukla gençlere yaklaşın. Bir çok ülkede lise ve üniversite çağındaki gençler oldukça yeterli İngilizce bilgisine sahipler.

Seyahat Etmek Oldukça Maliyetlidir

Seyahat etmek düşündüğünüzden daha ekonomiktir.
Seyahat etmek düşündüğünüzden daha ekonomiktir.

Ulaşım, çoğunlukla uçak kullanılması, oldukça pahalı olabilir. Yine de havayollarının dönem dönem yaptıkları kampanyalar sayesinde oldukça ekonomik dış hat bileti bulmanız olasıdır. Bazı ülkelerde dolar kuru oldukça yüksektir. Bu sunulan hizmetlerin de çok ucuz olması anlamına gelir. Hatta kimi ülkelerde ucuz pansiyon veya hostellerde sadece şarkı söyleyerek bedavaya konaklayanlar bile var. Seyyar satıcılardan, pazaryerinden, manavlardan alış veriş yapmak restoranlarda 3 öğün yemekten çok daha ucuzdur. Ekonomik seyahat etmek düşündüğünüzden çok daha kolaydır.

Cruise Gemilerinde Herşey Fiyata Dahildir

Gemi fiyatları sizi yanıltmasın. | Flickr @Stephen Birch
Gemi fiyatları sizi yanıltmasın. | Flickr @Stephen Birch

Dünya çapında büyük bir hizmet veren cruise gemileri için ödediğiniz fiyata herşey dahil değildir. Alkollü / alkolsüz içecekler, alışverişler, kumar oynamak ve bahşişler için cebinizdeki parayı kullanmanız gerekir. Peki fiyata dahil olan hizmetler nelerdir? Her gün restoran tarzı veya açık büfede 3 öğün yemek, ücretsiz oda servisi ve genelde 24 saat açık pizza büfeleri cruise gemi fiyatına dahil hizmetlerdir. Bunların yanında Broadway tarzı gösteriler, havuz veya farklı barlarda akşamları canlı müzik, geminin modeline göre yapay kaya tırmanışı, buz pateni, mini golf, basketbol ve çok daha farklı aktiviteler de fiyata dahildir. Gemi büyüdükçe faydalanabileceğiniz aktivite sayısı da artacaktır.

Son Dakika Biletler Ucuzdur

Bu her zaman doğru olmayabilir. Hatta Amerika ve Avrupa dışında seyahat ediyorsanız genelde kısıtlı uçuş imkanları sebebiyle seyahat tarihi yaklaştıkça bilet fiyatları da artmakta. Resmi tatil günlerinde seyahat edenler bilet fiyatlarının aşırı yükseleceğini gözönünde bulundurmalıdır. 4-5 ay öncesinde alınan biletler için çok ciddi indirimler yapılmakta.

Burada yazılanlar dışında da bir çok seyahat efsanesi vardır. Çantanızdaki kağıt ataçlar hava alanı güvenlik kontrolünde sıkıntı yaratabilir, cruise gemiler sadece zengin yaşlılarla doludur gibi efsaneler sizin de kulağınıza gelmiştir. Kısacası konu uzun süreli seyahate geldiği zaman duyduğunuz her şeye inanmayın. Emin olamadığınız konular hakkında internette araştırma yapabilir, bulunduğunuz yerdeki vatandaşlara danışabilirsiniz.

4 YORUM

 1. Yazdıklarınıza katılıyorum. Ancak dilini bilmediğiniz bir ülkede yabancı dil rehber kitabı da çözüm olmuyor. İlk yurtdışına gidişim bir turla Venedik’e olmuştu. Gondola binecektik ancak Venedik’te çok normal bir şekilde şehrin içinde kaybolmuştuk, o zamanlar Google Maps falan da yoktu. İngilizcemiz de çok yeterli değildi. Gondol saatini kaçırıyorduk, Elimizde İtalyanca ile ilgili bir kitap vardı. bir kaç İtalyan’a elimizdeki kitaptan sorduk ama anlamadılar, en sonunda birisi anladı ve bize güzel bir şekilde cevabını verdi ama İtalyanca 🙂 tabi elimizdeki o kitapla bizim o cevabı anlama ihtimalimiz hiç yoktu 🙂

  • Fransa’da sadece çizimlerden oluşan bir rehber kitap görmüştüm. Konu konu ayrılmış ve çizimler sayesinde karşılıklı konuşmadan bile anlaşmayı sağlayabiliyor. Tabii acil durumlar için seyahat edilecek yere gitmeden önce temel kelimeleri, sayıları, yönleri bir kağıda not etmekte fayda var.

  • Şöyle özetleyeyim: Her yer bir yana, Venedik bir yana. Sadece 1 meydan ve binlerce ara sokaktan oluşan bir şehirde, dışarıdan gelenleri bırakın, İtalyanlar bile kayboluyor zaten

   • İtalya dar ara sokakları ile oldukça ünlü sanırım. Venedik, Roma kaybolmak için en güzel yerlerin başında olsa gerek.
    Yine de nereye gittiğinizi bilmiyorsanız kaybolmazsınız 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.