Türkiye’de Araçla Gidilecek 5 Rota

“Türkiye’de Araçla Gidilecek 5 Rota” başlıklı yazımızda, yolculuğunuz boyunca gözlerinize inanamayacağınız manzaralar, unutulmaz anılar ve keşfetmenin heyecanını vaat eden rotaları sizler için derledim. Türkiye, zengin tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel çeşitliliği ile her türden gezgine hitap eden, keşfedilmeye değer bir ülke. Kendine has coğrafyası sayesinde, Türkiye’de araçla seyahat etmek, bu büyüleyici ülkenin gizli hazinelerini keşfetmek ve yerel halkın sıcak misafirperverliğini deneyimlemek için mükemmel bir yol sunuyor.

4. NEVŞEHİR, AVANOS

Türkiye’de araçla orta Anadolu’da yol almanın keyfi bambaşka. Ankara’nın başkent olması sebebiyle şehir merkezi bana hep sıkıntılı görünmüştür. Ankara şehir merkezi kötü görünse de çevresi çok güzel seçeneklerle dolu. Öğrencilik zamanımda her fırsatta Ankara’dan kaçmak için yakın çevresine seyahat ettim. Ankara’nın yakın bölgesinde zirve faaliyetine, kültür gezisine veya hafta sonu doğa yürüyüşüne imkan veren çok sayıda yer var. Size güzel doğası, yaşattığı kültür ve sahip olduğu tarih sebebiyle Nevşehir Avanos’u öneriyorum. Henüz ilkokula giderken, annemin okulunda düzenlediği gezi ile Avanos’u ilk kez görmüştüm. O zamandan beri ne zaman Nevşehir dense aklıma hep Avanos gelir. Kızılırmak’ın gürleyen suyu, Hititler’den beri süregelen çanak-çömlek yapımı, çevresindeki dağların güzelliği, mimarisi ve sıcakkanlı insanları halen gözlerimin önünde.

Avanos’ta babadan oğula geçen çanak-çömlekçilik işlik denilen atölyelerde üretilir. Çark adı verilen tezgahı ayakla döndüren usta üzerindeki çamuru eliyle şekillendirir. İlk bakışta son derece kolay görünse de denemesi bedava.
Avanos’a kadar gitmişken özenle hazırlanan yemek kapları, su testileri, yemek saklama çömleklerinden almanızı tavsiye ederim.

Ankara – Avanos arası 280 km mesafede. Araçla 4 saatte ulaşmanız mümkün.

Çömlek yapımcılığı Avanos’un en güzel kültürel mirası. | Fotoğraf: Travel Turkey

3 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.