Türklerin Ekonomik Seyahat Yöntemleri

Geziko’nun uçak bileti satış verilerine göre Türkiye’de seyahat edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ekonomik durum ve önceliklerin sabit kalmadığı bir ortamda, dünyaya ve keşfetmeye olan merakın artması sevindirici. Peki Türk insanı bunu nasıl yapıyor? Nasıl oluyor da değişken parametrelerin olduğu bir ülkede seyahat etme rakamları artıyor? Cevap Türk insanının geçmişten gelen ekonomik alışkanlığında: TASARRUF. Seyahat etmeyi kolaylaştıran seçenekler sunan, Türkiye’nin online uçak, otel ve araç kiralama arama motoru www.geziko.com, sizin için bu tasarruf yöntemlerini araştırdı.

Kemer Sıkmak Bizim İşimiz!

Düzenli seyahat eden 1000’in üzerinde yolcu ile yaptığımız tasarruf yöntemleri araştırmamızda seyahatseverlere ucuz gezi planlarının nasıl yapıldığını sorduk. Cevap, şehirleri yerlisi gibi dolaşmakta. Seyahatseverlerin %50’si ziyaret ettikleri şehirlerde ulaşım aracı olarak toplu taşımayı ve toplu taşıma kartlarını kullanıyor. Yemeklerini restoranlarda yemekten kaçınıyor ve marketten alınan basit malzemelerle kendi öğünlerini hazırlıyor. Abur cubur, alkol ve sigara da tasarruf etmek için vazgeçilen zevklerde üst sıralarda yer alıyor. Günlük para harcama limiti ise 21-50$ arasında. Yurt dışında bir gün için 110 TL’ye kadar harcama yapabiliyoruz. Araştırmaya katılanların sadece %3’ü 100$ ve üstü harcama yaptıklarını belirtiyor.

İnternetim Olmadan Asla

Vazgeçilemeyen ihtiyaçların başında ise, paylaşma tutkumuz ön sırada yer alıyor; İnternet. Seyahatseverlerin sadece %19’u facebook, instagram, foursquare gibi sosyal ağlardan kopabileceğini belirtiyor. Buna rağmen, mobil bütçe uygulamaları hala bilinmeyen/kullanılmayan bir alan. Yurt dışında para harcama konusunda en güvenilen yöntemlerden birinin nakit para olması da bunu kanıtlar nitelikte.

Yaşasın Online Hizmet!

Katılımcıların %59’u uçak bileti araştırmalarını www.geziko.com gibi online seyahat şirketlerinden yaptığını belirtiyor. Uçak bileti seçimlerinde nispeten daha uygun olan gece yolculukları tercih ediliyor.

Vizesiz Hayat, Oh ne Rahat!

Bir ülkenin vize isteyip istememesi seyahat kararlarımızı %75 oranında belirliyor. Vize masraflarının ve harcanılan zamanın yükü düşünülürse çok da şaşırtıcı değil.

Seyahat Konusunda Bile Duygusalız

Araştırmada sorulan “Dönüşte yanınıza tek bir şey alma şansınız olsaydı, ne olurdu?” sorusunun cevabı gülümseten cinste. Katılımcıların %32’si seyahatlerinden dönüşte ömür boyu sürecek arkadaşlıkların ellerinde kalmasını yeterli buluyor.

Tasarruftan anlayan, duygusallıktan vazgeçmeyen, kolay seyahat yöntemlerini öğrenen Türk insanının seyahat etme sıklığı gün geçtikçe artırıyor.

Geziko Hakkında

Geziko, 1999 yılında Stephan Ekbergh tarafından İsveç’te kurulan Travelstart Şirketinin Türkiye’deki ticari faaliyetlerini sürdüren markasıdır. Travelstart, 2006 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti pazarına girişiyle birlikte Travelstart Nijerya, Namibya, Kenya, Tanzanya, Mısır ve Geziko markasıyla ticari faaliyetlerine devam ediyor. Geziko müşterilerine uçak bileti arama, karşılaştırma yapma ve iç ve dış hat uçuşlarda hesaplı alışveriş imkanlarını sağlıyor. Araç kiralama ve otel arama hizmetleri de veren Geziko, ayrıca diğer web sitelerine gelişmiş Affiliate ağı kanalıyla seyahat ile ilgili çözümler sunuyor.

İletişim Bilgileri

Mehmet Altuğ Uluceviz | Country Manager

Email: [email protected]

Web: www.geziko.com

Facebook:  www.facebook.com/geziko

Twitter: www.twitter.com/geziko

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.