Haribo Bonbon Müzesi – Musée du Bonbon, Fransa

Güney Fransa’yı minibüsle keşfe çıktığımızda tarih kokan Nimes şehrinden sonraki durağımız gördüğüm en tatlı müze oluyor: Haribo Bonbon Müzesi.

Haribo ile tanışmam çok eskilere dayanır. Avusturya’da yaşayan teyzemin getirdiği Haribolar teyzem geri döndüğünde yerini Jelibonlar’a bırakıyordu. Kişisel olarak Haribo veya Jelibon arasında ayrım yapmasını sevmesem de temel olarak bir şekerleme müzesine gidiyor olmak beni çocuklar gibi eğlendirdi.

En sevdiğim ayıcık :) | Haribo Müzesi girişi, Fransa
En sevdiğim ayıcık 🙂 | Haribo Müzesi girişi, Fransa

Yolunuz Güney Fransa‘ya düşerse kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. Kapıda beni karşılayan şu ünlü ayıcık bile içerde nasıl bir keyfin bulunduğunu açıklıyor gibiydi.

Haribo Bonbon Müzesi

HARIBO, Mayıs 1996’da Güney Fransa, Uzès‘te, “Musée du Bonbon” olarak adlandırılan şeker müzesini açtı. Güney Fransa‘da bulunan bu yerde meyan köklü, meyve jöleli şekerlemeleri ve şekerlerin üretim prosedürüne muhteşem bir göz atılabilir.

Musée du Bonbon” müzesi yüzlerce sergi ve belgeleriyle eşsiz bir yer haline gelmiştir. Eski televizyon reklamlarını, geçmişten günümüze kadar kullanılmış plaka ve ambalajların çeşitliliğini görebilirsiniz.

Hapsetmişler güzelim şekerlemeleri :)
Hapsetmişler güzelim şekerlemeleri 🙂

Eski dönemlerde kullanılmış makina ve fabrikaları, ziyaretçilere şekerlemelerin de tarihi görseller ile anlatılır. Bu sayede HARIBO‘nun şekerleme tarihinde önemli bir rol oynadığını görebilirsiniz.

Eski makinalardan
Eski makinalardan

“Musée du Bonbon” müzesi, olağanüstü aktiviteler de sunmaktadır. Hem çocuklar, hem de büyükler HARIBO ALTIN AYICIK‘ların üretimini, müzede sergilenmek için özel yapılmış, küçük bir döküm makinasından canlı olarak takip edebilir. Hazır ambalajlanmış poşetleri veren paketleme makinasını da eş zamanlı olarak görebilirsiniz.

Kesinlikle, görülmeye değer bir müze!*

Haribo Müzesinde Neler Var?

Müzeye giriş biraz tuzlu gibi görünse de (kişi başı 7€) bilet bankosunda duran ücretsiz Haribo paketleri ile gönlümü almayı başardılar diyebilirim. Giriş biletinin yanında verilen 2 adet jeton ile müzenin paketleme bölümünden istediğiniz çeşit 4 ufak paket daha şekerleme alabiliyorsunuz. En azından girişte acıtan 7 € ücret paket paket şekerlemeye gittiği için durumdan hiç şikayetçi olmadım.

Haribo'nun ilk yapıldığı atölye.
Haribo’nun ilk yapıldığı atölye.

Müzenin girişinde Haribo’nun tarihi, ünlü ayıcık, tagada gibi çeşitlerin nasıl ortaya çıktığı gibi bilgilerin aktarıldığı kısa bir sinevizyon gösterisi ziyaretçileri karşılıyor. Bölüm bölüm maketlerin olduğu kısımda ise ilk şekerlemelerin nasıl bir ortamda ve kalıplarla yapıldığını görmek mümkün. Bugün aynı tipte bir atölye açmaya kalksak sağlık bakanlığı anında mühürü basar. Dünya efsanesi Haribo’nun da çıkış noktası her dev şirket gibi yarı acıklı yarı ümit dolu.

Haribo kalıpları
Haribo kalıpları

Müzenin ilerleyen bölümlerinde yüzlerce çeşit şekerlemeleri görebilirsiniz. Neden cam bölmelere hapsetmişler ki, anlamak çok güç 🙂

Eğitici - eğlendirici bölüm
Eğitici – eğlendirici bölüm

Haribo paketlerinden yapılmış özel tasarım kıyafetler, birbirinden farklı şekerleme çeşitleri derken çocuklar için eğitici – eğlendirici bölüme geliyoruz. Burada bulunan makineler yardımıyla çocuklar ses, koku, dokunma, görme gibi duyu organları ile Haribo çeşitlerini tahmin etmeye çalışıyorlar.

Haribo paketinden kıyafetler. Sizce de çekici değil mi?
Haribo paketinden kıyafetler. Sizce de çekici değil mi?

Müzenin makine dairesi bölümünde ise tüm üretim sürecini hareketli maketler yardımıyla inceleyebilirsiniz. Bu bölümde en çok hoşuma giden ise girişte verdikleri jetonların çalıştırdığı ilginç paketleme makineleri oluyor. Jetonu attıktan sonra her makine kendine özgü bir çalışma şekliyle şekerlemeleri paketleyip veriyor.

Müzenin sonunda ise bir saatlik şekerleme bombardımanının üstüne hiç de adil olmayan bir şekilde market bulunuyor. Eğer aç karnına müzeye gelirseniz bütçenizi burada sarsmamak için hiç bir nedeniniz kalmaz. Fiyatlar tabii ki uçuk fakat her bütçeye uygun bir Haribo mutlaka vardır.

Haribo Bonbon Müzesi Marketi

Haribo Marketi, çılgınca...
Haribo Marketi, çılgınca…

Müzenin sonunda ziyaretçileri karşılayan Haribo marketi beni isyanın eşiğine getirdi. Bir buçuk saat boyunca maruz kaldığım Haribo şekerlemeleri tarihi, yapımı, çeşitleri, paketlenmesi yetmezmiş gibi karşıma tıka basa Haribo ile doldurulmuş bir mağaza çıkıyor. Fiyatlar tabii ki Fransa standartlarında, yani pahalı 🙂 Yine de her bütçeyi düşünmüş olmalılar ki ucuzundan da olsa çeşit çeşit Haribolar’ı almadan yapamıyoruz.

Yolunuz Haribo müzesine düşerse sakın ola ki aç karnına müzeyi gezmeye kalkmayın!

Haribo Bonbon Müzesi Ziyaret Saatleri

Sıradışı şekerleme tasarımları
Sıradışı şekerleme tasarımları

Müze Pazartesi hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Temmuz’da 19.00 ve Ağustos ayında da 20.00’a kadar açık kalmakta. Müzeyi ziyaret etmek isterseniz geç kalmamanızı öneririm. Kapanmadan 1 saat öncesinde ziyaretçi alımını durduruyorlar.

25 Aralık günü ve Ocak ayının ilk üç haftası ise müze tamamen ziyarete kapalıdır.

Yetişkinler için giriş ücreti 7€, çocuklar için (5-15 yaş arası) 4,5€ ve 5 yaşının altındakiler ise ücretsizdir. Ziyaret ettiğinizde müzenin tamamını rahatça dolaşabilmek için en az 1 saatinizi ayırmalısınız.*

Haribo Bonbon Müzesi Konumu

Haribo bonbon müzesi konum olarak Montpellier, Marsilya ve Lyon yollarının kesiştiği bölgede, Nimes’ten 25 km uzaklıkta Uzés’te bulunur. Minibüsle seyahat ettiğimiz için otobüsle nasıl gelinir bilemiyorum. Yine de tahminim Nimes şehrinden buraya kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

* Kaynak: Haribo Türkiye ve Musée du Bonbon

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.