Ücretsiz İzleyebileceğiniz 5 Seyahat Belgeseli

Karantina günleriniz nasıl geçiyor? Köydeki evimde bahçe bütün zamanımı alıyor. Sabahtan akşama kadar tohumlarla, fidelerle, bahçedeki sebzelerle ilgileniyorum. Arada fırsat buldukça kitap okuyor, yazı yazıyor ve film, belgesel izlemeye çalışıyorum. Uzun bir süre seyahat edemeyeceğimi düşünmekten olsa gerek, çoğunlukla seyahat belgeseli izlemeyi tercih ediyorum.

Bir çok arkadaşımın da karantina günlerini evden çalışmanın yanında yazarak, okuyarak, film ve dizi izleyerek geçirdiğini görüyorum. İş, sosyal medya, film, dizi derken ekran başında harcadığımız zaman arttı mı dersiniz? Bilgisayar ve telefon ekranı başında çok fazla vakit geçiriyorsanız gözlerinize de dikkat etmeyi unutmayın. Gözlerinizi ekranın yan etkilerinden korumak için mavi ışık filtreli gözlük kullanabilirsiniz.

YouTube üzerinden ilginç belgeseller bulmaya çalışıyorum. Geçen haftalarda izlediğim ve çok beğendiğim bazı belgeselleri sizinle de paylaşmak istedim.

Hiking 60 Miles Alone in Hornstrandir Iceland

İzlanda’nın nefes kesen doğasında 60 millik (100 km) solo doğa yürüyüşünü izlemek kesinlikle huzur verici. Bu kısa belgeselde gereksiz gürültü patırtı vs… yok. Sadece İzlanda ve doğası var.

Life In A Day

Acaba tam da şu an, dünyanın bir ucunda, insanlar neler yapıyor, neler yaşıyor, hiç merak ettiniz mi?

Life In A Day – Hayatın Bir Günü, prodüktörlüğünü Ridley Scott’un, yönetmenliğini Kevin Macdonald’ın yaptığı harika bir National Geographic belgesel filmi. Sıradışı bir seyahat belgeseli. Tek bir günde, 24 Temmuz 2010’da dünyanın dört bir yanından onbinlerce insan hayatlarından bir kesit kaydederek YouTube’e yükledi. Toplamda 4.500 saatten uzun süren 80.000 videoyu kullanan yönetmen bu harika belgeseli ortaya çıkardı. Avusturalya’dan Zambiya’ya, kalabalık şehirlerden izole doğal alanlara kadar dünyanın bir gününe tanık olmak için bu belgeseli izleyin.

First Time In Africa: Ep 1 – Backpacking in South Africa & Namibia

Afrika’ya henüz gidemedim ama hep aklımda. Ortak atalarımızın yaşadığı, bildiğimiz her yerden daha eski tarihe sahip bu çılgın kıtayı bir gün görmek istiyorum. Gezgin Karl Watson’ın Namibya ve Güney Afrika’ya yaptığı gezilerden hazırladığı bu güzel belgesel çok hoşuma gitti.

Rick Steves’ Europe: Istanbul

Rick Steves’in çok büyük bir hayranı değilim fakat bir yabancının gözünden İstanbul’u incelemek için iyi bir yapım. Rick Steves’ Europe serisinin İstanbul belgeselini biraz da tanıdık yerler görmek, İstanbul’u özleyenlerin bir nebze özlemini gidermek için bu yazıya ekledim.

Inside North Korea, Vice

Vice, ilginç ve bazen de garip belgeselleri ile ünlü, gençlerden oluşan bir medya grubu. Bu ilginçliklerini bir adım öteye taşıyarak Kuzey Kore’ye seyahat ediyor ve yaşadıklarını 3 serilik belgesel ile bizlere aktarıyor. Kuzey Kore gerçekleri tadından bir belgesel bekliyorsanız hevesinizi başka bir yapıma saklayın. Bir yabancı turistin Kuzey Kore’de başına gelenleri izlemek isteyenler için 3 bölüm seri aşağıda;

Bölüm 1: DMZ’den İnziva Krallığına

Bölüm 2: Kuzey Kore’nin Cömert Metro Sistemi

Bölüm 3: Kuzey Kore’de Karaoke Gecesi

1 Yorum

 1. an itibariyle “Hiking 60 Miles Alone in Hornstrandir Iceland”i izledim…
  büyülendim…
  böyle şeyler izleyince gözlerim doluyor hep…
  cesaretlerini takdir ederken oluyor sanırım…
  içim rahatladı, ferahladım.
  sanki life in a day ve afrika’yı daha önce de söylemiştin ancak ben bir türlü izleyememiştim.
  bugün bi başlangıç olsun bunları izlemek için…

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.