Coronavirüs Günlüğü 03: Kalmak mı, Gitmek mi?

Coronavirüs Günlüğü 3: Covid 19 salgınına dair söylentiler dolaşıyor etrafta. Pazar günü sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletilecek, şehirlere giriş ve çıkışlar kısıtlanabilir diyenler var. Yeni kararlar sonrası şehirlerarası otobüs, belediye otobüsü, tramvay, tren, uçak seferleri tamamen durduruldu. Sırbistan’dan yurtdışına kamyonların çıkmasına da izin vermiyorlar. Aynı şekilde yurtdışından girişler de kapatıldı. Ülkece kapıları kapattık, akşam saatlerinde evden çıkmıyoruz. Tüm bunlar olup biterken sera siparişi verdiğimiz firma arıyor. Cuma günü gelin, serayı alın, aynı gün montajını da yapacağız diyor. Köye gitmek gerek. Bu karmaşada ve yasaklar arasında nasıl olacak ki? Tüm olasılıkları düşünerek kararımı verdim. Cuma günü kamyon ayarladım, serayı alıp eve gittik. Sera kuruldu. Evde bir süre yetecek erzağım var. Burada kalacağım. Toprak virüs, salgın dinlemez. Geç kalmadan hazırlanmak ister. Tohumlar toprakla buluşmak ister. Hayat tüm olaylara rağmen devam ediyor.

20 Mart 2020 – Belgrad

Covid 19 İzolasyonunda 14 Gün

Bir haftadır köyde tek başımayım. Geçen hafta cuma günü geldim. Serayı kurduk. Haftasonu evi, etrafı toparlamakla, bahçenin bir kısmını hazırlamakla geçti. 5 metrelik sıralar hazırlayıp marul, havuç, soğan, turp ve maydonoz ektim. Aşık Veysel’in dediği gibi artık “Sadık yarim kara topraktır!” 2 gündür süren yoğun kar yağışı yüzünden evden çıkmama gerek kalmadı. Tüm bu işlerle uğraşırken dışarıda olup bitenlerden uzak kalmak biraz olsun rahatlattı. Evde can sıkıntısından çatlamamak için neler yapıyorsunuz?

Coronavirüs Günlüğü 03: Kalmak mı, Gitmek mi? – Yolda Kal
Coronavirüs salgınında toprak en büyük dostum.

Geçen hafta sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletildi. 17:00 – 05:00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasak. Covid-19 ile daha etkin mücadele etmek için Belgrad fuar alanında büyük bir karantina alanı kuruldu. Bu merkezlerden Novi Sad ve Niş’e de kurulacağını duydum. Şüpheli durumda olanlar ev karantinası yerine bu alanda gözlem altında tutulacak. Çünkü insanlara “evinde otur” demek yetmiyor. Tanı almış, belirtileri hafif olan “APTALLAR!!!” da evinde oturmuyor. Dışarda yakalanıp ceza alan çok kişi var. İnsanların umursamazlığı aynı şekilde devam ederse şehirlerin tamamen kapatılıp karantinaya alınacağı konuşuluyor. Bugüne kadar maalesef çok az test yapıldı. Çin’den gelen ekibin raporu doğrultusunda Covid-19 testlerinin hızlı ve çok daha yaygın yapılacağı söylendi. Pratikte ne olacak, hiç bilgim yok. Haberi bile biraz olsun rahatlık veriyor.

Coronavirüs Günlüğü 03: Kalmak mı, Gitmek mi? – Yolda Kal
Kış boyunca yağmayan kar, bu hafta yağdı.

Sosyal izolasyonda 14. günüme giriyorum. Şu ana kadar şüpheli denebilecek hiç bir belirti göstermedim. Büyük mutluluk. İçim fazlasıyla rahat artık. Bu ayın başından beri her hapşırık, öksürük, hafif yorgunluk, ağrı kafamda büyük soru işaretleri yaratıyordu. Acaba, olabilir mi diyordum. Bugünden itibaren ciddi bir risk taşımadığımı düşünebilirim. Standart temizlik ve sosyal mesafe kurallarına uyarak bugünlerin geçmesini beklemekten başka çarem yok.

Sırbistan’da ilk Covid-19 vakası 6 Mart’ta açıklandı. 20. günün sonunda bu durumu kabullenip biraz daha sakin karşılamaya başlıyorum. Bu durum ne kadar sürer, virüs mutasyona uğrayıp çok daha farklı sorunlar yaratır mı, bu yasaklarla nasıl başa çıkacağız gibi cevapsız bir çok soru var. Bu sorulara karşı hiç bir fikrim yok. En az 3-4 ay bu şekilde yaşayacakmış gibi kendimi hazırladım. Önümüzdeki 1-2 sene boyunca bir yere seyahat edeceğimi de sanmıyorum. İleride şartlar değişebilir, bu sorunu çok daha erken atlatabiliriz. O zaman tekrar düşünürüz. Şu an köydeyim, ilgilenmem gereken bir bahçe, ileriye dönük planlarım var. Toprağa tohum düştükçe, tohumlardan fideler çıktıkça, ağaçlarda çiçekler açtıkça yaşam devam ediyor, umut var demektir.

26 Mart 2020 – V. Radinci

Coronavirüs Günlüğü 01: Yalnız Birey, Güçlü Birey!

Coronavirüs Günlüğü 02: Beton Ormanında Sessizlik

Bu sıkıntılı günlere 5 dakika ara vermenizi istiyorum. Şili, Bolivya, Peru, Uruguay, Arjantin, Vietnam, Kamboçya ve Tayland’tan neşeli, renkli görüntüler eşliğinde, hayatın en kısa zamanda normale dönmesini diliyorum.

4 YORUM

  1. ne kadar da güzel bir video bu böyle… arada bi açıp bir kez daha izliyorum… gittiğim yerlere bir kez daha gidiyorum… kendi gözünle gördüğün yerleri ekrandan izleyince insan neden daha bi farklı heyecanlanır ki acaba? =)

  2. Bahçe, toprak, tohum, fideler, ağaçlar, izole edilmiş bir yaşam alanın var ve üstelik aldığın sera virüs felaketinin getireceği felaketler için en iyi yatırım olmuş bence. Yani senin yaşama şansın biz şehirde yaşayanlardan daha fazla bence.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.